- Home
- /
- Ogród i balkon
- /
- Awokado z pestki – jak je zasadzić? Jak o nie dbać?
Jak zasadzić awokado z pestki? Jest to banalnie proste! Możesz posadzić je na balkonie lub parapecie w doniczce i cieszyć się pięknymi liśćmi każdego dnia. Sprawdź jak wyhodować awokado z pestki w swoim domu!
Czy z pestki awokado może wyrosnąć drzewko? Skąd wziąć pestkę awokado do zasadzenia?
Pestki awokado wykorzystywane były przez ludzi od wielu lat do hodowli domowych roślin ozdobnych. W ostatnim czasie, zapewne za sprawą materiału w telewizji o chłopcu, który w okresie pandemii postanowił hodować awokado i zarobić w ten sposób na wyjazd do Japonii, uprawa tych roślin stała się prawdziwym hitem. Uprawa tego owocu wcale nie jest prosta, jak mogłoby się wydawać, a wszystko zaczyna się od niewielkiej pestki i jej odpowiedniego wyboru.
Przede wszystkim musisz znaleźć dojrzały i w pełni zdrowy owoc. Jeśli zauważysz na nim oznaki zepsucia, to pestka prawdopodobnie nie będzie nadawała się do wyhodowania drzewka. Owoc należy przekroić wzdłuż i delikatnie wyjąć pestkę, która będzie jednocześnie nasionkiem. Następnie należy z niej usunąć miąższ i pierwszy krok już za Tobą.
Sprawdź też: Piwonia (peonia) – jak uprawiać, sadzić, kiedy kwitnie? Wszystko o piwoniach
Co istotne i należy od razu podkreślić, hodowla awokado z pestki w domowych warunkach nie przyniesie Ci owoców. Roślina będzie jednak świetną ozdobą w domu, a to za sprawą gęstego pokroju skórzastym liściom. W odpowiednich warunkach awokado może nawet zakwitnąć, a nawet wykształcić owoce, ale jest to bardzo rzadko spotykany obrazek.
Jak wyhodować awokado z pestki?
Po wyjęciu pestki z owocu kolejnym krokiem jest jej ukorzenienie. Jest to proces, który wymaga odpowiedniego podejścia. W pierwszej kolejności musisz wbić w środkową część nasiona trzy wykałaczki, a następnie włożyć do słoika z wodą. Co istotne, pestka nie powinna być zanurzona w wodzie w całości, a maksymalnie do jej 1/3 wysokości. Po to właśnie wbija się wykałaczki, aby opierały się one na ściankach słoiczka.
Pestka awokado musi być ustawiona spiczastą częścią do góry i znajdować się w nasłonecznionym miejscu. Pierwsze pęknięcia, korzonki i kiełki powinny pojawić się po około 4 tygodniach. W tym czasie musisz obserwować poziom wody i regularnie ją uzupełniać. Po odpowiednim czasie uprawa awokado będzie mogła zostać przeniesiona do doniczki z ziemią.
Jak zasadzić awokado z pestki w doniczce?
W momencie, gdy z pestki zacznie wychodzić coraz więcej korzeni, a na jej szczycie pojawi się pęd, będziesz mógł zasadzić awokado w doniczce. Należy jednak poczekać, aż z samej łodygi zaczną wyrastać pojedyncze liście i osiągnie ona wysokość około 15 cm. Wtedy musisz przyciąć ją do połowy wysokości, aby dostarczyć jej impuls do intensywniejszego wzrostu. Następnie wsadź roślinę do donicy z ziemią.
Sprawdź też: Kaktusy doniczkowe – rodzaje, pielęgnacja, podlewanie. Wszystko o kaktusach w domu
Ważne jest to, aby w doniczce ułożona była warstwa drenażu ze żwiru, keramzytu albo innego kruszywa. W kolejnym etapie wypełnij ją ziemią kompostową i nawozem. Na samej górze powinna się jednak znaleźć już sama ziemia. Ważne jest, aby przesadzając pestkę awokado zadbać o to, żeby lekko wystawała. Na sam koniec należy ją podlać.
Odpowiednia ziemia i podłoże to podstawa każdej uprawy:
Pielęgnacja awokado w doniczce
Hodując roślinę w warunkach domowych nie możesz liczyć na to, że otrzymasz owoce awokado. Z pestki możesz wyhodować jedynie miniaturową wersję drzewka, ale będzie ona z pewnością świetną ozdobą. Wraz ze wzrostem rośliny niezbędne będzie jej przesadzenie do większej doniczki, ale to nie powinno stanowić żadnego problemu.
