- Home
- /
- Ogród i balkon
- /
- Trawy ozdobne do ogrodu – wysokie, niskie, wieloletnie. Rodzaje, sadzenie, przycinanie. Wszystko o trawach ozdobnych
Trawy ozdobne do ogrodu – wysokie, niskie, wieloletnie. Rodzaje, sadzenie, przycinanie. Wszystko o trawach ozdobnych
Chciałbyś zaaranżować ogród, bawiąc się formą i kolorami roślin? Dobrze dobrane rodzaje traw ozdobnych tworzą ciekawe kompozycje, które ozdobią zarówno duży ogród, jak i taras. Jakie trawy ozdobne wybrać? Poznaj najpopularniejsze gatunki.
Trawy ozdobne – co to dokładnie jest i gdzie się sprawdzą trawy ozdobne?
W ogrodach i na tarasach coraz częściej stawia się na rośliny ozdobne, które nie wymagają zbyt wiele uwagi. Trawy ozdobne to idealne rozwiązanie na zapełnienie przestrzeni małych i większych. Choć znane od dawna, powracają do naszych ogrodów w nowym wydaniu. Bogactwo gatunków i odmian pozwala stworzyć niebanalne, oryginalne kompozycje – i to nie tylko w odcieniach zieleni.
Trawy ozdobne w donicach idealnie pasują do wypełnienia przestrzeni tarasowych, które staną się ostoją do spędzania miłych poranków przy kawie i odprężających wieczorów. W sklepach dostępne są gatunki odporne na mrozy, więc nie będziesz musiał przejmować się, że Twoja kompozycja nie przetrwa nawet jednej zimy. Co warto wiedzieć o ogrodowych trawach ozdobnych?
Rodzaje traw ozdobnych – podstawowe informacje
Gdy słyszysz termin „trawy ozdobne”, pierwsze, co może przyjść na myśl, to trawa pampasowa. Tak, jest ona ostatnim krzykiem mody, ale czy potrafisz wymienić choć jeden inny gatunek, który zachwyca dekoracyjnym wachlarzem? Jeśli nie, poznaj nasze propozycje. Bogactwo odmian tworzy spore pole manewru. Lubisz rośliny, które nie rozrastają się zbyt szybko i pozostają niezmienne w swojej formie? Sprawdź trawy rosnące w kępkach. Do wyboru masz odmiany o szaro-zielonym odcieniu, ale też te zachwycające soczystą, intensywną zielenią. Znajdziesz też kępy ciemne, np. fioletowe czy czerwone, a nawet wielobarwne.
Sprawdź też: Niebieskie kwiaty doniczkowe, ogrodowe i balkonowe — przegląd najpiękniejszych kwiatów, które kwitną na niebiesko
Trawy wysokie mogą sprawdzić się jako osłona części ogrodu. Choć do utrzymania pożądanego rozmiaru i kształtu będziesz musiał je przycinać, efekty wizualne i akustyczne, jakich dostarczą, z pewnością wynagrodzą Ci trudy pielęgnacji. Niektóre z wysokich traw ogrodowych kwitną kolorowo, inne zaś przypominają zboże. Gatunki odporne na mrozy zachwycają przez cały rok.
Wysokie kępy nie muszą przypominać chochołów – są takie odmiany, które pomimo pokaźnych rozmiarów pozostają w kulistej formie. Przykładem może być miskant chiński. Jego kępy wyglądają jak duże okrągłe krzaki. Inne gatunki, choć tworzą rozłożyste wachlarze, zachowują zwarty pokrój i nie rozrastają się zbyt ekspansywnie. Posadzenie wysokich traw ozdobnych nie spowoduje zarastania całego ogrodu. Jeśli lubisz zmieniać układ roślin, spróbuj ustawić trawy w donicach tak, abyś mógł dowolnie bawić się formą kompozycji.
Jakie trawy ozdobne wybrać? Czym kierować się przy wyborze traw ozdobnych?
Jak dobrać odpowiednie trawy wieloletnie do ogrodu, aby stworzyć ciekawą kompozycję? Zastanów się nad usytuowaniem wybranych gatunków. Najwyższe trawy ozdobne, które dorastają do niemalże trzech metrów wysokości, to dobre tło dla pozostałych odmian. Możesz posadzić je przy pergoli, drewnianym czy kamiennym płocie albo przy ścianie domu. Jeśli zależy Ci na stworzeniu ciekawego zestawienia, zasadź jedną do dwóch kępek lub wybierz więcej gatunków – dwu- i trzymetrowe trawy usytuowane obok siebie będą niebanalnym tłem dla pozostałych roślin.
Dekoracyjne trawy średnie, czyli te, które wzrastają do 1,5 metra wysokości, wkomponuj w wybrane wcześniej wysokie gatunki. Warto dobrać kwitnące odmiany, dodatkowo wybarwiające się w zależności od pory roku. Dzięki temu Twoja kompozycja nabierze charakteru i objętości. Postaw na dwubarwne liście, jeśli najwyższe trawy mają jednolitą barwę – zyskasz tym samym efekt objętości.
Najniższy poziom Twojej rabaty uzupełnią odmiany, które rozrastają się najwolniej. Pojedyncze kępki jednakowych gatunków zasadź w niewielkiej odległości od siebie. Polecamy nasadzenia w formach geometrycznych – trójkątnych czy pięciokątnych. Kwitnące byliny, np. Brunera, werbena czy szałwia powabna, w towarzystwie niskich traw ozdobnych będą tworzyły prawdziwie ciekawe zestawienie.
Sprawdź też: Begonia koralowa, czyli begonia maculata — uprawa, stanowisko, pielęgnacja. Wszystko o begonii plamistej. Poradnik
Pamiętaj, aby gatunki traw dobierać do warunków związanych z nasłonecznieniem i wilgotnością gleby. Unikaj sadzenia światłolubnych odmian w miejscach osłoniętych od słońca i narażonych na przeciągi. Te z traw, które nie są zwarte, będą szeleścić na wietrze – w zależności od swoich upodobań, sprawdź, które z nich nadadzą się do umieszczenia w wybranym miejscu.
Wysokie trawy ozdobne – najpopularniejsze gatunki
Które gatunki wysokich traw ozdobnych są najczęściej i najchętniej wybierane? Oprócz wspomnianych traw pampasowych kwitnących na różowo popularnością cieszy się dekoracyjne proso rózgowate – Rotshtrahlbush. Oprócz zjawiskowych, delikatnych kwiatostanów zachwyca purpurowym wybarwieniem liści w okresie jesiennym. Do chętnie wybieranych gatunków należą m.in. miskant chiński, bambus japoński czy ostnica olbrzymia.
Niskie trawy ozdobne
Wśród niskich traw ozdobnych należy wyróżnić zimozielone kępki wolnorosnące oraz kwitnące odmiany. Odporne na mrozy selserie czy turczyce sprawdzą się jako dopełnienie większych kompozycji, ale też będą dobrze wyglądać w donicach na balkonie. Palczatka miotlasta Twilight Zone to odmiana, która poza okresem kwitnienia zachowuje wysokość do 30 cm. Warto jednak pamiętać, że rozkwita na ok. 120 cm – trzeba dla niej znaleźć odpowiednie miejsce.
Kłosownica leśna to piękna trawa o jasnozielonym zabarwieniu. Co prawda do najniższych nie należy, ale i nie wzrasta zbyt wysoko. Osiąga maksymalnie 90 cm wysokości. Sprawdzi się jako pojedyncza kępa, choć w zestawieniu z innymi roślinami wygląda równie zjawiskowo. Hakonechloa marca ma podobne walory estetyczne, jednak jest zdecydowanie mniejsza – 30-centymetrowe kępki nadają się do uzupełnienia rabat.
Kolorowe i najciekawsze trawy ozdobne
Wśród najciekawszych traw ozdobnych na uwagę zasługuje piórkówka japońska. W odmianie Moudry kwitnie dużymi fioletowo-czarnymi kłosami. Halmen zaś – beżowo-różowymi. Rozplenica, czyli właśnie piórkówka, występuje w wielu wariantach różniących się kolorami kwiatostanów – możesz dobrać roślinę wg. upodobań i dopasować ją do pozostałej części ogrodu.
Zdecydowanie ciekawą trawą, której ciemnozielone liście przecinają poprzeczne limonkowe pasy, jest miskant chiński Little Giraffe. Ta wysoka trawa będzie stanowiła niebanalne tło każdego ogrodu. Jeśli lubisz kwitnące odmiany, koniecznie znajdź Muhlenbergię Cappilaris – jej różowe kwiatostany zachwycają zwolenników intensywnych barw.
Trawy ozdobne – ceny, gdzie kupić?
Zastanawiasz się, kiedy sadzić trawy ozdobne? Najlepszy okres na nasadzenia to wczesna wiosna, najlepiej na przełomie marca i kwietnia. Większość gatunków dobrze wzrasta w glebie żyznej, dlatego warto odpowiednio przygotować podłoże. Pielęgnacja traw ogranicza się jedynie do przycinania niektórych gatunków. A jaka jest cena traw ozdobnych i gdzie można je kupić?
Pojedyncze sadzonki nie są drogie. Zależnie od wybranego gatunku, ceny wahają się od kilku do kilkunastu złotych. Oczywiście rozrośnięte już sadzonki będą droższe, ale jest to opcja dla tych mniej cierpliwych lub dla tych, którzy oczekują natychmiastowych efektów. Trawy ozdobne znajdziesz w sklepach ogrodniczych (stacjonarnych i internetowych), ale dobrą alternatywą będzie znalezienie szkółki drzew i krzewów ozdobnych.
Witam. Zamierzam posadzić trawy ozdobne przy granicy działki jako żywopłot. Czy można je posadzić do wkopanych w ziemię dużych wiader lub beczek aby uniknąć nadmiernej ekspansji na ogród mój lub sąsiadów? Pozdrawiam