1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Materac dla niemowlaka – zdrowy sen od chwili narodzin

Poradniki

2 lata temu

Materac dla niemowlaka – zdrowy sen od chwili narodzin

Sypialnia Wyposażenie
3
0
0
3
0

Łóżeczko to szczególnie istotne miejsce w życiu niemowlaka. To właśnie tam nasza mała pociecha spędza większość swojego dnia. Materac dla niemowlaka jest bardzo istotny dla zapewnienia mu niezbędnego komfortu i zdrowego rozwoju. Na co zwrócić uwagę, gdy udamy się do sklepu?

Zdrowy sen to podstawa – materac dla niemowlaka nie może być byle jaki

Pierwsze miesiące życia to okres intensywnego wzrostu i rozwoju, w którym dziecko głównie śpi. Odpowiednio dobrany materac zapewnia mu komfort, wpływa na jakość snu oraz zapobiega potencjalnym problemom kształtującego się kręgosłupa. Ważne, aby materac dla niemowlaka miał odpowiednią twardość oraz właściwości antyalergiczne i antyseptyczne.

materac dla niemowlaka
Materac dla niemowlaka czyli rzecz, która zapewni twojemu dziecku ubogi sen | Źródło: plantpur.pl

Sprawdź też: Pokrowiec na materac – jaki wybrać? Podpowiadamy, jakie są ich rodzaje oraz jak o nie dbać!

Materac powinien być równocześnie przyjazny dla delikatnej skóry dziecka i łatwy do utrzymania w czystości. Dostępne w sprzedaży materace różnią się twardością, konstrukcją oraz materiałem wykonania. Do najpopularniejszych należą piankowy, gryczany i kokosowy. Jakie cechy wziąć pod uwagę, wybierając materac dla malucha i który model kupić? Przedstawiamy najważniejsze kryteria.

Materac dla niemowlaka powinien być nowy

Wielu młodych rodziców zastanawia się… materac dla niemowlaka – nowy czy używany? Małe dzieci szybko rosną i materac niebawem przestanie być potrzebny. To prawda. Pamiętaj jednak, że najważniejszą kwestią przy wyborze materaca dla małego dziecka powinno być bezpieczeństwo niemowlaka. Kupując używany materac, ryzykujesz, że jego struktura może być odkształcona, a miejsce spania, zamiast stanowić podparcie dla kręgosłupa, może spowodować nieprawidłowy rozwój postawy ciała.

Leżący niemowlak na wygodnym materacu
Leżący niemowlak na wygodnym materacu

Osobną kwestią są względy higieniczne. Decydując się na nowy materac dla niemowlaka, zyskujesz pewność, że jego wkład jest czysty. Niemowlakom przecież często ulewa się mleko, a ich pieluchy nie są do końca szczelne… Używany materac może wyglądać na czysty, ale kurzu i bakterii przecież nie widać na pierwszy rzut oka. Szczególnie niebezpieczne jest korzystanie z wyposażenia, o którym nie wiesz, skąd pochodzi. Kto i jak z niego wcześniej korzystał? Radzimy jednak postawić na nowy, czysty materac dla noworodka. Nie warto ryzykować zdrowia maluszka.

Który materac dla niemowlaka wybrać?

Wiesz już, że materac dla Twojego malucha powinien być nowy. Kolejnym wyzwaniem jest wybór materiału. Piankowy, kokosowy czy gryczany? Jaki materac dla niemowlaka wybrać?

Piankowy

Piankowy materac dla niemowlaka jest uniwersalnym wyborem. Materac to średnio twarda opcja. Dopasowuje się do kształtu ciała, a równocześnie nie jest podatny na odkształcenia. Piankowe materace często posiadają pokrowce z olejkami eterycznymi, które działają antybakteryjnie, ułatwiają dziecku zasypianie oraz odstraszają owady.

Kokosowy

Innym chętnie wybieranym modelem jest kokosowy materac dla niemowlaka. Taki wkład powoduje, że płaszczyzna spania jest nieco twardsza. Materace kokosowe uznawane są za zdrowsze dla kręgosłupa oraz bezpieczniejsze. Zdaniem wielu pediatrów twardszy materac znacznie zmniejsza ryzyko syndromu nagłej śmierci łóżeczkowej. Ekologiczny materiał jest równocześnie oddychający i łatwy do utrzymania w czystości. Nie powoduje także reakcji uczuleniowych.

Kokosowy materac
Kokosowy materac

Gryczany

Gryczany materac dla niemowlaka to dobry wybór dla dzieci ze skłonnością do alergii. Łuska gryczana to naturalny materiał, który nie uczuli delikatnej skóry dziecka. Gryka jest równocześnie bardzo przewiewna, dzięki czemu materac nie nabiera wilgoci, nawet gdy dziecko się spoci. Materac z gryki ma dobre właściwości termostatyczne i nie nagrzewa się od skóry. Taki wkład materaca oceniany jest jako średnio twardy.

Optymalna twardość materaca dla niemowlaka

Przy wyborze materaca dla niemowląt, twardość ma kluczowe znaczenie. Podstawowym zadaniem materaca jest podparcie dla rozwijającego kręgosłupa dziecka oraz zapewnienie komfortu podczas snu. Twardy materac jest na pewno zdrowszy dla pleców, może jednak prowadzić do dyskomfortu i zaburzeń snu, który również ma fundamentalne znaczenie dla zdrowia malucha.

Zbyt miękki materac może prowadzić do zapadania się dziecka podczas snu, utrudniania ruchów, a nawet śmierci łóżeczkowej. Idealnym rozwiązaniem będzie więc materac o średniej twardości, który z jednej strony zadba o zdrowy rozwój kręgosłupa, z drugiej zapewni dziecku niezbędny komfort podczas leżenia i snu.

Przy wyborze zwróć uwagę na twardość materaca - to bardzo ważne!
Przy wyborze zwróć uwagę na twardość materaca – to bardzo ważne!

Wybór odpowiedniego materaca dla niemowląt ma istotne znaczenie dla jego rozwoju. Kupując materac dla swojego dziecka, weź pod uwagę twardość oraz właściwości antyalergiczne. Pamiętaj także, że zawsze warto lepiej postawić na nowy materac niż ryzykować bezpieczeństwo dziecka, decydując się na używany model.

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *