1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Wykończenie mieszkania w 2021 roku – ile kosztuje? Jak zaplanować wykończenie mieszkania?

Wnętrza

3 lata temu

Wykończenie mieszkania w 2021 roku – ile kosztuje? Jak zaplanować wykończenie mieszkania?

Budowa i remont
10
0
0
10
0

Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim to przedsięwzięcie, któremu trzeba poświęcić wiele uwagi na każdym z jego etapów. Jak się za to zabrać i na jakie koszta musimy się przygotować?

Wykończenie mieszkania – co należy wiedzieć?

Odpowiednie wykończenie mieszkania ma kluczowe znaczenie dla jakości życia lokatorów. To w końcu od tego, jak zostanie wykonany każdy ostatnich etapów prac, w dużej mierze zależy funkcjonalność, wygoda i trwałość zastosowanych rozwiązań. To właśnie w tym procesie realizuje się także swoje estetyczne upodobania – by wnętrze mieszkania odpowiadało naszemu gustowi, nie możemy zapomnieć o wizualnej stronie całego przedsięwzięcia.

Co rozumie się przez pojęcie „wykończanie mieszkania”? W kontekście mieszkań w stanie deweloperskim chodzi o prace, które właściciel musi wykonać sam, by doprowadzić lokal do takiej postaci, w której będzie nadawał się on do zamieszkania.

wykończenie mieszkania

„Stan deweloperski” nie posiada jednoznacznej definicji, jednak w opisie mieszkania oznacza zwykle, że wykonano już w nim wszystkie niezbędne instalacje (m.in. elektryczną, wodno-kanalizacyjną czy grzewczą) i wylewkę podłogową oraz znajdują się już tam okna, drzwi wejściowe, parapety, podstawowe wyposażenie balkonu (drzwi, barierka), gniazdka i kaloryfery. W takim lokalu ściany zwykle są już zagruntowane i gotowe do bezpośredniego nakładania farby.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim i od czego zależy ta kwota?

Oszacowanie kosztów wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim może być bardzo trudne. Ceny materiałów, wyposażenia i zatrudnienia ekipy fachowców do prac remontowo-budowlanych od kilku lat zdają się nieprzerwanie rosnąć, odkładanie całego przedsięwzięcia na później może nie być więc najlepszym pomysłem. Koszty będą też znacząco różnić się w zależności od standardu, w jakim planujesz wykończyć każde z pomieszczeń – jeśli zależy Ci na najwyższej jakości i designerskich formach, musisz być gotowy na ceny rzędu kilku tysięcy złotych wyłącznie za jeden mebel.

To, ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim, zależy też od lokalizacji. Mieszkańcy miast wojewódzkich, szczególnie Warszawy i Krakowa, muszą przygotować się na koszt robocizny nieporównywalnie wyższy niż w przypadku mniejszych miejscowości. Ceny mogą również wzrosnąć dla pomieszczeń ulokowanych na wysokim piętrze w budynkach, w których nie ma windy. Do kosztów robocizny w tym w przypadku trzeba będzie doliczyć usługę dostarczania materiałów, mebli i innego wyposażenia do mieszkania.

wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim

Jeśli chcesz maksymalnie oszczędzić na kosztach prac wykończeniowych, części związanych z nimi zadań możesz podjąć się samodzielnie. Pamiętaj jednak, że wiele z nich wymagać będzie specjalistycznej wiedzy i w ich przypadku nie warto ryzykować jakości wykonania wyłącznie dla oszczędności. Zły dobór materiałów oraz techniki prac może sprawić, że dość szybko zaczną pojawiać się tam usterki, których naprawa może pochłonąć koszty większe niż cena wprawnej robocizny.

To, ile ostatecznie kosztuje wykończenie mieszkania, to przede wszystkim jednak kwestia jego metrażu. Każdy kolejny metr kwadratowy powierzchni znacząco winduje ceny za usługi takie jak wykładanie płytek, malowanie ścian i sufitów czy instalacja ogrzewania podłogowego. Wypełnienie dużego apartamentu o wysokim standardzie drogimi meblami czy płytkami to koszt, który może pochłonąć bardzo duży procent budżetu.

Zobacz: Koszt wykończenia mieszkania – ile kosztuje wykończenie mieszkania za 1 m kwadratowy?

Według niektórych szacunków średni koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim o średnim standardzie w 2021 roku wyniesie od 1100 do 1600 złotych za metr kwadratowy. Dla mieszkania o powierzchni 60 m2 koszty wykończenia będą wahały się w granicach od 66 do 96 tysięcy złotych. Oczywiście ceny te są czysto orientacyjne i w każdym przypadku należy sporządzić osobny kosztorys.

Wykończenie mieszkania – jak sporządzić kosztorys?

Zanim przystąpisz do planowania prac wykończeniowych, warto mieć opracowaną podstawową koncepcję gotowego mieszkania, której będziesz się trzymać podczas każdego etapu przedsięwzięcia. Możesz nakreślić preferowany styl wystroju oraz funkcjonalności (na przykład rodzaj oświetlenia lub ogrzewanie podłogowe). Stan deweloperski wymaga zadbania o każdy detal wystroju pomieszczeń, warto więc stworzyć ogólny zarys wyglądu lokalu, którym będziesz mógł posiłkować się w razie wątpliwości.

Gdy zwizualizujesz już sobie rodzaj i standard wykończenia, możesz dowiedzieć się, ile kosztuje wykończenie mieszkania w preferowanym przez Ciebie stylu. Określ zakres prac potrzebnych do wykonania danej aranżacji i sprawdź, jakie ceny usługi te osiągają obecnie na rynku. W tym momencie możesz zastanowić się też, ile z nich chciałbyś wykonać samodzielnie. Pamiętaj jednak, że decydując się na tę opcję, musisz doliczyć koszty zakupu nowych narzędzi.

kosztorys

Na koszt wykończenia mieszkania składają się oczywiście również ceny materiałów budowlanych oraz wyposażenia. Dobierając je, bierz pod uwagę oczekiwany standard. Staraj się jednak nie oszczędzać zbytnio na najważniejszych z nich – materiały niskiej jakości mogą szybciej niszczeć oraz stwarzać ryzyko uszkodzenia innych elementów infrastruktury lokalu.

Orientacyjny koszt wykończenia mieszkania poznasz po podliczeniu ceny robocizny oraz wszystkich elementów aranżacji. Pamiętaj jednak, by nie wykorzystywać całości budżetu – zostaw pewną jego część jako fundusz „na czarną godzinę”. Tym samym zapewnisz sobie możliwość pokrycia dodatkowych, nieprzewidzianych wydatków, co pozwoli Ci zachować płynność przebiegu prac wykończeniowych.

Sprawdź: Ile kosztuje malowanie ścian? Cena w 2021 roku

Od stanu deweloperskiego do funkcjonalnego mieszkania – sposoby wykańczania wnętrz

By wykończyć mieszkanie, musimy być pewni, że wszystkie pomieszczenia zostały wyposażone w niezbędną do korzystania z ich funkcji infrastrukturę. Inaczej niż w przypadku lokali „pod klucz”, stan deweloperski wymaga zatroszczenia się o naprawdę podstawowe elementy infrastruktury. Jak więc może przebiegać wykończenie poszczególnych pomieszczeń i czego możemy się spodziewać?

Wykończenie salonu – o co należy zadbać?

Nie bez powodu salon uznawany jest za serce mieszkania – to właśnie tu toczy się codzienne życie lokatorów i odbywają się towarzyskie spotkania. Pokój dzienny pełni więc także funkcję reprezentacyjną. Między innymi z tego powodu warto zadbać o wyposażenie go w wysokiej jakości materiały i meble. Jeśli chcesz wykończyć pomieszczenie na najwyższy standard, włącz we wnętrze nie tylko o designerskie elementy aranżacji, ale i wysokiej klasy sprzęt RTV.

Jeżeli dysponujesz odpowiednimi środkami, możesz też rozważyć wzbogacenie salonu o różne dodatkowe funkcjonalności, takie jak inteligentne oświetlenie czy zdalnie sterowane rolety lub żaluzje.

Wykończenie salonu

W porównaniu do kuchni czy łazienki koszt wykończenia pokoju dziennego o powierzchni 20 m2 w niskim standardzie jest dość nieduży – minimum to zwykle około 10 000 złotych.

Jak wygląda wykończenie łazienki?

Łazienka to zdecydowanie jedno z najtrudniejszych wnętrz do wykończenia. Dlaczego? Między innymi ze względu na utrzymującą się w niej na wysokim poziomie wilgoć. Wyposażenie łazienki musi być więc jak najbardziej przystosowane do takich warunków, a w tej kwestii nie możesz pozwolić sobie na tańsze zamienniki. Szczególnie nie warto tu oszczędzać na kosztach kładzionych na podłogę płytek oraz fug.

Osoby kupujące mieszkanie od dewelopera muszą mierzyć się z brakiem zainstalowanej armatury w przestrzeni łazienki. Oprócz mebli czeka Cię więc zakup baterii, kabiny prysznicowej lub wanny, sedesu oraz umywalki. Konieczne będą też odporne na wilgoć drzwi wewnętrzne. W tym pomieszczeniu nie możemy też oszczędzać na wynagrodzeniu dla ekipy wykończeniowej – każda czynność powinna być wykonywana z najwyższą starannością oraz w sposób dopasowany do warunków danego mieszkania.

wykończenie łazienki

Koszt wykończenia łazienki o powierzchni 7 m2 nawet w niskim standardzie nie wyniesie mniej niż kilkanaście tysięcy złotych.

Czego wymaga wykończenie kuchni?

Przestrzeń kuchni jest równie trudna w wykończeniu, co wnętrze łazienki. Tu także mamy do czynienia z wilgocią, a ponadto zmiennymi temperaturami, trudnymi zabrudzeniami oraz codzienną intensywną eksploatacją. W kuchni warto zadbać o wysokiej jakości plamoodporne materiały, które ułatwią utrzymanie czystości i estetycznego wyglądu pomieszczenia. Dobrym pomysłem może się okazać na przykład zabezpieczenie podłogi i fragmentów ścian za pomocą stylowych płytek.

Jeśli w kuchni mają znaleźć się drzwi wewnętrzne, warto wybrać model z podcięciem lub otworami – pomogą zapewnić odpowiednią wentylację. Koszty wykończenia kuchni znacząco podnoszą sprzęty AGD, takie jak piekarniki, okapy, zmywarki czy lodówki. Nawet jeżeli nie zdecydujemy się na aranżację w wysokim standardzie, koszt robocizny w tym pomieszczeniu może przytłoczyć. Nie warto jednak na nim oszczędzać – słaba jakość prac to nie tylko przyczyna powstawania drobnych usterek, ale i ryzyko zagrożenia zdrowia lub życia lokatorów.

remont kuchni

Koszt pełnego wykończenia kuchni o powierzchni 10 m2 nawet w niskim standardzie jest dość wysoki i może wynieść około 12 000 złotych.

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *