1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Jak zrobić zadaszenie balkonu? Przepisy, rodzaje i cena

Ogród i balkon

2 lata temu

Jak zrobić zadaszenie balkonu? Przepisy, rodzaje i cena

Budowa i remont Wyposażenie
9
0
3
9
0

Jak wykonać zadaszenie balkonu? Na jakie rozwiązanie się zdecydować? Ile kosztuje zadaszenie balkonu? Kiedy warto na nie postawić? W naszym artykule sprawdzamy dostępne warianty oraz ich ceny. Tłumaczymy, jak zrobić zadaszenie balkonu. Zapraszamy do lektury!


Zarówno mieszkańcy domów prywatnych, jak i zwłaszcza bloków często decydują się na wykonanie zadaszenia balkonu. Dzięki niemu mogą częściej korzystać z tej niewielkiej przestrzeni na zewnątrz – nawet gdy za oknem panują niekorzystne warunki atmosferyczne. Jak uchronić się przed deszczem czy intensywnymi promieniami słonecznymi? Zadaszenie balkonu będzie skutecznym rozwiązaniem! Trzeba tylko wiedzieć, jak je wykonać, a także który typ konstrukcji wybrać. Wyjaśniamy!

Zadaszenie balkonu w bloku – jakie przepisy musisz znać?

Czy potrzebujesz pozwolenia na wykonanie zadaszenia balkonu? Tak, jest to konieczne. Obecne przepisy wymagają złożenia wniosku o zadaszenie balkonu. Gdzie je złożyć? Jak znaleźć odpowiedni wniosek?

Powinieneś wybrać się do urzędu miasta lub starostwa powiatowego. Tam uzyskasz dokładne informacje co do zezwolenia na budowę zadaszenia balkonu. Zwykle jednak będziesz musiał wypełnić trzy dokumenty: 

 • wniosek o pozwolenie na budowę,
 • wniosek zgłaszający chęć przeprowadzenia wybranych robót remontowo-budowlanych,
 • oświadczenie potwierdzające prawo do dysponowania nieruchomością w celach remontowo-budowlanych.

Sprawdź też: Goździki na balkon. Jakie gatunki wybrać i jak je pielęgnować? Podpowiadamy!

Wymagane dokumenty (wzory do wypełnienia) otrzymasz w odpowiedniej jednostce organizacyjnej, do której się wybierzesz. Wnioski znajdziesz też w Internecie. Wystarczy, że wpiszesz w wyszukiwarce „wniosek o zadaszenie balkonu wzór”. Powinny wyświetlić Ci się na pierwszych pozycjach strony internetowe, na których zamieszczone są pliki do pobrania.

Jakie są rodzaje zadaszeń balkonów?

Zadaszenie balkonu możesz wykonać z wielu różnych materiałów. Różnią się one przepuszczalnością słońca, ceną, niektóre z nich możesz schować lub zwinąć, inne są przytwierdzone na stałe.

Zadaszenie balkonu z pleksi

Nie chcesz za bardzo ograniczać dostępu światła przy oknie balkonowym, lecz jednocześnie pragniesz uchronić się przed deszczem, stojąc na balkonie? Pomyśl o zadaszeniu balkonu z pleksi. Zaletą tego rozwiązania jest niski koszt.

Sprawdź też: Tuje na balkon – jakie wybrać i jak o nie dbać?

Jak każde rozwiązanie, zadaszenie balkonu z pleksi również ma swoje plusy i minusy. W zaletach wymieniliśmy atrakcyjną cenę. Warto także wspomnieć w tym miejscu o ładnym designie tego materiału. Nie jest to z pewnością inwestycja tylko na jeden sezon. Płynnie jednak przechodzimy do minusów. Musisz bowiem przygotować się na ewentualne uszkodzenia pleksi, ponieważ ta bardzo łatwo zbiera rysy. Nie trudno o te usterki na zewnątrz.

Zadaszenie balkonu z poliwęglanu

Jeśli pleksi jest dla Ciebie zbyt kruchym materiałem, rozważ zadaszenie balkonu z poliwęglanu. Dlaczego? Jest on o wiele bardziej wytrzymały niż pleksi czy tradycyjne szkło. Poliwęglan jest tworzywem sztucznym o dużej tolerancji na wysokie temperatury, dlatego nawet intensywne promienie słoneczne nie wpłyną na niego niekorzystnie. Niestety to wiąże się z wyższym wydatkiem na tego typu zadaszenie, ale jedno jest pewne – warto, ponieważ to inwestycja na długie lata.

Drewniane zadaszenie balkonu

Zadaszenie balkonu z drewna ma wiele plusów i nie jest trudne do wykonania. Jest to popularne rozwiązanie, choć częstotliwość jego występowania nieco gaśnie przez ostatnie lata. Mimo tego można spotkać drewniane daszki w wielu wiejskich domach. Te bowiem wciąż tam pasują ze względu na styl budowlany tamtejszych obiektów mieszkalnych. Nie ma co się oszukiwać – drewniane zadaszenie balkonu nadaje agroturystyczny klimat, więc w miejscach wypoczynku, np. w górskich chatkach, często można spotkać tego typu dodatek budowlany.

Zadaszenie balkonu – markiza

A może markiza jako zadaszenie balkonu? To jedno z najpopularniejszych obecnie rozwiązań. Zaletą markizy jest możliwość jej zwijania. Jeśli chcesz cieszyć się piękną pogodą, możesz w każdym momencie zrezygnować z zadaszenia. Gdy pojawi się nagle deszcz, bardzo szybko się przed nim zabezpieczysz.

Druga sprawa, o której warto wspomnieć, markiza wygląda bardzo estetycznie. Na rynku dostępne są one w odmiennych kolorach, więc z pewnością dopasujesz je do elewacji budynku oraz własnego gustu. W dodatku możesz zainwestować nie tylko w model rozwijany ręcznie, ale również elektrycznie. Takie markizy zapewniają jeszcze większy komfort użytkowania… potrafią nawet same dostosowywać swoją pozycję do warunków atmosferycznych. Jeśli interesują Cię tego rodzaju markizy, szukaj modeli z różnymi czujnikami, np. nasłonecznienia czy wiatru.

Zadaszenie balkonu ze szkła

Nieco podobne rozwiązanie do tego z pleksi. Możemy dzięki temu materiałowi zabezpieczyć się przed ulewami czy gradem, lecz nie ograniczymy na balkonie dostępu promieni słonecznych. Jeśli zdecydujesz się na ten wariant, postaw na szkło hartowane. Chyba nie chcesz szybko narazić swojego daszku na pęknięcia przy zastosowaniu tradycyjnej, mniej wytrzymałej szyby.

Zadaszenie balkonu z aluminium

Czy warto decydować się na zadaszenie balkonu z aluminium? I tak, i nie. Dlaczego? Tak, ponieważ nie trudno jest zamontować daszek z tego materiału samemu. Nie waży bowiem zbyt dużo. Jest o wiele odporniejszy niż daszek z pleksi. Niestety, aluminium nie przepuszcza światła, co dla wielu ludzi może być niewybaczalnym minusem. Wada ta jest do zaakceptowania, zwłaszcza gdy balkon znajduje się na południowej stronie budynku. Lecz tam, gdzie już pojawia się problem z dostępem do światła słonecznego, zadaszenie z aluminium nie jest najlepszym pomysłem. Zdecydować oczywiście musisz sam!

Alternatywne zadaszenie balkonu – parasol

Nie chcesz inwestować w zadaszenie balkonu na stałe? Nie masz czasu na załatwianie potrzebnych dokumentów zezwalających na wykonanie daszku? Zawsze możesz pominąć te kłopoty, kupując zwykły parasol składany. Bez problemu dostosujesz jego wielkość do rozmiaru balkonu. W każdej chwili będziesz mógł również schować parasol do wnętrza, by zabezpieczyć go w czasie burzy. 

Sprawdź też: Jak wyregulować drzwi balkonowe? Poradnik krok po kroku

Dużą zaletą tego rozwiązania jest szybkie ustawianie kąta nachylenia – w przypadku łamanego modelu. Będziesz mógł regulować pozycję parasola wraz z położeniem słońca na niebie. Wadą niestety jest często dyskusyjna trwałość tego wariantu. Parasol – łamany, kwadratowy czy na wysięgniku – może nie poradzić sobie z nadejściem silniejszych podmuchów wiatru. Wtedy zawsze musisz pamiętać o jego zabezpieczeniu.

Ile kosztuje zadaszenie balkonu?

Wymieniliśmy powyżej poszczególne rodzaje zadaszenia balkonu. Na pewno interesuje Cię jednak cena wybranych rozwiązań. Oczywiście kwota, jaką będziesz musiał przeznaczyć na tę inwestycję, może ulegać licznym zmianom. W zależności, kiedy inwestujesz w zadaszenie dachu, a także gdzie decydujesz się na zrobienie zakupów. Mimo wszystko można podać przykładowe widełki, na jakie powinieneś się przygotować. Jak się prezentują? Pamiętaj, że podawane górne granice w poniższym przykładowym zestawieniu często dotyczącą dużych konstrukcji odpowiednich na większy taras.

 • Markiza rozwijana ręcznie – koszt wynosi od 200-300 złotych do blisko 1000 zł.
 • Markiza elektryczna – ceny zaczynają się od minimum ok. 1000 do nawet blisko 10 000 zł.
 • Daszek nad drzwi balkonowe z poliwęglanu – koszt oscyluje w granicach 300-500 złotych.
 • Daszek z poliwęglanu ze stelażem – koszt sięga od ok. 3000 do nawet blisko 20 000 zł.
 • Zadaszenie balkonu z drewna – przygotuj się na kwotę rozpoczynającą się od ok. 1000 złotych.
 • Szklane zadaszenie balkonu ze stelażem – ceny mogą oscylować w granicach od 5000 do 15 000 złotych.

Jak widzisz, przykładowy cennik pokazuje, że kwoty są dosyć rozbieżne. Najtaniej wyniesie Cię markiza, lecz za zadaszenie balkonu z poliwęglanu zapłacisz znacznie więcej. A już zwłaszcza gdy zdecydujesz się na takie ze stelażem, jak w przypadku większych tarasów.

Jak zrobić zadaszenie balkonu w domu jednorodzinnym lub w bloku?

Nie wiesz, jak zrobić zadaszenie balkonu? Liczymy, że nasze porady okażą się przydatne! Tak naprawdę nie ma większych różnic pomiędzy zadaszeniami balkonu w domu jednorodzinnym oraz w bloku.

Informacje dotyczące montażu daszków nad balkonem

Oczywiście wiele zależy od rodzaju zadaszenia na balkon. Często jednak producenci dostarczają wraz z niezbędnymi materiałami konstrukcyjnymi instrukcję instalacji daszku. Dzięki temu poradzisz sobie z nią błyskawicznie, ponieważ każdy kolejny krok montażu będziesz miał dokładnie wytłumaczony. Oczywiście mowa o gotowych, łatwych w instalacji daszkach. Są one przeznaczone do samodzielnego montażu.

Jeśli chodzi o większe konstrukcje lub budowanie zadaszenia balkonu z materiałów kupowanych osobno, sprawa nieco się komplikuje. Przede wszystkim należy wiedzieć, w co najlepiej inwestować, aby daszek był solidnie wykonany i nie uszkodził się przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Jeżeli nie zdecydujesz się na gotowe zadaszenie do samodzielnego montażu, warto w takim wypadku skorzystać z pomocy specjalistów. Doradzą oni, jakie rozwiązanie będzie najlepsze, ile dokładnie pieniędzy będzie Cię ono kosztować, a także wykonają konstrukcję, która wytrzyma długie lata.

Zadaszenie balkonu możesz wykonać na wiele sposobów. Główną rolę będzie oczywiście odgrywać cena danego rozwiązania, choć nie należy bagatelizować innych czynników wpływających na końcowy wybór. Przeanalizuj, jaki rodzaj zadaszenia na balkon będzie pasować do elewacji budynku. Przemyśl, czy lepsze będzie rozwiązanie na stałe, czy jednak lepiej jest postawić na rozwijaną markizę. A może w ogóle nie potrzebujesz tego typu zadaszenia, lecz lepiej kupić tradycyjny parasol? 

Jak zrobić zadaszenie balkonu z drewna?

Jak zrobić zadaszenie balkonu z drewna? Do stworzenia konstrukcji z tego materiału będą Ci oczywiście potrzebne uprzednio przygotowane elementy drewniane. Czyli jakie? Mamy tu na myśli odpowiednio docięte oraz zaimpregnowane deski, aby posłuży Ci przez wiele lat. W końcu daszek jest narażony każdego dnia na zmienne warunki atmosferyczne, np. wilgoć czy silne promienie słoneczne.

Jak zrobić zadaszenie balkonu z pleksi, poliwęglanu lub aluminium?

W przypadku tych wszystkich materiałów proces wykonania zadaszenia wygląda podobnie. Nie jest to zbyt skomplikowane, więc przy odrobinie chęci i czasu wolnego, każdy poradzi sobie z przytwierdzeniem daszków.

Najpierw musisz przygotować materiał, z którego wykonasz zadaszenie. Masz dwie możliwości – albo kupić gotowe produkty, albo zamówić je w formie dociętych na wymiar. Wszystko zależy od rozmiaru, jaki Cię interesuje – może nie udać Ci się znaleźć aluminium, pleksi lub poliwęglanu o odpowiednich wymiarach.

Sprawdź też: Moskitiera – ochrona przed nieproszonymi gośćmi. Jakie moskitiery wybrać?

Kolejny krok to zaopatrzenie się w materiały, które umożliwią Ci zamontowanie daszku na elewacji. Pamiętaj o tym, że potrzebujesz takich, które sprawdzą się na wyjątkowo twardych powierzchniach – zarówno wiertła, jak i wiertarka muszą sobie poradzić z twardym murem zewnętrznym. Upewnij się, że zamontowałeś daszek odpowiednio mocno i stabilnie i ciesz się jego ochroną w słoneczne dni.

A czy w swoim domu lub mieszkaniu postawiłeś na zadaszenie balkonu? Na jakie rozwiązanie się zdecydowałeś? Drewno, tworzywo sztuczne czy markiza? Daj nam koniecznie znać, co spełniło Twoje wymagania (lub wręcz odwrotnie – nie spełniło oczekiwań). Jesteśmy bardzo ciekawi, czy nie pominęliśmy w naszym artykule innych możliwości na zadaszenie balkonu. Twoje cenne uwagi przydadzą się również pozostałym czytelnikom bloga, którzy trafili tutaj, poszukując przede wszystkim inspiracji.

Interesują Cię inne tematy związane z aranżacją balkonu lub tarasu? Zachęcamy do przeczytania naszych pozostałych artykułów, które dotyczą zagospodarowania tej niewielkiej przestrzeni wychodzącej poza wnętrze domu czy mieszkania.

9
0

Podziel się:

Komentarze (3)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.