Awokado lubi podłoże zbliżone do tego, w którym rośnie naturalnie. Szczególnie trudny w uprawie tej rośliny może okazać się okres zimowy, ponieważ wtedy znajduje się ona w fazie spoczynku. Zimą awokado wymaga tego, aby podlewać je minimalnie i najlepiej ustawić je w dobrze nasłonecznionym miejscu. Ważne jest to, aby utrzymywać temperaturę w pomieszczeniu na poziomie 0-8 stopni Celsjusza. Zimowa pielęgnacja rośliny może być trudna, gdy nie masz szklarni lub ogrodu zimowego.
Awokado to doskonały składnik do odżywek i masek do włosów:
Z kolei latem drzewko bardzo dobrze się rozwija. W odpowiednich warunkach możemy zauważyć, że wypuszcza nawet kwiaty. Optymalnym stanowiskiem dla rośliny będzie okno, które wychodzi na południową stronę, która jest przez większość dnia bardzo dobrze nasłoneczniona.
Sprawdź też: Sagowiec, czyli cykas – uprawa, wymagania, gatunki. Wszystko o cycas revoluta i innych sagowcach
Do prawidłowego rozwoju roślina potrzebuje wysokiej temperatury powietrza, więc powinna ona w pomieszczeniu wynosić co najmniej 14 stopni Celsjusza. Musisz pamiętać także regularnym nawadnianiu ziemi, aby drzewko dobrze rosło. Liście zrasza się raczej zimą, natomiast latem, ze względu na ekspozycję na słońce, nie powinno się tego robić. Ważne także, aby ziemia w doniczce była zawsze lekko wilgotna.
Przesadzanie i nawożenie awokado
Ziemię w donicy powinno się nawozić raz na kilka tygodni – zazwyczaj warto to robić co 2 tygodnie. Bardzo dobry efekt uzyskasz wykorzystując do tego nawozy bogate w potas, dzięki czemu korzenie staną się mocniejsze. Pestka awokado kiełkuje 6-8 tygodni, ale dalszy wzrost roślina ma dosyć dynamiczny. Gdy awokado osiągnie wysokość kilkudziesięciu centymetrów to warto ją lekko przyciąć. Dzięki temu drzewko będzie miało atrakcyjniejszy, bardziej krzewiasty wygląd. Co 2-3 lata warto roślinę przesadzać do większej donicy.
Czy można wsadzić awokado bezpośrednio w ogrodzie i w jakim czasie czyli na jakim etapie
Moje avocado najzwyczajniej wyrosło na przydomowym kompostowniku. Rodzina córki była u nas w maju i musiała wyrzucić pestkę avocado na kompostownik. W międzyczasie dwa razy wyjeżdżaliśmy i byliśmy poza domem ok. 6 tyg. Po powrocie 25 sierpnia obchodząc działkę zauważyłam dziwną roślinkę na kompostowniku. Zrobiłam zdjęcie i sprawdziłam, a to ok. 15cm avocado. Dzisiaj przesadziłam ją do doniczki. Oprócz niej w czasie naszej nieobecności pojawiło się kilka sadzonek palmy daktylowej – uwielbiam suszone daktyle i to zaowocowało sadzonkami.
Z uszkodzonych i podgnilych pestek też wyrasta, tylko trzeba te pestki obrać ze skórki
Ja najzwyczajniej pestkę wsadziłam do małej doniczki z ziemią. Po kilku tygodniach ???? wykiełkowało. Wystawiłam je na południowy balkon i dużo je podlewam. Pięknie rośnie.
Mam pytanie czy jak Pestka jest popękana to czy wykiełkuje ?
Czy przesadzając awokado do większej doniczki należy zachować pestkę?
Man zasądzone awokado w doniczce i przykryte folią kiedy mogę je odkryć?
Moje awokado w słoiczku ma dużo korzeni i łodygę ok 20 cm z kilkoma listkami, jak ja teraz wsadzić do doniczki, niektórzy piszą że trzeba przyciąć, proszę o radę
jakaś rada dla początkujących uprawe avocado
A gdy avocado trafi do ogrodu??
Jest jakaś szansa że będzie miało owoce?
Pozdrawiam
Uwielbiam hodować własne awokado. Idealnie pasuje do bajgli.
Awokado dwu letnie, jeden badyl wysoki, czy można mu przyciąć czubek?
Lekkie przycięcie można wykonać teraz. Jeśli w grę wchodziłoby większe przycięcie – najlepiej zrobić to wiosną.
Które okno jest lepsze- wschodnie czy zachodnie?
Właściwie obydwa będą odpowiednie. W przypadku okna zachodniego proszę jednak uważać, by zbyt mocne słońce nie spaliło liści.
A w którym miejscu trzeba podciąć awokado? moje ma tak 1,3roku i ma zwrot około 1m i 10cm
Najlepiej przycinać późną zimą lub wczesną wiosną. Jednak można to zrobić także teraz. Należy obciąć końcówkę oraz górne liście głównego pędu.