1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czym można czyścić płytę indukcyjną? Skuteczne metody, preparaty i domowe sposoby na mycie kuchenki na indukcję

Poradniki

2 lata temu

Czym można czyścić płytę indukcyjną? Skuteczne metody, preparaty i domowe sposoby na mycie kuchenki na indukcję

DIY Kuchnia
9
0
0
9
0

Kuchenki indukcyjne pojawiają się w coraz większej ilości mieszkań. Jak radzić sobie z zabrudzeniami na powierzchni tego urządzenia? Jak dbać o nie, aby uniknąć zarysowania? Przedstawiamy czym i jak czyścić płytę indukcyjną.

Czym najlepiej czyścić płytę indukcyjną?

Płyta indukcyjna dodaje eleganckiego wyglądu każdej kuchni. Szczególnie sprawdza się w małych pomieszczeniach lub nowoczesnych wnętrzach. Czyszczenie płyty indukcyjnej jest bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu. Ze względu na materiał, z którego jest wykonana indukcja, czyli szkło, wymaga specjalnego traktowania. Przede wszystkim trzeba stosować odpowiednie akcesoria. Jeśli zastanawiasz się czym czyścić płytę indukcyjną — odpowiadamy, że przedmioty te znajdziesz w swojej kuchni. Jednak powinny być one wykonane z delikatnych materiałów, aby nie uszkodzić powierzchni. 

Gąbki

Jednym z akcesoriów przydatnych do czyszczenia indukcji są zwykłe gąbki, których używasz do mycia naczyń. Wystarczy zwilżyć je wodą i przetrzeć płytę z zanieczyszczeń. Należy zwrócić uwagę, że nie wolno czyścić szkła chropowatą stroną. Niby wydaje się, że ta część gąbki nie jest bardzo ostra, a jednak może przyczynić się do porysowania kuchenki.

Ściereczki

Na pewno  masz swoje ulubione ściereczki do używania w kuchni. Ten produkt świetnie nadaje się do dbania o płytę do gotowania, gdyż wykonany jest z miękkiego materiału. W sklepach znajdziesz duży wybór rozmaitych ściereczek. Szczególnie poleca się tez mikrofibry, ponieważ nie zostawiają na powierzchni włókien. 

Sprawdź też: Czyszczenie zmywarki: czym i jak wymyć wnętrze zmywarki? Domowe sposoby i najlepsze preparaty

Ręcznik papierowy

Dobrym materiałem do sprzątania może być też ręcznik papierowy.  Gdy chcesz na szybko przetrzeć płytę indukcyjną, to jest to odpowiedni produkt. Warto jednak sprawdzić, czy nie jest wykonany z szorstkiego papieru. W takiej sytuacji należy zrezygnować  z używania tego typu ręcznika, ponieważ możesz niechcący zarysować płytę. 

Metody czyszczenia płyty indukcyjnej

Aby zachować idealny stan tego urządzenia, należy przestrzegać kilku zasad. Przede wszystkim ważna jest systematyczność. Najlepiej przecieraj płytę po każdym użyciu. Zanim przystąpisz do czyszczenia indukcji, warto zapoznać się ze sprawdzonymi sposobami. Lepiej nie testuj swoich pomysłów, ponieważ jest to sprzęt, który łatwo można uszkodzić. 

Przede wszystkim pamiętaj, że zanim rozpoczniesz sprzątanie, płyta powinna wystygnąć. Dla ułatwienia mycia kuchenki należy zdjąć z niej garnki do gotowania. Gdy masz już przygotowane miejsce pracy, użyj środków, które można stosować na kuchence tego typu, np. ekologicznych lub chemicznych preparatów. W przypadku silnych zabrudzeń warto sięgnąć po specjalistyczny sprzęt. Poniżej znajdziesz  kilka  przykładów, czym najlepiej czyścić płytę indukcyjną.

Czyszczenie płyty indukcyjnej sodą

Soda to jeden z naturalnych środków, których bardzo często używamy w kuchni. Jeśli po ugotowaniu na indukcji pozostały zaschnięte zabrudzenia to proszek może pomóc w ich usunięciu. Najpierw umyj zimną kuchenkę gąbką nasączoną samą wodą lub z dodatkiem płynu do naczyń. Następnie zmieszaj wodę z sodą oczyszczoną w takich proporcjach, aby uzyskać gęstą papkę. Przygotowany preparat nałóż na płytę indukcyjną i odczekaj ok. 20 minut. Po tym czasie umyj kuchenkę jeszcze raz wodą i przetrzyj do sucha.

właczona płyta indukcyjna
Gdy nie masz w domu naturalnych środków sprzątających, możesz użyć płynu do mycia naczyń

Czyszczenie płyty indukcyjnej octem

Kolejnym ekologicznym specyfikiem przydatnym do czyszczenia indukcji jest ocet. Ten środek możesz zastosować przy lekkich i średnich zabrudzeniach. Istnieją dwie możliwości wykonania tej czynności. Pierwszy to  nawilżenie roztworem miękkiej ściereczki i przetarcie nią szkła. Natomiast drugi to rozpylenie za pomocą spryskiwacza octu na płycie. Potem wystarczy użyć ściereczki, aby zebrać nieczystości. Po skończonej pracy wypoleruj jeszcze kuchenkę, aby uzyskać idealny efekt. 

Czyszczenie płyty indukcyjnej płynem do naczyń

Gdy nie masz w domu naturalnych środków sprzątających, możesz użyć płynu do mycia naczyń. Warto zaopatrzyć się w płyn, który ma silne właściwości odtłuszczające. Sposób czyszczenia indukcji polega na wlaniu jednej albo dwóch kropel na ściereczkę i przetarciu nią kuchenki. Następnie wystarczy umyć indukcję jeszcze raz samą wodą i wytrzeć sprzęt. 

Czyszczenie przypalonego tłuszczu na płycie indukcyjnej

Gotowanie to czynność, przy której często dochodzi do zabrudzenia kuchenki. Może się zdarzyć, że jakaś potrawa wykipi albo się przypali. Czasami nie dasz rady uniknąć zaschniętych plam z tłuszczu, ale nie ma się czym przejmować. Aby usunąć takie zabrudzenia, użyj specjalnego skrobaka, czyli łopatki zakończonej ostrą krawędzią. Najczęściej producent dodaje czyścik do płyty indukcyjnej. W skrobak możesz się też zaopatrzyć w każdym sklepie z akcesoriami AGD. 

Czyszczenie przypalonego tłuszczu na płycie indukcyjnej przy pomocy skrobaka to jedyna mechaniczna metoda usuwania nieczystości z tego sprzętu. Jednak, żeby była skuteczna, należy trzymać narzędzie pod kątem 45 stopni. Czyszczenie indukcji jest bardzo proste, wystarczy przyłożyć skrobak do płyty i pozbyć się dokładnie wszystkich zabrudzeń. Następnie należy przetrzeć kuchenkę wodą ze środkiem myjącym. 

płyta indukcyjna czyszczenie
Czyszczenie tego urządzenia wykonuj uważnie i bez użycia siły

Preparaty do czyszczenia płyty indukcyjnej

Na rynku mamy dostępnych wiele preparatów przeznaczonych do czyszczenia płyty indukcyjnej. Producenci przygotowali specjalne mieszanki, które w łatwy sposób usuwają zabrudzenia. Mogą być one w różnej postaci, np. mleczka, płynu ze spryskiwaczem lub pasty. Można też znaleźć preparaty z ekologicznym składem. Środki te spełniają również różne funkcje, np. czyszczącą, nabłyszczającą czy rozpuszczającą nieczystości. Niektóre z nich gwarantują powłokę zabezpieczającą, dzięki czemu kolejne zabrudzenia powinny być łatwiejsze do usunięcia.

Używanie środków do czyszczenia płyty indukcyjnej to łatwizna. Wystarczy, że naniesiesz produkt na płytę i odczekasz kilka minut. Następnie musisz zmyć środek ściereczką z wodą. Ponadto te produkty mogą mieć wszechstronne zastosowanie i będą przydatne np. do czyszczenia kuchenki mikrofalowej. Natomiast do nabłyszczania płyty sprawdzi się również — zwykły płyn do szyb. 

 Czym nie powinno się czyścić płyty indukcyjnej?

Nic tak nie przykuwa uwagi w kuchni, jak zniszczona płyta indukcyjna. Czyszczenie tego urządzenia wykonuj uważnie i bez użycia siły. Przy indukcji unikaj wszelkich akcesoriów, które mają chropowatą i ostrą powierzchnię, z wyjątkiem specjalnego skrobaka. Takie przedmioty mogą porysować szklaną płytę. Oprócz tego, że będzie to wyglądać nieestetycznie, to w uszkodzonych miejscach mogą się zbierać nieczystości. Ponadto do tego typu kuchenek nie wolno używać mleczek z czyszczącymi mikrogranulkami, ponieważ przyniosą podobny efekt. 

Jeśli decydujesz się na kupno indukcji, to warto zapoznać się z metodami jej czyszczenia, np. czym czyścić przypaloną płytę indukcyjną. Świetnym sposobem dbania o taką kuchenkę jest stosowanie naturalnych środków, np. sody i octu. W trudnych zabrudzeniach pomoże Ci niezawodny skrobak. Oprócz tego małego akcesorium, dedykowanego do takich urządzeń, resztę produktów sprzątających znajdziesz w swojej kuchni. Utrzymanie w czystości indukcji jest bardzo łatwe. Najlepiej, aby po każdym przygotowaniu posiłku, doprowadzić indukcję do optymalnego stanu.

Sprawdź też: Skuteczne sposoby na czyszczenie żelazka

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.