1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Podpowiadamy, jaki odkurzacz myjący zakupić

Poradniki

3 lata temu

Podpowiadamy, jaki odkurzacz myjący zakupić

Porządki domowe Wyposażenie
4
6
1
4
6

Czy chciałbyś za jednym zamachem odkurzyć podłogę i umyć ją na mokro? Jeśli tak, odkurzacz myjący może być spełnieniem Twoich marzeń! Co warto wiedzieć o tym urządzeniu? W tym artykule znajdziesz wszystkie niezbędne informacje.

Czym jest odkurzacz myjący? Jak działa?

Odkurzacz myjący to funkcjonalny sprzęt 2w1 (odkurzacz + mop), a nawet 3 w 1 (odkurzacz + mop + odkurzacz ręczny) – w zależności od modelu i producenta. Jak wygląda sprzątanie z jego użyciem?

odkurzacz myjący
Odkurzacz z funkcją 3w1

Zobacz: Czyszczenie kanapy krok po kroku: jak i czym skutecznie wyczyścić kanapę? Porady i metody prania tapicerki

Funkcja odkurzacza działa tak samo jak w tradycyjnych modelach. Kurz, pył i inne drobne, luźne zanieczyszczenia są wciągane przez szczotkę do pojemnika. Sprzątanie na mokro wymaga wlania do pojemnika czystej wody (zimnej lub ciepłej), ewentualnie z odrobiną detergentu. Na szczotkę zazwyczaj zakłada się dedykowaną szmatkę z mikrofibry, choć niektóre modele mają od razu zamontowane rolki, dzięki czemu odkurzacz myjący wykonuje jednocześnie czyszczenie na sucho i na mokro.

Odkurzacz myjący zasilany sieciowo czy z akumulatorem?

Na pewno jedna z pierwszych kwestii, nad którą musisz się zastanowić, to sposób zasilania odkurzacza. Jeśli chodzi o odkurzacz myjący podłogi, opinie większości użytkowników są zgodne: zdecydowanie lepiej sprawdza się sprzęt bez kabla, zwłaszcza jeśli chodzi o odkurzacze pionowe. Bezprzewodowy odkurzacz myjący to niewielkie kompaktowe urządzenie, a brak konieczności przełączania się między gniazdkami znacznie ułatwia pracę.

Odkurzacz na akumulator
Kobiet sprząta odkurzaczem 3w1 na akumulator

Z drugiej strony odkurzacze przewodowe zazwyczaj dysponują większą mocą i mogą działać dłużej. Nie ma też ryzyka, że nie posprzątasz podłogi z powodu zapominalstwa (bo nie trzeba ładować akumulatora).

Zalety odkurzaczy z funkcją mycia

Odkurzacz myjący panele, płytki, dywany, tapicerowane meble, sufity, a nawet wnętrze samochodu? Tak – to możliwe! Tego typu sprzęt to idealne rozwiązanie, gdy nie chcesz trzymać w domu różnych gadżetów do sprzątania, które nie tylko zajmują miejsce, ale również rzadko stanowią ozdobę mieszkania. Decydując się na odkurzacz pionowy myjący z pewnością bez żalu pożegnasz się z mopem i wiadrem. Jakie są inne zalety takiego odkurzacza?

Kobieta czyści podłogę
Kobieta czyści podłogę odkurzaczem
 • Skuteczność – zbieranie kurzu i sierści na mokro pozwala na dokładniejsze i efektywniejsze wyczyszczenie podłogi.
 • Oszczędność – zarówno czasu (po odkurzaniu nie musisz już mopować podłogi), jak i pieniędzy (wydasz mniej na prąd i środki czystości – wiele modeli skutecznie sprząta z użyciem samej wody/pary wodnej). Poza tym oszczędzasz również przestrzeń, bo odkurzacz myjący to urządzenie wielofunkcyjne, a często i kompaktowe.
 • Bezpieczeństwo – czyszczenie na mokro zabija większość bakterii. Poza tym to sposób sprzątania przyjazny alergikom, ponieważ w czasie odkurzania w powietrzu nie unoszą się kłęby kurzu i pyłu pełnego roztoczy domowych. Zanieczyszczenia nie osadzają się też na meblach.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Najważniejszym parametrem technicznym jest moc silnika – im większa, tym lepiej. Dzięki temu posprzątasz mieszkanie szybciej i skuteczniej. Zwróć również uwagę na czynniki zapewniające wygodę w czasie korzystania ze sprzętu:

 • wagę,
 • ergonomiczny uchwyt,
 • filtry,
 • liczbę i rodzaj końcówek,
 • dodatkowe funkcje (różne tryby pracy, wskaźnik naładowania akumulatora, uchwyt do zamontowania na ścianie itp.)

Jeśli zdecydowałeś się na odkurzacz zasilany sieciowo, sprawdź, czy długość kabla wystarczy na posprzątanie przynajmniej większej części mieszkania. Kupując odkurzacz myjący bezprzewodowy, zwróć uwagę na maksymalny czas pracy przy pełnym naładowaniu akumulatora. Niezbędne minimum to 30 minut, choć zdarzają i urządzenia działające ponad godzinę (rekordzista to odkurzacz myjący Philips Aqua 8000, którego baterie wytrzymują 80 minut).

Odkurzacz myjący Philips Aqua 8000
Odkurzacz myjący Philips Aqua 8000

A jaki jest najlepszy odkurzacz myjący? Użytkownicy wskazują na kilka modeli, które wymieniono w listach z podziałem na sprzęt z przewodem lub bez.

Odkurzacz myjący przewodowy:

 • W ofercie marki Bosch znajdziesz model AquaWash&Clean. To sprzęt o potężnym silniku (aż 2100 W!), które wyczyści podłogę na sucho i mokro, ponieważ może pracować w trybie workowym lub bezworkowym.
 • Jeśli chodzi o urządzenia marki Vileda, odkurzacz myjący (opinie w okolicach 4,8/5) to model nazwany JetClean. W jednym cyklu odkurza, myje i osusza podłogę.
 • Godny polecenia jest również odkurzacz myjący podłogi Karcher VC5 – trwały, solidny i wyposażony w ogromną liczbę akcesoriów.
Karcher VC5 Premium
Karcher VC5 Premium

Odkurzacz bezprzewodowy myjący:

 • W ofercie firmy Philips odkurzacz myjący znajdziesz w kilku wariantach: 8000 Aqua Plus i Aqua 8000 (obydwa z zestawem samochodowym), Aqua 5000 oraz PowerPro. Każdy z nich to odkurzacz myjący pionowy z dużym wachlarzem akcesoriów.
 • Najbardziej kompaktowe urządzenie proponuje marka Dyson. Odkurzacz myjący podłogi i sufity Cyclone V10 zdążył już zapracować na miano sprzętu niezniszczalnego!
Luksusowy odkurzacz myjący
Odkurzacz pionowy Dyson V11 Torque Drive Extra

Czyli jaki odkurzacz myjący kupić? Na rynku znajdziesz wiele modeli, które sprzątają na sucho i mokro. Bezprzewodowy odkurzacz myjący pionowy nie zajmuje dużo miejsca, a nowoczesny design sprawia, że nie ma potrzeby chować go do szafy. Z kolei modele z przewodem mają często dużą moc i bez problemu radzą sobie z uporczywymi plamami. Dzięki temu krótkiemu poradnikowi z pewnością znajdziesz urządzenie idealne dla Ciebie!

4
6

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *