1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Rzeżucha na wacie – jak posiać rzeżuchę?

Ogród i balkon

8 miesięcy temu

Rzeżucha na wacie – jak posiać rzeżuchę?

Rośliny
18
0
2
18
0

Rzeżucha na wacie to bardzo popularna metoda wysiewu tych kiełków. Jak posadzić rzeżuchę? Lepsza jest hodowla w ziemi czy jednak rzeżucha na wacie? Jak zrobić doniczkę z jajka? Kiedy wysiać rzeżuchę na Wielkanoc? Jak długo rośnie pieprzyca siewna? Sprawdź odpowiedzi na nurtujące Cię pytania!

Rzeżucha na wacie czy w ziemi?

Jak posiać rzeżuchę? To pytanie zadaje sobie każdy fan tej przepysznej, bogatej we właściwości zdrowotne roślinki. Najczęściej wybieraną opcją jest rzeżucha na wacie, jednak czy można ją hodować w ziemi?

rzeżucha na wacie w pudełku
Rzeżucha na wacie rośnie w ekspresowym tempie!

Oczywiście, że można! Wiąże się to jednak z pewną niedogodnością – spożywanie korzonków rzeżuchy będzie niemożliwe lub będzie wymagało bardzo dokładnego ich umycia. Rzeżuchę można również uprawiać w gruncie – zaraz obok innych jednorocznych warzyw, jednak należy liczyć się z tym, że najsmaczniejsze są bardzo młode, dopiero co wyrośnięte kiełki.

Przez ostatnich parę lat popularnym sposobem na uprawę stała się rzeżucha w jajku. Polega to na wysiewie kiełków na wacie w skorupce jajka. Takie aranżacje wyglądają bardzo uroczo i idealnie wpasowują się w klimat świąt Wielkiej Nocy.

Sprawdź też: Stół wielkanocny – jak go udekorować? Sprawdź nasze inspiracje!

Rzeżucha na wacie to najlepsze rozwiązanie – jest czyste, ekologiczne, bardzo szybkie i jedynie potrzebuje bardzo częstego nawadniania. Jak posiać rzeżuchę na wacie? Co jest potrzebne do poprawnego wysiewu? Sprawdź, jak to zrobić krok po kroku! 

Rzeżucha na wacie krok po kroku!

Do poprawnego wysiewu rzeżuchy będziesz potrzebować jedynie kilku elementów. Najważniejsze to:

  • nasiona rzeżuchy;
  • wata kosmetyczna;
  • pojemnik – talerzyk, miseczka lub plastikowe pudełeczko.

W pierwszym kroku należy dobrać odpowiednią ilość waty i dopasować ją do naszego pojemnika. Następnie należy bardzo dobrze ją zwilżyć oraz ułożyć niezbyt grubą warstwą w przygotowanym naczyniu.

To jest ten moment, w którym najważniejsza jest rzeżucha! Jak siać te nasionka? W pojemniku nie musimy się ograniczać – rzeżuchę należy wysiewać bardzo gęsto. Po wykonaniu tego kroku musisz jedynie poczekać i regularnie zraszać swoje siewki.

Po skończonych „zbiorach” rzeżucha na wacie nadaje się do biodegradacji. Wata kosmetyczna nie jest sztuczna, a zrobiona z bawełny, dzięki czemu po zjedzeniu wszystkich kiełków rzeżuchy, wrzuć ją do kompostownika!

Ile rośnie rzeżucha na wacie? Po około 2 tygodniach od zasadzenia Twoje kiełki z pewnością będą już gotowe do spożycia. A kiedy zasiać rzeżuchę, by była gotowa na Wielkanoc? 

Kiedy wysiać rzeżuchę na Wielkanoc?

W 2022 roku Wielkanoc w Kościele rzymskokatolickim przypada na 17 kwietnia, natomiast wyznawcy prawosławia świętować będą 24 kwietnia. Biorąc pod uwagę fakt, jak długo rośnie rzeżucha – należy ją zasiać w pierwszym tygodniu kwietnia, by 17.04 lub 24.04 była idealna do spożycia.

A poza Wielkanocą – kiedy siać rzeżuchę? Co do tego nie ma żadnych ograniczeń! Kiełki rzeżuchy możemy wysiewać cały rok. A to bardzo dobra wiadomość, ponieważ mało jest tak bogatych w witaminy i wartości odżywcze roślin jak rzeżucha! Właściwości wpływające pozytywnie na nasze zdrowie są bardzo istotne w diecie, a te kiełki idealnie nadają się do kanapek, past, zup i sosów!

Sprawdź też: Ozdoby wielkanocne ręcznie robione. 12 prostych ozdób DIY

Mamy nadzieję, że rzeżucha na wacie pojawi się również w Twoim jadłospisie na święta Wielkiej Nocy i nie będziesz mieć najmniejszych problemów z jej wysianiem! Może stosujesz jakieś inne metody na wysiew rzeżuchy? Czy pieprzyca siewna zawsze znajduje się na Twoim stole wielkanocnym? Koniecznie podziel się z nami swoimi przemyśleniami w sekcji komentarzy!

Inne artykuły o ozdobach, stroikach i prezentach idealnych na święta Wielkiej Nocy znajdziesz tutaj:

18
0

Podziel się:

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.