1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak suszyć kwiaty? Bukiet kwiatów z suszek!

Poradniki

11 miesięcy temu

Jak suszyć kwiaty? Bukiet kwiatów z suszek!

Dodatki Kolory
13
0
1
13
0

Jak suszyć kwiaty? Czy każdy bukiet z kwiatów przetrwa suszenie? Podpowiadamy, jakie są sposoby na suszenie kwiatów. Przedstawiamy sposoby na szybkie, łatwe robienie suszek, a także podzielimy się radami, jak suszyć kwiaty, żeby nie straciły koloru! 

Jak suszyć kwiaty o dużych pąkach?

Jeżeli w dzieciństwie suszyłeś w książkach lub albumach drobne ziółka czy liście, prawdopodobnie wiesz, jak suszyć kwiaty! Róże i inne odmiany o większych pąkach nie nadają się jednak do suszenia w taki sposób. Jak w takim razie z nimi postępować?

jak suszyć kwiaty o dużych pąkach? Suszone róże
Suszone pąki róż możesz wykorzystać na wiele sposobów!

Najprościej wypróbować metodę, którą stosują zielarze. Aby móc z niej skorzystać, musisz posiadać względnie ciemne pomieszczenie z dobrą wentylacją. Przygotowane rośliny należy podwiesić „do góry nogami” i pozostawić je w takiej pozycji aż do całkowitego uschnięcia, około 2-3 tygodnie. Jest to doskonały sposób na to, jak suszyć kwiaty, by nie straciły koloru, a przy okazji były sztywne i nieopadnięte.

Inną, doskonałą propozycją na suszenie róż jest użycie silikażelu. Jest to jednak trudno dostępny produkt, lecz gdy uda Ci się go zdobyć – z pewnością się nie rozczarujesz! Używa się go bardzo łatwo – wystarczy umieścić kwiat w pudełku, a następnie zasypać go pochłaniaczem wilgoci. Opakowanie szczelnie zamknij i nie otwieraj go do dwóch tygodni. Dzięki tej metodzie płatki róż pozostaną w niemal niezmienionej barwie.

Jak suszyć kwiaty na płasko?

Suszenie kwiatów na płasko to chyba najpopularniejsza metoda, którą również stosuje się do jesiennych liści. Aby poprawnie tworzyć kwiaty-suszki, najlepiej skorzystać ze starej encyklopedii lub zeszytu i nie zapomnieć o właściwym dociśnięciu wybranej książki. Nie używaj do suszenia roślin książek, z których zamierzasz korzystać – prawdopodobnie kwiaty zabarwią kartki, a wilgoć sprawi, że się pofalują.

Kwiaty przytnij na tyle krótko, by miały jak najkrótszą łodygę i tym samym zajmowały najmniej miejsca. Sposób z dociśniętą księgą wymaga oczekiwania około 2 tygodni do uzyskania właściwego rezultatu. Takie suszki możemy wykorzystać, tworząc z nich obrazy z suszonych kwiatów lub dodać do wosku, stosując je jako suszone kwiaty do świec.

Sprawdź też: Naturalne barwniki – co z domowej spiżarni możesz wykorzystać jako naturalny barwnik spożywczy?

To, jak suszyć kwiaty w książce, nie powinno stanowić dla Ciebie najmniejszego problemu – ale czy wiedziałeś, że suszenie kwiatów „na stojąco” również jest możliwe? Wystarczy, że ustawisz rośliny, które chcesz ususzyć w wazonie lub innym pojemniku z odrobiną wody na dnie. Wraz z jej znikaniem, kwiaty będą powoli zasychać, utrzymując wciąż znakomity kolor. Ta metoda sprawdzi się głównie do roślin o sztywnych łodygach.

Sposób na to, jak suszyć kwiaty, by nie straciły koloru!

Wiesz już, co robić, by naturalne suszone kwiaty miały jak najbardziej zbliżony kolor do tego, jak przedstawiają się w świeżej wersji. Najważniejsze, by zapewnić im ciemność i odpowiednią wentylację. Światło słoneczne wpływa na zanik intensywnych, żywych kolorów kwiatów. A co jeśli dysponujemy lampami promiennikowymi? Dzięki nim możemy uzyskać jeszcze lepsze rezultaty! Jak szybko suszyć kwiaty z ich użyciem?

Aby osiągnąć pożądany efekt, wystarczy rozłożyć rośliny na siatce pod lampą w temperaturze około 70-80 stopni Celsjusza. Suszki-kwiaty są gotowe już po 4-5 godzinach! Z tak przygotowanych roślin możesz stworzyć suszone bukiety lub używać ich jako pojedyncze suszone kwiaty do wazonu.

W jaki sposób wykorzystać suszki?

Wcześniej już wspomnieliśmy o opcji, jaką są suszone bukiety. Możesz je stworzyć przy pomocy przeróżnych roślin! Dodatkowo znakomicie będą się one prezentować wzbogacone o ozdobne liście lub delikatne gałązki. Gotowy bukiet z suszonych kwiatów umieść w wazonie w centralnym punkcie pokoju. Z pewnością przyciągnie wzrok niejednej osoby, a w dodatku będzie ozdobą na długie lata! 

Innym sposobem na to, jak wykorzystać naturalne, suszone kwiaty jest stworzenie z nich obrazu. Rośliny umieszczone w antyramie lub ściśnięte z obu stron przez szklane płytki prezentują się zjawiskowo. Suszone kwiaty w ramce doskonale urozmaicają wystrój wnętrza swoimi naturalnymi, pięknymi barwami.

Kwiaty suszone to świetna ozdoba – zarówno przy zdobieniu paznokci, uzupełnianiu świeczki homemade, jak i tworzeniu biżuterii! Ogranicza Cię tylko wyobraźnia! Kwiatami możesz także ozdobić laurkę lub kartkę z życzeniami.

Ususzone kwiaty na przykład hibiskusa możesz wykorzystać do zaparzenia herbatki! Gotowy susz zazwyczaj osiąga zawrotne ceny, a tu rozwiązanie masz zupełnie za darmo! Jak suszyć kwiaty hibiskusa? Wybierz któryś z powyższych pomysłów, przy którym nie używa się żadnych dodatkowych składników, i przygotuj suszki do spożycia! Tak samo możesz wykorzystać lipę – a to, jak suszyć kwiat lipy, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie! Zastosuj się jednak do tej samej rady, co w przypadku hibiskusa.

Suszone płatki róż lub inne pachnące rośliny (mięta lub lawenda) mogą zostać wykorzystane do stworzenia saszetek zapachowych! Jest to świetna alternatywa dla nieekologicznych pachnideł do szafy.

Czy wszystkie kwiaty nadają się do wysuszenia? Kiedy zbierać kwiaty na suszki?

Do suszenia nie nadają się kwiaty, które nie utrzymują trwałości i żywych barw. Są to między innymi tulipany, które stosunkowo szybko tracą płatki i opadają. Warto wybierać rośliny proste w ususzeniu takie jak róże, lawenda czy kocanki ogrodowe. 

A który moment jest najlepszy do tego, by przygotować kwiaty do suszenia? Zawsze jest to chwila, gdy prezentują się najpiękniej. Delikatnie rozchylone płatki róż zachowają się znacznie lepiej niż przekwitnięty pąk kwiatowy. Unikniesz tym samym ryzyka, że płatki kwiatu, który zamierzasz ususzyć, opadną. 

Te rośliny, których nie zaleca się suszyć w żaden z powyższych sposobów, warto potraktować inaczej. Jak suszyć takie kwiaty? Co można z nimi zrobić? Bardzo dobrym pomysłem jest zatopienie ich w żywicy! Dzięki temu pomysłowi zatrzymamy je w czasie i pozwolimy im na zachowanie najpiękniejszego wyglądu przez wiele długich lat! Kwiaty w żywicy można wykorzystać do tworzenia obrazów, biżuterii, a nawet pudełek czy uzupełnienia stolików!

Sprawdź też: Boraks – co to jest? W jaki sposób wykorzystać borax?

Mamy nadzieję, że znalazłeś idealny sposób na to, jak suszyć kwiaty! Być może masz na to jakiś swój poradnik? Koniecznie podziel się nim w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać więcej artykułów roślinnych, koniecznie sprawdź te pozycje:

13
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *