1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. KonMari – rewolucyjna metoda sprzątania Marie Kondo

Poradniki

3 lata temu

KonMari – rewolucyjna metoda sprzątania Marie Kondo

Porządki domowe
10
1
0
10
1

Sprzątanie metodą KonMari opracowaną przez młodą Japonkę Marie Kondo ma opinię bardzo skutecznego sposobu utrzymania porządku w mieszkaniu. Na czym polega metoda KonMari? Jak ją stosować? Dowiesz się z naszego artykułu.

Marie Kondo — kim jest pomysłodawczyni metody KonMari?

Twórczynią metody KonMari jest Japonka — Marie Kondo. Jej książki, w tym znaną Magię sprzątania, przełożono na 40 języków. Sprzedały się w milionwych nakładach na całym świecie. Na Netfliksie można też obejrzeć seriale, w których Marie odwiedza domy zwykłych Amerykanów, by pomóc im w sprzątaniu. Kondo znalazła się na liście stu najbardziej wpływowych osób w Time Magazine w 2015 roku. Na czym zatem polega jej sukces i sama metoda sprzątania KonMari?

Marie Kondo - Konmari

Na czym polega sprzątanie metodą KonMari?

Metoda KonMari to podejście do sprzątania w wyjątkowy sposób. Nie chodzi tu o prozaiczne obowiązki, takie jak odkurzanie czy mycie okien, ale o efektywną organizację przestrzeni. Zagracony dom często niesie za sobą także poważniejsze problemy: chaos na półkach i w szafach negatywnie wpływa na samopoczucie, obniża jakość życia i uniemożliwia dobrą organizację codzienności. Bałagan w domu często prowadzi do problemów zarówno w życiu zawodowym, jak i rodzinnym.

Podstawa metody KonMari: praktyczny minimalizm

Osoby bardzo praktyczne z łatwością odnajdą się w filozofii KonMari. Zasady Kondo to minimalistyczne odrzucenie współczesnego konsumpcjonizmu. Autorka zaleca by, zamiast kupować wciąż nowe rzeczy, otaczać się tylko przedmiotami, które przyniosą Ci radość. Jeśli masz coś, co jest niepotrzebne lub nieistotne, musisz się tego pozbyć, oddać komuś innemu lub sprzedać, aby zwolnić miejsce.  Jeśli przedmiot nie budzi w tobie radości, gdy trzymasz go w ręku, ani nie jest absolutnie niezbędny, możesz bez problemu się z nim rozstać.

Sprawdź: Przytulny minimalizm, czyli styl skandynawski – charakterystyka oraz pomysły na aranżację wnętrz

Metoda KonMari w praktyce: najważniejsze zasady

Musisz zerwać ze swoimi starymi przyzwyczajeniami, jeśli zdecydowałeś się sprzątać metodą KonMari. Książka Marie Kondo radzi, by uporządkować przedmioty na podstawie określonych kategorii, nie według pomieszczeń. Gdy porządkujesz ubrania, w to samo miejsce zbierzesz nie zawartość jednej szafy, a całą odzież znajdującą się w Twoim domu. W ten sposób zobaczysz, ile masz niepotrzebnych rzeczy i łatwiej Ci będzie ułożyć wszystko na nowo.

Kategorie, na jakie metoda KonMari dzieli przestrzeń do uprzątnięcia, to po pierwsze ubrania, a następnie zalegające na półkach książki. Po nich należy zrobić porządek w papierach i dokumentach. Przedostatnią kategorią są komono, czyli „różności”, małe rzeczy — jak na przykład kosmetyki, przybory kuchenne, elektronika, kable czy inne gadżety. Na końcu należy posprzątać osobiste pamiątki oraz zdjęcia. Przedmioty z każdej kategorii należy zebrać w jedno miejsce i rozważyć ich użyteczność.

Selekcja przedmiotów i ocena użyteczności

Kluczem do metody sprzątania KonMari jest selekcja przedmiotów, które właśnie zebrałeś w jednym miejscu. Musisz wziąć do ręki każdą z tych rzeczy i zadać sobie całą serię pytań: Kiedy ostatni raz używałeś tego przedmiotu? Czy jest on nadal Ci potrzebny? Czy go lubisz? Czy jest w pełni sprawny? Czy znajdziesz dla niego miejsce w domu? Nie możesz kierować się tylko nostalgią — jeśli nie używasz jakiegoś narzędzia od dłuższego czasu, prawdopodobnie zajmuje ono tylko wolną przestrzeń.

Konmari to głównie właściwa organizacja

Zostaw sobie tylko te przedmioty, które wywołują w Tobie silne emocje i sprawiają, że czujesz się z nimi związany. Intuicja jest sercem techniki KonMari. Metoda Kondo sugeruje także, byś pożegnał się z nieużywanymi przedmiotami i podziękował im za wierną służbę. Takie postępowanie może Ci się wydawać dziwne, ale w japońskiej politeistycznej religii shinto każdy przedmiot może mieć swojego ducha. Zresztą szacunek dla narzędzi, których używasz, wydaje się uniwersalną wartością.

Składanie ubrań KonMari

Metoda sprzątania KonMari nie tylko ujawni nadmiar ubrań w Twojej szafie, ale także fakt, że prawdopodobnie przechowujesz je w niewłaściwy sposób: zawartość Twojej szafy może być pognieciona czy poplątana, co utrudni jej szybkie przeszukanie. Dlatego kluczowe znaczenie ma składanie odzieży metodą KonMari tak, by jej elementy zajmowały jak najmniej miejsca w szafie. Kondo radzi, w jaki sposób składać ubrania, zwijać je i przechowywać.

Przechowywanie według KonMari

W Internecie możesz znaleźć firmy demonstrujące skuteczne składanie ubrań, ale KonMari to także sposoby na przechowywanie odzieży i innych przedmiotów. Na przykład wiele osób układa T-shirty czy bluzy złożone w kostkę na stosie: według japońskiej autorki nie jest to najlepsze rozwiązanie. Ubrania znajdujące się na dole są trudniej dostępne. Dlatego metody KonMari podpowiadają, by układać odzież w pionie, na przykład w wysuwanej szufladzie, tak byś mógł jednym spojrzeniem objąć całą kolekcję.

Zobacz: Podpowiadamy jak wyczyścić pralkę sodą. Pozbądź się nieprzyjemnego zapachu już dziś

Sprzątanie według Marie Kondo: czy warto wdrażać te metody?

Metoda KonMari zawiera w sobie wiele aspektów tradycyjnej japońskiej duchowości. Kondo przez pięć lat była miko: służką w świątyni shinto i widać to w założeniach KonMari. Według autorki tej filozofii przedmioty mają „odpoczywać” w szafie, muszą mieć dostęp do światła i powietrza. Bywa to szokujące dla osób z innych kultur. Kontrowersje budzi też chociażby jej rada, by wyrzucać przeczytane książki — co podobno jest normą w Kraju Kwitnącej Wiśni. Metoda KonMari nie jest zatem dla wszystkich.

Największe wady metody KonMari

Pomimo tego, że metoda KonMari wydaje się pełna pozytywnej energii, to jednak ma w sobie pewne wady. Rady Marie Kondo można zinterpretować tak, że jeśli nie korzystasz z jakiejś rzeczy, możesz ją wyrzucić — i w razie potrzeby kupić nową. Wielu odbiera to jako ukryty konsumpcjonizm. Japońska ekspertka radzi jednak, aby raczej usunąć przedmioty z domu, niż je wyrzucić. Możesz je oddać czy odsprzedać — ważne, żeby nie zagracały mieszkania.

Konmari jako metoda porządkowania artykułów sypkich

Nie wszyscy jednak mogą się z tym zgodzić. Wyrzucenie przedmiotu kłóci się z szacunkiem wobec otaczających nas narzędzi. Zwłaszcza osoby z Europy Wschodniej, które przywykły do odkładania rzeczy na czarną godzinę, noszenia ubrań po starszym rodzeństwie czy samodzielnego naprawiania wszystkich sprzętów, bywają bardzo sceptyczne wobec metody KonMari. Sprzątanie według wskazówek Kondo bywa też bardzo czasochłonne i nie może zostać przerwane w połowie.

Metoda KonMari ma dwa oblicza. Z jednej strony przypomina o szacunku do posiadanych przedmiotów i ludzkiej pracy, która je stworzyła. Pomaga ograniczyć niekontrolowany konsumpcjonizm oraz przywiązywanie się do niepotrzebnych rzeczy. Z drugiej strony przechowywanie różnych rzeczy nie musi być złe, jeżeli masz odpowiednio dużo miejsca. Musisz zatem sam się zastanowić, czy ta metoda odpowiada Twoim potrzebom.

Źródło obrazu głównego: moneycrashers.com

10
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *