1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Farby do mebli kuchennych – jakie wybrać? Dostępne rodzaje

Poradniki

2 lata temu

Farby do mebli kuchennych – jakie wybrać? Dostępne rodzaje

Kolory Kuchnia
10
0
1
10
0

Jakie farby do mebli kuchennych są dostępne na rynku? Sprawdź możliwości, dzięki którym w błyskawiczny sposób zmienisz wystrój wnętrza. Nie wymieniaj całego zabudowania kuchni – postaw na odpowiednią farbę do drewna!

Jeśli szukasz taniego sposobu na odrestaurowanie starych mebli w kuchni, to farba jest bardzo mądrym rozwiązaniem. Dzięki niej nie będziesz musiał inwestować w zupełnie nową zabudowę. Farba do mebli kuchennych jest odpowiednia, gdy drewno jest jeszcze w dobrym stanie, lecz jego kolor wyszedł z mody lub zwyczajnie Ci się znudził.

Farba do mebli kuchennych – czy warto się na nią zdecydować?

Inwestowanie w farby do mebli kuchennych jest bardzo rozsądne – zwłaszcza gdy szukasz oszczędności. Docenisz to rozwiązanie, jeśli nie przepadasz za gruntownym remontem, który zmusza Cię do przynajmniej kilkudniowych trudnych warunków mieszkalnych. A może stare wyposażenie jest jeszcze w stosunkowo zadowalającym stanie, więc nie warto niepotrzebnie wydawać niemałych pieniędzy na większe zmiany? Farby do drewna sprawią, że bez większego wysiłku zmienisz wystrój pomieszczenia nawet w jeden dzień.

Dzięki farbom do mebli kuchennych możesz szybko odnowić stare meble
Farby do mebli kuchennych umożliwiają szybkie odświeżenie wystroju wnętrza

Jakie opinie zbierają farby do mebli kuchennych? Przede wszystkim są to przychylne komentarze, które decydują o częstym kupowaniu tego sprawdzonego preparatu do odrestaurowywania drewna. Nawet lekko uszkodzone (porysowane, przetarte czy obite) meble kuchenne nie muszą być wyrzucane na śmietnik. Odpowiednio dobrana farba zakryje wszelkie usterki – trzeba jednak pamiętać, że bardziej wadliwa deska potrzebuje przynajmniej kilku warstw specjalnej emulsji.

Jakiej farby użyć do malowania mebli kuchennych?

Wybór farby do drewna musi być przemyślany. Nie kupuj pierwszego lepszego produktu, który zakończy się miernym wynikiem nieradzącym sobie z próbą czasu. Powinieneś postawić na farby do malowania mebli kuchennych, które będą łatwe w utrzymaniu w czystości oraz odporne na zmienne temperatury (w tym wilgoć).

Jeśli zastanawiasz się natomiast, jak używać farby do mebli kuchennych, powinieneś przeczytać nasz artykuł poradnikowy: Jak pomalować meble kuchenne? Malowanie mebli kuchennych krok po kroku. Z tekstu dowiesz się, jak nakładać farbę krok po kroku.

Rodzaje farby do mebli kuchennych

Możesz kupić różne farby do mebli kuchennych. Każdy z wybranych produktów będzie jednak dopasowany do innego stylu wnętrzarskiego. Na uwadze miej również swoje potrzeby, a więc to, jaki efekt chcesz uzyskać. Nie bez znaczenia pozostają także właściwości, jakie posiada konkretna farba – jedne będą odporniejsze na zabrudzenia, a inne nieco mniej. Bez problemu jednak wybierzesz preparat, który wpisze się w wartość pieniężną, jaką jesteś w stanie na niego przeznaczyć.

Szeroki wybór kolorystyczny farb do mebli kuchennych
Nie będziesz miał problemu z kupieniem farby do mebli kuchennych w ulubionym kolorze

Tanie alkidowe farby do malowania mebli

Jeśli szukasz uniwersalnego rozwiązania, postaw na alkidowe farby do malowania mebli kuchennych. Szerokie wykorzystanie tego preparatu sprawi, że nie musisz martwić się, gdy w puszcze zostanie Ci jeszcze sporo substancji. Prawdopodobnie wykorzystasz ją później do pomalowania innych elementów – nie tylko wewnątrz, ale również tych znajdujących się na zewnątrz. Niewątpliwą zaletą farb alkidowych jest ich bardzo niska cena.

Szybkoschnące akrylowe farby do malowania mebli

Dobrym rozwiązaniem są również akrylowe farby do malowania mebli kuchennych. Warto zwrócić uwagę na ich szybki czas schnięcia. Dzięki temu po niedługiej chwili od zakończenia malowania meble będą gotowe do ponownego użytkowania. Farbę akrylową docenisz też ze względu na jej łagodny zapach, co w przypadku wyboru pomiędzy różnymi wariantami wydaje się bardzo ważnym czynnikiem decydującym.

Sprawdź też: Postarzanie mebli – jak się za to zabrać? Jakie są sposoby na postarzanie różnych materiałów? Dowiedz się, jak postarzać meble krok po kroku!

Ekologiczne kredowe farby do malowania mebli

Jeśli nie zależy Ci na połysku, postaw na kredowe farby do malowania mebli kuchennych. Możesz za ich pomocą uzyskać matowy lub półmatowy efekt. Pamiętaj jednak, że będziesz musiał dokupić odpowiedni impregnat, który zabezpieczy powierzchnię po skończonym nakładaniu farby kredowej. Warto mieć to na uwadze – jest to bowiem bardzo ważne, by zapewnić warstwę ochronną zabudowie, która jest narażona na wilgoć czy uszkodzenia mechaniczne.

Dostosuj farbę do warunków panujących w kuchni – zmiennych temperatur oraz licznych zabrudzeń
Dzięki odpowiedniej farbie do mebli kuchennych stworzysz warstwę ochronną przed zabrudzeniami

A Ty jesteś zwolennikiem odrestaurowywania mebli (nie tylko kuchennych), czy raczej decydujesz się na ich całkowitą zmianę? Jeśli jednak szukasz bardziej budżetowych rozwiązań, to wykonujesz remonty samodzielnie czy zatrudniasz fachowca? Podziel się z nami w komentarzu tym, jaki jest dla Ciebie najlepszy sposób na poprawę wystroju kuchni!

Chcesz dowiedzieć się nieco więcej o dostępnych na rynku farbach? Sprawdź nasze inne artykuły!

10
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Mam meble kuchenne, to jest chyba okleina, bo odchodzi od drzwiczek, chcę to zerwać i pomalować. Tu mam kłopot, bo nie wiem jaką farbę wybrać żeby rozjaśnić kuchnię a jednocześnie była łatwa w utrzymaniu, dało się myć Proszę o radę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *