1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czyszczenie zmywarki: czym i jak wymyć wnętrze zmywarki? Domowe sposoby i najlepsze preparaty

Poradniki

3 lata temu

Czyszczenie zmywarki: czym i jak wymyć wnętrze zmywarki? Domowe sposoby i najlepsze preparaty

Kuchnia
7
4
0
7
4

Jeśli z Twojej zmywarki wydobywa się nieprzyjemny zapach, Twoje naczynia są niedomyte lub widzisz osad na ścianach wewnątrz urządzenia to znak, że trzeba ją wyczyścić. Poznaj najlepsze domowe sposoby na czyszczenie zmywarki.

Czyszczenie zmywarki — dlaczego jest tak ważne?

Wydawać by się mogło, że ze względu na zakres działania, zmywarka powinna przy każdym uruchomieniu myć się sama. Niestety, po kilkunastu cyklach pracy, na filtrze i ściankach wewnętrznych urządzania zaczynają gromadzić się resztki jedzenia, tłuszcz, nierozpuszczone pozostałości po detergencie. Z tego powodu, co jakiś czas trzeba samodzielnie usunąć brud ze sprzętu. Możesz to zrobić przy pomocy gotowych preparatów lub samodzielnie wykonanych mieszanek artykułów spożywczych.

Co ile należy czyścić zmywarkę?

Eksperci działu AGD zalecają usuwać brud z filtra i odpływu raz w miesiącu. Sprawi to, że urządzenie nie będzie się psuć, a Twoje garnki oraz zastawa pozostaną olśniewająco czyste, bez mętnych osadów czy zacieków na powierzchni. Jeśli jednak korzystasz ze sprzętu co kilka dni, wówczas możesz nieco rzadziej przeprowadzać dokładne czyszczenie zmywarki domowymi sposobami, czy też  przy pomocy specjalnych środków chemicznych. Najlepiej robić to po 30 skończonych cyklach mycia.

Czym wyczyścić zmywarkę? Preparaty dostępne na rynku

Uważasz, że czyszczenie zmywarki octem i sodą jest nieskuteczne, ale jednocześnie chcesz mieć lśniąco czysty sprzęt? Zapoznaj się z ofertą środków chemicznych proponowanych przez producentów znanych marek, by w łatwy sposób umyć swój sprzęt do naczyń. Wybierz interesujący Cię aromat, także formę — płynną lub w postaci stałej, by na długo cieszyć się urządzeniem wolnym od zabrudzeń.

Sprawdź też: Instrukcja jak podłączyć zmywarkę. Sprawdź sposób na montaż zmywarki w domu

Płyn do czyszczenia zmywarki

Twoja zmywarka może pozornie wyglądać na czystą, ale kiedy tłuszcz i kamień gromadzą się w jej zakamarkach, to zmywanie naczyń nie będzie tak higieniczne, jak myślisz. Formuła płynna oparta na działaniu silnych środków chemicznych walczy z ukrytym tłuszczem oraz kamieniem znajdującym się we wnętrzu urządzenia. Czyści filtr, ramiona spryskujące, rury, a także element grzejny. Zalecany do comiesięcznego stosowania.

Proszek do czyszczenia zmywarki

Proszek do czyszczenia zmywarki bardzo skutecznie usuwa z urządzenia wszelkiego rodzaju zabrudzenia, w tym: tłuszcz, zaschnięte resztki jedzenia oraz plamy z kawy i herbaty. Dzięki specjalnie opracowanej recepturze w formie granulatu produkt jest skuteczny w krótkim cyklu mycia naczyń w gorącej temperaturze. Innowacyjna formuła gwarantuje natomiast, iż środek posiada wszystkie potrzebne składniki, konieczne do skutecznego usunięcia brudu ze sprzętu.

Kapsułki do czyszczenia 5w1

Kapsułki do czyszczenia 5w1 to wysoce specjalistyczny produkt, który działa w pięciu różnych obszarach. Usprawnia działanie urządzenia, usuwa osady z kamienia oraz tłuszczu, dokładnie czyści ukryte elementy, zakamarki, a także neutralizuje nieprzyjemne zapachy. Preparat powinien być stosowany regularnie, by znacznie przedłużyć żywotność sprzętu do mycia naczyń i zwiększyć jego wydajność.

Tabletki do czyszczenia zmywarek

Pielęgnację i czyszczenie zmywarki przy pomocy tabletek stosuje się bez dodatkowego spłukiwania — w cyklu mycia z wysoką temperaturą. Unikalna formuła jest skuteczna nie tylko w walce z tłuszczem, ale również z utratą połysku, osadami, nowymi zabrudzeniami i nieprzyjemnymi zapachami. Produkt zapewnia też dodatkową siłę przeciwko osadom z kamienia, dla perfekcyjnie czystej maszyny.

Domowe sposoby na czyszczenie zmywarki

Może jednak nie jesteś przekonany do gotowych rozwiązań i zastanawiasz się nad tym, czy istnieją jakieś domowe sposoby na czyszczenie zmywarki? Poniżej znajdują się cztery propozycje produktów, które, z dużym prawdopodobieństwem, posiadasz w mieszkaniu. Świetnie sprawdzą się one w roli środka czyszczącego do Twojego urządzenia. Są to tanie, ogólnodostępne artykuły, które można kupić w niemal każdym sklepie.

Czyszczenie zmywarki octem

Domowy sposób na czyszczenie zmywarki octem jest prosty i niedrogi w wykonaniu. Wystarczy napełnić szklaną miskę 1 filiżanką białego octu, a następnie umieść ją na dnie pustego sprzętu. W następnej kolejności należy ustawić cykl z najwyższą temperaturą mycia. W wyniku działania gorącej wody oraz związku chemicznego na bazie kwasu — resztki jedzenia, tłuszcz, pozostałości detergentów, a także inne zabrudzenia zostaną usunięte.

Czyszczenie zmywarki sodą oczyszczoną

Czyszczenie zmywarki sodą oczyszczoną to jeden z najszybszych sposobów na pozbycie się zabrudzeń powstałych podczas mycia naczyń. Wystarczy na dno pustego sprzętu wsypać jedną filiżankę sody oczyszczonej i uruchomić krótki cykl płukania gorącą wodą. Już po kilku minutach urządzenie będzie pachniało świeżością, a jego wnętrze stanie się lśniące oraz wolne od tłustych śladów jedzenia.

Czyszczenie zmywarki kwaskiem

Zastanawiasz się, czy istnieje sposób na równoczesne mycie naczyń oraz czyszczenie zmywarki? Kwasek cytrynowy jest odpowiedzią na Twoje pytanie! Wystarczy, że do pojemnika na tabletki wsypiesz prócz detergentu małe opakowanie granulatu i włączysz cykl zmywania gorącą wodą. Pamiętaj jednak, by usunąć wzorzyste naczynia czy metalowe przedmioty, które mogą ulec zmatowieniu lub zniszczeniu pod wpływem kwasu.

Kombinacja kwasku i octu

Twoje urządzenie zmywające naczynia wymaga jednocześnie usunięcia kamienia i mętnego osadu, który tworzy się na szkle? Spróbuj zastosować mieszankę kwasku cytrynowego oraz octu, który jest kolejnym sposobem na czyszczenie zmywarki. Domowe sposoby na zastosowanie tych dwóch produktów opierają się na różnych proporcjach czy ilościach preparatu, ale najczęściej stosuje się 1 szklankę kwasu octowego, do którego dodaje się 1 łyżkę granulatu o cytrusowym aromacie.

Czego unikać przy czyszczeniu zmywarki?

Odpowiednie czyszczenie zmywarki jest podstawą poprawnego użytkowania przyrządu. Niemniej jednak ważne jest, być do tego celu używać odpowiednich środków. Niektóre sposoby mogą bowiem doprowadzić do uszkodzenia sprzętu lub poważnych powikłań zdrowotnych. Zapoznaj się z poniższą listą produktów, których należy unikać podczas czyszczenia urządzenia do mycia naczyń.

Wybielacz

Wybielacz nie jest odpowiednim środkiem do czyszczenia zmywarki. Detergent z pewnością dokładnie umyje urządzenie, jednak pozostałości środka chemicznego mogą znajdować się na ściankach lub innych elementach sprzętu. Podczas kolejnego cyklu mycia — żrąca substancja, która nie była dobrze wypłukana, pozostanie na naczyniach. Skutki takiej sytuacji są niezwykle niebezpieczne. Prowadzą do poważanych poparzeń przełyku lub nawet śmierci, gdy będziesz następnym razem korzystał z pozornie czystej zastawy.

Kombinacja sody z octem/kwaskiem

Czyszczenie zmywarki sodą oraz octem (lub kwaskiem cytrynowym) jednocześnie może być dla urządzenia nieskuteczne. Z chemicznego punktu widzenia oba te produkty będą neutralizować swoje działanie, przez co dokładne umycie sprzętu okaże się niemożliwe. Lepiej zdecydować się na usuwanie brudu przy pomocy jednego z tych artykułów spożywczych, by rezultat był zadowalający i trwały.

Soda kaustyczna (tzw. kret)

Kret to popularny preparat chemiczny służący do udrażniania rur. Jego właściwości żrące świetnie sprawdzają się w przypadku zatkanych odpływów lub zatkanych toalet. Niemniej jednak czyszczenie zmywarki sodą kaustyczną nie jest dobrym pomysłem. Silny wodorotlenek może poważnie uszkodzić metal, z którego składa się sprzęt, a to z kolei doprowadzi do drogiej naprawy lub wymiany całego urządzenia.

Jak pielęgnować zmywarkę, aby jak najdłużej była czysta?

Jeśli pozwolisz na gromadzenie się jedzenia i brudu, może to poważnie uszkodzić filtr, a także pompę, co ostatecznie doprowadzi do kosztownych napraw. Dlatego też co około 30 cykli prania naczyń, przeprowadź dokładne czyszczenie zmywarki. Soda kaustyczna oraz wybielacz nie są odpowiednim wyborem, ale ocet czy kwasek cytrynowy — jak najbardziej nadają się do tego zadania.

Prócz nieprzyjemnego zapachu i wyglądu, resztki jedzenia oraz pozostałości po myciu mogą tworzyć plamy na Twoich szklanych naczyniach, zastawie stołowej czy sztućcach. W skrócie oznacza to, że jeśli nie zdecydujesz się na czyszczenie zmywarki domowym sposobem lub przy użyciu dedykowanych środków regularnie, to urządzenie nie będzie mogło prawidłowo wykonywać swojej pracy.

Sprawdź też: Przypalony garnek – czyszczenie. Jak wyczyścić przypalony garnek? Proste sposoby

7
4

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *