1. Home
  2. /
  3. Ogród i balkon
  4. /
  5. Co pyli w czerwcu? Kalendarz pylenia

Ogród i balkon

2 lata temu

Co pyli w czerwcu? Kalendarz pylenia

Rośliny Zdrowie
14
0
1
14
0

Co pyli w czerwcu? Stężenie pyłków w pierwszym miesiącu lata! Co najbardziej pyli w czerwcu? Jakie rośliny wchodzą w okres pylenia? Od jakich kwiatów, traw, drzew, krzewów lub grzybów możemy mieć katar sienny? Sprawdź kalendarz alergika na czerwiec!

Co pyli w czerwcu – kwiaty i trawy

Każdy alergik dokładnie wie, czym jest prognoza pylenia. Rośliny i grzyby przez niemal cały rok przyprawiają osoby wrażliwe na alergeny o kłopoty związane z drożnością zatok, kichaniem, bólem gardła czy łzawieniem oczu.

Co pyli w czerwcu
Wysokie stężenie pyłków w powietrzu jest katorgą dla alergików

Mamy czerwiec – co teraz pyli? Jakie niewielkie rośliny sprawią, że rzeczą Ci niezbędną stanie się spray na katar? Czy ten miesiąc obfituje w wiele kwiatów, które silnie alergizują?

Pylenie traw

Na przełomie wiosny i lata możemy zaobserwować mocno nasilone objawy alergii. Odpowiedzialne za to mogą być właśnie pyłki traw. Właśnie wtedy ich stężenie sięga punktu kulminacyjnego. Zajrzyjmy w kalendarz pyleń 2022 i zobaczymy, co dokładnie wywołuje te niepożądane objawy!

Sprawdź też: Gnojówka z pokrzywy – jak zrobić? Jak często podlewać?

Wszechobecne trawy, w tym zboża, wczesnym rankiem oraz wieczorem przyprawiają o łzawienie oczu, katar czy kaszel wrażliwe na pyłki osoby. Przebywanie w okolicy terenów rolniczych może stać się jednak mordęgą również dla ludzi, którzy normalnie nie reagują na tego typu alergeny.

Jakie trawy są za to odpowiedzialne? Co pyli w czerwcu? Szczególne zagrożenie dla naszych dróg oddechowych i oczu są trawy uprawne, czyli zboża. Chętnie i często uprawiane żyto powinno być rośliną wybitnie omijaną przez osoby wrażliwe na pylenie. Łąki i pola wypełnione tym zbożem to w Polsce bardzo często spotykany widok – dlatego, jeśli zmagasz się z alergią, unikaj przebywania w takich miejscach, zwłaszcza rano i wieczorem, gdy stężenie alergenów w powietrzu jest najwyższe.

Niepozorne rośliny, których pylenie może przyprawić o zawrót głowy

Zerknijmy jeszcze raz w kalendarz… Czerwiec ma dla nas jeszcze kilka często spotykanych roślin, których pylenie może skutecznie zaburzyć nasze przebywanie na zewnątrz. Które chwasty lub kwiaty są za to odpowiedzialne?

  • Babka lancetowata – jeśli zmagasz się z alergiami na inne popularne pyłki, dodatkowym elementem pogarszającym sytuację może okazać się babka. Niepozorna roślina może być współodpowiedzialna za nieznośny katar czy kaszel. Jej pylenie trwa od maja do sierpnia.
  • Pokrzywa – coś, co pyli teraz i jest niemal wszechobecne… Pokrzywy nie są wprawdzie czynnikiem alergizującym na ogromną skalę – jedynie niewielki odsetek ludzi zmaga się z kłopotami związanymi z tym chwastem. Jej pylenie przypada na okres od maja do września.
  • Komosa – na świecie istnieje ponad 1,5 tysiąca gatunków tego chwastu. W naszym kraju najpopularniejszą odmianą jest komosa biała, czyli lebioda. Na szczęście nie jest ona silnie alergizująca – stężenia jej pyłku są niewielkie.
  • Szczaw – niepozorne warzywa, których kwitnienie przypada na okres maj-czerwiec, mogą stać się naprawdę uciążliwe dla alergików. Mimo tego pierwszy miesiąc lata zwykle przynosi nieco ukojenia, ponieważ największe stężenie pyłków szczawiu przypada na maj.

Powyżej wymienione rośliny spotkamy niemal wszędzie. Dobrą wiadomością jednak jest fakt, że większość z nich nie jest silnie alergizująca, dzięki czemu większość z nas odetchnie z ulgą.

Alergia… Co pyli w czerwcu – krzewy i drzewa

W przypadku drzew i krzewów pierwszy miesiąc lata jest łaskawy. Jedyną, zresztą nieszczególnie silnie alergizującą pylącą rośliną jest czarny bez. W naszym kraju możemy spotkać te krzewy bez najmniejszego kłopotu. Polacy wykorzystują kwiaty i owoce czarnego bzu na wiele sposobów!

Przed wypróbowaniem przetworów takich jak wyciąg z czarnego bzu, soków lub dżemów – sprawdź, czy nie jesteś uczulony. W najgorszym scenariuszu osoby zmagające się z taką alergią mogą dostać wstrząsu anafilaktycznego.

Sprawdź też: Jak pielęgnować trawy ozdobne w donicach? Jakie są ich odmiany? W jakim miejscu postawić donice z trawą ozdobną?

A może przyczyną nie jest bezpośrednio to, co teraz pyli? W czerwcu zdarza się, że wciąż w powietrzu unoszą się przykładowo pyłki lipy. Innym winowajcą również może okazać się platan, czyli dość popularne drzewo, które spotkamy w zielonych zakątkach dużych miast.

Zarodniki grzybów w powietrzu

Jeśli wciąż nie znalazłeś podejrzanej rośliny, co pyli w czerwcu – może należy przyjrzeć się grzybom? Często te niepozorne organizmy przysparzają nam niemałych kłopotów. Wszechobecne zarodniki mogą poważnie wpłynąć na codzienne funkcjonowanie alergika.

Od końca maja aż do października odnotowujemy niesamowicie wysokie stężenie zarodników grzybów mikroskopowych (pleśniowych). Pochodzą one z rodzaju Cladosporium oraz Alternaria. Osoby wrażliwe, w szczególności na rodzaj Alternaria boleśnie odczują ich pylenie, które utrzymywać się będzie aż do drugiej połowy września.

Mamy nadzieję, że lektura tego artykułu przybliżyła Ci wszystkie możliwości chwastów, kwiatów, krzewów oraz grzybów, które mogą skutecznie uprzykrzać życie. Który z tych alergenów wpływa na Twoje samopoczucie najbardziej? W jaki sposób radzisz sobie z objawami alergii? Koniecznie podziel się swoim zdaniem oraz doświadczeniami w sekcji komentarzy – zarówno my, jak i inni czytelnicy będą Ci wdzięczni!

A jeśli chcesz poznać więcej artykułów o tym, co warto wiedzieć o pierwszych miesiącach lata, sprawdź te artykuły:

14
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *