Jak działa studnia głębinowa? Czy warto ją mieć? A może lepiej podłączyć się do miejskiej sieci wodociągowej? Ile kosztuje studnia głębinowa i jak głęboka powinna być? Sprawdź podstawowe informacje, które udało nam się zebrać!
Czy w ogóle warto decydować się na studnię głębinową? Czasem jest to nieuniknione. Dlatego przygotowaliśmy artykuł na temat związany z tą inwestycją. Przekonaj się sam, jak wygląda studnia głębinowa oraz w jakich momentach jej budowa jest wskazana.
Jak działa studnia głębinowa?
Studnia głębinowa jest zbudowana z wirnika, który umożliwia pompowanie wody ze źródła. Ta bardzo ważna część, która należy do systemu hydraulicznego studni. Sprawia, że wraz z wywoływanym ciśnieniem woda może przedostawać się do góry – aż do miejsca jej odbioru. W zależności od jakości zastosowanych wirników (oraz ich ilości) będzie możliwe do uzyskania większe ciśnienie, co usprawni pobór wody.
Czy woda ze studni głębinowej jest czysta? Specjalne filtry w konstrukcji hydraulicznej mają za zadanie oczyszczać ją z zabrudzeń. Dlatego prawidłowo i starannie wybudowana studnia głębinowa zapewni Ci możliwość czerpania wody bezpiecznej dla zdrowia.
Sprawdź też: Działka rekreacyjna – co warto wiedzieć przed jej zakupem?
Ile kosztuje studnia głębinowa?
Ile musisz zapłacić za wykonanie studni głębinowej? Na ostateczną cenę wpływają różne czynniki, ale możemy oszacować, ile w przybliżeniu wydasz na tę inwestycję. Całkowity koszt wybudowania studni głębinowej powinien zamknąć się w przedziale 7–10 tysięcy złotych. Minimalna kwota, jaką wydasz, to z kolei około 4 tysięcy złotych. Co wchodzi w całkowity kosztorys wybudowania studni głębinowej? Ile kosztują poszczególne elementy?
- Rura osłonowa – około 100 złotych za metr kwadratowy
- Odwiert – nawet 250 zł za każdy kolejny metr
- Pompa głębinowa – wydatek rzędu przynajmniej kilkuset złotych
- Zbiornik hydroforowy – podobnie jak pompa głębinowa, czyli kilkaset złotych
Studnia głębinowa – przepisy. Czy jest wymagane pozwolenie?
Chciałbyś zbudować studnię głębinową na swojej własności? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość! Nie potrzebujesz zezwolenia na wykonanie studni głębinowej na prywatnej działce. To sprawia, że woda podziemna przepływająca przez Twój teren jest dostępna dla Ciebie za darmo – możesz skorzystać z niej według własnych potrzeb.
Są jednak wyjątki, kiedy wybudowanie studni głębinowej będzie wiązało się z koniecznością uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Dokładniej rzecz ujmując, mamy na myśli trzy czynniki tego wymagające. Są nimi:
- w ciągu jednego dnia masz zamiar zużywać więcej niż 5 m3 wody ze studni głębinowej;
- zastosowana w studni głębinowej pompa osiąga wydajność większą 0,5 m3/h;
- głębokość studni głębinowej przekracza 30 metrów;
Możesz być jednak spokojny o swoje zapotrzebowania. Powyższe wyjątki dotyczą sytuacji rzadko spotykanych w domach jednorodzinnych. Z pewnością tradycyjna studnia głębinowa bez pozwolenia spełni Twoje codzienne wymagania.
Sprawdź też: Czy wiesz, skąd się bierze woda w kranie?
Studnia głębinowa – odległości. Gdzie powinna się znaleźć?
Zgodnie z panującymi przepisami w prawie budowlanym, wodnym oraz geologicznym i górniczym studnia głębinowa powinna znaleźć się w dostosowanym do tego miejscu. Nie możesz jej wybudować według własnego widzimisię. Przestrzeganie zasad związanych z przedstawionymi poniżej odległościami zabezpieczy wodę podziemną przed zanieczyszczeniami, które mogłyby się do niej dostać. Jakie warunki musi spełniać studnia głębinowa? Powinna być oddalona o minimum:
- 70 metrów od nieutwardzonego terenu przeznaczonego dla zwierząt hodowlanych,
- 30 metrów od przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej,
- 15 metrów od budynków dla zwierząt gospodarskich oraz zbiorników na nieczystości,
- 7–8 metrów od rowu melioracyjnego,
- 5 metrów od granicy działki.
Sprawdź też: Czy dom z kontenerów to dobry pomysł na tanie miejsce do życia? Informacje o domach z kontenerów
Warto również zaznaczyć, że do wykonania studni głębinowej potrzebna jest wiertnica. Zwykle umieszczona jest ona na samochodzie ciężarowym. Miejsce wiercenia musi być zatem tak zaplanowane, aby odpowiedni sprzęt mógł się do niego dostać. Wszystko jednak zależy od danej firmy, na której usługi się zdecydujesz. Niektórzy usługodawcy posiadają nieco zgrabniejsze wiertnice, więc nie powinno być żadnych problemów z dostaniem się z nimi pod wcześniej zaplanowane miejsce.
Jak wykonać studnię głębinową?
Pierwszym krokiem powinno być zatrudnienie firmy, która zajmuje się kompleksowym wykonaniem studni głębinowej. Dobrze jest postawić na specjalistów, którzy korzystają z profesjonalnego sprzętu, wiedzą, jakie dokładnie przepisy obowiązują w polskim prawie, a także zbadają wcześniej teren, czy ta inwestycja ma w ogóle sens. Badania geologiczne i hydrologiczne pozwolą też określić, na jaką głębokość wiercić studnię.
Fachowcy, którzy zajmą się wywierceniem studni głębinowej, pomogą Ci również zdecydować, jaką pompę najlepiej wybrać – to bowiem kolejny krok do zrealizowania w tym przedsięwzięciu. Na koniec pozostaje wykonanie przyłącza. Tutaj oczywiście wszystko zależy od tego, czy na działce, na której ma znaleźć się studnia głębinowa, postawiono już budynek czy jeszcze nie. W przypadku tego pierwszego wymagane jest wykonanie rurociągu tłocznego wraz ze specjalną armaturą. Jeśli natomiast działka stoi pusta, konieczne będzie zastosowanie zaworu szwedzkiego i obudowanie studni, aby ta była szczelna.
Studnia głębinowa zamiast przyłączenia się do sieci wodociągowej – kiedy warto?
Studnia głębinowa wydaje się świetnym rozwiązaniem dla każdego, ponieważ zapewnia codzienny dostęp (niemal nieograniczony) do czystej i darmowej wody. Czy jednak warto decydować się na jej wykonanie, gdy masz możliwość przyłączanie się do sieci wodociągowej?
Przede wszystkim oszacuj, ile wody zamierzasz zużywać każdego dnia. Do przygotowywania posiłków, mycia się czy innych podstawowych czynności domowych sieć wodociągowa może być wystarczająca. Rachunki nie będą bowiem niepokojące dla Twoich oszczędności.
Sprawdź też: Wszystko o samowoli budowlanej. Samowola budowlana 2021 – legalizacja, kary, przedawnienie
Niewątpliwie inne podejście będą miały osoby z dużymi ogrodami, które wymagają regularnego podlewania. Oczywiście możesz przygotować zbiorniki na deszczówkę, lecz i jej ilości mogą nie być wystarczające dla zaspokojenia potrzeb wszystkich roślin. Aby zniwelować rachunki za wodę, warto więc wtedy postawić na wykonanie studni głębinowej.
Ostatnim ważnym czynnikiem przekonującym do wykonania studni głębinowej to wątpliwa jakość wody z sieci wodociągowej. Warto więc wcześniej ocenić, jakie warunki na Ciebie czekają. Możesz zapytać o to sąsiadów, jeśli dopiero co wprowadzasz się na dany teren. Pamiętaj, że warto zapewnić sobie dostęp do dobrej jakościowo wody, a bez wątpliwości studnia głębinowa Ci w tym pomoże.
Nie tylko studnia głębinowa, czyli inne rodzaje studni
Możesz zdecydować się na jedną z trzech studni na swojej działce. Oprócz głębinowej popularnością – mniejszą lub większą – cieszą się dwie inne: kopana i abisyńska. Postaramy się opisać każdą z nich w kilku zdaniach.
Studnia kopana
Niegdyś bardzo popularna, lecz dzisiaj już coraz rzadziej spotykana studnia kopana to jedna z dwóch propozycji oprócz opisywanej głębinowej. Główną cechą tego rozwiązania jest niewielka głębokość. Sięga na tylko kilka metrów, ponieważ – jak sama nazwa wskazuje – jest wykopywana ręcznie. Jej obudowę tworzą natomiast betonowe kręgi. Wodę pobiera się na dwa sposoby – albo kołowrotkiem z umieszczonym na nim wiadrem, albo pompą.
Studnia abisyńska
Innym rodzajem jest natomiast studnia abisyńska. Umożliwia ona jednak pobór wody z maksymalnej głębokości 7–8 metrów. Nazywana jest ona studnią wąskorurową, więc nie ma możliwości umieszczenia w niej aparatury ze studni głębinowej. Jej budowa sprawia zatem, że pobierzesz tylko niewielką ilość wody, korzystając z kranu wyposażonego w wajchę.
Studnia głębinowa
Oba powyższe warianty wydają się dobrymi decyzjami, jeśli chcesz użyć pobranej wody przykładowo do podlewania kwiatów. Studnia głębinowa natomiast pozwala Ci na nieustanne pobieranie wody podziemnej z o wiele większej głębokości – przynajmniej 20 metrów. To przekłada się na jej czystość, ponieważ ta nie jest narażona na zanieczyszczenia, które przenikają z powierzchni gruntu.
Sprawdź też: Pomysły na działkę rekreacyjną. Jak zaaranżować ogródek działkowy? Podpowiadamy!
Na jeszcze lepszą jej jakość wpływa również sama budowa studni głębinowej, ponieważ jest ona wyposażona w specjalne filtry. Jeśli więc szukasz rozwiązania na swojej działce, dzięki któremu zyskasz nieustanny dostęp do sprawdzonej i uniwersalnej wody (do spożywania, mycia czy podlewania kwiatów), to studnia głębinowa jest jedynym słusznym wyborem. Co najważniejsze, jest całkowicie darmowa – a przynajmniej przy ilościach pobieranych w domu jednorodzinnym.
Mamy nadzieję, że nasz artykuł wyjaśnił Ci, czym jest studnia głębinowa, a także jak ją wykonać. Wierzymy, że dostrzegasz również różnice pomiędzy nią a kopaną i abisyńską. Jak widzisz, wybudowanie studni głębinowej ma sporo zalet – przede wszystkim dostęp do darmowej i czystej wody, której wystarczy na codzienny użytek. Warto więc rozważyć jej wykonanie. W prawidłowym oszacowaniu opłacalności tej inwestycji niewątpliwie pomoże Ci profesjonalna firma zajmująca się wierceniem tego typu studni.
Jeśli interesują Cię natomiast inne tematy związane z różnymi inwestycjami związanymi z domem, sprawdź koniecznie nasze pozostałe artykuły poradnikowe. Liczymy, że wiedza w nich zawarta przełoży się na podejmowanie przez Ciebie rozsądnych decyzji remontowych!
- Jak zbudować altanę drewnianą w ogrodzie? Krok po kroku
- Piwniczka, czyli darmowa lodówka w Twoim ogrodzie
- Przydomowa oczyszczalnia ścieków – dlaczego warto ją zbudować i ile to kosztuje?
- Jak zbudować oczko wodne w ogrodzie? Poradnik
- Ile stopni ma zimna woda w kranie – poznaj temperaturę wody w rurach
Bardzo podobał mi się ten artykuł, wszystko jest tak jak u mnie robili do 30m 😁 i śmierdzi żelazem oraz jajem
Znakomity artykuł. Brawo
Dobry artykuł, cenne informacje, dzięki.
Świetny artykuł, masa cennej wiedzy. Dziekuję za lekturę.