1. Home
  2. /
  3. Zrób to sam
  4. /
  5. Jak zrobić ul warszawski poszerzany? Poradnik krok po kroku

Zrób to sam

11 miesięcy temu

Jak zrobić ul warszawski poszerzany? Poradnik krok po kroku

Zwierzęta
12
5
1
12
5

Jak zbudować ul warszawski poszerzany? Wymiary znacznie różnią się od oryginału, czy to tylko kosmetyczne zmiany? Sprawdź, jak zrobić ul warszawski, w jaki sposób go ozdobić i przekonaj się, jakie to proste! Przedstawimy Ci każdy z etapów krok po kroku.

Jakie narzędzia będą potrzebne, by zrobić ul warszawski poszerzany?

Do tego, jak zrobić ul warszawski poszerzany będziesz potrzebować niemal tych samych produktów, o których wspominamy w artykule Jak zrobić ul krok po kroku! Tam przedstawiamy ul wielkopolski – tu natomiast skupimy się na ulu warszawskim poszerzanym.

Aby zbudować ul warszawski poszerzany, będziesz potrzebować:

  • płyt OSB (zmatowionych szlifierką do drewna lub papierem ściernym i zabezpieczonych impregnatem),
  • drewnianych dość grubych desek,
  • piły do drewna,
  • kątowników metalowych,
  • płyt panelowych,
  • blachy,
  • śrub,
  • wiertła,
  • wkrętarki,
  • poziomicy,
  • miarki,
  • listewek.
Ul warszawski poszerzany
Ul warszawski poszerzany sprawi, że Twoje zbiory miodu będą bardzo obfite!

Dodatkowo warto zainwestować w odpowiednie docieplenie do ula. To tylko kilka złotych, a komfort Twój oraz pszczół wzniesie się na o wiele wyższy poziom!

Ul warszawski poszerzany krok po kroku

Jakiej wielkości powinien być ul warszawski poszerzany korpusowy? Wymiary są następujące: długość 435 mm, szerokość 315 mm oraz wysokość 455 mm. Można zbudować go z 4 płyt OSB i płyt panelowych lub kilku desek oraz 4 nóżek, które będą stanowiły podstawę.

Ścianki wewnętrzne ula warszawskiego

Aby przygotować odpowiednie ścianki do ula warszawskiego będziesz potrzebować 4 płyt OSB o grubości 20 mm – dwie dłuższe oraz dwie krótsze. Na jednej z szerszych ścianek pamiętamy, by uwzględnić wylotek do ula.

Sprawdź też: Hodowla pszczół – najważniejsze informacje

Każda z desek musi mieć taką samą wysokość, jednak ścianki krótsze 315 mm długości, a dłuższe 435 mm. To właśnie w jednej z nich musimy zaplanować wylotek do ula (lub dwie z obu stron), u dołu konstrukcji. Możesz również wybrać inne wymiary, dzięki którym ścianki będą pasować do wielkości upragnionych ramek.

Przytnij deski w odpowiedni sposób i przygotuj nóżki. W tym przypadku masz pełną dowolność – możesz zrobić je bardzo krótkie lub na wysokość około 1,5 metra. Rekomendujemy ten drugi sposób, ponieważ konstruowanie ula będzie łatwiejsze. 

Ul warszawski poszerzany
Warto przymocować deseczkę pod wylotkiem, by pszczoły miały ułatwione lądowanie

Dwie dłuższe ścianki połącz z nóżkami, dokręcając je śrubami tak, by nóżki były na zewnątrz, a deseczki do środka. Przykręć do każdej z nich deskę u góry, zostawiając odpowiedni odstęp, na którym będą wisieć ramki oraz dodaj niewielką deseczkę od zewnątrz, nad wylotkiem. 

Dennica w ulu warszawskim

Przykładając ścianki do siebie (ale jeszcze ich nie łącząc), wymierz jakiej wielkości dno będzie Ci potrzebne. Dotnij je z płyty OSB w taki sposób, by powstał prostokąt z wycięciami na rogach, na każdą z nóżek. 

Przytwierdź dno ula do dwóch przygotowanych ścianek poprzez przykręcenie go śrubami. Najlepiej zrobić to odwracając konstrukcję „do góry nogami”. Następnie obróć ul do normalnej pozycji i dodaj dwie krótsze ścianki, które będą miały przygotowane zewnętrzne listewki na górze o szerokości około 7 cm.

Wnętrze ula gotowe – teraz nasz ul warszawski poszerzany należy sprawdzić, umieszczając w nim ramkę. Jeżeli pasuje – przechodzimy do kolejnego punktu, którym jest ocieplanie i przykręcanie płyt panelowych. 

Ul warszawski poszerzany ocieplony

W tym momencie każdy z elementów jest doskonale przygotowany do ocieplenia. Przygotuj styropian oraz płyty panelowe. Przytnij je tak, by styropian pasował na styk, łącząc się z długością zewnętrznych deseczek oraz dodatkowych centymetrów wynikających z długości ścianek bocznych.

Sprawdź też: Pszczelarstwo od A do Z!

Obróć konstrukcję i umieść dobrze docięty styropian w dnie ula (od zewnątrz), a następnie przytwierdź na nim płytę panelową, by stykała się z dołami ścianek bocznych, lecz była od nich dłuższa. Aby to wykonać, wystarczy zrobić wycięcia nie na rogach płyty, a około 7-8 centymetrów dalej. Zastosuj w tym celu śruby, a następnie obróć konstrukcję w taki sposób, by swobodnie stała. Tę samą czynność zastosuj na każdą ze ścianek, uważając by od wylotka, pszczoły nie miały dostępu do ocieplenia (oraz by uwzględnić go w trakcie przycinania płyty). Wszystko dokładnie ze sobą połącz.

Gdy przykryjesz całkowicie styropian znajdujący się w ulu – wszystko już prawie gotowe. Warto w tym momencie zamontować kątowniki na brzegach, dzięki którym konstrukcja będzie chroniona przed przenikaniem do niej wilgoci.

Jak zbudować dach w ulu warszawskim poszerzanym?

W tym momencie możesz wybrać – dach jednospadowy lub dwuspadowy. Oba muszą znaleźć się na zawiasach, ponieważ ułatwi to zbiory w pasiece. My zaprezentujemy budowę dachu dwuspadowego.

Ul warszawski poszerzany
W ulu warszawskim poszerzanym mieści się aż od 10 do 20 ramek!

Przygotuj deskę, większą o 5 centymetrów od reszty ula z każdej strony. Przyłóż ją do ula i wyznacz, w jakich miejscach powinny znaleźć się zawiasy (lepiej zrobić to po drugiej stronie, niż tam, gdzie znajduje się wylotek). Przytnij płytę OSB, tworząc 3 trójkąty, które będą stanowić podstawę dachu dwuspadowego i umieść je na płycie. Jeden na początku płyty, drugi na środku, a trzeci na końcu. Osadź na nich dwie płyty panelowe i przykręć do każdej z deseczek OSB, a następnie pokryj blachą i ją również dokręć.

Sprawdź też: Osy w ogrodzie – czy są pożyteczne?

Przykręć do ula oraz daszku zawiasy, a także nie zapomnij o deseczce, która od zewnątrz pozwoli pszczołom na wlot i… gotowe. Teraz masz swój własny ul warszawski poszerzany! Nadstawka, ramki i cała reszta elementów wewnętrznych może się w nim znaleźć.

Jak ozdabiać ule warszawskie?

Ule warszawskie poszerzane przygotowane z naszym poradnikiem już same w sobie są piękne – jednak jeśli chcesz im nadać koloru, nie ma problemu! Doskonale w tym celu sprawdzą się farby akrylowe lub lateksowe.

Może to być zabawa dla całej rodziny, dlatego uzbrój się w farby, zawołaj dzieci i zacznijcie zabawę! Na pewno tak przygotowany projekt będzie o wiele droższy niż kupny ul warszawski poszerzany. Cena gotowych produktów sięga około 500-600 złotych.

Mamy nadzieję, że wiesz już jak zbudować ul warszawski poszerzany, a Twoje pszczoły się z nim polubią! Koniecznie podziel się z nami w sekcji komentarzy, jakie ule są Twoimi ulubionymi i co sądzisz o ulach warszawskich poszerzanych!

Jeśli chcesz poznać więcej interesujących treści – sprawdź te artykuły:

12
5

Podziel się:

Komentarze (1)

Trochę z doopy opis, lepiej jak by był rysunek techniczny z podaniem grubości scian, kąta pod jakim ustawiony jest wlotek, głębokości osadzenia ramek itd itp, to artykuł na Onet a jie morele, nie godzi sie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *