Jak działa impregnat do drewna? Który wybrać? Impregnat jest niezbędny, aby zachować długą żywotność drewnianych elementów. Tych bowiem nie brakuje w naszych ogrodach. Warto więc sprawdzić, jakie rodzaje impregnatów do drewna są dostępne w sprzedaży.
Gdyby nie odpowiednia pielęgnacja powierzchni drewnianych – zwłaszcza na zewnątrz – te nie służyłyby nam długo. Drewno to materiał, który pod wpływem czynników atmosferycznych (wilgoci czy słońca) może tracić swój estetyczny wygląd i cenne właściwości. Warto więc wiedzieć, jak go przed tym zabezpieczyć. Sprawdź, czym jest impregnat do drewna, a także jakie są jego rodzaje.
Impregnat do drewna – co to jest?
W pierwszej kolejności możesz zastanawiać się, co to jest impregnat do drewna. Już spieszymy z wyjaśnieniem! Impregnat jest preparatem, który ma zabezpieczać drewniane powierzchnie przed różnymi czynnikami zewnętrznymi jak wilgoć, grzyby, szkodniki czy promienie słoneczne. Tworzy on na danej powłoce warstwę ochronną, która sprawia, że nie tylko drewno posłuży nam przez dłuższy czas, ale również będzie się prezentowało estetycznie. Dzięki zastosowaniu impregnatu meble na zewnątrz będą trwałe przez wiele kolejnych sezonów. Nie będziesz musiał ich zbyt często wymieniać na nowe.
Jaki impregnat do drewna wybrać? Rodzaje preparatów
Na rynku dostępne są różne impregnaty do drewna. Wybór konkretnego preparatu zależy tak naprawdę od tego, w jakich warunkach dana powierzchnia drewniana będzie użytkowana. Poniżej przedstawimy kilka propozycji impregnatów i krótko omówimy, kiedy warto z nich korzystać.
Sprawdź też: Drewno na ścianę – jak zaaranżować salon z jego wykorzystaniem?
Impregnat do drewna wodny
Wodny impregnat do drewna jest bezpieczny dla Twojego zdrowia. Nie wydziela nieprzyjemnego zapachu, przez co to dobre rozwiązanie nie tylko do użytku na zewnątrz. Niewątpliwą zaletą wodnego impregnatu do drewna jest jego szybkość schnięcia. Zabezpiecza drewniane powierzchnie przed wilgocią czy pleśnią. Jeśli szukasz sprawdzonego preparatu do podwyższenia trwałości mebli ogrodowych czy domowych oraz ogrodzenia, postaw na impregnat do drewna wodny!
Impregnat do drewna rozpuszczalnikowy
Rozpuszczalnikowy impregnat do drewna jest przeznaczony do użytku na zewnątrz. Jego zaletą jest bardzo dobre zabezpieczenie powierzchni przed różnymi czynnikami atmosferycznymi (jak promienie słoneczne czy wilgoć). Warto również zwrócić uwagę, że nakładana warstwa tego preparatu stosunkowo szybko wysycha. Jeśli zastanawiasz się, jaki impregnat do drewna na zewnątrz wybrać, rozpuszczalnikowa wersja będzie dobrym rozwiązaniem.
Impregnat do drewna solny
Inny impregnat na zewnątrz to wariant solny. Warto jednak zwrócić uwagę, że jeśli planujesz przede wszystkim zabezpieczyć meble ogrodowe przed opadami czy wilgotnym powietrzem, nie jest to wybór dla Ciebie. Solny impregnat do drewna jest stosowany do elementów konstrukcyjnych. Zwykle korzysta się z niego w celu zabezpieczenia części drewnianych dachu czy stropu. Dlaczego? Chroni on bowiem przed grzybami, szkodnikami oraz ogniem. Z wilgocią sobie nie poradzi.
Impregnat do drewna woskowy lub olejowy
Woskowe lub olejowe impregnaty do drewna to zawsze rozwiązania ekologiczne. To wszystko dzięki naturalnej bazie tych preparatów. Pozwala ona na stosowanie tego typu impregnatu do drewna na zewnątrz i wewnątrz. Z powodzeniem zabezpieczy powierzchnię drewnianą przed wieloma czynnikami zewnętrznymi (w tym atmosferycznymi). Wilgoć, słońce czy pleśń nie będą już zagrożeniem dla drewna. Bardzo łatwo więc wydłużysz żywotność podłogi w domu czy mebli w ogrodzie.
Sprawdź też: Korniki – jak je rozpoznać i zwalczyć?
Impregnat do drewna – jak stosować? Krok po kroku
Jak stosować impregnat do drewna? Zazwyczaj najważniejsze wskazówki powinny pojawiać się na etykiecie konkretnego preparatu służącego do zabezpieczenia powierzchni drewnianych. My jednak postaramy się w kilku krokach wyjaśnić, jak powinien przebiegać proces nakładania impregnatu do drewna.
- Przygotuj odpowiednio powierzchnię drewnianą jeszcze przed nakładaniem impregnatu. Dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie papieru ściernego w celu pozbycia się wszelkich niedoskonałości. Warstwę papieru ściernego dostosujesz do stanu drewnianej powierzchni – im większe wgłębienia, tym warto wybierać papier do ścierania o większej gradacji (np. 200-300).
- Po skończonej obróbce papierem ściernym powinieneś dokładnie wyczyścić powierzchnię drewnianą. Wilgotna ściereczka w zupełności poradzi sobie z tym zadaniem.
- Po wyschnięciu powierzchni możesz przystąpić do nakładania impregnatu do drewna (pędzlem, wałkiem lub natryskowo). Jeśli wykonujesz tę czynność na zewnątrz, wybierz słoneczny dzień. Pamiętaj jednak, aby rezygnować z tego typu prac w upalnym okresie. Optymalna temperatura do impregnowania drewna mieści się w granicach od 15 do 20 stopni Celsjusza. Wtedy efekt Twojej pracy będzie najlepszy!
I tyle! Wystarczy, że poczekasz, aż impregnat do drewna wyschnie i będziesz mógł korzystać z odświeżonych mebli ogrodowych lub podziwiać inne odrestaurowane powierzchnie drewniane, np. ogrodzenie.
Planujesz pomalować meble ogrodowe, ale nie wiesz, jaką farbę do drewna najlepiej wybrać? Koniecznie zapoznaj się z treścią naszego innego poradnika: Jaka farba do drewna będzie odpowiednia? Rodzaje farb do drewna, długość schnięcia i przedział cenowy produktów. Mamy nadzieję, że po jego lekturze będziesz już wiedział, jakie preparaty dostępne na rynku warto kupować!
Impregnat do drewna ograniczy wydatki na nowe meble ogrodowe
Jak widzisz, impregnat jest niemal obowiązkowym preparatem, który powinieneś regularnie stosować, aby wydłużyć żywotność mebli ogrodowych lub innych drewnianych elementów. Dzięki niemu będą one wykazywać pożądaną odporność na czynniki zewnętrzne. Wilgoć, słońce czy szkodniki nie zagrożą już drewnianej powłoce. Nie będziesz musiał co chwilę inwestować w nowe meble do swojego ogrodu.
A Ty jaki impregnat do drewna stosujesz? Używasz go tylko na zewnątrz czy wykorzystujesz również do mebli wewnątrz domu? Daj nam znać w komentarzu, jakie preparaty według Ciebie są godne uwagi i jak je stosować! Z pewnością cenne uwagi przydadzą się nie tylko nam, ale również pozostałym czytelnikom bloga.
Może interesują Cię inne tematy związane z pielęgnacją drewnianych powierzchni? Sprawdź koniecznie nasze pozostałe artykuły poradnikowe! Mamy nadzieję, że szybko wykorzystasz zawartą w nich wiedzę.
- Malowanie drewna – jak to zrobić? Czym i po co malować drewno?
- Olej lniany do drewna – w jaki sposób się go nakłada, czy sprawdzi się zarówno wewnątrz i na zewnątrz?
- Farby do mebli kuchennych – jakie wybrać? Dostępne rodzaje
- Renowacja podłóg, czyli cyklinowanie parkietu. Jak odnowić stary parkiet?