1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Remont starego domu – z tym poradnikiem nic Cię nie zaskoczy!

Poradniki

5 miesięcy temu

Remont starego domu – z tym poradnikiem nic Cię nie zaskoczy!

Budowa i remont Prawo
6
1
0
6
1

Ile kosztuje remont starego domu? Jak mogą prezentować się metamorfozy starych domów? Sprawdź koniecznie, jakie etapy Cię czekają, a także czy należy Ci się dofinansowanie do prac remontowych!

Internet wypełniony jest fotografiami „remont starego domu – zdjęcia przed i po”. Często jednak trudno się doszukać, w jakich kwotach mieszczą się takie metamorfozy oraz od czego zacząć tego typu prace. Pozwól, że przedstawimy Ci pomysły na remont starego domu, orientacyjne ceny oraz sposoby na oszczędności!

Remont starego domu – koszty

Każdy, kto staje przed pracami składającymi się na remont, chce wiedzieć, ile będzie to kosztować. Nie bez znaczenia jest także czas trwania tego przedsięwzięcia. Zupełnie inaczej przebiegać będzie remont starego domu bez planów, a inaczej tego z planami. Podobnie jest w przypadku planowania metamorfozy stuletniego, a pięćdziesięcioletniego domu, czy odnawiania posiadłości, w której zostały wymienione niektóre elementy na przestrzeni lat.

remont starego domu
Stojąc przed remontem starego domu musisz wiedzieć, że czeka Cię wiele do zrobienia

Mimo wszystko – ceny nie są niskie. Zarówno za materiały, jak i robociznę. Oczywiście, część kosztów można ograniczyć poprzez samodzielne wykonywanie niektórych prac, jednak nie wszystko jest możliwe do wykonania w taki sposób.

Sprawdź też: Renowacja mebli – jak odnowić meble? Czy wykonać renowację samemu, czy zlecić?

Przeszukując fora wypełnione osobami, które mają doświadczenie w takim zakresie, najczęściej spotkamy się, z tym że uśredniając, taki remont kosztuje około 100 000 złotych. Oczywiście ta kwota może być zarówno wyższa, jak i niższa. Wszystko zależy od skali prac, a także jakości materiałów czy cen fachowców. 

Remont starego domu czy budowa nowego?

Wiele osób zastanawia się, czy przebudowa starego domu jest opłacalna i czy nie lepiej byłoby zacząć wszystko od podstaw. W niektórych przypadkach takich jak remont starego domu drewnianego czasem lepiej postawić na zbudowanie całości od podstaw. Takie konstrukcje są niezwykle trwałe, jednak jeśli posiadłość stoi już od przeszło 100 lat – co jest górnym limitem żywotności takich budowli, warto się nad tym poważnie zastanowić.

Remont starego domu na wsi, którego stanu technicznego nie znamy, a także brakuje jego planów – może stanowić duży kłopot. Zaakceptować musimy jego bryłę, rozkład oraz parametry techniczne.

morele.net_korzystne oferty

Z drugiej strony – jeśli „podstawy” są w niezłym stanie, a dom ma przyłącza techniczne, to znacznie bardziej opłacalną opcją jest remont. Budowa domu to ogromne koszta, które wymagają specjalnych zgód, planów i wielomiesięcznych prac. Ponadto możliwość mieszkania w budynku, w którym przeprowadzane są remonty to bardzo wygodna opcja. Oczywiście trwają one nieporównywalnie krócej.  

Mimo wszystko – w pierwszej kolejności najlepiej zatrudnić rzeczoznawcę. Taka osoba będzie nieocenioną pomocą w wycenie remontu starej posiadłości. W taki sposób dowiemy się o stanie poszczególnych elementów, zaplanujemy wprowadzenie zmian i określimy prognozowany kosztorys.

Od czego zacząć remont starego domu?

Niezależnie czy zabierasz się za dom na wsi do remontu albo jakikolwiek inny stary dom – musisz najpierw uporządkować dokumenty. Także upewnij się, czy ten budynek nie znajduje się pod opieką konserwatora zabytków. 

Sprawdź też: Wylewka samopoziomująca – jak zrobić samemu?

Podstawowym elementem, o którym trzeba pamiętać, jest zgłoszenie remontu. Przede wszystkim stosuje się to do prac dotyczących wymiany instalacji, okien, dachu lub ocieplenia. Tę sprawę załatwisz w urzędzie miasta lub starostwie.

Mając potrzebę zmiany bryły budynku, należy uzyskać pozwolenie na budowę. Wniosek należy składać do odpowiedniego organu – starostwa powiatowego lub urzędu miasta. Cały proces ma kilka kroków, a na dodatek wiąże się z kosztem około 50 złotych.

Wzmocnienie fundamentów i remont elewacji

Niemal każdy stary dom ma za sobą mnóstwo historii. Zwłaszcza podmywania przez wodę. To lub po prostu zbyt płytkie osadzenie fundamentów może spowodować konieczność podbicia ich

Elewacje domów parterowych i piętrowych po latach wymagają remontu. Stary dom, choćby starannie zadbany – musi w pewnym momencie zyskać kilka nowych elementów lub przejść całkowitą metamorfozę. Najważniejsze w tym aspekcie jest, by zadbać o ocieplenie budynku. Przyczyni się to zminimalizowania wydatków na ogrzewanie, a także zapewni komfort termiczny wewnątrz. Nie bez znaczenia są także aspekty wizualne – ten element całkiem odmienia charakter domu.

Coraz częściej elewacje domów z lat 70-tych zastępują nowoczesne elewacje starych domów piętrowych oraz parterowych. Właściciele starych zabudowań odnawiają je w taki sposób, że z zewnątrz trudno byłoby rozpoznać faktyczny wiek budynku.

Remontowanie dachu

Stare domy do remontu zwykle wymagają również ingerencji w dach. Bardzo często po latach nie są one już w najlepszym stanie, zwłaszcza że dawniej używane materiały nie były aż tak wytrzymałe, jak te stosowane obecnie.

remont starego domu
Remont dachu w starym domu jest często nieunikniony

Czego możemy się spodziewać? Odnowy dachu lub całkowitej wymiany jego pokrycia. Dojść tu także może wydatek na okna dachowe. Jeśli chcesz sprawić, że poddasze lub pokoje znajdujące się na piętrze były jaśniejsze – ten element jest punktem obowiązkowym! 

Wymiana drzwi i okien

Nowoczesna elewacja starego domu już jest, dach wymieniony – teraz czas na drzwi i okna. Te z nich, które liczą sobie dziesiątki lat, zdecydowanie mają swój urok. Często jednak są nieszczelne, pozbawione zabezpieczeń, które zadbają o spokój. Wpływa to zarówno na komfort fizyczny, poprzez niższą temperaturę wewnątrz, jak i psychiczny. Nowoczesne drzwi i okna często określane są jako antywłamaniowe, co sprawia, że mieszkańcy czują się znacznie bezpieczniej.

Sprawdź też: Renowacja schodów. Zmiana koloru schodów drewnianych — jak to zrobić?

Nowoczesne okna na dodatek można odpowiednio regulować. Ich uszczelnianie i rozszczelnianie jest czynnością, którą każdy powinien wykonywać przynajmniej 2 razy w roku. W ten sposób zapewnia się swobodny przepływ powietrza, co zapobiega na przykład powstawaniu grzyba na ścianie. 

Wymiana okien niemal zawsze jest punktem obowiązkowym. Aczkolwiek metamorfoza starych drzwi, a zwłaszcza tych wewnętrznych może być strzałem w dziesiątkę, by zachować nieco charakteru domu.

Wymiana instalacji 

Naprawdę stary drewniany dom lub pozostawiony sam sobie przez wiele lat dom na wsi, mogą nie mieć odpowiednich instalacji. Ich wymiana ma służyć przede wszystkim zapewnieniu bezpieczeństwa osobom, które tam zamieszkają.

Na które elementy trzeba zwrócić uwagę? To przede wszystkim:

  • instalacja wodno-kanalizacyjna,
  • instalacja elektryczna,
  • ogrzewanie,
  • termomodernizacja.
remont starego domu
Remont starego domu wymaga mnóstwa cierpliwości

Zwłaszcza dwa ostatnie punkty są niemal zawsze punktem obowiązkowym podczas metamorfozy starej posiadłości. Jednak instalacja elektryczna jest również niezbędna do sprawdzenia. Stare rozwiązania niekoniecznie należą do najbezpieczniejszych, a także wysłużenie konkretnych elementów doprowadzić może do wielu nieprzyjemności, a nawet uszczerbku na zdrowiu lub utracie życia.

Prace wykończeniowe

W końcu czas na remont starego domu wewnątrz. Ten element zdecydowanie wpłynie na komfort mieszkania w odnawianym domu, a także da poczucie, że już jesteśmy na finiszu! Będą to ogromne naoczne zmiany, do których dążenie będzie czystą przyjemnością!

Na remont starego domu wewnątrz składają się przede wszystkim:

  • renowacja podłóg,
  • malowanie ścian,
  • wymiana lub odnowienie płytek łazienkowych oraz kuchennych,
  • zakup nowego wyposażenia lub odnowienie starego.

Taka metamorfoza starego domu przed i po będzie znakomita. Budynek ożyje nie tylko na zewnątrz, ale i wewnątrz. Zostanie poprawiony komfort, a nowoczesne rozwiązania pozwolą oszczędzić na rachunkach. Ponadto odsuniemy w czasie kolejne prace remontowe na wiele długich lat.

Oczywiście – nie zawsze każdy z wyżej wymienionych elementów jest konieczny do wymiany. Często wystarczą drobne prace renowacyjne, aby wydobyć ze starego mebla to, co najlepsze! Podobnie jest w przypadku drewnianych podłóg – odnowienie ich przywróci im dawny blask.

Dotacje na remont starego domu 2024

Dom do remontu, bez dwóch zdań, wiąże się z ogromnymi wydatkami. Osoby chętne do przeprowadzenia prac renowacyjnych mogą liczyć na dofinansowanie do remontu. Otrzymanie ich wiąże się z koniecznością spełnienia pewnych wymogów, które przede wszystkim dotyczą dochodów wnioskodawcy oraz wielkości inwestycji. 

Sprawdź też: Dom czy mieszkanie? Co lepsze? Zalety i wady każdego

Zlecenie prac remontowych, a także materiały budowlane to nie są tanie rzeczy! Zdecydowanie o wiele lepiej upewnić się, czy należy się nam wsparcie finansowe w tym zakresie.

Zwrot części poniesionych wydatków obejmują następujące programy:

  • Moje Ciepło,
  • Moja Woda,
  • Ulga Termomodernizacyjna,
  • Czyste Powietrze,
  • Mój Prąd.

Dopłaty do remontu 2024 pozwolą Ci oszczędzić. Sprawdź każdy z nich i dowiedz się, jakie kwoty Ci się należą oraz upewnij się, czy spełniasz warunki otrzymania zwrotu. Wystarczy, że wyszukasz każdy z powyżej przedstawionych programów na dofinansowania do remontu 2024 i poznasz szczegóły.

Kredyt hipoteczny na remont starego domu

Jeśli nie dofinansowanie na remont starego domu – to może kredyt hipoteczny? Jedynym warunkiem jego otrzymania jest posiadanie nieruchomości z wolną hipoteką. Tak – w ten sposób też można to zrobić. Kredyty tego typu nie muszą być wykorzystane jedynie na zakup nieruchomości. Co więcej – dzięki niemu może powstać dobudówka do starego domu

Przede wszystkim wybór kredytu (lub pożyczki) hipotecznej na remont domu ma jedną podstawową zaletę. Niskie oprocentowanie. W przypadku zapożyczania się na duże kwoty to naprawdę rozsądny wybór.

stary dom przed i po
Remont starego domu przed i po – takie porównania potrafią zaskoczyć!

Jednak temu rozwiązaniu nie brak wad. Wśród z nich wymienić trzeba przede wszystkim konieczność zapożyczenia się na co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych, a także posiadanie wkładu własnego. Ponadto samo składanie wniosku jest czasochłonne i wymaga włożenia w proces dodatkowych pieniędzy.

Warto pamiętać, że kredyt hipoteczny dotyczy jedynie opłacenia pracowników oraz kosztów materiałów zużytych na remont domu. Nie wchodzą w niego elementy wyposażenia – nie możemy w ten sposób sfinansować mebli i urządzeń domowych.

Mam nadzieję, że wiesz już, co składa się na remont starego domu oraz ile to wszystko orientacyjnie kosztuje. Jeśli masz jeszcze inne wskazówki – koniecznie podziel się nimi w sekcji komentarzy. Każdy głos jest na wagę złota!

Źródło obrazów: Adobe Stock

6
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *