1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Jak wygląda dżdżownica? Czy to sprzymierzeniec w ogrodzie?

Ogród i balkon

2 lata temu

Jak wygląda dżdżownica? Czy to sprzymierzeniec w ogrodzie?

Zwierzęta
18
0
0
18
0

Czy dżdżownica to Twój sprzymierzeniec w ogrodzie? Jakie ma ona znaczenie dla gleby? Jak wygląda dżdżownica? Co je? Poznaj jej odmiany!

Dżdżownica nie jest najładniejszym stworzeniem, co nie zmienia faktu, że to mile widziana istota w każdym ogrodzie. Jeśli zauważysz, że w podłożu na Twojej działce lubią przebywać pierścienice, jest to z pewnością dobra wiadomość. Możesz czerpać duże korzyści z tego faktu. Jakie? Czym się żywi dżdżownica? O tym wszystkim przekonasz się, kiedy przeczytasz nasz artykuł. Zapraszamy do lektury!

Jak wygląda dżdżownica? Budowa skąposzczeta

To, jak wygląda dżdżownica, nikomu prawdopodobnie nie trzeba tłumaczyć. Jej budowa jest dla wielu mało atrakcyjna. Dżdżownice to bowiem pierścienice, które mogą osiągać nawet kilkadziesiąt centymetrów długości – oczywiście w zależności od ich gatunku. Żyją głównie w glebie wilgotnej, w której nie brakuje dla nich pokarmu. Unikają przebywania w podłożu o odczynie kwaśnym.

Po deszczu możesz spotkać dżdżownice na powierzchni
Gdy ziemia jest zbyt wilgotna, dżdżownice wychodzą na powierzchnię

Ciało dżdżownic jest czerwonobrązowe i umieszczone jest na nim tzw. siodełko. Warto zaznaczyć, że pierścienice są zbudowane z metamerów, których liczba przekracza 100. A jak zapładniają się dżdżownice? Rozmnażanie u nich jest krzyżowe. Pierścienice są bowiem obojnakami. 

Sprawdź też: Dobroczynek kalifornijski – co to jest? Jak go stosować?

Czym żywi się dżdżownica? Jakie rosówka ma znaczenie dla ogrodu?

Czy odpychający wygląd dżdżownic przekłada się również na ich niekorzystny wpływ na Twój ogród? Tutaj mamy bowiem dobrą wiadomość, gdyż pierścienice są sprzymierzeńcami każdego ogrodnika. Dlaczego?

Jedną z korzyści jest z pewnością spulchnianie gleby przez dżdżownice. Pierścienice drążą wiele tuneli nawet w bardzo głębokich warstwach podłoża. Ziemia staje się więc odpowiednio napowietrzona, dzięki czemu korzenie mogą szybciej się rozwijać. Również woda dociera do głębszych fragmentów podłoża, co oczywiście przekłada się na ogólnie lepszy wzrost roślin.

Sprawdź też: Jak pozbyć się drutowców z ogródka? Sprawdzone sposoby

Równie często spotkasz się z określeniem: dżdżownica do kompostownika. Pierścienice przyspieszają rozkład odpadów organicznych. Spożywają je i wydalają, użyźniając jednocześnie podłoże. Jeśli więc zastanawiasz się, czy dżdżownica może zaszkodzić Twoim roślinom, to jest wręcz przeciwnie – zapewniają im one znakomite warunki do rozwoju!

Odmiany dżdżownic

W Polsce występuje kilkadziesiąt odmian pierścienic. Jakie dżdżownice możesz spotkać w swoim ogrodzie lub zakupić do kompostownika? Jaka dżdżownica dla wędkarza? Jaka jest jedna z największych pierścienic na świecie?

  • Dżdżownica ziemna – pierścienice należące do tego gatunku są przyzwyczajone do naszego klimatu. Rosówki potrafią dobrze znosić warunki zimowe. Co je dżdżownica ziemna? Wszystkie odpady organiczne, które znajdują się na i w podłożu, a więc obumarłe korzenie czy opadłe liście.
  • Dżdżownica kalifornijska – świetny gatunek do kompostownika. Dżdżownica kalifornijska uwielbia ciepłe i wilgotne podłoża, w których znajduje pożywienie. Często sprzedawana i wykorzystywana jest jako dżdżownica dla wędkarza, którą umieszcza się na haczyku w formie przynęty dla ryb.
  • Dżdżownica australijska – jej naturalnym domem jest zgodnie z nazwą Australia. Słynie ze swoich gigantycznych rozmiarów, ponieważ może osiągać nawet do 3 metrów. Średnio jest to jednak 70-80 centymetrów.
Warto umieścić dżdżownice w kompostowniku
Dżdżownice są często wrzucane do kompostownika

Jak widzisz, dżdżownice to bardzo pożyteczne stworzenia, które warto umieścić w kompostowniku. Jeśli występuje w podłożu w Twoim ogrodzie, masz powody do zadowolenia. Daj nam koniecznie znać w komentarzu, czy kontrolujesz ilość dżdżownic we własnych amatorskich uprawach. A może zbierasz je lub kupujesz, aby przyspieszyć rozkład odpadów organicznych? Wraz z pozostałymi czytelnikami bloga czekamy na Twoje cenne uwagi!

A jeśli interesują Cię inne tematy związane z ogrodem, zachęcamy do lektury poniższych artykułów. Mamy nadzieję, że znajdziesz w nich wiele interesującej wiedzy, którą wykorzystasz jeszcze dzisiaj!

18
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *