1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Calathea orbifolia – jak wygląda, skąd pochodzi i jak się z nią obchodzić? Wszystko o kalatei okrągłolistnej!

Ogród i balkon

2 lata temu

Calathea orbifolia – jak wygląda, skąd pochodzi i jak się z nią obchodzić? Wszystko o kalatei okrągłolistnej!

Rośliny
7
0
4
7
0

Calathea orbifolia (kalatea okrągłolistna) to piękna, egzotyczna roślina doniczkowa. Jej uprawa nie należy jednak do łatwych. Jakie wymagania ma ta kalatea? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę, by móc cieszyć oczy tą odmianą kalatei.  

Calathea orbifolia – jak wygląda?

Calathea orbifolia (kalatea okrągłolistna) jest uważana przez wiele osób za najpiękniejszą spośród wszystkich odmian kalatei. Gatunek ten wyróżniają duże, falowane, intensywnej barwy liście o owalnym kształcie. Ich zieloną i błyszczącą powierzchnię przecinają srebrno-zielone pasy. W warunkach domowych kwiat dorasta nawet do 1 metra wysokości, co czyni go wyjątkową ozdobą w wielu mieszkaniach i domach.

Calathea orbifolia
Kalateę okrągłolistną wyróżniają wielkie, okrągłe paskowane liście

Sprawdź też: Kwiaty do łazienki – najlepsze gatunki do uprawy w łazienkach. Lista cieniolubnych i wytrzymałych roślin doniczkowych

Skąd pochodzi Calathea orbifolia? 

Calathea orbifolia należy do rodzaju Calathea oraz rodziny Marantaceae (Marantowate). Ten blisko spokrewniony z marantami gatunek wywodzi się z tropikalnych lasów Ameryki Środkowej i Południowej. Kalatea okrągłolistna jest szczególnie popularna w Boliwii, gdzie z jej suchych liści wyplatane są kosze transportowe. Nazwa rośliny – kalatea – nawiązuje do łacińskiego słowa calathus, które oznacza kosz. Jest ona znana także jako „modląca się roślina”, ze względu na ruch blaszek liściowych w zależności od kąta padania promieni słonecznych.   

Czy Calathea orbifolia jest trudna w uprawie? 

Calathea orbifolia to piękna i niedroga roślina doniczkowa. W sklepach można ją kupić za około 50 złotych. Niestety gatunek ten jest dość trudny w uprawie. Czego potrzebuje kalatea okrągłolistna? Pielęgnacja polega przede wszystkim na posadzeniu rośliny na odpowiednim stanowisku — jasnym, z rozproszonym światłem — oraz częstym podlewaniu odstaną wodą o temperaturze pokojowej. To jednak nie wszystkie wymagania kalatei okrągłolistnej.

Specjalne wymagania pielęgnacyjne, które posiada kalatea okrągłolistna

Calathea orbifolia to roślina egzotyczna – lubi ciepło i dużą wilgotność. Aby zapewnić roślinie korzystny mikroklimat, warto ją umieścić w łazience z oknem. Optymalna temperatura, w której rozwija się ten gatunek, wynosi 20-25°C (latem może być wyższa). Zimą należy pilnować, aby w pomieszczeniu, w którym jest kalatea okrągłolistna, nie było przeciągów ani dużych różnic w stopniach Celsjusza w ciągu dnia i w nocy.

Kalatea okrągłolistna to gatunek, który jest bardzo wrażliwy na błędy pielęgnacyjne. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na odpowiednie nawadnianie. Roślina doniczkowa wymaga wody odstanej, miękkiej, przegotowanej i wystudzonej. W sezonie letnim należy ją podlewać 2-3 razy w tygodniu, za każdym razem pilnując, aby w podstawce nie gromadziła się woda, natomiast zimą – 1-2 razy w tygodniu. Niezbędne jest także codzienne zraszanie liści letnią, przegotowaną wodą.

Calathea orbifolia nie toleruje także niedopatrzeń związanych z niedostatecznym naświetleniem. Gatunek ten potrzebuje dużej ilości rozproszonego światła, o każdej porze roku. Zimą należy go zatem dodatkowo naświetlać, np. za pomocą lamp LED lub świetlówek o chłodnej barwie światła. Jednocześnie trzeba uważać, żeby roślina nie stała za blisko okna lub drzwi balkonowych, ponieważ nadmierne nasłonecznienie i przeciągi są dla niej niebezpieczne.

Calathea orbifolia - sadzonki
Kalatea okrągłolistna jest dość trudna w uprawie

Sprawdź też: Kwiaty doniczkowe cieniolubne: lista pięknych i łatwych w uprawie roślin tolerujących cień

Marzy Ci się Calathea orbifolia? Uprawa tego gatunku nie należy do łatwych, jednak z pomocą powyższych wskazówek na pewno odpowiednio zadbasz o tę ozdobną roślinę doniczkową. Ustaw kalateę okrągłolistną w dobrze oświetlonym, ciepłym pomieszczeniu, z dala od przewiewu i pamiętaj o regularnym podlewaniu oraz zraszaniu liści. Pilnuj, aby w domu nie było gwałtownych spadków temperatury (w szczególności w nocy), a zimą doświetlaj zielone liście. Kalatea okrągłolistna z pewnością odwdzięczy się bujnym wzrostem oraz pięknym wyglądem przez długie lata. 

7
0

Podziel się:

Komentarze (4)

Witam, jestem szczęśliwą posiadaczką 17 odmian calathei i o dziwo orbifolia wydaje mi się jedną z łatwiejszych w pielęgnacji. Życzę powodzenia.

Witam po zakupieniu tej rosliny uschly jej wszystkie liście ale poczekałam i o to jest już jeden liść i wypuszcza już drugiego jest nadzieja rośnie uf.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *