1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Regulacja drzwi zewnętrznych – jak wyregulować zawiasy?

Poradniki

2 lata temu

Regulacja drzwi zewnętrznych – jak wyregulować zawiasy?

Wyposażenie
8
1
0
8
1

Regulacja drzwi zewnętrznych jest bardzo ważna z kilku względów. Jeśli zadbasz o ich prawidłowe ustawienie, możesz spodziewać się dobrej izolacji termicznej. Skuteczna regulacja drzwi zewnętrznych zabezpieczy je też przed skrzypieniem czy tarciem o podłogę. Poniżej wyjaśniamy więc, jak wyregulować zawiasy!

Nie bagatelizuj tej czynności. Odpowiednia regulacja zawiasów drzwi zewnętrznych wpływa na większe poczucie bezpieczeństwa domowników. Konserwacja natomiast wydłuża żywotność poszczególnych elementów, które wchodzą w ich skład. Sprawdź więc, jak powinna wyglądać prawidłowa regulacja drzwi zewnętrznych!

Regulacja drzwi zewnętrznych krok po kroku

Jak wyregulować zawiasy do drzwi zewnętrznych? Już na początku uspokajamy! Nie jest to skomplikowane zajęcie i bez problemu poradzisz sobie z nim samodzielnie. Wystarczy, że znajdziesz chwilę czasu na regulację drzwi zewnętrznych. Potrzebny Ci też będzie klucz imbusowy o średnicy 4 mm. Jest to typowe narzędzie, które znajdziesz w swojej w szafie z kluczami. Jeśli nie – nie przejmuj się! Kupisz go w każdym markecie budowlanym czy wielu sklepach internetowych. Zestaw popularnych imbusów możesz nawet zakupić w wybranych supermarketach.

Przejdźmy teraz jednak do najważniejszego, czyli tego, jak powinna przebiegać regulacja drzwi zewnętrznych. Wyjaśniamy! Przede wszystkim wiele zależy od konkretnego typu zawiasów. Skupimy się więc na poszczególnych modelach, czyli zawiasach czopowych, puszkowych oraz wpuszczanych (zwanych 3D lub skrzydełkowymi). Jak wyregulować drzwi zewnętrzne z różnymi rozwiązaniami?

Sprawdź też: Wycieraczka pod drzwi – jaką wybrać? Rodzaje i inspiracje

Regulacja drzwi zewnętrznych z zawiasami czopowymi

Zacznijmy od najpopularniejszego rozwiązania. W wariancie czopowym zawias górny odpowiada za inne ustawienie w porównaniu do zawiasu dolnego. Jak wyregulować każdy z nich?

Zawias górny ma dwie śruby. Ta wyżej położona odpowiada za położenie drzwi zewnętrznych w poziomie. Jej odkręcanie lub zakręcanie spowoduje przesunięcie skrzydła w lewo lub w prawo. Niżej położona śruba natomiast zmniejsza lub zwiększa dociśnięcie drzwi do ramy – w zależności od stopnia jej dokręcenia.

Jeśli chodzi o zawias dolny, to umieszczona na nim śruba dolna pozwala na regulację górnej krawędzi drzwi zewnętrznych. Dzięki jej dokręcaniu lub odkręcaniu możesz bowiem ustawiać skrzydło po przekątnej. 

Regulacja drzwi zewnętrznych z zawiasami puszkowymi

Drzwi zewnętrzne są wyposażone w specjalną puszkę, w której znajduje się zawias. Gdzie ją znaleźć? Ta bowiem jest położona w wyfrezowanym gnieździe na skrzydle.

Sprawdź też: Jak wyregulować drzwi balkonowe? Poradnik krok po kroku

W tym przypadku również do regulacji drzwi zewnętrznych wystarczy klucz imbusowy 4 mm. Musisz oczywiście poświęcić nieco swojego czasu, aby prawidłowo ustawić każdą z trzech śrub. Odpowiadają one za docisk drzwi do ościeżnicy, ich wysokość oraz położenie po przekątnej.

Regulacja drzwi zewnętrznych z zawiasami wpuszczanymi

Zawiasy wpuszczane przyjmują różne nazwy. Możesz je kojarzyć jako 3D albo skrzydełkowe. Jakkolwiek byś ich nie nazwał, pozostanie to ten sam rodzaj zawiasów, który wymaga tego samego sposobu regulacji. Jak to robić?

Regulacja drzwi zewnętrznych osadzonych na zawiasach wpuszczanych pozwala na zmianę ich położenia w pionie oraz poziomie. Co ważne, możesz też ustawiać ich głębokość. Pamiętaj tylko o równomiernym obciążeniu każdego z zawiasów.

Regulacja drzwi zewnętrznych – kiedy jest konieczna?

Jest kilka powodów, które powinny zmotywować Cię do ponownej regulacji drzwi zewnętrznych. Jeśli będziesz szybko reagował, unikniesz ewentualnych usterek – zarówno skrzydła, jak i ościeżnicy czy podłogi. Kiedy regulacja drzwi zewnętrznych jest konieczna?

Z pewnością wtedy, gdy zauważysz, jak drzwi ocierają się o podłogę lub ościeżnicę. To jeden z najczęstszych sygnałów, że powinieneś przystąpić do ustawienia poszczególnych zawiasów.

Inny powód dający do myślenia to szczeliny powstałe między skrzydłem a ościeżnicą. Zwykle wprowadzają one dyskomfort na wielu płaszczyznach. Do wnętrza będą przedostawać się dźwięki z ulicy, czego raczej każdy chciałby uniknąć. Spodziewaj się także wpadającego do pomieszczenia światła. Największym minusem prawdopodobnie staną się przeciągi, które ostatecznie mogą zaważyć na wyższych rachunkach za ogrzewanie. Bowiem izolacja termiczna drzwi zewnętrznych znacząco się pogorszy.

Sprawdź też: Moskitiera – ochrona przed nieproszonymi gośćmi. Jakie moskitiery na okno, drzwi tarasowe i balkonowe wybrać? Podpowiadamy, jakie rodzaje moskitier najlepiej sprawdzą się w Twoim domu

Warto również wspomnieć o głośnej pracy skrzydła, np. skrzypieniu przy jego otwieraniu bądź zamykaniu. Tutaj powodem może być nieprawidłowa regulacja drzwi zewnętrznych lub konieczność przesmarowania zawiasów i innych kluczowych elementów odpowiednim preparatem. Pamiętaj, że względnie systematyczna konserwacja wydłuży żywotność tego produktu, dlatego nie bagatelizuj powstałego problemu. Z pewnością chciałbyś uniknąć nagłego wydatku, więc zadbaj o drzwi zewnętrzne w swoim domu.

Samodzielna regulacja drzwi zewnętrznych – czy warto?

Martwisz się, że samodzielnie nie poradzisz sobie z regulacją drzwi zewnętrznych? Nasz poradnik powinien ułatwić Ci to zadanie! Pamiętaj, że zawsze warto zapoznać się z zasadami ustawienia zawiasów. Systematyczna regulacja drzwi zewnętrznych jest kluczowa do zachowania ich prawidłowej pracy przez cały rok. To z kolei przełoży się na ich wydłużoną żywotność.

Wzywanie za każdym razem fachowca może być uciążliwe. W dodatku będzie wiązało się z ponoszeniem pewnego wydatku, którego łatwo unikniesz, zapamiętując powyższe wskazówki. Jednocześnie będziesz mógł bardzo szybko reagować, gdy zamontowane w Twoim domu drzwi zaczną niewłaściwie pracować.

A Ty potrafisz samodzielnie wyregulować zawiasy w drzwiach zewnętrznych? Radzisz sobie z tym problemem sam czy zwykle dzwonisz po specjalistę? Daj nam również znać (w sekcji komentarzy), jak często drzwi w Twoim domu wymagają ponownej regulacji! Wszystkie cenne uwagi przydadzą się zwłaszcza naszym pozostałym czytelnikom, którzy znaleźli się tu najpewniej z jednego powodu – sami nie mogą poradzić sobie z prawidłowym ustawieniem skrzydła.

Interesują Cię tematy związane z opisem różnego rodzaju drzwi? Sprawdź koniecznie nasze pozostałe artykuły, które pomogą Ci w wyborze idealnego dla Ciebie skrzydła!

8
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *