1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Olej lniany do drewna – w jaki sposób się go nakłada, czy sprawdzi się zarówno wewnątrz i na zewnątrz?

Poradniki

2 lata temu

Olej lniany do drewna – w jaki sposób się go nakłada, czy sprawdzi się zarówno wewnątrz i na zewnątrz?

Budowa i remont
5
0
1
5
0

Olej lniany to często wykorzystywany impregnat do drewna. Coraz więcej osób wybiera go zamiast lakieru. Czy spełnia swoją funkcję? Jak go nakładać? Gdzie można z niego korzystać i czy ma jakieś wady? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w artykule!

Olej lniany do drewna – czy to dobry impregnat?

Olej lniany znajduje zastosowanie w m.in. w dietetyce czy przemyśle kosmetycznym. Coraz częściej używa się go również do impregnacji drewna. Olejowanie to bardzo dobry sposób na zabezpieczenie drewnianych powierzchni, przy jednoczesnym zachowaniu ich naturalnego wyglądu. Na skuteczność impregnatu w postaci oleju lnianego wpływa jego zdolność do polimeryzacji, czyli zagęszczania.

Jak nakładać olej lniany do drewna?

Przed przystąpieniem do impregnacji drewna olejem należy odpowiednio przygotować podłoże. Drewno musi być oczyszczone i odtłuszczone, ponieważ tylko wtedy olej precyzyjnie wchłonie się w jego strukturę. Impregnat najlepiej nakładać pędzlem w niewielkich ilościach. By skutecznie zabezpieczyć drewno, konieczne jest położenie kilku warstw oleju. Pomiędzy każdą z nich trzeba poczekać, aż poprzednia dokładnie się wchłonie. Preparat należy nakładać zgodnie z kierunkiem ułożenia słojów drewna.

Sprawdź też: Sufit drewniany – jak go zrobić i pielęgnować?

Czy olej lniany do drewna powinien być używany wewnątrz czy na zewnątrz?

Olej lniany do drewna może być stosowany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Sprawdzi się do zabezpieczenia mebli w kuchni czy salonie, a także barierek czy podłogi na tarasie. Warto mieć na uwadze, że olejowanie należy co jakiś czas powtarzać – w pomieszczeniach co kilka lat, a na zewnątrz nawet co rok. Jeśli chcesz tego uniknąć, warto sięgnąć po pokost lniany. To olej lniany uzupełniony o substancje, które pomagają mu szybciej schnąć. Stosuje się go jednorazowo, ponieważ dokładnie wypełnia on wszelkie szczeliny drewna.

Zalety i wady oleju lnianego do drewna

Jak wszystkie substancje tego typu, olej lniany także ma swoje wady i zalety. Do głównych korzyści płynących z olejowania należy zaliczyć naturalny wygląd impregnowanego drewna. W przeciwieństwie do lakierów olej nie pozostawia widocznej powłoki na meblach czy podłogach. Poza tym proces olejowania jest banalnie prosty i właściwie każdy może wykonać go we własnym domu. Olej lniany jest ekologiczny i przyjazny środowisku. Dokładnie przenika do wewnętrznych warstw drewna, chroniąc je nie tylko z zewnątrz, ale i od środka. Jednocześnie zapewnia też przepływ powietrza i pozwala drewnu oddychać. Największą wadą oleju jest to, że co jakiś czas trzeba nakładać go ponownie. Niektórym może przeszkadzać również jego charakterystyczny zapach.

Olej lniany do impregnacji drewna to ekologiczna metoda zabezpieczania drewnianych powierzchni, która znajduje coraz więcej zwolenników. Olej lniany może być wykorzystywany nie tylko jako impregnat do drewna, ale też w kuchni czy kosmetykach. Daj znać w komentarzu, czy zdarzyło Ci się impregnować drewno olejem.

Sprawdź też: Jakie są kolory drewna? Jak je łączyć w aranżacjach wnętrz?

Jeśli chcesz poznać więcej poradników dotyczących obróbki drewna, koniecznie sprawdź te artykuły:

5
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Co roku impregnuję olejem lnianym drewniany balkon dębowe podpory balustrada (drewno egzotyczne chyba bankiraj lub jatoba ).
Po 20 latach drewno nadal jak żelazo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *