Poradniki

03.12.2021 18:04

Budujemy dach dwuspadowy! Zalety, konstrukcja, charakterystyka i inne

Budowa i remont
3
0
0
3 lata temu
Budujemy dach dwuspadowy! Zalety, konstrukcja, charakterystyka i inne
3
0
0

Dach dwuspadowy to popularny i często spotykany sposób na zamknięcie budynku. Konstrukcja dachu dwuspadowego jest prosta, a jednocześnie efektowna. Podpowiadamy, jakie ma zalety i cechy charakterystyczne, a także jaki jest jego koszt.

Dach dwuspadowy – co to jest?

O tym, jaki dach możesz zastosować w swoim domu, zwykle decydujesz sam, są jednak przypadki, że stanowią o tym postanowienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzeni, dlatego już na etapie projektowania domu warto się z nimi zapoznać. Jeśli tylko zapisy tego nie zabraniają, weź pod uwagę dach dwuspadowy – jest nie tylko ekonomiczny, ale także prosty w budowie i niezwykle estetyczny.

Dach dwuspadowy
Dach dwuspadowy czyli najpopularniejszy wybór wśród dachów | Źródło: e-dach.pl

Jak sama nazwa wskazuje, dach dwuspadowy składa się z dwóch połaci (w kształcie prostokątów), które łączą się ze sobą w kalenicy, czyli w szczycie dachu biegnącym równolegle do długości budynku. Cechą charakterystyczną budynków, w których montuje się tego typu dachy, są ściany szczytowe, czyli trójkątne ściany boczne. Jest to tradycyjny dach, często widywany na polskich wsiach, zwykle stosowany do pokrywania domów nazywanych nowoczesnymi stodołami. Stanowi alternatywę dla dachu płaskiego i dachu pulpitowego (czyli dachu jednospadowego). Jest także nieco mniej rozbudowaną wersją dachu kopertowego.

Wady i zalety dachu dwuspadowego

Konstrukcja dachu dwuspadowego jest niezwykle prosta, ale to właśnie w tej prostocie tkwi estetyka i urok pokrytego nim budynku. Jakie zalety ma ten rodzaj dachu?

  • Funkcje ochronne – śnieg czy woda deszczowa nie zalegają na dachu i nie obciążają go tak jak w przypadku dachów płaskich.
  • Jest stosunkowo niedrogi – koszty wykonania tego prostego dachu są znacznie niższe niż np. dachu kopertowego, głównie z tego względu, że ma mniejszą powierzchnię.
  • Łatwo jest zaaranżować przestrzeń pod samym dachem, szczególnie jeśli zależy Ci na użytkowym poddaszu.
  • Ma mniej załamań niż dachy wielospadowe, co zmniejsza ryzyko przeciekania i nieszczelności.
  • Ma bardzo prostą konstrukcję – ryzyko błędów podczas jego budowy jest prawie zerowe.
  • Jest prosty i harmonijny – pasuje do większości przestrzeni i współgra z wieloma projektami.
  • Stanowi dobre miejsce do montażu paneli fotowoltaicznych.

Wady dachu dwuspadowego trudno wymienić, gdyż praktycznie nie istnieją. Spotyka się czasem zarzuty, że tego typu konstrukcja jest nudna, oklepana i zbyt tradycyjna dla nowoczesnych projektów, ale wiele osób właśnie ten minimalizm bardzo sobie ceni.

Konstrukcja dachu dwuspadowego

Budowa dachu dwuspadowego jest nieskomplikowana, a do jej wykonania najczęściej stosuje się konstrukcję drewnianą, zwaną więźbą dachową. Jest ona po prostu szkieletem dachu, wykonanym z odpowiednio przygotowanego drewna. W zależności od sposobu łączenia drewnianych elementów wyróżnia się kilka rodzajów więźb. W przypadku dachu dwuspadowego są to dwie podstawowe konstrukcje: krokwiowo-jętkowa oraz płatwiowo-kleszczowa.

Reklama
Konstrukcja dachu dwuspadowego
Konstrukcja dachu dwuspadowego | Źródło: budowapoludzku.pl

Rodzaj więźby zależy od rozpiętości dachu. W przypadku dachów o mniejszej rozpiętości konstrukcja nie wymaga stosowania dodatkowych podpór, co pozostawia dużo przestrzeni na poddaszu. W dachach o dużej rozpiętości konieczne jest zastosowanie tak zwanych płatwi, czyli poziomych belek. Do budowy więźby należy starannie wybrać drewno – przede wszystkim musi mieć dobrą jakość, być dobrze wysuszone i zaimpregnowane.

Jak pokryć dach dwuspadowy?

To, czym pokryjesz dach, zależy od Twoich upodobań oraz możliwości finansowych. Do najczęściej stosowanych rozwiązań należą: blachodachówka, dachówka ceramiczna i dachówka cementowa.

Blachodachówka jest tania, a do wyboru masz szeroką gamę kolorów oraz powłok. Jest popularna, bo mimo niewysokiej ceny może doskonale imitować droższe pokrycia: dachówkę, a nawet gont drewniany. Blachodachówka sprawdzi się w bliskim towarzystwie drzew, gdyż dzięki gładkiej powierzchni jest łatwa w czyszczeniu.

Charakterystyczny dla wszystkich dach dwuspadowy
Charakterystyczny dla wszystkich dach dwuspadowy

Dachówka ceramiczna to jeden z najstarszych materiałów stosowanych do pokrywania dachu. Kojarzy się z naturalnością i tradycją. Wśród niezaprzeczalnych plusów trzeba wymienić jej wytrzymałość i solidność. Alternatywą dla dachówki ceramicznej jest dachówka cementowa (betonowa) – obecnie można kupić modele prawie identyczne co tradycyjna ceramiczna, ale w dużo niższej cenie. Jest równie trwała i występuje w wielu kolorach i kształtach.

Kolejna kwestia to kształt dachówki – miłośnicy minimalizmu zwykle gustują w takich, z których utworzyć można gładką powierzchnię, a do bardziej tradycyjnych projektów wybiera się raczej kształt typu mnich lub karpiówka.

Cena za wykonanie dachu dwuspadowego

Dach to jeden z bardziej kosztownych elementów budowy całego domu. Jest to jednak kluczowa część całej konstrukcji, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Na szczęście budowa dachu dwuspadowego nie jest skomplikowana, zatem nie będzie tak kosztowna, jak choćby w przypadku dachów wielospadowych. Na koszt dachu składają się zarówno materiały, jak i robocizna. Na tej drugiej oszczędzać nie należy – doświadczeni cieśla i dekarz zapewnią prawidłowe i dokładne wykonanie zadaszenia.

Spośród materiałów musisz wziąć pod uwagę drewno na wykonanie konstrukcji – musi być dobrej jakości, bo to od niego zależy, jak długo szkielet dachu będzie w dobrej kondycji. Inne elementy dachu, które musisz doliczyć do kosztów, to rynny, papa na pokrycie dachu, folia, która nie przepuszcza wody, oraz wszelkiego rodzaju gwoździe, śruby i inne łączniki. Duży koszt stanowi finalne pokrycie dachu, czyli blacha albo dachówka. Wybierając drogą dachówkę ceramiczną, koszt wykonania dachu może wzrosnąć wielokrotnie.

Cena za wykonanie dachu dwuspadowego

Całkowity koszt dachu zależy od cen materiałów oraz robocizny, która może różnić się w zależności od regionu Polski, dlatego trudno podać dokładny i realny koszt budowy dachu. Szacuje się, że cena budowy dachu dwuspadowego mieści się w przedziale 25-50 tys. zł dla powierzchni do 150 m2. Z każdym dodatkowym elementem ozdobnym cena ta będzie rosnąć – ta zasada dotyczy też kształtu dachówki.

Jak zrobić dach dwuspadowy? Poradnik krok po kroku

Budowa dachu dwuspadowego jest jedną z prostszych, jeśli zestawimy go z budową dachów wielospadowych. To mniej skomplikowane rozwiązanie, a co za tym idzie, tańsze, bo składa się jedynie z dwóch prostokątnych połaci. Zobacz, jakie kroki trzeba wykonać, żeby zbudować dach dwuspadowy.

  1. Wzniesienie więźby dachowej – wymaga zamontowania murłat (czyli belek, które przenoszą obciążenie z więźby na mury budynku) oraz dobrania odpowiedniej konstrukcji więźby.
  2. Obicie dachu folią dachową lub deskowanie dachu, czyli obicie go deskami z podkładem z folii.
  3. Łacenie, czyli położenie kontrłat i łat, które będą stelażem pod dachówkę lub blachodachówkę.
  4. Montaż rynien, komina, okapu dachu oraz okien dachowych (jeśli masz je w projekcie).
  5. Ułożenie pokrycia dachowego – w grę wchodzą blachy, blachodachówki, dachówki.
  6. Ocieplenie poddasza od strony wewnętrznej domu.

Sprawdź też: Czy dach czterospadowy to dobre rozwiązanie? Poznaj jego charakterystykę, zalety, wady i ceny

Budowa domu to ogromna inwestycja, której znaczącą częścią jest budowa dachu. W zależności od tego, jaki typ dachu wybierzesz i jakich materiałów użyjesz do jego budowy, taki będzie końcowy koszt inwestycji. Dach dwuspadowy to prosta i stosunkowo mało kosztowna opcja. Jest to klasyczne, tradycyjne rozwiązanie, które warto rozważyć!

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *