1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jaka farba do drewna będzie odpowiednia?

Poradniki

2 lata temu

Jaka farba do drewna będzie odpowiednia?

Aranżacja Dekoracja wnętrz
5
0
0
5
0

Chcesz pomalować swoje meble na zewnątrz, ale nie wiesz, jaka farba do drewna jest najlepsza? A może chciałbyś dowiedzieć się, która emalia wewnętrzna schnie najkrócej? Odpowiedź na te i na inne pytanie z pewnością znajdziesz poniżej.

Farba do drewna — jakie są możliwe opcje?

Półki sklepowe marketów budowlanych przepełnione są wieloma rodzajami farb. Przed wyborem odpowiedniej musisz pamiętać, że malowanie drewna wymagana dokładnego przygotowania. Kluczem do sukcesu jest odpowiednia farba – dlatego też, zanim zdecydujesz się na konkretną, zapoznaj się ze wszystkimi możliwymi opcjami.

Farba do drewna
Jeśli chcesz, żeby twoje drewno prezentowało się dobrze, pomyśl o odpowiedniej farbie!

Sprawdź też: Czym jest farba fluorescencyjna i co ją wyróżnia na tle innych farb? Zastosowanie i właściwości

Farba akrylowa do drewna

Farba akrylowa do drewna to połączenie żywicy poliakrylowej, wody oraz pigmentów. Doskonale sprawdza się zarówno w przypadku powierzchni drewnianych użytkowanych wewnątrz pomieszczenia, jak i na zewnątrz. Co więcej, cechuje się także wysoką trwałością kolorów, delikatnym zapachem oraz krótkim czasem wysychania. Dodatkowo jest również bardzo wydajna i atrakcyjna celowo – litr farby wystarcza na pomalowanie 16 metrów kwadratowych.

Farba olejna do drewna

Farba olejna do drewna, jak sama nazwa wskazuje, powstaje na bazie modyfikowanych olejów: lnianego, makowego lub orzechowego. Jest niezwykle mocno kryjącą emalią, odporną na wilgoć i promieniowanie słoneczne. Charakteryzuje się błyszczącym wykończeniem oraz intensywnym zapachem, który może nie spodobać się wielu osobom. Jej największym atutem jest niska cena. Przed zakupem warto wziąć pod uwagę długość jej wysychania, która wynosi około 10 godzin.

Farba olejna do drewna
Farba olejna do drewna

Farba kredowa do drewna

Farba kredowa do drewna to idealne rozwiązanie dla osób, którym zależy na szybkim pomalowaniu danych powierzchni. Wysycha błyskawicznie, ma naturalny zapach oraz świetnie kryje już przy jednej warstwie. Niestety jest stosunkowo droga, jeśli jednak szukasz dobrej jakości białej farby do drewna, ta będzie doskonałym rozwiązaniem.

Farba poliuretanowa do drewna

Emalia poliuretanowa to fantastyczna farba do drewna na zewnątrz. Tworzy się ją z żywicy oraz specjalnego utwardzacza, który gwarantuje odporność na czynniki atmosferyczne, a także chroni powierzchnie przed niechcianymi zmianami koloru. Jej ceny są jednak dość zróżnicowane i zależne od konkretnego wykończenia. Co więcej, jest to jedyna farba do drewna w sprayu, która bardzo szybko wysycha.

Farba ftalowa do drewna

Emalia ftalowa, nazywana inaczej alkidową, to kolejna fantastyczna farba do mebli zewnętrznych. Jej głównym składnikiem są żywice alkidowe, które połączone z olejami nadają malowanym powierzchnią charakterystycznego połysku. Dodatkowo specyficzna konsystencja sprawia, że farba jest łatwa w nakładaniu oraz całkowicie kryjąca. Dzięki temu malowanie mebli drewnianych to czysta przyjemność.

Farba ftalowa do drewna
Farba ftalowa do drewna | Źródło: sniezka.pl

Farby alkidowe to emalie, które jako jedyne wymagają nałożenia dwóch warstw, by otrzymać najlepszy efekt. Czas wysychania pierwszej powłoki wynosi około 10 godzin, drugą zaś można nałożyć dopiero po upłynięciu 16 godzin. Mimo to, stosunek jakości do ceny jest bardzo korzystny, dlatego warto rozważyć tę opcję.

Na co zwracać uwagę przy wyborze farby do drewna?

Przed zakupem farby do drewna koniecznie zwrócić uwagę na kilka najważniejszych informacji umieszczonych na każdej puszce. Pierwszą z nich jest zastosowanie emalii — niektóre produkty przeznaczone są wyłącznie do zamkniętych pomieszczeń, inne zaś można stosować również na zewnątrz, ponieważ są odporne na warunki atmosferyczne.

Druga ważna kwestia dotyczy wydajności opakowania – producent ma obowiązek określić, jak dużo warstw należy nałożyć, by uzyskać określony rezultat. Ponadto, ważny jest także sposób nakładania danego produktu, gdyż emulsje różnią się między sobą gęstością oraz wykończeniem. Dodatkowo na etykiecie powinna znaleźć się także wzmianka o tym, ile schnie dana farba do drewna.

Malowanie drewna farbą krok po kroku

Sposób malowania drewna zależy przede wszystkim od typu zastosowanej emalii, dlatego też przy jej używaniu należy krok po kroku stosować się do instrukcji producenta. Istnieją jednak dwa etapy, które występują niezależnie od rodzaju farby do mebli. Pierwszy z nich obejmuje dokładne przygotowanie powierzchni – wysuszenie jej i oczyszczenie papierem ściernym. Drugi natomiast skupia się na usunięciu pyłu oraz pozostałych zabrudzeń, które powstały podczas szlifowania.

Malowanie farbą
Malowanie drewna farbą

Na sam koniec warto zaznaczyć, że wymienione wyżej emalie fantastycznie sprawdzą się także jako impregnaty do drewna — nie tylko zabezpieczają malowaną powierzchnię przed warunkami atmosferycznymi, ale również nadają jej nowego wyglądu. Teraz z pewnością wiesz już jaka farba do drewna będzie dla Ciebie najlepsza – czas rozpocząć renowację przestrzeni!

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.