1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Kiełki brokuła – właściwości i uprawa

Ogród i balkon

2 lata temu

Kiełki brokuła – właściwości i uprawa

Rośliny Zdrowie
11
0
0
11
0

Kiełki brokuła kryją w sobie niesamowite właściwości zdrowotne. Sprawdź, jak wyhodować kiełki brokuła, gdzie kupić nasiona i jakie konkretne wartości odżywcze dostarczają one do naszego organizmu.

Kiełki brokuła – właściwości zdrowotne

Czy kiełki są zdrowe? Oczywiście, że tak! Podobnie jak kiełki rzodkiewki, te drobne zielone roślinki kryją sobie znacznie więcej dobroci niż zwykłe, dojrzałe brokuły. Właściwości w nich zawarte są nawet od 10 do 100 razy bardziej naładowane składnikami potrzebnymi do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Kiełki z brokuła kryją w sobie mnóstwo witamin – kolejno to A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, C, E i K. To doskonały dodatek, dzięki któremu możemy nadrobić dzienne zapotrzebowanie na nie. Oprócz tego pochwalić się mogą wysoką zawartością wapnia, żelaza, fosforu, magnezu, selenu, manganu, cynku i potasu. Znajdziemy w nich również koenzym Q10, luteinę, kwasy tłuszczowe omega-3, karoten, białko i chlorofil.

Kiełki brokuła
Kiełki brokuła, mimo niewielkich rozmiarów, kryją w sobie mnóstwo właściwości zdrowotnych

Sulforafan, którego znajdziemy całe mnóstwo w kiełkach brokuła, odpowiedzialny jest za niezwykłe działanie przeciwnowotworowe. Roślina oprócz tego zapobiega chorobom układu krwionośnego, udarom mózgu, obniża ciśnienie krwi oraz zwalcza szczepy bakterii Helicobacter pylori.

Sprawdź też: Mango z pestki, czyli jak wyhodować drzewko od zera!

Kiełki brokuła są również bogate w antyoksydanty. Dzięki nim wzmacnia się nasz układ nerwowy i odpornościowy. Można śmiało powiedzieć, że codzienne spożycie garści tych warzyw to idealny zamiennik na niejeden suplement diety.

Reklama

A jak kaloryczne są kiełki brokuła? Kcal tych miniaturek brokuła wynosi 57 w 100 gramach. To doskonały dodatek, jeśli jesteś na diecie odchudzającej! Dodatkowo zawarty w nich błonnik przyspiesza trawienie.

Czy każdy może jeść kiełki brokuła? Przeciwwskazania

Nie ma szczególnych przeciwwskazań, by cieszyć się pysznymi i zdrowymi kiełkami brokuła. Mogą go jeść zarówno kobiety w ciąży, jak i osoby borykające się z przeróżnymi chorobami. Jeśli jednak nie masz pewności – dopytaj o to swojego lekarza, by rozwiał on wszelkie wątpliwości.

Kiełki brokuła kupne
Kupne kiełki nie zawsze są wystarczająco świeże, by miały w sobie tak wiele witamin, jak te, które wyhodujesz samodzielnie

Problematyczna może być jednak jedna kwestia – kiełki brokuła, gdzie kupić, by mieć pewność, że wszystko z nimi w porządku? Najlepiej jest oczywiście kupić paczkę nasion, wysiać je, poczekać, a następnie zajadać się nimi – jednak istnieje również możliwość, by wybrać wyrośnięte kiełki. Brokuł miniaturowy będzie na pewno dobry, jeśli kupisz go w sklepie ze zdrową żywnością. Unikaj natomiast sklepów ogrodniczych lub miejsc, gdzie na pierwszy rzut oka widać, że kiełki nie są już pierwszej świeżości.

Sprawdź też: Awokado z pestki – jak je zasadzić? Jak o nie dbać?

Najwięcej witamin i właściwości zdrowotnych kryją w sobie 5- lub 6-dniowe łodyżki. Stężenie dobroczynnych składników jest w nich wtedy najwyższe i jedzenie ich na takim etapie jest najlepszym pomysłem.

Jak posiać kiełki brokuła? Jak hodować ten superfood?

Tak jak wspominaliśmy – najlepiej jest kupić nasiona brokuła na kiełki i samodzielnie je wyhodować. Zapewniamy, że nie jest to skomplikowana czynność – zaraz poznasz ją od A do Z!

Niezależnie od obranej metody – uprawy w kiełkownicy, słoiku czy na wacie – wpierw musisz moczyć kiełki brokuła przez około 8 godzin. Możesz skrócić ten czas, lecz moment ich kiełkowania automatycznie się wydłuży.

Jeśli w Twojej kuchni nie znajduje się żadna kiełkownicaspróbuj wyhodować kiełki brokuła na wacie. By zrobić to dobrze, wystarczy, że umieścisz watę w niskim naczyniu, namoczysz ją, a następnie ułożysz namoczone ówcześnie kiełki w niewielkich odstępach. Nie zapominaj o dolewaniu przegotowanej wody do naczynia, jeśli po kilku dniach wata podeschnie. Staraj się wylewać nadmiar wody, a po 5-6 dniach kiełki będą gotowe do zbioru.

Kiełki brokuła w kiełkownicy
Zamiast waty do hodowli kiełków brokuła możesz użyć zamoczonych ręczników papierowych

Możesz też uprawiać kiełki brokuła w słoiku. Na jego wieczku umieść ligninę lub gęste sitko a do słoika włóż nasiona. Umieść słoik w półcieniu „do góry nogami”, lekko podpierając go o podstawkę, by do środka swobodnie dostawał się tlen. Dwa lub trzy razy dziennie wlewaj do słoika wodę i dokładnie się jej pozbywaj przed odłożeniem w stałe miejsce. 

Sprawdź też: Rzeżucha na wacie – jak posiać rzeżuchę?

Pamiętaj, że najzdrowsze kiełki to te, które nie mają więcej niż 6 dni! Spożywaj je szybko, by dostarczać sobie jak najwięcej wartości odżywczych!

Dania z kiełkami brokuła

Co zrobić, gdy mamy do dyspozycji kiełki brokuła? Jak jeść te bomby witaminowe wypełnione składnikami mineralnymi? Najchętniej dodawane są one do kanapek, sałatek czy twarożków, jeśli jednak takie opcje Ci się znudziły – możliwości jest więcej!

Kiełki brokuła doskonale łączą się z zupami, makaronem, a nawet koktajlami czy smoothie! W internecie znajdziesz mnóstwo sposobów na to, jak może być wykorzystany ten miniaturowy brokuł. Właściwości tych lekko pikantnych warzyw dostaną się do Twojego organizmu niezależnie od wybranej formy!

Sprawdź też: Kiełki fasoli mung – jak wyhodować? Właściwości i porady

Mamy nadzieję, że kiełki brokuła są już Ci dobrze znane, a ich właściwości zachęciły Cię do spożywania ich jak najczęściej! Czy uprawiałeś kiedyś te kiełki? Na jaki sposób hodowli się zdecydowałeś? Koniecznie podziel się w sekcji komentarzy swoimi doświadczeniami! Możesz również wskazać, o jakich kiełkach chciałbyś dowiedzieć się więcej!

A jeśli nie chcesz, żeby umknęły Ci inne świetne artykuły – sprawdź następujące pozycje:

11
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *