1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Wyjaśniamy, jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki

Poradniki

2 miesiące temu

Wyjaśniamy, jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki

Kuchnia Porządki domowe
7
2
0
7
2

Czy wiesz, jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? Jeżeli do tej pory było to dla Ciebie tajemnicą, pozwól nam wyjaśnić całą procedurę. To jak najbardziej możliwe i naprawdę skuteczne – nawet w przypadku trudnych zabrudzeń, z jakich słynie każdy piekarnik.

Zmywarka i piekarnik – czy coś je łączy? Choć może się to wydawać zaskakujące, to tak właśnie jest. Punktem wspólnym jest tabletka do zmywarki. W przypadku piekarnika będzie ona doskonałym środkiem do czyszczenia całego urządzenia oraz jego akcesoriów. W niniejszym tekście wyjaśniamy jak to zrobić.

Co będzie nam potrzebne do czyszczenia brudnego piekarnika tabletką do zmywarki?

Zanim odpowiemy na to, jak wyczyścić piekarnik, wpierw musimy zgromadzić odpowiedni sprzęt. I choć samo słowo „sprzęt” najczęściej kojarzy się nam ze sporymi wymaganiami, to bez obaw. W przypadku opisywanej tu metody praktycznie wszystko sprowadza się do posiadania tabletki do zmywarki i kilku dodatków, które znajdziemy w każdym domu.

Wnętrze zabrudzonego piekarnika — jak go wyczyścić?
Tabletka do zmywarki w piekarniku? To połączenie ma sens!

Potrzebować będziemy:

 • tabletki do zmywarki;
 • pary lateksowych rękawiczek;
 • miski z ciepłą wodą;
 • ręczników papierowych.

Ważne: wybór odpowiedniego rodzaju tabletek do zmywarki ma znaczenie. Nie każda będzie skutecznym środkiem do czystego piekarnika w 5 minut. Z pewnością złym wyborem będą wszelkie żelowe tabletki. Aby wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki, potrzebujemy proszkowych tabletek (uformowanych w kostkę ze zbitego proszku).

Sprawdź też: Co zamiast tabletki do zmywarki – domowe zamienniki

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki – krok po kroku

Jak widać, wełna stalowa nie będzie nam potrzebna. Po zgromadzeniu wszystkich niezbędnych akcesoriów i składników możemy przejść do całej procedury. Przed rozpoczęciem sprzątania piekarnika, pamiętajmy o założeniu lateksowych rękawiczek (lub innej ochrony skóry).

 1. Przed rozpoczęciem pracy, dobrym pomysłem będzie uprzątniecie wszelkich resztek jedzenia z piekarnika. Do tego zadania możemy użyć małego odkurzacza lub czystej szufelki ze zmiotką. Większe fragmenty możemy zebrać ręcznie.
 2. Zanurz tabletkę do zmywarki w misce z ciepłą wodą. Zaczekaj, aż nasiąknie wodą, ale wyjmij ją, zanim ulegnie rozpadowi.
 3. Skorzystaj z rozmokniętej kostki do czyszczenia piekarnika, tak jakby była zamiennikiem gąbki. Polecamy umieścić ją na dłoni i czyścić powierzchnię okrężnymi ruchami. Mocniejsze dociśnięcie dłoni z kostką może być niezbędne w przypadku metalowej obudowy.
 4. Kostka po jakimś czasie wyschnie, tracąc swoje właściwości. Wystarczy zamoczyć ją po misce z wodą i wykorzystać ponownie.
 5. Po skończonej pracy, zbierz pozostawiony osad za pomocą ręczników papierowych – i gotowe, Twój brudny piekarnik został doprowadzony do porządku!
morele.net_korzystne oferty

Czy w ten sam sposób można czyścić szklane drzwi piekarnika?

Jak najbardziej! Kostka do zmywarki będzie skutecznym środkiem również do czyszczenia drzwi piekarnika. Same drzwi wykonane są one najczęściej ze szkła i zbierają przez to wiele zacieków, które są widocznymi zabrudzeniami. Nasączona ciepłą wodą tabletka w naszej dłoni będzie wystarczającym środkiem do ich wyczyszczenia.

Czy powinniśmy się obawiać zarysowania szklanej powierzchni? Nie, ale z pewnością nacisk naszej dłoni powinien być lżejszy, niż w przypadku metalowych ścian piekarnika. Pamiętajmy o większej ostrożności w trakcie czyszczenia – to wszystko, gdyż dodatkowe środki ponad te, które zostały już wymienione, nie będą potrzebne. 

Sprawdź też: Ile prądu zużywa zmywarka? Jak obliczyć rachunek za wodę?

Dlaczego tabletki do zmywarki są skuteczne w czyszczeniu piekarnika?

Czyszczenie piekarnika tabletkami do zmywarki to coś, co wielu osobom wydaje się na pierwszy rzut oka czymś zupełnie niepasującym do siebie. Tymczasem jest to odpowiedź na to, jak wyczyścić bardzo brudny piekarnik – i to naprawdę w krótkim czasie! Dlaczego?

Tabletki tego rodzaju zawierają skoncentrowany detergent do czyszczenia naczyń. Choć samych naczyń używamy do różnych przeznaczeń, najczęstszym rodzajem zabrudzeń są pozostałości jedzenia, tłuszczu i wszelkich innych pokarmów.

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki? Potrzebujesz konkretnego rodzaju tabletki
Pamiętajmy, że do umycia piekarnika będzie potrzebna tabletka proszkowa. Z żelowej nie będzie wielkiego pożytku

I właśnie zabrudzenia piekarnika to głównie te same rodzaje, które czyścimy w zmywarkach za pomocą tabletek. Prawdą jest, że w przypadku zmywarki tabletki mogą być skuteczniejsze, za sprawą rozgrzanej wody i wysokiej temperatury w jej wnętrzu. Tabletki, które są lekko nasączone wodą, mają odpowiednio ostrą powierzchnię, aby zetrzeć zaschnięte zabrudzenia. Z drugiej strony są na tyle delikatne, że nie rysują szklanej powierzchni.

Jak często powinno się czyścić piekarnik?

Mycie piekarnika z pewnością nie jest czymś, do czego zabieramy się z dużym entuzjazmem. Regularne czyszczenie tego urządzenia pozwoli nam jednak zachować piekarnik w czystym stanie, a co więcej: uczynić samo sprzątanie łatwiejszym zadaniem. Zatem jak często to robić?

Sprawdź też: Wybieramy piekarnik z funkcją pary. Jak działają piekarniki parowe i czy warto je kupić?

Zakładając regularne wykorzystanie tego urządzenia kuchennego, czyszczenie piekarnika powinno się odbywać raz na trzy miesiące. To ważne, ponieważ zabrudzenia piekarnika mają wpływ na smak potraw, które są poddawane w jego wnętrzu obróbce termicznej. Co więcej, wszelkie plamy we wnętrzu piekarnika powinny być regularne sprzątane – mogą pogarszać pracę tego urządzenia a w skrajnych przypadkach nawet zapłonąć.

Jak utrzymać piekarnik dłużej w czystości?

Czyszczenie piekarnika tabletką do zmywarki to jedno, ale czy wiesz, że możesz podjąć kroki, aby urządzenie to pozostawało dłużej w nienagannym stanie? Jakich rutynowych czynności po każdym użyciu powinniśmy się nauczyć?

Cóż, tutaj nie ma tajemnej wiedzy, której posiadanie i zastosowanie zadziałałoby niczym magiczne zaklęcie. Procedura jest w zasadzie prosta, choć może wymagać dodatkowego zachodu. Przed rozpoczęciem pieczenia dobrym pomysłem będzie rozłożenie blachy lub papieru do pieczenia na samym dole. Ewentualnie możemy to też zrobić tuż pod potrawą na niższym ruszcie. W ten sposób wszelkie ściekające reszki będzie można z łatwością zebrać i wyrzucić.

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki – bardzo zabrudzony piekarnik
Regularne czyszczenie piekarnika pozwoli uniknąć tak dramatycznych widoków

Wszelkie plamy, które pojawią się po pieczeniu, powinny zostać posprzątane, zanim zaschną. Pamiętajmy jednak, aby dać piekarnikowi trochę czasu na ostygnięcie, tak aby się nie poparzyć. Pozwoli to w dłuższym utrzymaniu nienagannego stanu naszego urządzenia i ułatwi samo jego sprzątanie, gdy nadejdzie na nie pora.

Czyszczenie rusztów i blachy do pieczenia za pomocą tabletki do zmywarki

Tabletki do mycia naczyń w zmywarce oferują znacznie więcej, niż tylko wyczyszczenie piekarnika. Środek ten może się z powodzeniem zająć również akcesoriami, które wykorzystujemy w procesie pieczenia w piekarniku. A co więcej, każde z nich zbiera zabrudzenia podobnie, jak sam piekarnik. Mowa tu rzecz jasna o rusztach oraz blasze do pieczenia. Oba przedmioty również wyczyścimy tabletką do zmywarki.

Sprawdź też: Czyszczenie pralki domowymi sposobami – jak wyczyścić pralkę? Octem, sodą, domestosem?

Czyszczenie rusztów do pieczenia

Element ten bywa prawdziwą zmorą w procesie czyszczenia. Możemy go sobie ułatwić, jednak wpierw będzie nam potrzebny stary ręcznik, wolna wanna (lub inny, duży pojemnik, który pomieści ruszt „na leżąco”), miękka gąbka/szczoteczka do czyszczenia, tabletka do zmywarki.

 1. Przyjmijmy, że wykorzystujemy wannę. Rozłóżmy na jej dnie ręcznik, tak aby zabezpieczyć jej powierzchnię przed zarysowaniem.
 2. Zatkaj odpływ i nalej do wanny gorącej wody. Potrzeba jej będzie tyle, aby zanurzyć ruszt pod wodą.
 3. Dodaj do wody kostkę lub dwie.
 4. Pozostaw wszystko na noc (6-10 godzin).
 5. Wyjmij ruszt/ruszty z wody, następnie korzystając z gąbki lub szczoteczki wyczyść pozostałości zabrudzeń. Wszystko powinno oderwać się bezproblemowo.
 6. Spłucz dokładnie ruszty zimną wodą i pozostaw je do wyschnięcia.
Czyszczenie rusztu piekarnika
Czyszczenie rusztu piekarnika może być wzywaniem – detergent do zmywarki pomoże w ułatwieniu tego zadania

Czyszczenie blachy do pieczenia

Czym umyć blachę do pieczenia, która od dawna jest pokryta tłuszczem? Zaskoczę Was, tabletka do zmywarki będzie jedną z najlepszych metod! Wspomoże nas ona nie tylko w tym, jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki, ale także poradzi sobie z blachą. I to również taką, której zabrudzenie jest znaczne.

 1. Umieść blachę w miejscu bezpiecznym, w którym będzie możliwe zalanie jej wrzątkiem bez ryzyka poparzenia. Wanna będzie dobrym wyborem, ale pamiętaj, aby odpowiednio ją zabezpieczyć (np. ręcznikiem).
 2. Zagotuj wodę w czajniku do wrzątku.
 3. Połoz tabletkę do zmywarki na blasze, a następnie zaleją ją gorącą wodą. Możesz lać wodę bezpośrednio na tabletkę, by przyspieszyć jej rozpuszczanie.
 4. Pozostaw wodę w blasze na 20 minut.
 5. Po odczekaniu 20 minut, wykorzystując gąbkę, zmyj nieczystości okrężnymi ruchami. Oderwanie zabrudzeń powinno być łatwe, niekiedy jednak można wspomóc się wełną metalową.

Jak wyczyścić piekarnik tabletką do zmywarki – to bardzo proste!

Nie wiesz czym umyć piekarnik? Popularne detergenty do zmywarek będą pomocnym dodatkiem w walce z pozostałościami pokarmu, tłuszczami i wszelkimi innymi plamami, które zazwyczaj spotykamy we wnętrzu tych urządzeń. Teraz wiesz już jak to zrobić – jeżeli masz swoje inne, sprawdzone sposoby, daj nam znać w komentarzach.

Źródło obrazów: Adobe Stock

7
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *