1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Rzeżucha na wacie – jak posiać rzeżuchę?

Ogród i balkon

2 miesiące temu

Rzeżucha na wacie – jak posiać rzeżuchę?

Rośliny
23
1
2
23
1

Rzeżucha na wacie to bardzo popularna metoda wysiewu tych kiełków. Jak posadzić rzeżuchę? Lepsza jest hodowla w ziemi czy jednak rzeżucha na wacie? Jak zrobić doniczkę z jajka? Kiedy wysiać rzeżuchę na Wielkanoc? Jak długo rośnie pieprzyca siewna? Sprawdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!

Każdego roku niemal wszystkich z nas nachodzi chęć, aby zasiać kiełki. W tym celu wykorzystać można specjalistyczne kiełkownice lub samodzielnie przygotować pudełeczko wyłożone watą. Zobacz, jak zrobić to krok po kroku oraz kiedy należy przystąpić do wysiewu, aby cieszyć się świeżą i pyszną rzeżuchą na święta Wielkiej Nocy.

Rzeżucha na wacie czy w ziemi?

Jak posiać rzeżuchę? To pytanie zadaje sobie każdy fan tej przepysznej, bogatej we właściwości zdrowotne roślinki. Najczęściej wybieraną opcją jest rzeżucha na wacie, jednak czy można ją hodować w ziemi?

Rzeżucha na wacie
Rzeżucha na wacie rośnie w zawrotnym tempie!

Oczywiście, że można! Wiąże się to jednak z pewną niedogodnością – spożywanie korzonków rzeżuchy będzie niemożliwe lub będzie wymagało bardzo dokładnego ich umycia. Rzeżuchę można również uprawiać w gruncie – zaraz obok innych jednorocznych warzyw, jednak należy liczyć się z tym, że najsmaczniejsze są bardzo młode, dopiero co wyrośnięte kiełki.

Wysiej rzeżuchę samodzielnie!

Przez ostatnich parę lat popularnym sposobem na uprawę stała się rzeżucha w jajku. Polega to na wysiewie kiełków na wacie w skorupce jajka. Takie aranżacje wyglądają bardzo uroczo i idealnie wpasowują się w klimat świąt Wielkiej Nocy.

Rzeżucha na wacie
Rzeżucha w jajku prezentuje się niezwykle uroczo. Może zostać nawet ozdobą na stół!

Rzeżucha na wacie to najlepsze rozwiązanie – jest czyste, ekologiczne, bardzo szybkie i jedynie potrzebuje bardzo częstego nawadniania. Jak posiać rzeżuchę na wacie? Co jest potrzebne do poprawnego wysiewu? Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku! 

Rzeżucha na wacie krok po kroku!

Do poprawnego wysiewu rzeżuchy będziesz potrzebować jedynie kilku elementów. Najważniejsze to:

  • nasiona rzeżuchy;
  • wata kosmetyczna;
  • pojemnik – talerzyk, miseczka lub plastikowe pudełeczko.

Sprawdź też: Stół wielkanocny – jak go udekorować? Sprawdź nasze inspiracje!

W pierwszym kroku należy dobrać odpowiednią ilość waty i dopasować ją do naszego pojemnika. Następnie należy bardzo dobrze ją zwilżyć oraz ułożyć niezbyt grubą warstwą w przygotowanym naczyniu.

To jest ten moment, w którym najważniejsza jest rzeżucha! Jak siać te nasionka? W pojemniku nie musimy się ograniczać – rzeżuchę należy wysiewać bardzo gęsto. Po wykonaniu tego kroku musisz jedynie poczekać i regularnie zraszać swoje siewki. Ile rośnie rzeżucha na wacie?

Rzeżucha na wyrośnięcie potrzebuje około 2 tygodnie. W tym czasie nie ma konieczności, by co chwilę sprawdzać, czy pojawiły się pierwsze pędy. To nie przyspieszy całego procesu. Czas oczekiwania zdecydowanie lepiej przeznaczyć na ulubione rozrywki – np. granie w ulubioną grę na komputerze. Na pewno w tym czasie uda Ci się przejść sporo misji, wbić kilka poziomów, a nawet odhaczyć jakiś tytuł. Do tego jednak potrzeba dobrego sprzętu. Jeśli więc Twój PC nie radzi sobie z najnowszymi tytułami, wtedy konieczny będzie upgrade. W tym celu najprościej będzie odwiedzić naszą stronę z promocją, w której do końca marca czekają super okazje na produkty komputerowe. Przekonaj się!

coś się święci promocja

Kiełki wyrosły i zostały zebrane? Po skończonych „zbiorach” rzeżucha na wacie nadaje się do biodegradacji. Wata kosmetyczna nie jest sztuczna, a zrobiona z bawełny, dzięki czemu po zjedzeniu wszystkich kiełków rzeżuchy wrzuć ją do kompostownika!

A kiedy zasiać rzeżuchę, by była gotowa na Wielkanoc? 

Kiedy wysiać rzeżuchę na Wielkanoc?

W 2024 roku Wielkanoc w Kościele rzymskokatolickim przypada na 31 marca, natomiast wyznawcy prawosławia świętować będą 5 maja. Biorąc pod uwagę fakt, jak długo rośnie rzeżucha – należy ją zasiać w połowie marca, by 31.03 była idealna do spożycia. Podobnie będzie w przypadku Wielkanocy prawosławnej – około 2 tygodnie przed świętowaniem warto zadbać o ten aspekt.

rzeżucha na wacie
Wysiew rzeżuchy nie jest skomplikowanym procesem, wystarczy odrobina cierpliwości!

A poza Wielkanocą – kiedy siać rzeżuchę? Co do tego nie ma żadnych ograniczeń! Kiełki rzeżuchy możemy wysiewać cały rok. A to bardzo dobra wiadomość, ponieważ mało jest tak bogatych w witaminy i wartości odżywcze roślin jak rzeżucha! Właściwości wpływające pozytywnie na nasze zdrowie są bardzo istotne w diecie, a te kiełki idealnie nadają się do kanapek, past, zup i sosów!

Sprawdź też: Ozdoby wielkanocne ręcznie robione. 12 prostych ozdób DIY

Mamy nadzieję, że rzeżucha na wacie pojawi się również w Twoim jadłospisie na święta Wielkiej Nocy i nie będziesz mieć najmniejszych problemów z jej wysianiem! Może stosujesz jakieś inne metody na wysiew rzeżuchy? Czy pieprzyca siewna zawsze znajduje się na Twoim stole wielkanocnym? Koniecznie podziel się z nami swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy!

Źródło zdjęć: Adobe Stock

Inne artykuły o ozdobach, stroikach i prezentach idealnych na święta Wielkiej Nocy znajdziesz tutaj:

morele.net_korzystne oferty
23
1

Podziel się:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *