1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czym jest ploter laserowy? Do czego służy, ile kosztuje i jak go używać?

Poradniki

2 lata temu

Czym jest ploter laserowy? Do czego służy, ile kosztuje i jak go używać?

Wyposażenie
5
1
1
5
1

Wielkoformatowy ploter laserowy w wersji pomniejszonej jest odpowiedzią na potrzeby indywidualnych klientów i małych firm. Zastanawiasz się, czym właściwie jest grawerka laserowa i jak ją wykorzystać? Przeczytaj nasz artykuł, by poznać odpowiedzi.

Ploter laserowy — czym jest i jak wygląda?

Ploter laserowy do grawerowania to urządzenie peryferyjne do tworzenia obrazów i kształtów poprzez bezdotykową obróbkę termiczną. Pozwala na wykonanie niemal każdego wzoru na praktycznie wszystkich materiałach — od papieru po metal. Grawer laserowy wyglądem przypomina standardową drukarkę lub współczesne urządzenie do druku 3D. W plastikowej obudowie umieszczony jest płaski blat roboczy o określonej powierzchni, nad którym na prowadnicy znajdują się ruchoma głowica i tuba z laserem. 

Jak działa ploter laserowy?

Punktem wyjściowym pracy z grawerką laserową jest przygotowanie projektu w odpowiednim programie graficznym. Większość ploterów jest kompatybilna z podstawowymi wariantami oprogramowania, np. AutoCad, Photoshop czy InDesign. Gotowy projekt trzeba przesłać do urządzenia i wybrać odpowiednie parametry, czyli moc i szybkość lasera, a także głębokość cięcia, którą określa wartość ppi (liczba błysków na punkt). 

Ploter laserowy
Ploter laserowy, czyli urządzenie do tworzenia obrazów i kształtów poprzez obróbkę termiczną | Źródło: e-laser.pl

Sprawdź też: Masz w sobie krawiecką smykałkę? Maszyna do szycia dla początkujących to bardzo dobry pomysł!

Grawerowanie i cięcie laserowe to procesy obróbki termicznej, które wykorzystują wąsko ukierunkowaną wiązkę światła emitowaną przez specjalną tubę. Z niej za pomocą systemu luster i soczewek promień trafia najpierw do ruchomej karetki, a następnie do głowicy plotera, gdzie znajduje się specjalna soczewka, która skupia i stabilizuje laser w różnych warunkach pracy. Promień w kontakcie z konkretnym materiałem powoduje jego topienie się, wypalanie lub odparowywanie, tworząc na jego powierzchni wybrany wzór. W zależności od rozmiaru blatu oraz maksymalnej mocy plotery warunkowo dzieli się na profesjonalne oraz te przeznaczone do użytku amatorskiego.

Co potrafi ploter laserowy?

Dzięki swojej budowie oraz możliwości regulowania mocy wiązki, ploter laserowy do sklejki pozwala stworzyć bardzo precyzyjne cięcia i grawerunki. Za sprawą soczewek, które mogą się przemieszczać, wiązka wytwarzana przez tubę jest wysyłana do dowolnego punktu obrabianej powierzchni. Dodatkowo karetka plotera do drewna porusza się zwykle na osiach X i Y, a w przypadku urządzeń z możliwością regulacji wysokości stołu — także na osi Z. 

Grawerowanie

Jeżeli zadaniem plotera ma być wyłącznie grawerowanie w miękkim materiale, w zupełności wystarczy urządzenie o mocy nieco większej niż 25 W. Za jego pomocą przeniesiesz prosty wzór, a także bardziej złożone obrazy i całe fotografie na papier, sklejkę, drewno, tworzywa sztuczne, gumę, szkło, tkaniny oraz miękkie metale. Ploter laserowy do metalu grubszego musi mieć większą moc, min. 100 W. 

Grawerowanie ploterem laserowym
Grawerowanie ploterem laserowym | Źródło: youtube.com

Cięcie

Jeśli ploter laserowy CO2 chcesz wykorzystywać głównie do cięcia, z większością materiałów poradzi sobie wiązka generowana z mocą 60 W. Pozwala szybko i precyzyjnie wycinać proste i złożone kształty w materiałach takich jak sklejka, drewno, różnego rodzaju plastiki, folie i papiery, cienkie metale, skóra, tkaniny itp.

Przedział cenowy ploterów laserowych

Jeśli często przygotowujesz duże ilości materiałów, na przykład na zajęcia warsztatowe z dziećmi lub na potrzeby swojej firmy, to może się okazać, że tym, czego potrzebujesz, jest właśnie ploter laserowy. Jaki kupić i od czego może zależeć cena? Przede wszystkim wpływ na nią mają zakres funkcjonalności urządzenia, jego moc, wymiary obszaru roboczego, dodatkowe moduły i ewentualne udogodnienia w użytkowaniu.

Grawer wcale nie musi być drogim nabytkiem. Nie każdy model będzie nadawał się do obróbki wszystkich materiałów, dlatego przed zakupem określ dokładnie, do czego potrzebny będzie Ci ploter laserowy. Cena w przypadku masowych urządzeń wielkoformatowych może osiągnąć próg nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych, podczas gdy ceny wersji „domowych” zaczynają się już od 700 złotych.

Gdzie i jak można wykorzystać ploter laserowy?

Najmocniejsze maszyny znajdują zastosowanie w masowej produkcji i poligrafii do znakowania, grawerowania i wycinania różnorodnych produktów od tabliczek informacyjnych po tekstylia i gadżety codziennego użytku. Profesjonalne plotery często wykorzystywane są w biurach reklamowych i architektonicznych, a także w firmach, które samodzielne przygotowują swoje markowe gadżety — grawerka laserowa pozwala tanio i szybko nanieść logo na długopisy, kalendarze, odzież, breloczki i inne akcesoria. 

Zastosowanie ploterów laserowych
Zastosowanie ploterów laserowych | Źródło: sklep.dmplot.com

Mała wycinarka będzie nieocenioną pomocą nauczycieli i opiekunów w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Dzięki niej będziesz mógł stworzyć dowolne materiały na zajęcia plastyczne i manualne dla całych grup — szablony i półprodukty, z którymi maluchy mogą pracować samodzielnie — a także sezonowe ozdoby do swojej sali bez konieczności wycinania ich ręcznie. Z kolei ploter do użytku domowego szczególnie przypadnie do gustu osobom kreatywnym, które lubią tworzyć własne dekoracje.

Wykonywanie ozdób i dekoracji za pomocą plotera laserowego

Może zaskoczyć Cię, jak wiele możliwości tworzenia niezwykłych przedmiotów i projektów daje ploter laserowy. DIY ozdoby i akcesoria, od dekoracji ściennych po narzędzia kuchenne, sprawią, że Twój dom będzie wyglądał wyjątkowo. Z wycinarką stworzysz piękne, sezonowe ozdoby bożonarodzeniowe czy wielkanocne do domu lub do swojej sali przedszkolnej, wyjątkowe ramy na lustra i obrazy, tarcze zegarów, podkładki pod naczynia, a także niezwykłą biżuterię i modne ostatnio puzzle 3D ze sklejki. 

Ploter laserowy to jedno z tych urządzeń, którego potrzebujesz w swoim domu lub pracy, ale prawdopodobnie nie zdajesz sobie jeszcze z tego sprawy. Podstawowe modele nie są drogie, ich obsługa nie jest skomplikowana, a wszystkie procesy są całkowicie zautomatyzowane. Do tego grawerka laserowa jest zdecydowanie bardziej precyzyjna niż człowiek. Wszystkie te cechy pozwalają nie tylko oszczędzić czas, lecz także tworzyć różnorodne projekty wysokiej jakości. 

Źródło obrazka głównego: seron.pl

5
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *