1. Home
 2. /
 3. Ogród i balkon
 4. /
 5. Co kwitnie w czerwcu? Jakie kwiaty możemy wtedy podziwiać?

Ogród i balkon

2 lata temu

Co kwitnie w czerwcu? Jakie kwiaty możemy wtedy podziwiać?

Rośliny
12
0
0
12
0

Co kwitnie w czerwcu – poznaj kwiaty, krzewy oraz drzewa, których kolorowe płatki możemy podziwiać już wczesnym latem! Przedstawiamy te najpopularniejsze, ale również i mniej znane odmiany roślin wypuszczających pąki kwiatowe na przełomie wiosny oraz lata.

Co kwitnie w czerwcu? Jakie kwiaty ozdobią nasz ogród?

Kwiaty kwitnące w czerwcu, zarówno wieloletnie, jak i jedno- lub dwuletnie, są znakomitą ozdobą ogrodu. Początek lata obfituje w kolorowe płatki kwiatów, których rozwija się naprawdę sporo! Sprawdź, co kwitnie w czerwcu i jakie kwiaty warto mieć wtedy w ogrodzie!

Byliny

Wieloletnie kwiaty zwane bylinami wraz z początkiem lata wypuszczają pąki kwiatowe. Tyczy się to naprawdę wielu odmian! Zaliczamy do nich między innymi:

Co kwitnie w czerwcu? Maki na polu
Czerwiec to miesiąc, w którym możemy podziwiać przepiękne maki na łąkach

To, co kwitnie w czerwcu, czyli różnokolorowe kwiaty mogą stworzyć niespotykaną, kwiecistą łąkę w Twoim ogrodzie. Jeżeli dodasz do tego kilka roślin jedno- lub dwuletnich, będziesz mógł pochwalić się naprawdę przepiękną kompozycją, na którą z pewnością każdy zwróci uwagę.

Sprawdź też: Kalendarz ogrodnika – niezbędnik w każdym domu. Kwartał II: kwiecień – maj – czerwiec

Aranżacja bylin nie jest zbyt skomplikowana. Te rośliny wieloletnie doskonale poradzą sobie zarówno w miejscach nasłonecznionych, jak i mocno zacienionych. Złotym środkiem jednak mogą okazać się miejsca lekko zacienione lub średnio nasłonecznione.

Czy jakieś mniej znane byliny również wypuszczają na przełomie wiosny i lata swoje kwiatostany? Co kwitnie w czerwcu oprócz popularnych roślin? Oto znakomite przykłady:

 • tawułka arensda,
 • szarotka,
 • goździk kropkowany,
 • funkia,
 • orlik,
 • dzwonek skupiony,
 • parzydło leśne.

Kwitnące wczesnym latem byliny bardzo często utrzymują swoje pąki kwiatowe aż do jesieni. Ta charakterystyczna cecha sprawia, że są to jedne z najbardziej pożądanych kwiatów w ogrodzie.

Kwiaty jedno- i dwuletnie

Niemal wszystko, co kwitnie w czerwcu, to rośliny miododajne. Fani pszczół oraz miodu będą wniebowzięci – kwiaty jedno- i dwuletnie z pewnością przyciągną całe mnóstwo tych owadów! Oprócz tego częstymi gośćmi będą kolorowe motyle oraz chrząszcze.

Najpopularniejszymi roślinami jedno- lub dwuletnimi, których kwitnienie przypada na czerwiec, są:

 • szałwia,
 • groszek pachnący,
 • niezapominajka,
 • fiołek,
 • dzwonek ogrodowy,
 • stokrotka.

Sprawdź też: Ognik szkarłatny – niewymagająca roślina idealna na żywopłot

Często zastanawiamy się, co kwitnie na fioletowo na polu w czerwcu – odpowiedź jest tylko jedna – facelia błękitna! Nazwa może okazać się myląca, jednak to te kwiaty zdobią w tym okresie pola fioletowo-niebieską barwą.

Nieco mniej popularne wybory w kategorii roślin słynących z żywotności przez rok lub dwa lata, kwitnących w okresie wczesnoletnim są:

 • niecierpek,
 • naparstnica,
 • smagliczka,
 • lobelia,
 • cynia,
 • czubatka ubiorkolistna.

Krzewy kwitnące w czerwcu

Czerwiec to również czas na krzewy ozdobne kwitnące. Ich piękne zapachy wypełniają przestrzeń i sprawiają, że czuć lato w powietrzu! Jakie rośliny są odpowiedzialne za ten stan? Co kwitnie w czerwcu? Krzewy, którym to zawdzięczamy, to:

Na wyróżnienie zasługują również tawuła japońska oraz karagana syberyjska. Jeżeli chcesz, by w Twoim ogrodzie roiło się od pożytecznych, przepięknych owadów – te kwitnące krzewy powinny Cię zainteresować!

Część z tych krzewów dość szybko traci te znakomicie pachnące pąki kwiatowe, a następnie przekształca je w owoce, jednak niektóre z nich cieszą oczy znacznie dłużej! Lawenda może zachwycać swoimi malutkimi kwiatami aż do października!

Co jeszcze kwitnie w czerwcu? Drzewa, które Cię zachwycą!

Jeśli mowa o tym, co kwitnie w czerwcu – nie można pominąć drzew! Bardzo często gigantyczne, majestatyczne rośliny nie są wspominane w tego typu zestawieniach, jednak ich piękne kwiaty o intensywnym zapachu nie zostaną przez nas zapomniane!

Jakie olbrzymie rośliny obsypane kwiatami możemy zaobserwować? Co kwitnie w czerwcu? Drzewa, które powinieneś znać, to przede wszystkim:

 • lipa,
 • robinia akacjowa,
 • tulipanowiec,
 • katalpa.

Sprawdź też: Majeranek w doniczce i ogrodzie. Jak go uprawiać?

Parki czy lasy liściaste wypełniają się niesamowitymi zapachami. Spacer po terenach zielonych zmienia się wtedy w prawdziwą ucztę dla zmysłu węchu! Oprócz drzew co kwitnie w czerwcu w lesie? Przykładowo wskazać można na leczniczy dziurawiec, pszeniec gajowy czy bodziszek. 

Czy to, co kwitnie w czerwcu, może być przyczyną alergii?

Mamy czerwiec… Co teraz pyli? Jakie drzewa pylą w czerwcu? A może to wina traw, kwiatów lub krzewów? Najczęściej wskazywanymi winowajcami są: czarny bez, komosa, trawy, pokrzywa oraz babka, a także grzyby.

Nie zawsze to, co kwitnie w czerwcu = alergia. Jedyne podejrzane, pylące wtedy drzewo to dąb. Pierwszy miesiąc lata wolny jest od większości pylących drzew, takich jak olcha, topola czy leszczyna. To, co pyli i nas uczula, może być jedynie sprawdzone u odpowiedniego lekarza.

Czerwiec nie jest jedynym miesiącem obfitującym w mnogość czynników alergizujących! A jeśli interesuje Cię, co sadzić w czerwcu – wystarczy, że klikniesz pokolorowany link!

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy Twoje wszystkie wątpliwości i wiesz już, co kwitnie w czerwcu! Drzewa, kwiaty oraz krzewy przedstawione w powyższym artykule zachwycą Cię kolorowymi płatkami i oszałamiającymi zapachami w tym pierwszym miesiącu lata!

Które czerwcowe kwiaty są Twoimi ulubionymi? Jakie kwitnące w czerwcu rośliny masz w swoim ogrodzie? Jak o nie dbasz? Koniecznie zdradź swoje sztuczki i podziel się doświadczeniami w sekcji komentarzy!

A jeśli chcesz poznać więcej poradników w tematyce roślinnej – sprawdź te artykuły:

12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *