1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czyszczenie kanapy krok po kroku: jak i czym skutecznie wyczyścić kanapę? Porady i metody prania tapicerki

Poradniki

3 lata temu

Czyszczenie kanapy krok po kroku: jak i czym skutecznie wyczyścić kanapę? Porady i metody prania tapicerki

Porządki domowe
11
6
8
11
6

Jakie środki będą odpowiednie do czyszczenia kanapy? Jak usunąć plamy z czekolady na sofie? Który preparat do prania kanapy materiałowej sprawdzi się najlepiej? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku. Zaczynamy!

Czyszczenie kanapy – dlaczego należy regularnie prać tapicerkę?

mycie kanapy z sierści

Na to pytanie odpowiedź zna każde dziecko: w załamaniach i pikowaniach tapicerki gromadzi się kurz, resztki jedzenia, a nawet pozostałości naskórka, będące doskonałą pożywką dla roztoczy. Te mikroby są głównymi winowajcami alergii skórnych, astmy, swędzenia oczu czy też wiecznego kataru u domowników. To wystarczająca przesłanka, dla której należy regularnie czyścić meble tapicerowane. Czym zatem uprać kanapę? Możliwości i metod jest wiele.

Wypróbuj najskuteczniejsze odplamiacze i wybielacze:

Jak bezpiecznie wyczyścić kanapę? Rodzaje tapicerki a czyszczenie

Jeśli zastanawiasz się, czym czyścić tapicerkę meblową, po prostu… przejdź się po sklepach. Bez większych trudności znajdziesz tam środki odpowiednie do odświeżenia kanapy czy fotela. Pamiętaj, by przestrzegać zaleceń producenta preparatu. Wśród najczęściej spotykanych specyfików pojawiają się te w formie aktywnej piany bądź płynu. Sposób ich użycia może się różnić, dlatego warto upewnić się co do dokładnego zastosowania danego detergentu.

czyszczenie kanapy poradnik

Gotowe preparaty do czyszczenia tapicerki są nie tylko komfortowe w użyciu, ale również dają zadowalające rezultaty. Ich minusem może być natomiast fakt, że bazują na silnych środkach chemicznych, które mogą nie być obojętne ludzkiej skórze czy drogom oddechowym.

Najlepsze preparaty do czyszczenia kanap

W sklepach można dostać profesjonalne preparaty do czyszczenia kanap. Doskonale sprawdzają się one do usuwania starych i silnych zabrudzeń, których tradycyjne, domowe metody nie są w stanie zniwelować. Poszczególni producenci mają w swojej ofercie między innymi środki do czyszczenia tapicerki bazującej na włóknach syntetycznych i naturalnych, ale też preparaty przeznaczone do odświeżania skórzanych mebli. W liniach produktowych znaleźć można także preparaty z aktywną pianą, dzięki którym nie przemacza się kanapy. Ciekawą opcją są również środki w formie sprayu, który nanosi się na tkaninę punktowo. W celu większej ochrony tapicerki przed wnikaniem płynów i zabrudzeń prewencyjnie można zastosować specjalne impregnaty do tkanin.

Zobacz: Czyszczenie pralki domowymi sposobami – jak wyczyścić pralkę? Octem, sodą, domestosem?

Czyszczenie parowe kanapy – jak je przeprowadzić?

czyszczenie kanapy parą

Parowe czyszczenie kanapy wymaga ręcznej parownicy do ubrań. Dobrym pomysłem jest też skorzystanie z domowego generatora pary, jakie spotyka się w nowoczesnych żelazkach. Liczne badania wykazały, że gorąca, wyrzucana z impetem para, jest w stanie poradzić sobie z 99% bakterii. W ten sposób szybko usuniesz z tapicerki resztki brudu i rozmaitych pozostałości organicznych, które są pożywką dla roztoczy.

Domowe metody czyszczenia kanapy

Pośród najprostszych i ogólnodostępnych metod czyszczenia tapicerki meblowej sprawdza się mieszanka sody oczyszczonej, cytryny i wody. Na litr wody powinien przypadać sok z połówki cytryny. Do tak sporządzonego roztworu należy dodać łyżkę stołową sody oczyszczonej.

skuteczne mycie kanapy

W sytuacji, gdy stoi przed Tobą wyzwanie pozbycia się tłustych plam z potraw i przekąsek, sięgnij po mąkę ziemniaczaną. Metoda na mokro może nie zdać egzaminu. Wiele tkanin niezbyt dobrze znosi wodę i trudno schnie. Dlatego drobna mąka ziemniaczana świetnie wiąże się z tłuszczem, „wyciągając go” z tkaniny. Kilka łyżek mąki wystarczy przesiać przez sitko bezpośrednio na plamę, pozostawić na kwadrans, a potem resztę wessać odkurzaczem.

morele.net_korzystne oferty

Soda oczyszczona

W okresie jesienno-zimowym, gdy tapicerka może nie wyschnąć tak łatwo, optymalnym rozwiązaniem wydaje się czyszczenie kanapy metodą na sucho – najlepiej przy użyciu sody oczyszczonej. Wystarczy za pomocą sitka przesiać ją bezpośrednio na miejsce, które chcemy odświeżyć, a następnie zwilżyć odrobiną wody. Można do tego celu zastosować spryskiwacz do kwiatów. Teraz należy tylko uzbroić się w cierpliwość: sodę usuwamy z pomocą domowego odkurzacza po upływie kilku godzin.

Ocet

Jeśli Twoją kanapę w salonie szpecą stare, trudne do usunięcia plamy, odpowiednim środkiem może okazać się zwykły ocet. Zanim przystąpisz do czyszczenia większej powierzchni, zrób małą próbę z tyłu kanapy. W ten sposób upewnisz się, że tkanina dobrze znosi kontakt z octem. Do prania kanapy będziesz stosować roztwór octu, ciepłej wody i proszku do pieczenia. Do miski wypełnionej litrem wody wsyp około 2 łyżeczki proszku do pieczenia. Wlej też 3 łyżki stołowe octu. Tak powstałą mieszaninę nakładaj na plamę – optymalnie używając do tego miękkiej gąbki. Staraj się nie przemoczyć tapicerki. Na koniec możesz sięgnąć po ręcznik papierowy, aby osuszyć czyszczone miejsce.

Płyn do mycia naczyń

czym wymyć kanapę

Tapicerka ulubionej kanapy czy fotela może zostać odświeżona przy użyciu płynu do mycia naczyń. Tworzy on gęstą pianę, dlatego nie musisz obawiać się o przemoczenie czyszczonej powierzchni. Zaletą płynu do mycia naczyń jest to, że dobrze radzi sobie z tłustymi plamami i zaschniętym brudem, a przy tym jest łagodny dla tkanin i nie odbarwia ich.

Te środki czystości pozwolą zachować Ci ogólny porządek w domu:

Jak skutecznie wyczyścić kanapę? Najczęstsze problemy

Jednym z powszechniejszych problemów przy chęci prania kanapy jest obawa o jej zniszczenie. Niedostateczne informacje na temat rodzaju tkaniny sprawiają, że trudno oszacować, jak dany materiał zachowa się po kontakcie z detergentem. Dlatego warto przeprowadzić próbę na mało widocznym fragmencie kanapy czy fotela. Inną kwestią jest pozbycie się kurzu zanim przystąpisz do mycia tapicerki na mokro. Jeśli uprzednio tego nie zrobisz, możesz wetrzeć kurz w głąb tkaniny.

Usuwanie plam z czekolady z kanapy

Wieczór spędzony na kanapie przed telewizorem z kubkiem gorącej czekolady lub tabliczką czekolady w ręku może skończyć się fatalnie dla tapicerki. Chwila nieuwagi napój lub okruszek wgniata się w tkaninę na dobre. Jak wyczyścić tego typu brud? Zewnętrzną warstwę czekolady postaraj się usunąć poprzez jej lekkie zeskrobanie, na przykład przy użyciu gąbki lub noża do masła. Aby sprostać mokrej plamie z płynnej czekolady, musisz przygotować roztwór, na który składa się szklanka zimnej wody i łyżka stołowa płynu do mycia naczyń. Nasącz czystą ściereczkę kuchenną odrobiną roztworu i dociskaj do plamy, tak aby odebrała płyn, który wsiąknął w materiał. W ostatnim kroku przygotuj czystą wodę i przy jej pomocy usuń resztki płynu. Gotowe!

Jak usunąć zacieki z kanapy?

Jakiekolwiek prace należy poprzedzić dokładnym odkurzeniem tapicerki – po to, aby kurz nie został wgnieciony i wprasowany w tkaninę. Następnie przy użyciu wody z odrobiną płynu do mycia naczyń lub specjalistycznego detergentu możesz doczyścić zacieki. Zastosuj do tego celu miękką gąbkę. Staraj się nie przemoczyć tkaniny. Na koniec wysusz ją przy użyciu papierowego ręcznika lub suchej ściereczki. Przydatne do czyszczenia mogą okazać się również składniki obecne w każdym domu, takie jak soda oczyszczona czy mąka ziemniaczana.

Czyszczenie kanapy ze starych plam

Stare, zaschnięte plamy wymagają poświęcenia im więcej czasu i uwagi niż tym, które przydarzyły się przed chwilą. Najprostszym sposobem na pozbycie się ich z tapicerki kanapy jest zakup środka do wywabiania plam. Z pomocą mogą również przyjść domowe, sprawdzone metody. Przed przystąpieniem do wywabiania starych plam mebel należy gruntownie odkurzyć. Plamę zawsze czyści się od krawędzi kanapy w kierunku jej środka. Dobrze jest wiedzieć, z jakiego materiału wykonane jest obicie. Welur czy aksamit dobrze znoszą czyszczenie roztworem amoniaku – w proporcjach 2:1 (gdzie 2 łyżki stołowe amoniaku są rozpuszczane w litrze wody). Kierunek czyszczenia wyznacza sposób układania się włosków tapicerki. Pod koniec warto wilgotne miejsce osuszyć przy użyciu papierowego ręcznika bądź suszarki.

Usuwanie kurzu z kanapy

jak wyczyścić kanapę

Krok ten stanowi wstęp do dalszych prac związanych z czyszczeniem kanapy. Bez niego nie powinno się przechodzić do usuwania plam na mokro, gdyż pozostały na tkaninie kurz może przeniknąć do głębszych jej głębszych warstw i ją zanieczyścić. Usuwanie kurzu z kanapy najlepiej wykonywać przy użyciu tradycyjnego, domowego odkurzacza. Można zastosować wąską końcówkę, która dobrze zbierze brud z załamań materaca.

Ile kosztuje profesjonalne czyszczenie kanapy?

Koszt zamówienia usługi profesjonalnego czyszczenia kanapy zależy zazwyczaj do rozmiaru mebla. Za dokładne odświeżenie dwuosobowego modelu można zapłacić ok. 80-100 zł. Z kolei większa trzyosobowa sofa wiąże się z wydatkiem w granicach 120 zł. Konkretne kwoty zależą od stawek danej firmy oraz województwa, w którym działa. Warszawa i okolice bywają droższe od pozostałych części kraju.

Podsumowując, różne domowe metody czyszczenia tapicerki mogą doskonale się sprawdzić. Jakiekolwiek czynności warto poprzedzić solidnym odkurzeniem mebla. Soda oczyszczona, amoniak, ocet, płyn do mycia naczyń – każdy z tych powszechnie dostępnych preparatów wesprze Twoje dążenia do pozbycia się zabrudzeń. Mąka ziemniaczana przyda się do walki z tłustymi plamami. Jeśli chcesz pozbyć się bakterii, sięgnij po parownicę lub generator pary. Gdy jednak obawiasz się samodzielnego czyszczenia, możesz zamówić profesjonalną ekipę czyszczącą tapicerkę meblową, która zastosuje odkurzacz wodny i specjalistyczne preparaty.

11
6

Podziel się:

Komentarze (8)

Ja też kiedyś patrzyłem i szukałem metod na wypranie trudnych do wyprania rzeczy na tapicerce w salonie, natomiast właśnie był u mnie Pan od prania po raz drugi w tym roku aby wyprać mi kanapę która była mocno poplamiona i poczęstowana kocim moczem. Polecam od razu mówić że jest mocz zwierzaka, to Pan od prania zabierze ze sobą specjalne preparaty. Ja na pewno odpuszczam już sobie zabawy z praniem samodzielnym, wole aby wykonała to profesjonalna firma która ma wiedzę i dobre preparaty. Polecam z czystym sumieniem

A ja Wam odpowiem w sposób mojej mamy. Najpierw plamy usuwamy według proporcji woda,soda,cytryna-a namoczoną/wilgotną szmatką przecieramy plamy/ . Następnym krokiem jest roztwór: octu i denaturatu na oko/1litr wody-3łyżki octu-4denaturatu/ zamoczyć szmatkę i wyłożyć na kanapę, tapczan etc. i wklepywać poprzez trzepatrzkę do dywanów lub czymś podobnym i po kilku uderzeniach wypłukujemy szmatkę z kurzu-brudu, znowu namaczamy w roztworze i tak do skutku według własnego uznania.

Mam niesamowity problem… tłuste plamy były potraktowane Domol-em… plamy się rozlazły, próbowałam pianą z płynu do prania dywanów i tapicerki — jeszcze gorzej…
Proszę o poradę, co dalej robić???
RATUNKU!!!

A czym wyczyścić stare plamy z sików? Dodam że mam profesjonalny odkurzacz piorący i mimo to ciężko się pozbyć tego odoru który po wyschnięciu kanapy i tak zostaje

Jest napisane jak zrobić roztwór do czyszczenia, ale co dalej??? Popsikać czy czyścić gąbką albo szmatką? A może poczekać aż wyschnie? Nie wiadomo…

ja sobie tak czyściłam, że tylko zacieki zostały. dopiero jak znalazłam firmę clis z piaseczna to oni się tego pozbyli, a już myślałam, że zostaje tapicer

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *