Kiełki rzodkiewki to chętnie uprawiany superfood, który możesz zasiać we własnym mieszkaniu niezależnie od pory roku! Sprawdź, jak sadzić kiełki rzodkiewki, z czym je jeść i jakie właściwości ma tak przygotowana rzodkiewka. Przeciwwskazania oraz wskazówki – to wszystko poznasz w tym artykule!
Kiełki rzodkiewki – właściwości lecznicze
Właściwości rzodkiewki bledną przy tym, co mają nam do zaproponowania kiełki rzodkiewki. Znajdziemy w nich całą gamę witamin – B1, B2, B3, B6 oraz C, substancje odżywcze i związki chemiczne, takie jak polifenole.
Jedzenie codziennie kiełków rzodkiewki zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia chorób kardiologicznych, pomaga wchłaniać witaminę A oraz kwas stearynowy, który wpływa na obniżenie cholesterolu. Warto wspomnieć o tym, że kiełki te mają właściwości przeciwutleniające i wzmacniające naczynia krwionośne.
Wysoka zawartość kwasu foliowego wspomaga prawidłowe funkcjonowanie organizmu, a samo spożycie kiełków wzbogaca naszą dietę o białko, węglowodany oraz tłuszcze. Glukozynolany natomiast zmniejszają ryzyko nowotworów (raka piersi, prostaty i żołądka).
Sprawdź też: Lubczyk – uprawa, pielęgnacja i właściwości zioła
Kolejnymi bardzo ważnymi elementami, które charakteryzują te niewielkie roślinki, są wspomaganie odchudzania, poprawianie odporności oraz regulowanie zaburzeń hormonalnych. Za tymi działaniami stoją witamina C, błonnik oraz izoflawony. Infekcje przebiegają znacznie łagodniej, a napięcie przedmiesiączkowe czy nieregularne miesiączki lub menopauza sprawiają o wiele mniej problemów.
Jak kaloryczne są kiełki rzodkiewki? Kcal na dobrym poziomie!
Tak jak już wspomnieliśmy – kiełki rzodkiewki są doskonałe na odchudzanie! Dzieje się tak dlatego, że w większości składają się z wody, a ich kaloryczność jest na naprawdę niskim poziomie. Oprócz tego bogate są w błonnik, dzięki któremu do diet dodają je niemal wszyscy dietetycy.
Kiełki rzodkiewki to tylko 2 kcal w 5 g. Więc nawet chcąc zjeść całą garść wypełnioną kiełkami, nie przyswoimy więcej niż 8 kcal. To zdecydowanie świetny dodatek do dań, bo nawet duża ich ilość nie wpłynie na kaloryczność potrawy.
A z czym jeść kiełki rzodkiewki? Szczególnie chętnie ten superfood trafia do naszych kanapek, twarożków czy sałatek. Można ich także używać zamiast koperku na ziemniaki lub dodawać do zwyczajnych obiadów jako wzbogacenie posiłku.
Czy istnieją jakieś przeciwwskazania związane ze spożywaniem kiełków rzodkiewki?
Nawet najzdrowsze kiełki mogą nie być idealnym składnikiem diety dla wszystkich. Wśród tych niewskazanym dla każdego znajdują się również kiełki rzodkiewki oraz sama rzodkiewka. Przeciwwskazania są następujące:
- osłabiona flora bakteryjna jelit,
- wrzody żołądka,
- refluks,
- ciąża,
- dopiero co zakończona antybiotykoterapia,
- zatrucie pokarmowe.
Kiełków rzodkiewki powinny unikać także osoby, które zmuszone są, by unikać estrogenów. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do spożywania kiełków – skonsultuj się z lekarzem, a na pewno rozwieje on wszystkie Twoje wątpliwości.
Jak wyhodować kiełki rzodkiewki?
Jak zrobić kiełki rzodkiewki? W jaki sposób je wysiać? To bardzo proste! Jedyne, czego potrzebujesz, to specjalna kiełkownica – lub któryś ze sposobów, który Ci zaraz przedstawimy! Oprócz tego oczywiście wymagane są nasiona rzodkiewki na kiełki, woda oraz szczypta cierpliwości.
Sprawdź też: Rzeżucha na wacie – jak posiać rzeżuchę?
Jak sadzić kiełki rzodkiewki? Przede wszystkim w pierwszej kolejności wrzuć nasiona do szklanki z przegotowaną wodą na 6-12 godzin. Dopiero po tym czasie nasiona na kiełki nadają się do tego, by je rozłożyć w wybranym miejscu. Do tego sugerujemy dowiedzieć się z tekstu poniżej, jak hodować kiełki rzodkiewki w słoiku oraz jak uprawiać kiełki rzodkiewki na wacie!
Kiełki w słoiku
Aby przygotować kiełki rzodkiewki w słoiku, wystarczy, że wybierzesz jakikolwiek słoik oraz ligninę. Odpowiednie będzie również gęste sitko. Teraz namoczone nasiona musisz wyłożyć na sitku lub ligninie, tak by znajdowały się od wewnętrznej strony słoja.
Umieść tak przygotowany słoik „do góry nogami” oparty o jakąś podstawkę w półcieniu i pozwól, by w spokoju rozwijała się ta „miniaturowa rzodkiewka”. Nasiona muszą mieć stały dostęp do tlenu, stąd konieczność umieszczenia ich niezbyt wielu oraz przetrzymywania w nachyleniu pod kątem. Nie zapomnij o tym, by dwa razy dziennie przelewać nasiona wodą!
Po kilku dniach zaczniesz zauważać powoli rozwijające się kiełki. Po 5-6 dniach natomiast będą one już gotowe do spożycia. Gdy zużyjesz całą partię, dokładnie wymyj i zdezynfekuj słoik, by ponownie przygotować go na wysiew.
Jak wyhodować kiełki na wacie?
Jeśli chcesz poznać najprostszy sposób – wypróbuj połączenie wata + kiełki rzodkiewki! Jak siać nasiona, korzystając z tej opcji? Tak jak poprzednio – rozpocznij od namoczenia zawartości torebki w szklance wody przez co najmniej kilka godzin.
W niskim pojemniku umieść watę, a na nią wyłóż równomiernie nasiona kiełków. Zalej watę tak, by była wilgotna i pozostaw tak przygotowaną grządkę na parapecie. Codziennie sprawdzaj, czy wata jest wystarczająco wilgotna i w razie potrzeby dolewaj wody.
Sprawdź też: Awokado z pestki – jak je zasadzić? Jak o nie dbać?
Po 2-3 dniach zaczniesz zauważać wychylające się zielone pędy – natomiast po 5-6 będą one już gotowe do zbioru. Podobnie jak w przypadku słoika, po skończonych zbiorach umyj i zdezynfekuj opakowanie, by móc skorzystać z niego ponownie. Wykorzystaj do tego również świeżą watę.
Problemy w uprawie kiełków rzodkiewki
Jakie problemy mogą nam sprawić kiełki rzodkiewki? Pleśń i grzyby, jeśli nieodpowiednio obchodzimy się z naczyniami, w których uprawiamy nasze roślinki. Warto pamiętać o tym, by dokładnie myć je i dezynfekować po każdej partii zebranych plonów!
Nie należy jednak się zamartwiać, jeśli na naszych kiełkach pojawi się biały nalot wraz z ich pierwszymi dniami w kiełkownicy. To normalny proces – w taki sposób wykształcają się włośniki, dzięki którym nasiono jest w stanie pobierać wodę. Więc jeśli jesteś tu, zastanawiając się, czy tak powinny wyglądać kiełki rzodkiewki – pleśń nie pojawiłaby się aż tak szybko!
Mamy nadzieję, że wiesz już, jak uprawiać kiełki rzodkiewki, znasz ich właściwości i bez kłopotu wyhodujesz je na swoim parapecie! Koniecznie podziel się z nami w sekcji komentarzy swoimi doświadczeniami związanymi z uprawą kiełków!
A jeśli chcesz poznać więcej interesujących treści – nie przeocz następujących pozycji:
- Szczur domowy – cena, hodowla i ciekawostki
- Zioła na przeziębienie idealne na jesień i zimę
- Szczypawica w domu i ogrodzie – co robić? Czy owad jest groźny?
- Agregat prądotwórczy inwertorowy – co go wyróżnia?