1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak zamaskować nierówne ściany? Poznaj skuteczne sposoby

Poradniki

2 lata temu

Jak zamaskować nierówne ściany? Poznaj skuteczne sposoby

Budowa i remont
11
0
0
11
0

Problem nierównych ścian dotyczy najczęściej starych budynków. Wyglądają one mało atrakcyjnie, co sprawia, że trzeba podjąć pewne kroki remontowe. Jednak jak zamaskować nierówne ściany, by wnętrze ożyło?

Krzywe lub popękane ściany nie są przyjemne dla ludzkiego oka. Jeśli marzysz o idealnie urządzonym wnętrzu, zapewne zwracasz uwagę na każdy szczegół. Ubytki na ścianach potrafią dosadnie przyczynić się do gorszego odbioru aranżacji. Warto dowiedzieć się, jak poradzić sobie z tym problemem, a więc jak zamaskować nierówne ściany, aby upiększały pomieszczenie.

Jak zamaskować nierówne ściany – czy taki problem wymaga specjalistycznych zabiegów? Gwarantujemy, że sobie z tym poradzisz!

Skoro trafiłeś na ten artykuł, zapewne zmagasz się z problemem nieestetycznie wyglądających ścian. Nierówności, pęknięcia czy ubytki to częste zjawiska, z którymi chcemy sobie szybko poradzić. Wiele jednak zależy od poziomu uszkodzenia ścian – z częścią poradzimy sobie bardzo szybko, inne pochłoną więcej czasu i mogą wymagać również zatrudnienia specjalisty.

Tapeta na ścianę – czy warto w nią inwestować i czy zamaskuje nierówności ściany
Tapeta na ścianę jest jednym ze sposobów na skuteczne zakrycie niedoskonałości

Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele różnych materiałów, dzięki którym zażegnasz problem z krzywymi ścianami. Z pewnością kilka z nich już znasz, ale warto je przypomnieć. To pozwoli Ci szybko zdecydować, czego potrzebujesz. Po przeczytaniu naszego poradnika będziesz już doskonale wiedział, czym wyrównać ściany.

Sprawdź też: Naklejki na ścianę – szybki sposób, by nadać pomieszczeniu indywidualny charakter

Poznaj skuteczne sposoby, jak zamaskować nierówne ściany! Dopasuj materiał do własnych potrzeb

Musisz sam zdecydować, jaki materiał będzie odpowiedni, by zamaskować nierówne ściany w Twoim mieszkaniu. Czeka na Ciebie jednak tak dużo możliwości, że z pewnością wybierzesz sposób dopasowany do potrzeb remontowych. Możesz wybierać materiały, które nie będą wymagały od Ciebie specjalistycznej wiedzy, jeśli chodzi o ich stosowanie. Jedne zabiorą Ci więcej czasu, a inne mniej.

Jak wyrównać ścianę strukturą dekoracyjną? Sprawdź to popularne rozwiązanie

Struktura dekoracyjna na ścianę staje się obecnie coraz popularniejsza. Otwiera przed Tobą wiele możliwości aranżacyjnych. Jest to bardzo szybki sposób na pożegnanie wszelkich nierówności – zwłaszcza ubytków, np. wynikających z pękania ściany lub pozbywania się już nieużytkowanych haczyków.

Struktura na ścianę jest dostępna w formie mas szpachlowych lub tynków. Wiele osób ceni tę prostą metodę maskowania nierówności, ponieważ pozwala na pobudzenie własnej kreatywności. Dzięki strukturze dekoracyjnej stworzysz wyjątkową, dopasowaną do gustu aranżację wnętrza. Co najważniejsze, nie będziesz miał problemu z jej samodzielnym nałożeniem. W zależności od wyboru odpowiedniego produktu w trakcie zakupów będzie on w formie masy przygotowanej do użytku lub proszku, do którego musisz dodać wody, a następnie wymieszać. 

Dostępna jest także specjalna farba wyrównująca nierówności ściany. Ciekawym rozwiązaniem może dla Ciebie być brokat na ścianę. To nie tylko przykuwająca oko ozdoba, ale także skuteczna metoda maskowania nierówności.

Tapetowanie jednym z najczystszych sposobów radzenia sobie z nierównościami ścian

Ładna tapera skutecznie odwróci uwagę od nierówności ściany. W dodatku stanie się oryginalną dekoracją, ponieważ dostępnych wzorów na rynku jest tak wiele, że niewątpliwie wybierzesz coś rzadko spotykanego.

Możesz pokusić się też o pewne kombinacje wykończeniowe. Połączenie tapety z farbą na ścianie pozwoli Ci uzyskać niepowtarzalny styl, który od razu przyciągnie oko. Oczywiście niepożądane nierówności zejdą na dalszy plan lub całkowicie się ich pozbędziesz.

Nie bój się dodatków, czyli jak zamaskować nierówne ściany dekoracjami

Trudno wyobrazić sobie łatwiejszy sposób na zamaskowanie ubytków w ścianie niż zwyczajne ich zasłonięcie. Jeśli wiesz, że nie będziesz zmieniał wkrótce ustawienia wyposażenia wnętrza lub po prostu nie przepadasz za przemeblowaniami, to ta metoda powinna przypaść Ci do gustu!

Na ścianie, która zmaga się z drobnymi lub większymi uszkodzeniami, możesz powiesić ramki z ulubionymi zdjęciami rodzinnymi, obrazy lub antyramy z plakatami filmowymi. Nierówności zniwelujesz, inwestując w duży i elegancki zegar ścienny. Wszystko zależy od Twoich upodobań oraz tego, co akurat będzie pasować do obecnego wystroju wnętrza – jeśli oczywiście nie zamierzasz go gruntownie zmieniać. Ciekawym rozwiązaniem mogą być także lamele ścienne.

Czym wypełnić duże ubytki w ścianie? 

Niestety, nie wszystkie nierówności da się tak łatwo i szybko zamaskować. Zatem czym wypełnić duże ubytki w ścianie? Jakie są skuteczne sposoby, by poradzić sobie z tym problemem samodzielnie? Czy będzie konieczna interwencja specjalisty?

Czy warto wyrównywać nierówności ściany płytami kartonowo-gipsowymi oraz gładzią gipsową
Płyty kartonowo–gipsowe i gładź gipsowa – efekt będzie zadowalający, choć wymaga czasu i wysiłku

Jeśli problem jest na tyle widoczny, że trudno go zniwelować, stosując farby na ścianę czy tapety, możesz zdecydować się na płyty kartonowo-gipsowe. Powinieneś poradzić sobie sam z ich montażem – nawet jak robisz to pierwszy raz. Zaryzykujemy jednak stwierdzenie, że bez wprawy przyda Ci się dodatkowa para rąk. Jeśli więc masz towarzysza do pomocy w remoncie, powinieneś rozważyć ten sposób maskowania nierówności ścian. 

Niewątpliwym plusem płyt kartonowo-gipsowych jest gwarancja uzyskania gładkiej faktury powierzchni, a co za tym idzie – zażegnania nieestetycznych garbów na ścianach. Jeśli nie uszkodzisz materiału podczas montażu, będziesz musiał wypełnić tylko łączenia poszczególnych płyt.

Sprawdź też: Co to jest Raufaza i do czego służy? Rodzaje, zastosowanie, cena

O wiele bardziej czasochłonną metodą, ale przy dokładnym wykonaniu – skuteczną, jest nakładanie gładzi gipsowej. Tego, jak ją stosować, dowiesz się tutaj. W przypadku płyt gipsowych zakrywasz wszelkie ubytki i maskujesz nierówności, lecz tracisz jednocześnie na powierzchni wnętrza. Natomiast gładź gipsowa wypełni wklęsłe obszary, a po jej wyschnięciu i wyszlifowaniu będziesz cieszył się wymarzoną gładką ścianą. W dodatku nie musisz prosić o pomoc drugiej osoby.

Mamy nadzieję, że nasz artykuł udzielił Ci interesujących wskazówek, jak zamaskować nierówne ściany w mieszkaniu. Liczymy również na to, że dopasujesz wybrany sposób do własnych preferencji, co przyniesie Ci zadowalający efekt. Jeśli masz jakieś pytania lub chciałbyś podzielić się własnym doświadczeniem, zapraszamy do dyskusji w komentarzach!

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wykończeniu ścian, sprawdź nasze inne artykuły!

11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *