1. Home
  2. /
  3. Trendy
  4. /
  5. Czym jest szkło Murano? Żywe kolory z malowniczej wyspy

Trendy

3 lata temu

Czym jest szkło Murano? Żywe kolory z malowniczej wyspy

Wyposażenie
20
1
2
20
1

Piękne barwy kojarzące się z wenecką wyspą to oczywiście szkło Murano, które jest cenione na całym świecie. Niesamowita biżuteria przyozdabia ciało kobiet, które z dumą ją noszą, ze względu na oryginalność i wyjątkowe wykonanie. Czym wyróżnia się kolorowe szkło Murano? Jak powstaje?

Szkło Murano — co to jest?

Szkło Murano to niezwykły produkt, który pochodzi z wyspy Murano znajdującej się około 30 minut drogi zarówno lądowej, jak i morskiej od Wenecji. Jednak to nie pochodzenie szkła czyni je tak wyjątkowym, tylko odpowiednia technika jego produkcji, która jest codziennie udoskonalana. Jedynie doświadczony rzemieślnik posiadający tajemną wiedzę i precyzję może wykonać przedmioty ze szkła Murano.  Nic więc dziwnego, że produkty te cieszą się popularnością niemal na całym świecie. 

Historia szkła Murano

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak powstaje szkło Murano, powinieneś najpierw poznać jego historię.  Proces dmuchania szkła, ze względu na wydajność, z powodzeniem zastępuje pierwotnie popularny tzw. fusing. Dzięki odkryciu dokumentu napisanego przez mnicha Domenico, jest możliwe poznanie techniki tworzenia butelek i fiolek z dmuchanego szkła.

Szkło Murano - biżuteria
Szkło Murano wykorzystuje się do produkcji biżuterii

Piękne barwy szkła Murano wywodzą się z wyspy, która znana jest przede wszystkim z wytwarzania tego produktu. To właśnie na tym mikroskopijnym archipelagu swój początek ma rzemieślnicza historia, która sięga końca XIII wieku. Wszystko dzięki stworzeniu na wyspie Murano specjalnego dystryktu dla rzemieślników specjalizujących się w produkcji szklanych przedmiotów. W późniejszym okresie XV wieku pojawiło się wiele odmian i typów barwnego szkła. 

Szkło Murano może imitować kamienie szlachetne lub półszlachetne (np. agat), a także biel porcelany chińskiej. Za sprawą pewnych eksperymentów, podczas których dodawano tlenki metali do szklanej masy, zostały udoskonalone techniki wyrobu tego wyjątkowego produktu. Dzięki temu możesz obecnie wybierać spośród mnóstwa przedmiotów o różnych kolorach i kształtach, wykonanych ze szkła Murano. 

Głównymi komponentami wykorzystywanymi do produkcji tego wyjątkowego szkła są krzemionka, sód, wapń i potas. Pierwszy etap polega na stopieniu pierwiastków w specjalnym do tego piecu, w którym temperatura wynosi aż 1500 ℃. Do powstałej ciekłej mieszaniny dodaje się minerały, które nadają szkłu piękne barwy. Przykładowo dzięki cynkowi uzyskuje się biały kolor, a za sprawą manganu można stworzyć fioletowe delikatne figurki. 

Sprawdź też: Drewno czeczotowe, czeczot – co to jest? Meble czeczotowe i inne materiały do domu – inspiracje

Dmuchanie szkła polega na nabraniu gorącej masy szklanej za pomocą długiej metalowej słomki tzw. piszczeli hutniczej. Następnie rzemieślnicy wdmuchują powietrze do wyrobu, który chcą utworzyć. Poprzez odpowiednie etapy tego procesu otrzymuje się kształty — można je formować w rozmaity sposób (np. wyginać, ciąć i toczyć). Zwróć uwagę na fakt, że mistrz szklarski posługuje się jedynie podstawowymi narzędziami, by ukształtować, wypolerować i udoskonalić swój wyrób. To nie lada wyzwanie, ponieważ większość tych akcesoriów pochodzi z czasów średniowiecza. 

Szkło Murano powstaje także za pomocą innej techniki, tzw. obróbki lampowej (lamporkingu). W odróżnieniu od pierwszej metody, podczas której podgrzewa się mieszaninę w piecu i wydmuchuje kształt, ten proces polega na topieniu szkła za pomocą ręcznego palnika. Obróbka lampowa jest wykorzystywana do tworzenia bardziej precyzyjnych dzieł takich jak biżuteria

Rozpoznawanie autentyczności szkła Murano

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem szkła Murano, powinieneś mieć pojęcie jak określić jego autentyczność. Po pierwsze zawsze musisz przyjrzeć się dobrze przedmiotowi z każdej strony. Biżuteria lub figurki wykonane ze szkła Murano są wyjątkowe, ponieważ nie ma dwóch takich samych okazów. Jeżeli w sklepie widzisz kilka identycznie wyglądających egzemplarzy szklanych zwierzątek, oznacza to, że nie są one stworzone przez rzemieślników z Murano. 

Szkło Murano - kieliszki
Feeria barw – to określenie idealnie oddane kolory szkła z wyspy Murano

Piękne barwy szkła Murano wyróżniają się spośród innych artykułów wykonanych w podobnym stylu. Kolory te są bogate i jasne, aż może Ci się wydawać, że przedmioty świecą od środka. Ponadto powinieneś pamiętać, że szkło z Murano nigdy nie jest malowane, więc jeżeli na figurce zauważysz jakiekolwiek ślady farby, to z pewnością nie patrzysz na oryginał. 

Podczas zakupu szkła Murano zwróć uwagę na znak identyfikujący konkretną markę z wyspy Murano. Zazwyczaj są to grawerowane lub naklejone na przedmiot oznaczenia. Może zdarzyć się, że np. biżuteria nie zawiera etykiety, co nie zawsze oznacza, że nie jest ona oryginalna. W tej sytuacji powinieneś poprosić sprzedawcę o certyfikat autentyczności, dzięki któremu poznasz pochodzenie i proces wytworzenia produktu. Dokument ten zawsze sporządzony jest w języku włoskim, a dodatkowo jest dołączona do niego broszura o historii Murano.

Co składa się na wyjątkowość szkła Murano?

Ręcznie produkowane szkło Murano jest wyjątkowe z pewnością ze względu na zastosowanie odpowiednich technik wytwarzania produktu. Termin ten określa wszystkie wyroby szklane, które powstają w wyniku łączenia szkła kolorowego i z reguły charakteryzują się wyższą ceną oraz dobrą jakością wykonania. Szkło z weneckiej wyspy cechuje również brak zanieczyszczeń, a także znakomita przejrzystość.

Piękne barwy i finezyjne wzory powodują, że to niezwykłe szkło artystyczne znajduje zastosowanie w tworzeniu rozmaitych przedmiotów. Rzemieślnicy z Murano potrafią produkować estetyczne wisiory, kolczyki i bransolety, które często próbuje się podrabiać i kopiować. Biżuteria Murano jest wytwarzana zgodnie z wieloletnimi tradycjami w małych warsztatach — tak jak wieki temu

Sprawdź też: Sufity napinane – co to jest? Cena, montaż, wady i zalety sufitu napinanego

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem unikatowego podarunku dla kobiety — mamy, przyjaciółki lub żony — to szkło Murano stanowi idealną propozycję. Przede wszystkim oryginalność wykonania tych produktów sprawia, że otrzymując je w prezencie, możesz poczuć się równie wyjątkowo. Biżuteria Murano ucieszy także każdego wielbiciela Wenecji i miłośnika sztuki.  

Szkło Murano wytwarzane jest według tajemnych technik doskonale opanowanych przez rzemieślników weneckich. Jeżeli myślisz o zakupie tych kolorowych szklanych przedmiotów, możesz wybierać spośród biżuterii, figurek lub innych artykułów dekoracyjnych. Udając się w podróż do Wenecji, koniecznie pamiętaj o odwiedzeniu wyspy Murano — zobacz jakie cuda powstają z wielobarwnego szkła.

20
1

Podziel się:

Komentarze (2)

Akcesoria hutnika szkła to: piszczel stalowa zakonczona z jednej strony ustnikiem i nakladką drewniana okrągła dwustronna o długości ok.25 cm przy ustniku do obracania piszczeli w rekach podczas dmuchania i formowania wyrobu a z drugiej strony rozszerzniem w kształcie stożka służy on do nabierania szkła tzwn bańki przez bańkarza a nastepnie po przekazaniu mistrzowi na tą bańke nabiera on dodatkową ilość szkła rozdmuchując i obracając. Sztuką jest wyczucie ciężaru szkła na końcu piszczeli aby zapewnić powtarzalność wyrobów. Nastepnie ta kula szklana wkladana jest do formy zwanej butem wyścielonej mokrym paskiem drewna ktore sie spali podczas formowania wyrobu i dalej następuje proces dmuchania i obracania az do uzyskania wymaganego kształtu. Zakończenie tego procesu polega na odcieciu wyrobu od piszczeli i przekazaniu odnoszaczce ktora umiesci jego w piecu hartowniczym zwanym odciągownią. Innym sposoben jest formowanie wyrobu metodą do borbulca i kształtowaniu przy pomocy pacli /kleszczy/. To jest wyższy poziom wtajemniczenia i opanowany przez prawdziwych mistrzów sztuki szklarskiej. Pozostale czynności kończace wyrób jak poprzednio.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *