1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Jak powinna wyglądać łazienka dla niepełnosprawnych? W jaki sposób ją urządzić?

Wnętrza

2 lata temu

Jak powinna wyglądać łazienka dla niepełnosprawnych? W jaki sposób ją urządzić?

Łazienka Wyposażenie
8
0
1
8
0

Łazienka dla niepełnosprawnych pojawia się w miejscach publicznych, a także domach prywatnych. Zastanawiasz się, jak urządzić taką przestrzeń? Sprawdź, jakie wymogi powinno spełniać pomieszczenie sanitarne dla osób ograniczonych ruchowo.

Łazienka dla niepełnosprawnych w bloku lub domu 

Wykonywanie czynności higienicznych w nieprzystosowanych do tego pomieszczeniach jest nie tylko niekomfortowe, lecz także niebezpieczne dla seniorów lub osób poruszających się na wózku inwalidzkim. Dlatego najlepszym rozwiązaniem wydaje się urządzenie oraz indywidualne dopasowanie strefy sanitarno-kąpielowej dla niepełnosprawnych w domu.

Prywatna łazienka dla osób niepełnosprawnych nie musi spełniać określonych prawnie wymogów. Ogólne wytyczne mogą stać się jednak inspiracją do stworzenia bezpiecznej oraz funkcjonalnej przestrzeni sanitarnej. Najważniejsze, aby była wystarczająco duża i aby znalazło się w niej specjalistyczne wyposażenie.

łazienka dla niepełnosprawnych - uchwyt
Osoby niepełnosprawne i starsze potrzebują specjalnych ułatwień

Sprawdź też: Mała łazienka z prysznicem – pomysły i aranżacje

Czy są specjalne wymogi co do łazienek dla niepełnosprawnych?

O ile łazienka dla niepełnosprawnych w bloku może być dostosowana do indywidualnych potrzeb, o tyle pomieszczenie sanitarnohigieniczne w przestrzeni publicznej podlega już konkretnym regulacjom wynikającym z przepisów prawa. Najważniejsze jest zachowanie odpowiednio dużej przestrzeni manewrowej, która powinna wynosić 150 cm na 150 cm. W praktyce oznacza to minimalne wymiary pomieszczenia 200 cm na 250 cm. Do tego należy dodać drzwi o szerokości minimum 90 cm. 

Wymienione parametry nie wyczerpują najważniejszych cech łazienki dla niepełnosprawnych. Wymogi określają też dokładną wysokość sanitariatów — w przypadku miski ustępowej jest to 45-50 cm, a umywalki — 85 cm. Na wysokości 80-85 cm należy zamontować uchwyty dla niepełnosprawnych. Łazienka dostosowana do potrzeb takich osób ma te specjalistyczne elementy w trzech miejscach: przy umywalce, sedesie oraz pod prysznicem.

WC dla niepełnosprawnych

WC dla niepełnosprawnych powinno być przede wszystkim bezpieczne w użytkowaniu, a ergonomia wydaje się najważniejszą zasadą w projektowaniu tego miejsca. Montaż klozetu — podobnie jak innych elementów wyposażenia — podlega określonym normom. Jak już wspomniano, miska ustępowa ma znajdować się 45-50 cm od ziemi, a jej minimalna szerokość to 70 cm. Po obu stronach ustępu muszą znajdować się poręcze uchylne w odległości 28 cm od górnej części klozetu, każda z nich na wysokości 65-70 cm od podłogi.

Określony w przepisach jest także sposób montażu pojemnika na papier — ten element trzeba zawiesić 100-120 cm od poziomu podłogi. Do obowiązkowego wyposażenia należy też oparcie, które musi mieć toaleta dla niepełnosprawnych. Optymalna odległość między tą częścią a krawędzią miski ustępowej wynosi 55 cm. Pamiętaj, aby z każdej strony ubikacji zachować odpowiednią przestrzeń manewrową dla wózka inwalidzkiego minimum 90 cm na 70 cm.

Łazienka dla niepełnosprawnych powinna zawierać prysznic czy wannę?

Wiele osób zastanawia się, jaką przestrzeń kąpielową powinna zawierać łazienka dla niepełnosprawnych. Prysznic lub wanna to rozwiązania, które również wiążą się z konkretnymi wymogami.

Łazienka z wanną 

Często spotykanym rozwiązaniem są wanny dla niepełnosprawnych. Na pierwszy rzut oka nie różnią się one od tych przeznaczonych dla osób zdrowych, jednak warto projektować je według określonych zasad. Minimalna długość tego elementu to 150 cm, ale trzeba mieć na uwadze przede wszystkim indywidualne potrzeby użytkownika. Komfortowa szerokość została określona na 70-80 cm, a głębokość na ok. 40 cm. Poziomy górnej krawędź wanny oraz siedziska wózka inwalidzkiego powinny być takie same.

Wchodzenie i wychodzenie z wanny ułatwiają nakładane ławeczki lub specjalnie zaprojektowane drzwiczki. Łazienkę dla niepełnosprawnego z taką strefą kąpielową warto wyposażyć dodatkowo w takie detale jak:

  • mata antypoślizgowa,
  • słuchawka prysznicowa o długości min. 150 cm,
  • termostat, który chroni przed poparzeniem osoby pozbawione czucia,
  • poręczna drabinka przy ścianie.

Oprócz tego warto wyłożyć podłogę antypoślizgowymi płytkami.

Łazienka z prysznicem 

Prysznic dla niepełnosprawnych znacznie ułatwia wykonywanie czynności higienicznych. Sugerowane wymiary brodzika to 90 cm na 90 cm, a dopuszczalny spadek podłogi w kierunku odpływu to 1-2%. Wśród obowiązkowych elementów powinno znaleźć się wygodne siedzisko na wysokości 43-48 cm od podłoża, umiejscowione naprzeciwko baterii. Do tego trzeba dodać uchwyty montowane w standardowy sposób. Kabina prysznicowa dla niepełnosprawnych może być dodatkowo wyposażona w harmonijkowe drzwi.

Umywalka w łazience dla niepełnosprawnych 

Umywalka dla niepełnosprawnych powinna być zamocowana tak, aby jej dolna część znajdowała się nad kolanami osoby siedzącej na wózku inwalidzkim, czyli ok. 70 cm od podłoża. Łączna wysokość umywalki dla niepełnosprawnych musi więc wynosić 85 cm. Optymalna szerokość komory to 60-70 cm, natomiast głębokość 50-60 cm.

łazienka dla niepełnosprawnych - znak
Ułatwienia dla niepełnosprawnych w łazienkach są bardzo potrzebne

Sprawdź też: Stylowa wąska łazienka – jak urządzić wąską łazienkę? Pomysły, inspiracje, aranżacje

Najlepsze miejsce na mocowanie lustra znajduje się nie wyżej niż 100 cm od poziomu posadzki. Spośród rekomendowanych detali warto wybrać dozownik do mydła oraz dopasowaną suszarkę do rąk. Ważne, aby zachować przestrzeń manewrową przed umywalką, która wynosi 90 cm na 120 cm i wolne miejsce pod blatem. 

Jak zamontować uchwyty dla niepełnosprawnych w łazience?

Łazienka dla seniora lub osoby niepełnosprawnej powinna uwzględniać ergonomiczne uchwyty. Wśród najpopularniejszych rodzajów znajdziesz modele proste, łukowe, kątowe oraz uchylne. Większość z nich przykręcisz do ścian łazienki lub do podłogi bez konieczności gruntownego remontu pomieszczenia. Pamiętaj, że ich standardowa wysokość to 80-85 cm, a odległość między nimi powinna wynosić ok. 70 cm. 

Mała łazienka dla niepełnosprawnych w domu wymaga indywidualnego dopasowania. Ogólne wymogi, takie jak wysokość toalety czy szerokość miski ustępowej mogą stać się inspiracją do stworzenia własnych, dobrych praktyk. 

8
0

Podziel się:

Komentarze (1)

W tamtym roku kupiliśmy siostrze męża która jest niepełnosprawna biobidet, bardzo jej pomógł, zwykłego bidetu nie mielibyśmy miejsca żeby zamontować bo inne pomoce dla niepełnosprawnych zabrały za dużo miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *