1. Home
  2. /
  3. Zrób to sam
  4. /
  5. Montaż drzwi wewnętrznych: najważniejsze zasady obsadzania drzwi pokojowych

Zrób to sam

3 lata temu

Montaż drzwi wewnętrznych: najważniejsze zasady obsadzania drzwi pokojowych

Budowa i remont
13
1
0
13
1

Montaż drzwi wewnętrznych nie musi być ani trudny, ani czasochłonny. Wykończone mieszkanie nie może obyć się bez drzwi pokojowych. Drzwi pokojowe można zamontować we własnym zakresie, oczywiście biorąc pod uwagę kilka ważnych zasad.

Jakie drzwi wewnętrzne wybrać do montażu? Poradnik

Jakie drzwi wewnętrzne najlepiej zamontować? To zależy od pomieszczenia. Jeśli umieszczasz je w łazience lub sypialni, możesz zdecydować się na w pełni zakryte modele. Zapewniają one maksymalną prywatność i chronią przed wzrokiem niepożądanych osób. Nowoczesne, przeszklone wersje świetnie sprawdzają się w salonach, jadalniach oraz gabinetach. Dzięki temu oddzielasz przestrzeń od reszty domu, optycznie powiększasz wnętrze oraz masz cały czas na oku to, co dzieje się za drzwiami.

montaż drzwi wewnętrznych

Przed montażem drzwi wewnętrznych warto zastanowić się również nad tym, jakich cech oczekujesz. Na rynku znajdziesz m.in. modele o dobrej izolacji akustycznej, które zagwarantują Ci ciszę i spokój. W nowoczesnych aranżacjach często pojawiają się białe i czarne drzwi wewnętrzne. Produkty te dobrze odnajdują się w kontrastowych wykończeniach wnętrz. Współgrają zarówno z jasnymi, jak i ciemnymi ścianami, a dodatkowo nadają pomieszczeniom industrialny charakter.

Wybór odpowiedniego rozmiaru drzwi do otworu w ścianie — wszystko o wymiarach

Rozmiar otworu w ścianie jest uzależniony przede wszystkim od rodzaju ościeżnicy. Jeśli zdecydujesz się na regulowaną wersję, otwory powinny być ok. 8-9 cm większe od skrzydła drzwi. W przypadku stałej ościeżnicy wymiary te zwiększają się do 11-11,5 cm.

Rozmiar drzwi wewnętrznych

Co zrobić, gdy przygotowane miejsce okaże się zbyt duże? Jej zmniejszenie jest stosunkowo proste i wymaga jedynie precyzyjnego użycia zaprawy. Nieco trudniejsze okaże się powiększenie otworów. Niezbędne jest wówczas delikatne podkuwanie ich aż do uzyskania satysfakcjonujących wymiarów. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Odradza się wykonywanie takich czynności przy ścianach nośnych, gdyż może to naruszyć konstrukcję całego budynku.

Montaż ościeżnicy

Przed zamontowaniem ościeżnicy należy precyzyjnie zmierzyć otwór drzwiowy. Powinien być on ok. 2 cm szerszy od wspomnianej ościeżnicy oraz 1.5 cm wyższy. Warto pamiętać o tym, by wygładzić ściany jeszcze przed jej założeniem. Produkt umieszcza się w przygotowanych wnękach, a następnie sprawdza się, czy rama jest zawieszona równo. W tym celu stosuje się kątownik oraz poziomicę. Gdy wszystkie wymiary się zgadzają, należy unieruchomić ościeżnicę za pomocą rozpórek. Montuje się je od góry, jednocześnie pilnując, by pion, poziom i kąty proste pozostały niezmienne. Po zakończeniu tego etapu szczelina pomiędzy skrzydłem drzwi a ościeżnicą powinna wynosić ok. 3-4 mm.

Zobacz: Drzwi do łazienki — jakie wybrać? Na co zwrócić uwagę? Wszystko o drzwiach łazienkowych

Kolejnym krokiem jest wywiercenie otworów w ścianie i ościeżnicy, w które następnie wkręca się kołki. Należy je przykręcić delikatnie, by nie uszkodzić konstrukcji. Szczeliny powstałe między ościeżnicą a murem wypełnia się pianką montażową. Całość pozostawia się do całkowitego utwardzenia (na ok. 4h), a następnie usuwa się kliny, rozpórki oraz listwę montażową. Nadmiar pianki można usunąć przy pomocy ostrego nożyka.

Montaż drzwi wewnętrznych

Gdy ościeżnica jest już zamontowana, umieszczenie drzwi wewnętrznych nie powinno przysporzyć wielu problemów. Zawieś skrzydło w przygotowanych otworach, a następnie upewnij się, że zawiasy są odpowiednio wyregulowane. W razie potrzeby możesz skorzystać z klucza imbusowego oraz śrubokręta. Aby uzyskać optymalną pozycję zawiasu, dokręcaj i odkręcaj śruby aż do uzyskania zadowalającego efektu.

Ościeżnica — stała czy regulowana?

Jeśli planujesz montaż ościeżnicy w murze o grubości 6-10 cm, możesz rozważyć zakup stałej wersji. Nie można jej regulować, dlatego najlepiej montować ją w pomieszczeniach o gładkich, wykończonych ścianach.

Modele o stałej konstrukcji cechują się niższą ceną, jednak wymagają wiele precyzji podczas zakładania. Wszystkie belki muszą idealnie do siebie pasować, co zwykle okazuje się czasochłonne. Co więcej, montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicą stałą najczęściej sprawia, że łączenia ze ścianą są widoczne i wpływają na estetykę pomieszczenia.

Regulowane modele zapewniają większą swobodę i pozwalają na dostosowanie wymiarów w zakresie ok. 2 cm (dokładne liczby zależą od konkretnego producenta). Jeśli zatem ściany w Twoim mieszkaniu mają pewne odchyły, możesz rozważyć montaż drzwi wewnętrznych z ościeżnicą regulowaną. Produkty z możliwością regulacji są nieco droższe od ościeżnic stałych. Świetnie sprawdzają się we wszystkich pomieszczeniach, w których mur ma grubość min. 7,5 cm. To rozwiązanie dla osób ceniących wygodę i funkcjonalność.

O czym należy pamiętać przy montażu drzwi wewnętrznych?

Zanim zamontujesz drzwi wewnętrzne, zapoznaj się ze specyfikacją podaną przez producenta oraz z dołączoną instrukcją. To właśnie tam znajdziesz wiele kluczowych informacji, m.in. te związane z wielkością otworów.

Koniecznie pamiętaj, by drzwi montować dopiero po zakończeniu wszystkich mokrych prac remontowych. Procedurę należy przeprowadzić na wygładzonych, pomalowanych i osuszonych ścianach. W przeciwnym razie ościeżnica i skrzydło mogą ulec zniszczeniu i osunąć się z wyznaczonego miejsca. Aby wnętrze nabrało spójnego charakteru, zadbaj o to, by wszystkie drzwi wewnętrzne były w tym samym kolorze. Zwróć uwagę również na rodzaj klamek — one także powinny ze sobą współgrać.

Montaż drzwi wewnętrznych to niezwykle ważne zadanie, które wcale nie musi być skomplikowane. Wystarczy odpowiednio zaplanować prace i dobrze się do nich przygotować. Szklane, drewniane, nowoczesne czy klasyczne? Teraz już wiesz, jak je zamontować.

13
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *