1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Mole spożywcze – skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Domowe sposoby, pułapki i skuteczne środki na mole

Poradniki

1 rok temu

Mole spożywcze – skąd się biorą i jak się ich pozbyć? Domowe sposoby, pułapki i skuteczne środki na mole

Porządki domowe Szkodniki
17
3
12
17
3

Mole spożywcze potrafią być dużym utrapieniem w kuchni. Pomimo tego, że na pierwszy rzut oka wydają się niegroźne, potrafią wyrządzić wiele szkód. Jak walczyć z tymi owadami? Jakich środków użyć? Co zrobić, aby zminimalizować ryzyko kolejnej inwazji?

Czym są mole spożywcze i skąd biorą się w naszym domu?

Mole spożywcze, czyli inaczej mklik mączny lub omacnica spichrzanka, to owady, które zamieszkują głównie pomieszczenia, gdzie przetrzymywana jest żywność. Mają one brązowo-szare ubarwienie i osiągają około 5 mm długości, więc nie trudno jest je zauważyć. W początkowej fazie występują w formie małych, cienkich i podłużnych larw zarówno w kolorze białym, jak i brązowym.

Zastanawiasz się, skąd biorą się mole spożywcze? Najczęściej dostają się do domowych kuchni razem z sypkimi produktami spożywczymi prosto ze sklepu. Nawet najmniejsze niedopatrzenie ze strony pracowników może skutkować namnażaniem się moli. Walkę z nimi warto zacząć zaraz po tym, gdy zauważysz pierwsze oznaki pojawienia się. Samice składają jaja w takich produktach jak mąka, ryż, a nawet cukier, dlatego bardzo ważne jest prawidłowe przechowywanie produktów spożywczych, najlepiej w szczelnie zamkniętych opakowaniach.

Najskuteczniejsze środki na mole:

Jak zidentyfikować mola spożywczego?

Mole spożywcze są dość łatwe do identyfikacji. Bardzo często zostawiają po sobie delikatną nić, podobną do pajęczyn. Pojawia się ona najczęściej w opakowaniach sypkich produktów spożywczych. To tam mole składają i wykluwają się z jaj, ponieważ mają łatwy dostęp do pokarmu i odpowiednią temperaturę. W pierwszym etapie możesz je spotkać jako małe, cienkie larwy. Charakterystyczne dla nich są też białe lub brązowe główki. 

mole w kuchni
Takie ślady to znak, że możemy mieć mole spożywcze w domu

Niestety pojawiają się również wewnątrz opakowań, na przykład ryżu. Jeśli tylko zauważysz choć jedną larwę mola spożywczego, natychmiast pozbądź się całej zawartości opakowania – nie jest ona już zdatna do spożycia. W dorosłej fazie mole przypominają ćmy, choć są od nich odrobinę mniejsze. Różnica też jest taka, że ćmy przypadkowo znajdują się w kuchni, a te uciążliwe insekty wybierają to miejsce do życia. Aby pozbyć się ich, warto zastanowić się, czego nie lubią mole spożywcze.

morele.net_korzystne oferty

Jak pozbyć się moli spożywczych — najlepsze sposoby

Jaki jest sposób na mole spożywcze? Rozwiązań jest kilka. Na rynku dostępne są specjalne preparaty, które na pewno pomogą Ci się z nimi uporać. Możesz wyposażyć swoją w kuchnie w lep na mole lub rozsypać produkty sypkie, które chemicznie pomogą Ci się uporać z tym problemem. Natomiast walkę z molami najlepiej rozpocząć od dokładnego przeglądu wszystkich opakowań z jedzeniem. 

Niestety, larwy potrafią nawet przegryźć zamknięte foliowe opakowanie, byleby tylko dostać się do pożywienia. Wszystkie uszkodzone produkty należy niezwłocznie wyrzucić, a szafkę, w której były przechowywane — dokładnie wyczyścić, do tego najlepiej sprawdzą się środki chemiczne na mole spożywcze, dostępne w większości supermarketów.

Ocet jako odstraszacz na mole

Możesz również skorzystać z domowych sposobów na mole spożywcze. Do znienawidzonych przez mole produktów należy między innymi ocet. Jest on drażniący i samice nie składają jaj w miejscach, gdzie woń octu jest wyczuwalna. Można go wykorzystać do stworzenia specjalnej mikstury, która dezynfekuje powierzchnię szafki, ale też pomoże wytępić mole spożywcze. Do jej wykonania przyda się odrobina octu, kilka kropelek olejku lawendowego, goździkowego i eukaliptusowego. Takim preparatem na mole spożywcze należy spryskać miejsce bytowania insektów.

Pamiętaj przechowywać żywność w odpowiednich pojemnikach:

Ocet ma także inne zastosowanie. Podgrzej go do takiej temperatury wrzenia, aby zaczął parować. Następnie umieść płyn w malutkiej miseczce i włóż do szafki, którą zamieszkują mole spożywcze. Ten zabieg również możesz powtarzać kilkakrotnie lub systematycznie w celu zapobiegania rozwojowi kolejnych insektów.

sposoby na mole
Domowe sposoby na mole spożywcze zwykle są całkiem skuteczne

Aromat waniliowy

Innym sposobem na mole spożywcze jest — rozpylenie aromatu waniliowego. W tym przypadku można przygotować aromatyczną poduszkę z waty, nasiąkniętą tym specyfikiem, a następnie umieścić ją w miejscu żerowania moli. Będzie ona roztaczać przyjemną woń, która jest nieznośna dla niechcianych domowników. Nie musisz jej wyrzucać, wystarczy, że co jakiś czas dodasz kilka kropel aromatu do wnętrza wacika. Dzięki temu pozbędziesz się również nieprzyjemnego zapachu w kuchni.

Pułapki na mole spożywcze

Pułapki na mole spożywcze to jedna z najpopularniejszych metod walki z nimi. Są to zazwyczaj kartoniki, które zachęcając swoim zapachem, unieruchamiają mole za pomocą kleju, tak aby te nie mogły już odlecieć. Jest to sprawdzona i skuteczna metoda na zwalczanie moli spożywczych, lecz przyciąga ona jedynie owady, nie larwy — które bytują w opakowaniach z jedzeniem. Pułapki na mole możesz rozłożyć zarówno wewnątrz szafek, jak i w całej kuchni.

Repelenty na mole spożywcze

Na rynku dostępny jest również spray na mole spożywcze. Należy psikać nim powierzchnie szafek lub półek, gdzie występują insekty. Taki preparat, w połączeniu z pułapką i domowymi sposobami na mole spożywcze, da bardzo duży procent skuteczności. Niestety walka z nimi może być długa i uciążliwa, ale stosowanie kilku środków na mole spożywcze naraz, na pewno da oczekiwane efekty. W sklepach dostępne są też produkty sypkie, które pomagają zwalczyć mole spożywcze, tutaj jednak warto pamiętać, aby nie dostały się one do jedzenia. Najlepiej rozsypać produkt na końcu szafki.

Sprawdź też: Pakowanie próżniowe żywności oraz ubrań

Mole spożywcze a ubraniowe – różnice

Zastanawiałeś się, czym różnią się od siebie mole spożywcze, a ubraniowe? Na pierwszy rzut oka wyglądają bardzo podobnie, natomiast mole ubraniowe są zdecydowanie większe – ich rozpiętość skrzydeł może osiągać nawet ponad 1 cm. Żerują one przede wszystkim w szafach i garderobach, gdzie zazwyczaj dostają się z sąsiednich budynków. Larwy tego szkodnika mają inny kolor niż mole spożywcze, są żółto-szare. Mole ubraniowe potrafią wyrządzić wiele szkód i podziurawić ubrania, dlatego szybkie wytępienie ich jest bardzo ważne.

Jak przeciwdziałać pladze moli spożywczych w domu?

Sposobów na zwalczanie moli spożywczych jest wiele. Natomiast warto podjąć kroki przeciwdziałające ich wylęganiu, jeszcze przed pojawieniem się pierwszych oznak ich bytowania. Bardzo ważne jest przeglądanie zakupów po powrocie ze sklepu, to najczęstsza droga przyniesienia ich do domu. Jeśli jest to możliwe, możesz spróbować przechowywania produktów sypkich w szczelnie zamkniętych szklanych pojemnikach. Takie rozwiązanie nie tylko pozwoli Ci na zaoszczędzenie miejsca w szafce, ale również zapobiegnie przegryzieniu się larw do środka produktu.

Oprócz podanych rozwiązań bardzo ważna jest też higiena w kuchni. Regularne porządki pozwolą na zahamowanie rozwoju moli spożywczych, które mogą składać jaja również za szafkami, w niewidocznym miejscu. Jeśli domowe sposoby na mole spożywcze okażą się nieskuteczne, z pomocą przyjdą środki chemiczne. Warto również  sypkie produkty zaraz po zakupie umieszczać w zamrażarce – tak niska temperatura zabija larwy moli spożywczych. 

17
3

Podziel się:

Komentarze (12)

Czym się martwicie-przecież ma być dodatek owadzi do chleba. Upieczcie chleb i wyślijcie trzaskowskiemu. Przyjemnej degustacji ????

Ja miałam mole spożywcze i kupiłam karwy zaczęło się zwalczanie na własny sposób czyli zaczęłam od dokładnego umycia szafek później umycia specjalnym płynem na mole i pozostawienie na 15 nim później przetarcia szafek ocet bo mole nie lubią tego zapachu i po 15 min umycie dokładnie szafek. Następną rzeczą po zauważeniu chociaż 1 moli natychmiast usunąć zabić uważnie codziennie patrzeć na sufit ściany tak samo szafki gdzie dodatkowo położyłam liście laurowe i ziele angielskie bo mole nie lubią tego zapachu również patrzyłam na garnki i tp jak i suszarkę obiekcjcą do naczyń codziennie spryskiwałam wszystkie pomieszczenia również za szafkami ocet połączmy z gorąca wodc, mozolna praca tak było 5 miesięcy i obecnie czasami pojawia się 1 albo 2 wtedy nic dla mnie się nie liczy odstawiam oglądanie telewizji gotowanie i walczę do skutku żeby złapać żeby ją zabić. Wspomnę że mole spożywcze które mamy nie tylko potrafią latać ale też skaczą więc jak zauważyłam to tylko 2 sposoby żeby zabić większa ścierka znaczna wodą bo jest trochę ciężka niż ścierka sucha i łatwo trafić w cel w mole albo jak siedzi np na ściankę drzwiach ostrożnie cicho się zbliżyć i papierem ja złapać i ścisknąć mocno żeby była zabita. Ciężka praca trzeba ciągle jak wstajesz np z kanapy fotela pierwsze co przeglądnąć wszystko idzie bytują wyłącznie sufit ściany również porządnie codziennie wywietrzyć mieszkanie na 15 min wytrzeć pościel można też ubrania i zostawić tak na balkonie 15 min lub w słońcu kiedy jest bardzo ciepło wyprać też można. Miałam bardzo dużo obecnie jak wspomniałam bardzo żadko 1 lub 2 co oznacza że gdzieś jest raniąca a może nawet 2 gdzie składają jaja po czym się wylęgają mole. Ciężko jest zlikwidować. Prawdopodobnie wiem skąd mam mole sąsiadka ma i parę razy pożyczyła mi bułkę tartą którą robi sama. Zapytałam sąsiadkę czy ma mole powiedziała tak ale wszędzie w szafkach ma tylko taśmę klejącą na mole widzę że bukier i inne produkty na blacie nie zamknięte mogłam nawet przynieść mola na ubraniu moim był jak byłam u sąsiadki. Wcześniej w ogóle nie miałam. Wiem że też nie lubią zapachu pomarańczy oakute gozdżikiw pomarańcze lub mandarynki również ziele angielskie liście laurowe wanilia lawenda można wszystkie te środki jednocześnie na raz użyć i wymieniać na nowe żeby zapach był intensywny. I ciągle spryskiwaoie wodą gorąca z octem to nic że czuć zostawić na 15 min wyjść na spacer później do domu otworzyć okna drzwi wywietrzyć bo ocet szybko wietrzeje jak pomieszczenia są otwarte

Po kilku miesiącach spokoju dziś dwa latały w kuchni. Poprzednio dwie larwy były w pudełku na dnie z kasza jęczmienna w torebkach. Poprzednio sporo mak I kasz wyrzuciłam na zaś, nie zastanawiając się, czy są w nich mole czy nie.

Ja też już nie mam siły próbowałam wszystkiego walczę z tymi gadami 4 miesiące i też kix podrjrzewsm że wlatują przez okno lub kratke wentylacyjna

Już raz miałam nimi problem, teraz problem zaczyna się od nowa… wszystkie szafki przejrzane, tam gdzie znalazłam jaja larw umyłam itd, nigdzie indziej nic nie widziałam a larwy wychodzą nocą i łażą po suficie…
Co do wlatywania moli przez okno to potwierdzam, nie raz widziałam jak siedział z zewnętrznej strony okna…

Mam w kuchni pułapki na mole spożywcze na zewnątrz i wewnątrz szafek. Zainstalowałam zapobiegawczo po tym gdy kiedyś znalazłam w mące larwy. Ostatnio zaobserwowałam, że na pułapce na zewnątrz szafek przykleiło się kilka moli, wewnętrzne pułapki są czyste. Przejrzałam wszystkie półki z produktami spożywczymi i nic, nie ma ani moli ani larw. Też uważam, że wlatują z dworu, bo innaczej nie da się tego wytłumaczyć.

Niedowiarku mam to samo… Jakaś masakra. Wszyscy mówią że to nie możliwe że z dworu. Całą chatę sprzątałem, wszystkie szafki, wszystkie produkty przejrzane. Sypkie pozamykane szczelnie. Wszystko jest okej. A codziennie w pułapki wpada mi kilka sztuk. Przez miesiąc w czterech pułapkach ponad 100sztuk spożywczych i kilka ubraniowych. Na oknach które w nocy otwarte mam moskitiery. Larw nigdzie żadnych nie widzę… Czy to naprawdę może przylatywać z dworu?

Mole biorą się ze sklepów? Nie kupuję niczego ze sklepów, a wystarczy że otworzę okno latem i już je mam. Z tym, że zależy gdzie. W jednym miejscu pojawia się kilka sztuk każdego dnia, a w innym w ogóle ich nie ma.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *