1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak czyścić dywan? Pranie dywanów – co warto wiedzieć? Metody, środki, narzędzia

Poradniki

2 lata temu

Jak czyścić dywan? Pranie dywanów – co warto wiedzieć? Metody, środki, narzędzia

Porządki domowe
8
0
1
8
0

Pranie dywanów to dosyć złożone i wymagające szczególnej ostrożności przedsięwzięcie. Warto więc dowiedzieć się, jak odpowiednio się do tego przygotować. Jak czyścić dywan, by uzyskać jak najlepsze efekty?

Pranie dywanów – o czym warto pamiętać?

Czyszczenie wykładzin i dywanów to proces, który może się składać z wielu etapów. Najczęściej obejmuje pranie oraz zastosowanie specjalnego środka pielęgnacyjnego. Dobór techniki mycia zależy od rodzaju danego modelu, właściwości użytych do jego produkcji materiałów oraz efektu, jaki pragnie się osiągnąć. Odpowiednio przeprowadzone pranie nie tylko usunie powierzchowne zabrudzenia, ale i zlikwiduje nieprzyjemne zapachy, kurz oraz roztocza.

Nie każdy dywan czyści się tak samo. Proces ten najłatwiejszy jest w przypadku modeli wielobarwnych i o wyrazistych, nieregularnych wzorach. Taka struktura pozwala skutecznie maskować drobne plamki, których z różnych powodów nie udało się usunąć. Trzeba jednak pamiętać, że zastosowanie środków o silnie czyszczących lub nieodpowiednich do danego typu materiału właściwościach może doprowadzić do powstawania odbarwień. Dla przykładu, zielone dywany nie powinny być prane przy użyciu substancji wybielających.

Pranie dywanów
Pranie dywanów za pomocą odkurzacza 3w1

Zobacz: Pranie ręczników – w jakiej temperaturze prać ręczniki? Podpowiadamy

Znacznie trudniejszy w pielęgnacji będzie natomiast dywan jasny, na przykład w kolorze białym lub kremowym, oraz pozbawiony wyrazistych wzorów o wysokim kontraście. Na takim podłożu widoczne są wszelkie przebarwienia i nawet najdrobniejsze zanieczyszczenia, których usuwanie często wymaga bardzo intensywnego, punktowego działania. W sytuacji, gdy niedostateczna moc oddziaływania może uczynić czyszczenie nieskutecznym, zaś zbyt wysoka – doprowadzić do uszkodzeń włókien, znalezienie złotego środka sprawia nie lada problem.

Problemy może też sprawić dywan z frędzlami lub dywan puchaty. Czyszczenie takiej struktury nie może być powierzchowne – zastosowany środek musi dotrzeć do jej wnętrza, by skutecznie usunąć często osiadające tam roztocza i kurz, u niektórych osób mogące wywoływać reakcje alergiczne. Dywan z długim włosiem nie powinien być myty z użyciem intensywnego tarcia, które mogłoby doprowadzić do uszkodzenia zewnętrznych warstw samych włókien lub do ich wyrwania.

Czyszczenie dywanów na sucho

Jedną z najprostszych metod usuwania zabrudzeń z powierzchni dywanów lub wykładzin jest pranie na sucho. Sposób ten najczęściej stosowany jest z wykorzystaniem metody ekstrakcyjnej, polegającej na wtarcie w czyszczoną powierzchnię usuwającego zabrudzenia środka (zwykle w formie proszku lub szamponu) za pomocą szczotki.

Czyszczenie dywanów na sucho
Czyszczenie dywanu na sucho za pomocą środka i szczotki

Jak wyczyścić dywan tą metodą? Wystarczy zakup środka czyszczącego, rozprowadzenie go i dokładne wtarcie w praną powierzchnię zgodnie z zaleceniami producenta. Po upływie określonego czasu zostaje już tylko odkurzenie wykładziny lub dywanu – to pozwoli usunąć preparat czyszczący wraz z brudem. W tym celu najlepiej sprawdzić się mogą piorące lub wodne odkurzacze do dywanów.

Pranie dywanów na mokro

Pranie na mokro również jest skutecznym i bezpiecznym sposobem na usuwanie zanieczyszczeń. Należy jednak pamiętać o odpowiedniej temperaturze wody – niektóre modele produktów, na przykład dywany wełniane, pod wpływem gorącej wody mogą zacząć się filcować. Pod uwagę należy wziąć także czas schnięcia – wysuszenie mytego dywanu wykonanego z chłonnych materiałów jest niezwykle czasochłonne. Pranie na mokro z zastosowaniem odpowiedniego środka czyszczącego świetnie radzi sobie za to z kurzem, roztoczami, nieprzyjemnymi zapachami i trudnymi plamami.

Pranie dywanów na mokro
Pranie dywanów na mokro za pomocą węża z wysokim ciśnieniem wody

Jak prać dywan na mokro? Przed rozpoczęciem usuwania zanieczyszczeń warto porządnie wytrzepać dywan oraz usunąć z niego powierzchowne zabrudzenia. Do rozprowadzania preparatu czyszczącego po mytej powierzchni najlepiej zastosować specjalny automat do prania lub myjkę ciśnieniową. Jeżeli jednak nie ma się dostępu do tego rodzaju urządzeń, w tym celu wykorzystać można również zwykłą szczotkę. Po zakończeniu procesu dywan należy już tylko dobrze wysuszyć.

Cena prania dywanów – pralnie czy domowe sposoby?

Niektórzy decydują się na czyszczenie dywanów domowymi sposobami, gdy inni proces ten powierzają wyłącznie profesjonalnym pralniom. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety – to, na które z nich warto się zdecydować, zależy od preferencji i oczekiwań danej osoby. Wyposażone w specjalne urządzenia do prania dywanów pralnie oferują czyszczenie na najwyższym poziomie, jeśli jednak zależy nam na czasie, rozważymy raczej przeprowadzenie tego procesu w warunkach domowych.

Jeśli dany model wykonany jest z materiału nietypowego, bardzo podatnego na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne lub mającego liczne domieszki, lepszym wyborem może okazać się pralnia dywanów. Eksperymentowanie z domowymi metodami czyszczenia w tym przypadku może skończyć się powstaniem odbarwień i mikrouszkodzeń w strukturze dywanu lub nawet jego zniszczeniem. Skorzystanie z usług profesjonalistów pozwoli nie martwić się o końcowy efekt.

Maszyna piorąca dywan
Maszyna piorąca dywan

Dla wielu osób kluczowym kryterium przy podejmowaniu decyzji o tym, jak wyprać dywan, pozostaje jednak cena. W profesjonalnych pralniach koszty usługi zależą w dużej mierze od materiału, z jakiego został wykonany dany model. Za czyszczenie metra kwadratowego modelu wyprodukowanego z włókien syntetycznych zapłacimy zwykle od 15 do 25 złotych. Dywany jedwabne czy wykonane z innych materiałów naturalnych lub nietypowych wymagają większych nakładów finansowych – w ich przypadku kwota ta wynosi zazwyczaj od 30 do 50 złotych.

8
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Bardzo fajny artykuł 😀 Szczegółowo opisany sposób domowy i wspomnienie o profesjonalnych pralniach dywanów. Dodatkowym atutem pralni oprócz nieskazitelnej czystości dywanu jest pozbywanie się brzydkich zapachów oraz dezynfekcja, dzięki czemu zabijamy roztocza i inne drobnoustroje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.