1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Dachówka ceramiczna – cena, rodzaje, porównania, zalety i wady!

Poradniki

2 lata temu

Dachówka ceramiczna – cena, rodzaje, porównania, zalety i wady!

Budowa i remont
12
1
0
12
1

Dachówka ceramiczna to bardzo popularne pokrycie dachowe. Sprawdź, czy na pewno jest ono opłacalne, ile kosztuje i jakie są jego plusy oraz minusy! Doradzamy jakie pokrycia dachowe są najlepsze! 

Dachówka ceramiczna – w jakich kształtach możemy ją spotkać?

Jaka dachówka ceramiczna najlepsza? Dachówki w jakich kształtach istnieją? Rodzaj dachówki, jaki wybierzesz, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie! A co masz do wyboru?

Wyróżnić można dwa najpopularniejsze rodzaje – dachówka ceramiczna płaska oraz dachówka ceramiczna karpiówka. Przy ich użyciu (w zależności od wybranej wielkości lub wagi) można stworzyć dachy w przeróżnych stylach! Jaką dachówkę wybrać?

Jednym ze stylów, na który powinieneś zwrócić uwagę, jest styl nowoczesny. W jakim kolorze powinna być taka dachówka ceramiczna? Antracyt i grafit to ewidentnie najchętniej wybierane barwy ostatnich lat. Dachówka płaska ceramiczna zdecydowanie króluje w tym stylu, ponieważ pasuje do aktualnych trendów w budownictwie.

Dachówka ceramiczna układana jak rybia łuska to karpiówka. Ona doskonale sprawdzi się, jeśli Twój dom reprezentuje styl klasyczny, tradycyjny lub uniwersalny. W takich designach tworzone są dachówki z charakterystycznymi zafalowaniami. A jakie barwy powinna mieć taka dachówka ceramiczna? Kolory w tym przypadku są nieograniczone – niezwykle popularne są czerwone, miedziane, ale również ciemne, czarne lub nawet błyszczące!

Sprawdź też: Budujemy dach dwuspadowy! Zalety, konstrukcja, charakterystyka i inne

Znacznie mniejsze, znajdujące się jedynie po prawej stronie uwypuklenie ma na sobie dachówka stylizowana na styl romański. Takie pokrycie dachu przywołuje na myśl południową Europę!

Ile kosztuje dachówka ceramiczna? Cena za m2!

To, ile kosztuje dachówka ceramiczna, nie jest takie proste do określenia – wszystko zależy od jakości wykonania, producenta oraz wielkości pojedynczej dachówki. Nie można również zapominać o kosztach, które poniesiesz za robociznę oraz niezbędne, dodatkowe elementy.

Najtańsza dachówka ceramiczna może kosztować już w okolicy 3 złotych. Najdroższe potrafią kosztować około 7-8, a nawet ponad 10 złotych za sztukę. Na cenę wpływają kolor, wykończenie, a przede wszystkim wielkość dachówki. Nie można również zapominać o innych elementach – zwykłe gąsiory to koszt około 30-50 złotych za sztukę, natomiast specjalne, dekoracyjnie wykończone rodzaje potrafią kosztować od 70 do ponad 100 złotych. Pojedynczy trójnik natomiast może kosztować nawet 300 złotych.

Jak widzisz, budowa dachu nie jest najtańsza. Czy w poprzednich latach też tak było? Jak przedstawiał się w ostatnich latach koszt za coś takiego jak dachówka ceramiczna? Cena 2020 za metr kwadratowy wynosiła około 64,20 złotych, za pojedynczą sztukę 3,21 zł. A jak to się przedstawia teraz? Ile kosztuje dachówka ceramiczna? Cena 2022 to około 5 złotych za pojedynczą dachówkę, co daje nam wynik aż około 100 złotych za metr kwadratowy!

W naszych obliczeniach przyjęliśmy uśrednioną cenę i wielkość, którą może mieć dachówka ceramiczna. Ile sztuk na m2 jest wystarczające? Tego nie można jasno określić – płytki różnią się od siebie wielkością!   

Czy dachówki ceramiczne to dobry wybór? Porównanie!

Dachówka płaska ceramiczna, ale również i karpiówka to znakomity wybór. Kupując ten materiał, bardzo często mamy na niego gwarancję przez co najmniej kilkadziesiąt lat! Zazwyczaj ta długość oscyluje w okolicy 50 lat. Producenci gwarantują, że zabiegi pielęgnacyjne dachówki ceramicznej nie są konieczne, a ich wytrzymałość na niesprzyjające czynniki atmosferyczne są na najwyższym poziomie!

Sprawdź też: Czym jest dach wielospadowy? Co musisz wiedzieć o jego konstrukcji?

A w jakich kolorach dostępna jest dachówka ceramiczna? Czerwona, czarna, miedziana czy zielona wersja kolorystyczna to tylko jedne z naprawdę wielu opcji! W zależności od producenta (lub dodatkowych usług u niego, jak malowanie dachówek) możesz dobrać taki kolor, jaki tylko będzie Ci się podobać! A jak w porównaniu z nimi wypada dachówka betonowa czy blachodachówka? Przekonaj się! 

Blachodachówka czy dachówki ceramiczne?

Dachówka ceramiczna czy blachodachówka? To pytanie zadaje sobie niemal każdy, kto podczas budowy domu zastanawia się nad tym, jakie pokrycie dachowe wybrać. Co bardziej się opłaca?

Dachówka ceramiczna, jak już wiesz, jest dość kosztowna, ale bardzo wytrzymała. Można również powiedzieć, że jest niezwykle modna, w szczególności dachówka ceramiczna płaska. Cena w przypadku czegoś tak trwałego nie powinna grać pierwszych skrzypiec. Jak jednak jest z blachodachówką?

Dach z blachodachówki jest znacznie mniej wytrzymały, zazwyczaj gwarancja producenta nie jest dłuższa niż kilkanaście lat. Są one również znacznie bardziej podatne na porysowania i uszkodzenia. Cena za m2 blachodachówki jest bardzo zbliżona do tego, ile kosztuje dachówka ceramiczna. Jest jednak znacznie tańsza ze względu na to, że nie potrzebujemy do jej montażu aż tylu droższych elementów. Jednak naszym zdaniem dach powinien zostać stworzony przy pomocy wytrzymalszych materiałów.

Dachówka cementowa (betonowa) czy ceramiczna?

Jeśli nie blachodachówka – to może dachówka betonowa? Czy ceramiczna i od niej będzie lepsza? Przekonajmy się, jakie zalety ma dachówka cementowa! 

Kiedy stoisz przed wyborem dachówka cementowa czy ceramiczna – to może być trudna decyzja. Te dwa materiały są do siebie dość podobne – na pierwszy rzut oka z daleka są niemal nierozróżnialne. Łączy je również to, że występują w podobnych kształtach oraz ważą mniej więcej tyle samo.

Sprawdź też: Rodzaj dachu: dach naczółkowy – charakterystyka, zalety, konstrukcja

W zestawieniu dachówka ceramiczna czy betonowa ukryta jest jeszcze jedna, dość spora wada cementowych odpowiedników. Mianowicie – wymagają one konserwacji i czyszczenia.

Charakteryzują się jednak one dwiema, zupełnie różnymi zaletami. Jeżeli zależy Ci na tańszym dachu (lecz nieco mniej wytrzymałym) – wybierz dachówki betonowe, a jeśli znacznie bardziej interesuje Cię długi okres użytkowania, a cena nie gra roli – postaw na dachówkę ceramiczną.

Dachówka ceramiczna jako pokrycie dachowe! Inspiracje

Mamy nadzieję, że na tym etapie wiesz już, czy Twój dach powinna pokryć dachówka ceramiczna! Rodzaje zaprezentowane poniżej jedynie dodatkowo rozjaśnią Ci, jak doskonale może prezentować się to pokrycie dachowe.

Na pierwszy ogień – dachówka ceramiczna czarna. Zobacz, jak wspaniale kontrastuje z jasną elewacją. Zwróć również uwagę na kąt nachylenia dachu – jest on dość zwyczajny, jednak interesująco kończy się na dwóch różnych wysokościach. 

Następnie również czarny dach – jednak w zupełnie innym kształcie! To niesamowite, jak przeróżne efekty można stworzyć! Ta dachówka to znakomity wybór!

W naszym zestawieniu musiała się również znaleźć czerwona dachówka ceramiczna. To jeden ze standardowych kolorów, które są wybierane na pokrywę dachu. Nie ma w tym nic dziwnego – taki dach zawsze prezentuje się znakomicie!

Wierzymy, że ten artykuł przybliżył Ci, jak prezentuje się cena dachówki ceramicznej i dlaczego warto ją wybrać zamiast opcji cementowej lub blachodachówki! A z jakich dachówek zbudowany jest Twój dach? Czy dachówka ceramiczna gości również na Twoim domu? Koniecznie podziel się z nami swoimi doświadczeniami i przemyśleniami w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać więcej artykułów związanych z budową domu lub remontami – sprawdź te artykuły:

12
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.