1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Temperatura pokojowa, czyli jaka? Optymalna temperatura w domu – jaka powinna być?

Poradniki

11 miesięcy temu

Temperatura pokojowa, czyli jaka? Optymalna temperatura w domu – jaka powinna być?

Zdrowie
8
0
0
8
0

Istnieje wiele wytycznych i wskazówek co do komfortowego funkcjonowania w czterech ścianach – jedna z nich dotyczy jakości i temperatury powietrza. Jaka temperatura pokojowa jest optymalna? Czy w każdym pomieszczeniu powinno być tyle samo stopni Celsjusza?

Optymalna temperatura w domu i mieszkaniu – podstawowe informacje

Jakość, stopień wilgotności i temperatura powietrza to jedne z niezwykle istotnych wskaźników, które decydują o komforcie przebywania w mieszkaniu. Choć pozornie wydaje się to niekoniecznie pierwszorzędnym problemem, może mieć wpływ na Twoje samopoczucie, poziom energii na co dzień, a nawet, w długofalowym ujęciu, na zdrowie.

Temperatura pokojowa - jaka jest optymalna?
Temperatura powietrza wpływa na nasze samopoczucie

Trudność w ustaleniu idealnej temperatury polega na względności tych parametrów. Zależnie od wieku, poziomu aktywności fizycznej, ciśnienia krwi, przyzwyczajeń, a także masy ciała, każdy z nas temperaturę odbiera nieco inaczej. Ważne jest zatem, aby w Twojej przestrzeni mieszkalnej, gdzie spędzasz najwięcej czasu, panowała optymalna dla Ciebie i domowników temperatura pokojowa.

Sprawdź też: Jaka temperatura na piecu powinna być ustawiona domyślnie? Praktyczne porady dotyczące prawidłowego ogrzewania

Najlepsza temperatura pokojowa w zależności od pomieszczenia

To, jaka temperatura będzie najlepsza w Twoim domu, jest także zależne od przeznaczenia poszczególnych pomieszczeń, ich przestronności, dostępu do naturalnych wywietrzników w postaci okien itd. Przyjmuje się jednak uniwersalne wartości, które mogą stanowić punkt odniesienia w kontrolowaniu dogodnych wskaźników temperatury. 

Pomieszczenia dziennego użytku, takie jak salon, jadalnia czy pokój dzienny, najlepiej, aby miały temperaturę w granicach 20-22°C. Stanowią one często przestrzeń wypoczynkową, zatem organizm nie ma w nich okazji do produkowania energii i dlatego przy chłodniejszym powietrzu odczucie mogłoby być niekomfortowe.

Kuchnia, jako miejsce, w którym z reguły wiele się dzieje – krzątanina związana z przygotowywaniem posiłków, podgrzewaniem ich, gotowaniem, smażeniem i pieczeniem – wymaga nieco niższych temperatur. W idealnych warunkach jest to przedział 16-18°C, podobnie jak w sypialni. Komfortowy sen i nocny wypoczynek najlepiej realizować bowiem w wywietrzonym pomieszczeniu. Z kolei w łazience dbamy o utrzymanie temperatury w granicach 22-24°C.

Temperatura pokojowa może być łatwo zmieniona pilotem, kiedy posiadasz klimatyzator
Ustaw zalecaną temperaturę w każdym pomieszczeniu, a poczujesz się o wiele lepiej

Temperatura w domu latem a zimą

Mieszkając w Polsce i mając do czynienia z umiarkowanym klimatem, trzeba nastawiać się na znaczne amplitudy termiczne w ciągu roku. Temperatura powietrza na zewnątrz w upalne miesiące potrafi dawać się organizmowi we znaki: dochodzi do odwodnienia i utraty energii poprzez przegrzanie. W mieszkaniu dobrze jest chronić się przed tym za pomocą rozmaitych urządzeń i sprytnych rozwiązań.

Zimą w polskich warunkach (a przynajmniej w znacznej części kraju) trzeba korzystać z ogrzewania. W przeciwnym razie może dojść do zamarznięcia instalacji, a nawet do poważniejszych konsekwencji w postaci zniszczeń zewnętrznych i wewnętrznych w Twoim domu. Mogą one być również niebezpieczne dla zdrowia. Kiedy temperatura powietrza spada poniżej 5-10°C, z reguły w pomieszczeniu (zależnie od jakości docieplenia budynku) jest już zbyt zimno, by normalnie funkcjonować.

Najlepsza temperatura w pomieszczeniu dla noworodka

Jaka powinna być temperatura w domu, kiedy znajduje się w nim malutkie dziecko? To pytanie często zadawane przez młodych rodziców. Większość ekspertów wskazuje jednak na wartości bardzo zbliżone do tych sugerowanych dla dorosłych. Klucz stanowi jednak jeszcze dokładniejsze kontrolowanie, ile stopni mamy w pomieszczeniu, w którym dziecko przebywa i śpi, a także jaka jest wilgotność powietrza.

Najlepsza temperatura w domu - jaki jest przedział
Jaka jest najlepsza temperatura w domu? Wiele zależy od konkretnego pomieszczenia

Optymalna temperatura w domu ma ścisły związek właśnie z wilgotnością. Zbyt ciepłe powietrze może doprowadzić do przesadnego przesuszenia, które negatywnie oddziałuje na wrażliwe dziecięce błony śluzowe i może powodować dyskomfort. Z kolei zbyt wilgotne powietrze prowadzi do kłopotów z oddychaniem, ospałości i łatwiejszego rozwoju infekcji. Dobrze jest zaopatrzyć się w dokładny termometr pozwalający także na kompleksowy pomiar innych parametrów powietrza w Twoim mieszkaniu.

Najzdrowsza temperatura do spania

Jaka jest idealna temperatura do spania? Przyjmuje się, że w sypialni termometr powinien wskazywać około 17-18°C. Jeśli odczyt będzie wyższy, fazy snu ulegną skróceniu i organizm nie zregeneruje się wystarczająco. Natomiast zbyt niska temperatura poskutkuje nadmiernym poceniem się (mającym na celu rozgrzać zmarzłe ciało). Od powyższej reguły wyjątek stanowią osoby starsze oraz dzieci – w ich przypadku zalecane jest spanie w około 20°C.

Sprawdź też: Optymalna temperatura w lodówce – jaka powinna być?

Jak dbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach?

Troska o to, jaka jest temperatura, ma ścisły związek z rytmem dobowym oraz rocznym, a także – rzecz jasna – klimatem. Latem w polskich warunkach mogą przydać się klimatyzatory, wiatraki pokojowe oraz rolety chroniące przed wpadaniem przesadnej ilości promieni słonecznych do pomieszczeń. Z kolei zimą niezbędne są szczelne okna, docieplona elewacja i centralne ogrzewanie. W domach mogą sprawdzić się także kominki z płaszczem wodnym pozwalające na docieplenie pokojów. Ciekawym rozwiązaniem np. w łazienkach jest ogrzewanie podłogowe.

Dobry pomysł na całoroczną kontrolę temperatury – tej mierzalnej i odczuwalnej – oraz jakości powietrza stanowią nawilżacze i oczyszczacze. Dbanie o optymalną temperaturę w pomieszczeniach, w których spędzasz czas na co dzień, jest istotne przede wszystkim z przyczyn zdrowotnych. To drobiazg będący w stanie diametralnie zmienić nastawienie do życia, wydajność i gospodarkę energetyczną domowników.

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.