1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Kompostownik domowy – jak zrobić? Czy warto?

Poradniki

2 lata temu

Kompostownik domowy – jak zrobić? Czy warto?

Ogród Rośliny
67
0
0
67
0

Jak zrobić kompostownik domowy? Lepiej wykonać samemu czy kupić gotowy zbiornik? Ile będzie kosztować? W jakiej kolejności wrzucać do kompostownika domowego odpady organiczne? Sprawdź, jak zapewnić sobie uniwersalny nawóz do roślin różnego typu.

Kompostownik domowy pojawia się w ogródkach coraz częściej. Zdecydowanie wpływ na to mają jego znakomite właściwości. Obfity w składniki pokarmowe zapewni bowiem większy plon oraz poprawi ogólną kondycję niemal każdej rośliny. Jak jednak zrobić samodzielnie kompostownik domowy? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w naszym poradniku!

Jak założyć kompostownik domowy? Sprawdzone sposoby

Pierwszą metodą na wykonanie domowego kompostownika jest założenie pryzmy. Przy tym sposobie nie musisz liczyć się praktycznie z żadnymi wydatkami. Nie jest to jednak najatrakcyjniejsze dla oka rozwiązanie, więc niekoniecznie wkomponuje się ładnie w jak dotąd zagospodarowane podwórko działkowe. Zniechęcającą kwestią wydaje się stosunkowo długi czas przetwarzania dorzucanych do pryzmy odpadów organicznych. Jeśli zależy Ci więc na jak najbardziej estetycznym rozwiązaniu, postaw na samodzielne zbudowanie kompostownika domowego. Nie jest to bowiem trudne zadanie! Wystarczy wiedzieć, jakich materiałów użyć i w jaki sposób je ze sobą połączyć!

Odpady organiczne nadają się do kompostownika domowego
Kompostownik domowy to dobry sposób na radzenie sobie z odpadami organicznymi

Budowa kompostownika domowego. Najłatwiejszy sposób wymagający najprostszych materiałów i narzędzi

Tym samym przechodzimy do sposobu drugiego – stworzenie konstrukcji w domowych warunkach. Kompostownik, który wykonany będzie z drewna, wymaga takich materiałów i narzędzi jak:

 • pięć palet,
 • gwoździe,
 • młotek,
 • impregnat, który wydłuży żywotność kompostownika.

Sprawdź też: Jak zrobić klatkę dla królika z palet? Pełna instrukcja krok po kroku jak własnoręcznie zbudować klatkę dla królika!

Jak wykonać kompostownik domowy, używając powyższych przedmiotów? Można przedstawić poszczególne etapy pracy w kilku punktach.

 1. Wyrównaj podłoże, aby kompostownik domowy stał równo – później nie będziesz miał możliwości jego przesunięcia.
 2. Zacznij oczywiście od podstawy, więc połóż pierwszą paletę na wyrównanej ziemi.
 3. Każda następna paleta musi tworzyć jedną ze ścian kompostownika domowego – gwoździe posłużą do ich połączenia z podstawą. Postaraj się użyć ich większej liczby. Dzięki nim wszystkie ściany budowanego zbiornika będą solidnie się siebie trzymać. Niewątpliwie wpłynie to na ogólną wytrzymałość kompostownika domowego.
 4. Pomaluj całą konstrukcję odpowiednim impregnatem. Ten krok możesz również wykonać na początku – jeszcze przed zbiciem kompostownika.

Wykonanie zbiornika to tylko połowa sukcesu, ponieważ najważniejsze jest gromadzenie w nim odpadów organicznych. Trzeba zaznaczyć, że wiążą się z tym pewne reguły, o których opowiemy w dalszej kolejności.

O tym, dlaczego warto założyć kompostownik domowy w swoim ogrodzie, przygotowaliśmy artykuł poradnikowy: Kompostownik — jak kompostować? Wszystko, co musisz wiedzieć o kompostowaniu. Dowiesz się z niego m.in.: co to jest kompostownik, jaki ma wpływ na rośliny oraz jakie odpady organiczne do niego wrzucać.

Jak przygotować kompostownik domowy? Co wrzucamy do niego w pierwszej kolejności?

Dno swojego kompostownika domowego powinieneś wyłożyć gałęziami, które sprawdzą się jako drenaż. Oczywiście warto je uprzednio połamać na kawałki o maksymalnej długości do 20 cm. Przysyp je następnie ziemią, nawozem (jeśli został Ci z poprzedniego sezonu) oraz słomą. Od tej chwili możesz dosypywać do kompostownika domowego odpady organiczne. Pamiętaj jednak o regularnym uzupełnianiu zbiornika w ziemię, w którą będzie wsiąkał nadmiar wody. Pozostaje już tylko wymieszanie zawartości raz na jakiś czas – najlepiej po każdym wrzuceniu odpadów

Dżdżownice znacząco przyspieszają proces kompostowania
Aby przyspieszyć proces rozkładu odpadów organicznych, wrzuć do zbiornika dżdżownice

Aby przyspieszyć kompostowanie, warto uzupełnić zbiornik w odpowiednie środki z bakteriami probiotycznymi. Zdecydowanie skrócą one całkowity czas rozkładu odpadów organicznych. Jeśli wolisz zrezygnować z takich inwestycji, postaw na to, co możesz znaleźć za darmo we własnym ogródku. Kompostownik domowy z dżdżownicami to najprostszy i w pełni naturalny sposób na przyspieszenie procesu kompostowania.

Założenie kompostownika domowego w najwygodniejszy sposób – gdzie kupić gotowy zbiornik?

Czy można kupić gotowy kompostownik domowy? Jeśli wiesz, że nie poradzisz sobie z samodzielnym zbudowaniem zbiornika na odpady organiczne, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wyposażył się w produkt dostępny na rynku. Bez problemu zakupisz go w sklepach ogrodniczych czy budowlanych. Na pewno jednak znajdziesz szeroką ofertę w internecie. Ile kosztuje kompostownik domowy?

Kompostownik domowy – cena. Od czego zależy?

Cena zależy od kilku czynników – przede wszystkim od jego pojemności, materiału wykonania oraz typu konstrukcji. Na rynku dostępne są kompostowniki wyprodukowane z drewna, plastiku, metalu czy siatki. Możesz bez problemu wyposażyć się w nieduży zbiornik o pojemności około 100 litrów, a równie łatwo znajdziesz taki, który pomieści ponad 1000 litrów odpadów organicznych. Ogromne znaczenie dla ceny ma także jego typ konstrukcji. W ofercie zazwyczaj są kompostowniki otwarte, zamknięte, a nawet obrotowe.

Sprawdź też: Przydomowa oczyszczalnia ścieków – dlaczego warto ją zbudować i ile to kosztuje?

Cena kompostownika domowego

Podsumowując, koszt najprostszego, niewielkiego zbiornika na odpady organiczne oscyluje w granicach kilkudziesięciu złotych. Przykładowo za plastikowy kompostownik domowy z pokrywą o pojemności nawet kilkuset litrów zapłacisz już w okolicach 100 zł. W podobnej cenie znajdziesz drewnianą konstrukcję otwartą, która z pewnością ładnie wypełni przestrzeń działkową. Natomiast kompostowniki obrotowe zbliżają się wartością nawet do 1000 zł. Mówiąc krótko – ceny zaczynają się od 50 zł i zbliżają nawet do 1000 zł.

Uzupełniaj kompostownik domowy w ziemię ogrodową i regularnie go mieszaj
Pamiętaj o regularnym dosypywaniu do kompostownika domowego ziemi ogrodniczej i mieszaniu jego zawartości

Jak widzisz, kompostownik domowy to dobra inwestycja, która odwdzięczy się dobrym jakościowo – przede wszystkim naturalnym i uniwersalnym – nawozem do roślin różnego typu. Możesz stosować go w uprawie kwiatów doniczkowych lub hodowli warzyw we własnym ogrodzie. Samodzielne zbudowanie kompostownika nie wymaga dużego wkładu finansowego oraz specjalistycznych umiejętności – wystarczą do tego trochę czasu i chęci, a z pewnością sobie poradzisz ze zbiciem odpowiedniej konstrukcji. Jeśli jednak nie, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś kupił kompostownik domowy w sklepie. Wybór jest szeroki, a ceny najtańszych są atrakcyjne dla portfela.

A Ty posiadasz kompostownik domowy w swoim ogrodzie? Wykonałeś go samodzielnie czy kupiłeś już gotowy zbiornik na odpady organiczne? Podziel się z nami w komentarzu własnymi uwagami, które z pewnością będą cenne dla osób szukających dla siebie najlepszego rozwiązania!

Jeśli natomiast interesują Cię tematy związane z ogrodem, sprawdź koniecznie nasze pozostałe artykuły! Z poniższych poradników z pewnością wyniesiesz sporo przydatnej wiedzy, którą wykorzystasz każdego dnia.

67
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *