1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Agregat prądotwórczy – jak działa? Do czego służy?

Poradniki

2 lata temu

Agregat prądotwórczy – jak działa? Do czego służy?

Budowa i remont Wyposażenie
5
0
0
5
0

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które może nam się przydać w najmniej oczekiwanym momencie! Sprawdź, jak działa agregat prądotwórczy, kiedy go wykorzystać i czy w ogóle warto inwestować w generatory prądu.

Czym jest agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które może działać jako awaryjne zasilanie domu lub źródło energii dla sprzętów wymagających dużej mocy. Zapobiega on zwarciom lub zniszczeniom w instalacjach elektrycznych.

Każdy generator prądu, który znajdziemy na rynku, różni się wielkością, mocą, materiałami, z których jest wykonany, wielkością zbiornika paliwa, a także dodatkowymi elementami oraz tym czy jest jednofazowy, czy trójfazowy. Te czynniki wpływają na cenę produktów – dlatego dokładnie sprawdzaj opisy agregatów, by kupić taki, który spełni Twoje wszystkie oczekiwania.

Agregat prądotwórczy
Jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać? Dowiesz się z tego artykułu!

Przykładowo Agregat Kraft&Dele KD-109B 1200 W 1-fazowy – to idealny agregat inwertorowy do domu. W razie awarii instalacji elektrycznej sprawdzi się na piątkę z plusem.

Natomiast agregat prądotwórczy 3-fazowy, taki jak Agregat prądotwórczy Blaupunkt, 6,5 KM, 3 fazy, 2220 WATT, BPG-TP-2065-A38X znakomicie się sprawdzi, jeśli w Twoim domu jest instalacja trójfazowa. Najczęściej zdarza się to wtedy, gdy na wyposażeniu naszych czterech ścian jest na przykład pompa wody pieca grzewczego.

Sprawdź też: Jak oszczędzać wodę? Przykłady, których mogłeś nie znać!

Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasza instalacja jest jednofazowa, czy trójfazowa – lepiej wybrać agregat prądotwórczy trójfazowy. Zadziała on zarówno na sprzęty trójfazowe, jak i jednofazowe.  

W kategorii Agregaty prądotwórcze na Morele.net znajdziesz generatory prądu dostosowane do różnych zastosowań. Więcej o sposobach ich użycia dowiesz się w dalszej części artykułu.

Jak działa agregat prądotwórczy?

A jak działają agregaty prądotwórcze? Wszystko zaczyna się w silniku – to w nim energia spalania zmienia się w energię mechaniczną. Ona natomiast w wyniku obrotu wirnika przekształca się w siłę elektromotoryczną, która następnie w obwodzie stojana staje się prądem elektrycznym.

Cały wyżej opisany proces przebiega w tak zwanej prądnicy, którą wcześniej wspomniany silnik napędza. Wszystko wygląda dokładnie tak tylko wtedy, jeśli naszym urządzeniem jest agregat prądotwórczy inwertorowy. W przypadku agregatów ramowych, które są mniej zaawansowane technologicznie, ważną rolę odgrywa również koło zamachowe, a oprócz tego działanie jest niemal identyczne.

Zasady korzystania z agregatu prądotwórczego

Samo użytkowanie jest dosyć łatwe i dokładnie opisane w instrukcji dołączonej do urządzenia. Pamiętaj, by zawsze stosować się do wskazówek podanych przez producenta i przestrzegać zasad bezpieczeństwa podczas korzystania z takich urządzeń. Jeśli nie czujesz się pewnie – zwróć się do elektryka, który podłączy zasilanie rezerwowe oraz udzieli Ci wszystkich wskazówek dotyczących konkretnego generatora.

Agregat prądotwórczy z rozruchem ręcznym
Agregat prądotwórczy z rozruchem ręcznym

Każdy agregat prądotwórczy ma podobne zasady działania. O tych rzeczach musisz pamiętać:

 • w pierwszej kolejności podłączaj urządzenia wymagające najwięcej mocy,
 • nie korzystaj z maksymalnie obciążonego agregatu prądotwórczego dłużej niż pół godziny,
 • nie podłączaj urządzeń, które pobierają więcej mocy, niż jest to w stanie zapewnić generator prądu,
 • korzystaj z urządzeń emitujących spaliny tylko na otwartych przestrzeniach,
 • pamiętaj o zabezpieczeniu generatora przed czynnikami atmosferycznymi, jeśli korzystasz z niego na zewnątrz,
 • przechowuj agregat prądotwórczy w suchym, dobrze wentylowanym pomieszczeniu,
 • pamiętaj o konserwacji urządzenia przynajmniej raz do roku. 

Gdzie można wykorzystać generator prądu?

Sytuacji, w których może przydać się nam agregat prądotwórczy, jest naprawdę wiele. Działka rekreacyjna bez instalacji elektrycznej, przerwa w dostawie prądu, praca na zewnątrz – to tylko kilka przykładów, lecz w tych momentach generator będzie niezastąpiony. 

Agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego powinien szczególnie zainteresować mieszkańców wsi, lasów, gór oraz innych miejsc, w których nadwyraz często prąd odmawia posłuszeństwa. Dzięki niemu produkty umieszczone w lodówce nie zepsują się, piec elektryczny będzie wciąż pracować, a nawet błaha gra na komputerze nie zostanie przerwana.

Sprawdź też: Korzystne oferty na Morele.net dla Twojego domu i ogrodu!

O tym, jaki agregat prądotwórczy do domu jednorodzinnego wybrać jeszcze opowiemy, a może być on taki sam, jak do garażu czy prac wokół domu. Elektronarzędzia tam stosowane mogłyby nadmiernie obciążyć domową instalację, więc jest to znacznie bezpieczniejsza opcja.

Generatory prądu również są konieczne w wielu miejscach pracy. Niezależnie czy to budowa, biuro, szpital, sklep wielkopowierzchniowy, czy hala produkcyjna – wszędzie tam powinny znaleźć się agregaty prądotwórcze.

Jaki agregat prądotwórczy wybrać? Rodzaje agregatów

Wiesz już, że są dwie opcje: agregat jednofazowy oraz generator trójfazowy. Ten pierwszy jest odpowiedzią na to, jaki agregat prądotwórczy do domu wybrać, natomiast drugi idealnie sprawdza się w budownictwie, na przykład wtedy, gdy trzeba zasilić maszyny budowlane czy inne wymagające dużej mocy urządzenia.

Trójfazowy agregat również doskonale się sprawdzi dla osób prywatnych, które chcą na raz mieć podpięte kilka urządzeń. Generator tego typu rozdziela moc równomiernie, co zapobiega uszkodzeniom agregatu.

Czytając specyfikację produktu, z pewnością będziesz wiedzieć, czy dany generator jest dla Ciebie!

Chcąc korzystać z konkretnych elektronarzędzi, w pierwszej kolejności sprawdź, czy agregat jest z nimi kompatybilny. Nie każdy generator jest zalecany do łączenia go z elektroniką. 

A czy warto inwestować w agregat prądotwórczy używany? Naszym zdaniem nie. Bardzo wiele modeli, które były dłuższy czas użytkowane przez kogoś innego, zwykle nie były regularnie konserwowane, a wiele elementów wewnętrznych może wymagać wymiany. Początkowo może cena jest niższa, lecz koszta, które poniesiesz na naprawę, mogą przewyższyć cenę nowego sprzętu.

Głośność i mobilność agregatów prądotwórczych

Generatory dzielą się na takie, które mają różne silniki:

 • na gaz płynny,
 • na diesla,
 • z dwu- lub czterosuwowym silnikiem benzynowym.

Czy w związku z tym można wybrać cichy agregat prądotwórczy do domu? I tak i nie, głośność tych urządzeń czasem jest od tego zależna – najważniejsze jest jednak zastosowanie w produkcie obudowy dźwiękoszczelnej.

Popularne generatory są bardzo głośne – hałas na poziomie 95 dB. może zostać zredukowany przez obudowę, którą zastosuje producent. Wtedy redukcja tych dźwięków może spaść nawet do 75 dB.

Sprawdź też: Narzędzia w promocji na morele.net! Sprawdź, czy coś wpadnie Ci w oko

Oprócz tego generatory można podzielić na stacjonarne, mobilne, zewnętrzne i do zabudowy. Dzięki temu podziałowi można bez kłopotu wybrać mały agregat prądotwórczy z niewielkim zbiornikiem na paliwo lub generator z pojemnym bakiem, dzięki któremu czas pracy jest wydłużony do maksimum.

Mamy nadzieję, że wiesz już, jaki agregat prądotwórczy wybrać. Czy masz jakieś doświadczenie z tego typu urządzeniami? Koniecznie podziel się w sekcji komentarzy swoimi przemyśleniami dotyczącymi generatorów prądu.

A jeśli chcesz poznać więcej interesujących treści – sprawdź te artykuły:

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *