1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Renowacja schodów. Zmiana koloru schodów drewnianych — jak to zrobić?

Poradniki

2 lata temu

Renowacja schodów. Zmiana koloru schodów drewnianych — jak to zrobić?

Budowa i remont DIY
14
1
2
14
1

Jeżeli potrzebujesz urozmaicenia, zmiana koloru schodów drewnianych może ożywić Twoje wnętrze. Zastanawiasz się, czy da się zrobić to samodzielnie? Tłumaczymy, jak wykonać malowanie drewna oraz o czym trzeba pamiętać podczas renowacji schodów.

Zmiana koloru schodów drewnianych — po co to robić? 

Drewniane schody, dzięki wyjątkowej plastyczności drewna, dają wiele możliwości do popisu w kwestii wprowadzania zmian. Bardzo łatwo jest bawić się ich kolorem i kształtem, tym samym nadając im niepowtarzalny wygląd na lata. Popękana farba nie musi już odstraszać, a deski skrzypieć. Renowacja schodów może być dobrym pomysłem także wtedy, kiedy chcesz odmienić styl swojego wnętrza.

Ważnym powodem, dla którego warto zastanowić się nad renowacją schodów, jest również bezpieczeństwo. Ciągła, wieloletnia eksploatacja prowadzi do zużycia materiału, a co za tym idzie — pękania drewna i powstawania dziur. Nietrudno o wypadek, kiedy w deskach pojawiają się coraz nowsze wybrzuszenia i wklęsłości. Sumienne zregenerowanie schodów zminimalizuje ryzyko niechcianych i groźnych sytuacji.

zmiana koloru schodów drewnianych - stare schody drewniane
Renowacja schodów jest potrzebna, aby zadbać nie tylko o względy estetyczne — lecz również o bezpieczeństwo

Sprawdź też: Schody półkowe – cena, konstrukcja, mocowanie. Wady i zalety schodów półkowych

Jak malować schody drewniane — o czym pamiętać? 

Planując renowację i malowanie schodów, należy pamiętać o wybraniu najodpowiedniejszej farby do drewna. Dobrej jakości farba do schodów drewnianych tworzy wytrzymałą na ścieranie powłokę, która mimo upływu lat wciąż dobrze wygląda. Bardzo ważna jest wysoka odporność mechaniczna oraz przyczepność do podłoża, która niweluje koszty ewentualnych napraw i poprawek.

Malowanie drewna wymaga również odpowiednich narzędzi i preparatów. Rynek obfituje w impregnaty, lazury, woski czy bejce, jednak trzeba pamiętać, że substancje te różnią się od siebie wpływem na drewno oraz efektem, jaki jest uzyskiwany po zastosowaniu. Wybór narzędzi, takich jak wałki czy pędzle, również wymaga głębszego przemyślenia z uwagi na ich różne przeznaczenie.

zmiana koloru schodów drewnianych - pędzel, schody
Wybierz odpowiedni dla siebie rodzaj pędzla lub wałka do malowania schodów

Warto pamiętać także o tym, że ważne jest stosowanie się do wszelkich zaleceń podanych w instrukcji przez producenta, ponieważ na końcowy efekt duży wpływ mogą mieć np. warunki podczas wykonywania malowania. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, zapylenie, nieodpowiednia wilgotność powietrza — to wszystko może sprawić, że uzyskasz inny efekt od zamierzonego.

Istotne jest również odpowiednie przygotowanie powierzchni. Schody drewniane, choć są plastyczne i wbrew pozorom nie tak skomplikowane w obróbce, muszą być poprawnie oczyszczone i osuszone. Choć w ferworze przygotowań łatwo o tym zapomnieć, to pominięcie tego procesu ma bezpośredni wpływ na rezultat.

Malowanie drewna krok po kroku 

Przed przystąpieniem do malowania, powinno się zadbać o solidny plan całej pracy, który zredukuje niepotrzebne wydatki oraz zaoszczędzi Twój czas. Dobrym sposobem na przyspieszenie procesu planowania jest zadanie sobie kilku ważnych pytań. Jaki rezultat chcesz osiągnąć? Marzą Ci się białe schody, a może urzeka Cię klasyczne, ciemne drewno? Ile czasu możesz poświęcić na renowację? 

Warto również przemyśleć budżet, który niewątpliwe jest jednym z ważniejszych kwestii podczas dokonywania zakupów niezbędnych farb i narzędzi. Określ swoje możliwości, spisz listę potrzebnych rzeczy i udaj się na zakupy. Takie działanie odejmie Ci nerwów, które mogą wziąć górę, jeśli będziesz nieprzygotowany. Teraz kiedy wszystko to, co najmniej ciekawe, już za Tobą, możesz zabrać się za przygotowywanie powierzchni.

Na samym początku warto zadbać przede wszystkim o otoczenie, w którym będą wykonywane prace oraz o bezpieczeństwo robót. Jeżeli w pobliżu schodów, które mają być odnawiane, znajdują się przedmioty ze szkła bądź z innych materiałów podatnych na uszkodzenia, najlepiej będzie je na czas renowacji przełożyć w bezpieczne miejsce. 

Trzeba pamiętać, że schody na czas malowania będą wyłączone z „ruchu”, przez co utrudnione może być dostanie się na wyższe piętro. Warto zaplanować użytkowanie mieszkania w taki sposób, aby brak dostępu do schodów nie był problematyczny. Rozwiązaniem jest przeniesienie najpotrzebniejszych sprzętów tam, gdzie z łatwością można się dostać.

Przygotowanie powierzchni 

Jeśli nakładasz nowy lakier bądź farbę na niepomalowane wcześniej drewno, nie musisz martwić się o ściąganie starej warstwy. Jeżeli jednak schody były już wcześniej pokryte odpowiednim do tego specyfikiem, konieczne jest pozbycie się dawnej farby. Doskonale sprawdzi się ługowanie drewna, czyli „rozpuszczenie” poprzednich warstw emulsją wybielającą.

Po wykonaniu ługowania deski są charakterystycznie białe, postarzone, a słoje uwidaczniają się, co powoduje, że wiele osób rezygnuje z nakładania lakieru. Podczas zakupu emulsji potrzebnej do ługowania, należy zwrócić uwagę na gatunek drzewa, do jakiego jest przeznaczona. Możesz znaleźć zarówno ługi do drewna iglastego, jak i liściastego, jednak najlepszy efekt uzyskiwany jest po nałożeniu emulsji na jasne drewno.

Ostatnim zadaniem jest pozbycie się wszelkich innych zanieczyszczeń, które nie zeszły podczas wcześniejszych etapów przygotowań. W pozbywaniu się tłustych plam doskonale sprawdza się benzyna ekstrakcyjna. Znajduje ona zastosowanie również w usuwaniu żywicy oraz pozostałości po starym kleju. Po wykonaniu tych wszystkich działań możesz już przystąpić do szlifowania powierzchni schodów.

Szlifowanie

Następnym etapem procesu, którego celem jest zmiana koloru schodów jest zeszlifowanie powierzchni, aby usunąć wszelkie nierówności. Można zrobić to ręcznie za pomocą gruboziarnistego papieru ściernego. Z uwagi na czasochłonność tej metody, zamiast papieru zaleca się użycie szlifierki oscylacyjnej, a także cyklinii ręcznej do obróbki kątów. Wszystko należy uzupełnić ręcznym przeszlifowaniem miejsc trudno dostępnych. Pozostałego pyłu można użyć do wypełnienia ubytków w drewnie.

Malowanie 

Przy wyborze farby zastanów się, jaką powierzchnię chcesz uzyskać. Matową, lakierowaną czy może satynową? Jeżeli masz na celu rozjaśnienie drewna, doskonale sprawdzi się wyżej opisane już ługowanie. Jeśli efekt nie będzie zadowalający, możesz pomalować uzyskane podłoże inną farbą. Nowa farba na białych schodach po ługowaniu będzie się zdecydowanie lepiej prezentować, aniżeli ta nałożona na ciemną powierzchnię.

Szlifowanie międzywarstwowe

Szlifowanie międzywarstwowe stosuje się w celu zapobiegania przyczepianiu się cząsteczek kurzu oraz włókien drewna po zastosowaniu wcześniejszej warstwy. Używa się w tym celu papieru ściernego, dzięki któremu możliwe jest uzyskanie jak najgładszej powierzchni przygotowanej pod następną warstwę malowidła. Szlifowanie międzywarstwowe powinno się stosować niezależnie od tego, jaki preparat wybierasz.

Wykańczanie

W ostatnim kroku Twoje schody powinieneś pokryć ostateczną warstwą preparatu, który nadaje im kolor. Preparat rozprowadzaj równo z biegiem słojów drewna. Tak pomalowane schody należy pozostawić do wyschnięcia, a wszelkie narzędzia odpowiednio zabezpieczyć, aby nadawały się do ponownego użycia po czasie.

Jak zmienić kolor schodów bez użycia farby? 

Jeżeli zastanawiasz się, jak odnowić schody, jednak zależy Ci na czasie, warto zastanowić się nad zmianą koloru drewna bez użycia farby. Doskonałym rozwiązaniem mogą być nakładki na schody drewniane, dostępne na rynku w różnych wariantach. Jeśli marzą Ci się schody dębowe, nie musisz od razu przerabiać całej konstrukcji — wystarczy, że zakupisz nakładki wykonane z dokładnie tego materiału, o jakim marzysz. 

zmiana koloru schodów drewnianych - schody
Odświeżone schody prezentują się schludnie i czysto

Sprawdź też: Klatka schodowa — inspiracje, aranżacje. Co zrobić, aby upiększyć ten element domu?

Wiesz już, jak powinna przebiegać zmiana koloru schodów drewnianych oraz jak można je odnowić bez konieczności ich przebudowywania czy remontu generalnego. Najważniejsze, to poznać swoje możliwości, ograniczenia, oraz nie bać się improwizacji i zmian. Schody mogą być tym elementem wystroju, obok którego nie da się przejść obojętnie. Pamiętaj o stosowaniu się do opisanych przez nas zasad, a Twoje schody nadadzą wnętrzu wyjątkowy klimat oraz będą trwałe przez wiele lat.

14
1

Podziel się:

Komentarze (2)

Renowacja schodów to nie jest łatwa sprawa. My mamy dom po babci i schody piekne, tylko mega zniszczone. Odnowienie ich to ogromne wyzwanie, na szczescie znajomi polecili nam fachowca- Anton Kowalenko, swietny jest w te klocki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.