1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Jak wygląda berberys? Jaka ziemia i kiedy przycinać roślinę?

Ogród i balkon

2 lata temu

Jak wygląda berberys? Jaka ziemia i kiedy przycinać roślinę?

Rośliny
9
3
0
9
3

Jak gęsto sadzić berberys? Jakie są jego odmiany? A może berberys na żywopłot zimozielony? Sprawdź, jak wygląda oraz jak uprawiać ten krzew ozdobny!

Berberys jest rośliną ozdobną, która może udekorować nasz ogród lub rosnąć na dziko. Odmian tego krzewu jest bardzo wiele, a o kilku z nich na pewno wspomnimy w niniejszym artykule. Jeśli więc chcesz dowiedzieć się, jak wygląda berberys oraz jak go uprawiać, zapraszamy do lektury!

Jak wygląda berberys?

Pierwsze, o czym należy wspomnieć, to fakt, że berberys jest krzewem. W związku z tym dorasta on nawet do wysokości 3 metrów. Nie jest to więc mała roślina, choć warto zaznaczyć, że wiele zależy od konkretnej odmiany berberysu (o czym będziemy pisać oczywiście w dalszej części niniejszego artykułu).

Możesz wybierać z wielu gatunków berberysów
Berberys to krzew ozdobny do każdego ogrodu!

Również od gatunku zależy przybrana forma przez krzew. Nie wszystkie się mocno rozgałęziają. Trzeba wspomnieć, że wypuszczane pędy przez berberys zimozielony są uzbrojone w kolce (podobnie jak róże). Również liście krzewu są odpowiednio obdarzone przez naturę, aby bronić się przed tym, co może im zagrażać – te także mogą pochwalić się ostrzejszymi krawędziami. W zależności od wybranego przez Ciebie gatunku krzewu zwykle występują one w barwach jasnych (żółte czy zielone) i ciemnych (czerwone, brązowe czy fioletowe).

Sprawdź też: Krzewy zimozielone – liściaste, iglaste, kwitnące. Jakie wybrać do ogrodu?

Pozostaje jedynie to, na co każdy najbardziej liczy, kiedy zaczyna uprawę berberysu jako roślinę ozdobną. Kwiaty, bo je właśnie mamy na myśli, przybierają zazwyczaj dwa jasne kolory, czyli żółty oraz pomarańczowy. Trzeba zaznaczyć, że choć są one niewielkie, to i tak potrafią zrobić dobre wrażenie, ponieważ rozwijają się w grupach. Kwitną zazwyczaj wiosną i początkiem lata, czyli od maja do lipca.

Poznaj odmiany berberysu!

Berberys występuje w odmianach liczonych w setkach. Jest więc z czego wybierać swojego faworyta! Jakie krzewy są warte posadzenia? Które uprawiać? Skupmy się na kilku popularnych odmianach, które są wybierane jako dekoracja polskich ogrodów.

Jeden z najpopularniejszych gatunków to berberys Thunberga. Kwitnący na żółto krzew dorasta do ponad metra wysokości. Bez wątpienia pojawia się on w naszych ogrodach przez jego niewygórowane wymagania. O uprawie będziemy jednak pisać w dalszej części publikacji. Wracając do odmiany Thunberga, jest ona także nazywana jako berberys kolumnowy. Zyskała taką nazwę, ponieważ łatwo jest ją formować w żywopłot. Za wariant kolumnowy można uznać także odmianę Red Rocket, czyli berberys czerwony. Wysoki na 1,5 metra krzew ma czerwone liście i cechuje go bardzo wysoka odporność na mróz.

Jeszcze inna odmiana, czyli berberys zwyczajny (pospolity, inaczej nazywany jako kwaśnieć lub kwaśnica), również kwitnie w kolorze żółtym. Na terenach Europy jest on zwykle spotykany jako krzew rosnący na dziko. Zdarzają się jednak krzewy zadomowione. Wiele osób decyduje się także na berberys miniaturowy głównie ze względu na jego mniejsze rozmiary. To znakomite rozwiązanie na przykład do małego ogrodu.

Sprawdź też: Krzewy do cienia, które najlepiej sprawdzą się w Twoim ogrodzie

Bardzo popularnym berberysem zimozielonym, czyli krzewem, który rozwija się przez cały rok, jest berberys Juliany. To duża odmiana, która spokojnie może osiągać wysokość 2 metrów. Jest to kolejny gatunek, który rozwija żółte pąki kwiatowe. Gdy nadchodzą chłodniejsze miesiące, berberys Juliany przekształca swoje liście z koloru ciemnozielonego na czerwony. Polecanym również krzewem jest berberys Orange Ice, którego wysokość sięga maksymalnie 70 centymetrów. Na uwagę zasługują jego pomarańczowe liście, które staną się znakomitą ozdobą każdego ogrodu.

Uprawa berberysu – kiedy przycinać roślinę? Jaką ziemię wybrać?

Doskonale już wiesz, jak wygląda berberys. Jak uprawiać ten krzew ozdobny? Czy jego pielęgnacja jest skomplikowana? Na szczęście roślina ta nie wymaga zaawansowanych zabiegów. Zapamiętaj podstawowe zasady jej uprawy, które przedstawiamy poniżej.

Berberys – jaka ziemia i stanowisko? Jak podlewać?

Berberys nie wymaga specjalnego podłoża. Jego zaletą jest dobry wzrost praktycznie w każdej glebie. Warto jednak pamiętać, aby stanowisko dla tego ozdobnego krzewu nie było zbyt cieniste. Należy zapewnić roślinie wystarczającą ilość słońca, aby ta mogła odwdzięczyć się pięknym kolorem liści oraz fantastycznie kwitnącymi pąkami kwiatowymi. Ten krzew ozdobny najlepiej sadzić wiosną lub jesienią.

Jak wyglądają kwiaty berberysu? Są niewielkie i pogrupowane
Żółte kwiaty berberysu są niewielkie, lecz rozwijają się w grupach

A jak podlewać berberys? Praktycznie nie musisz tego robić, gdy krzew jest posadzony w gruncie. Roślina ta nie lubi bowiem nadmiernej wilgoci. Pamiętaj jednak o nawadnianiu berberysu, gdy ten jest posadzony w skrzynce lub donicy.

Sprawdź też: Krzewy kwitnące do ogrodu – poznaj 7 najpiękniejszych roślin łatwych w uprawie!

Berberys – jak szybko rośnie?

A czy berberys rośnie bardzo szybko? I tutaj wszystko zależy od konkretnego gatunku. Mniejsze, miniaturowe odmiany nie będą miały znaczących przyrostów. Inaczej jest z berberysem kolumnowym, który jest wykorzystywany do tworzenia pięknych żywopłotów. Zwykle jednak te krzewy ozdobne dorastają do swojej maksymalnej wysokości w kilka lat (do 6 lat).

Kiedy przycinać berberys?

Kiedy przyciąć berberys? Odpowiednia pora na tę czynność to rok po posadzeniu rośliny. Nie jest to jednak wymagany zabieg. Stosuje się go z dwóch powodów. Jednym z nich jest oczywiście możliwość przyspieszenia wzrostu krzewu. Wtedy warto przyciąć berberys (jego pędy) o ¼ ich długości. Drugi powód to chęć zachowania estetycznej formy berberysu kolumnowego na żywopłot. Wtedy warto to robić zawsze po przekwitnięciu pąków kwiatowych.

Jak rozmnożyć berberys?

Pytanie, jak rozmnożyć berberys, bardzo często pada w przypadku chęci uprawiania tego krzewu ozdobnego. Możesz to robić na kilka sposobów. Jednym z nich jest tradycyjna metoda, czyli wysiew z nasion. Jest to z pewnością sposób dla najbardziej cierpliwych. Drugą metodą jest rozmnażanie berberysu przez tworzenie okładów. Pędy krzewu kładzie się na ziemi, po czym te się ukorzeniają. Jesienią je odetniesz i zasadzisz w wybranym miejscu. Trzecim wariantem jest tworzenie sadzonek pędowych. Różnica względem poprzedniej metody jest taka, że najpierw odcinamy pęd krzewu, a później umieszczamy go w doniczce, by ten się ukorzenił. Po roku przesadzamy w docelowe miejsce w gruncie.

Sprawdź też: Żywopłot kwitnący, liściasty czy iglasty? Jaki wybrać?

Jak gęsto sadzić berberys na żywopłot?

Warto zachować odpowiednią odległość między kolejnymi sadzonkami wynoszącą około 100 centymetrów. Dzięki temu rośliny po osiągnięciu maksymalnej wysokości stworzą pięknie prezentujący się żywopłot. Inne odmiany, które niekoniecznie będą wykorzystywane do tworzenia zielonego ogrodzenia, można sadzić w mniejszych odległościach. Wszystko jednak zależy od konkretnego gatunku i tego, jak rozłożystą formę przyjmie berberys.

Berberys kupisz w doniczkach w przeróżnych odmianach
Sadzonki berberysów możesz zakupić w doniczkach

Jak widzisz, berberys to bardzo ładny krzew ozdobny, który w dodatku nie wymaga skomplikowanej uprawy. Warto więc rozważyć jego posadzenie, zwłaszcza że wybór poszczególnych odmian tej rośliny jest wręcz ogromny. Mamy nadzieję, że dowiedziałeś się wszystkiego, co potrzeba, jeśli chodzi o berberys. Daj nam koniecznie znać w sekcji komentarzy, jakie masz zdanie o tej roślinie. Uprawiasz go w swoim ogrodzie? Na które gatunki postawiłeś? A może zdecydowałeś się na stworzenie żywopłotu z berberysu? Czekamy na wszystkie Twoje cenne uwagi!

Interesują Cię tematy związane z uprawą przeróżnych roślin? Zapraszamy do przeczytania naszych wybranych artykułów, które pomogą Ci w ich sadzeniu i pielęgnacji!

9
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *