1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Malowanie mebli – poradnik. Jak pomalować meble i dobrać odpowiednią farbę?

Poradniki

3 lata temu

Malowanie mebli – poradnik. Jak pomalować meble i dobrać odpowiednią farbę?

DIY Wyposażenie
10
0
0
10
0

Malowanie mebli to tani i efektowny sposób na odnowienie i zmianę wnętrza. Renowacja mebli nie jest jednak codziennością, więc warto zapoznać się z przydatnymi radami. Jak pomalować meble i jaka farba do mebli jest odpowiednia? Odpowiedzi w artykule!

Renowacja mebli – czy malowanie mebli to dobry pomysł?

Malowanie mebli to doskonały pomysł z co najmniej kilku powodów. Za pomocą farb można stworzyć unikatowe, spersonalizowane meble, jakich nie ma nikt inny. Jest to też sposób na tańsze niż wymiana całego wyposażenia odnowienie wnętrza. Malowanie mebli wypada pozytywnie w kontekście ekologicznym, ponieważ zamiast produkować odpady i nabywać nowe sprzęty wystarczy kupić farbę. Dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów można też zwiększyć funkcjonalność konkretnych elementów, np. meble mogą stać się po malowaniu bardziej odporne na wodę czy zmywanie. Poza tym renowacja tych sprzętów może być niezwykle przyjemna i potrafi dać naprawdę wiele satysfakcji. O tym, jak przemalować meble i dać im drugie życie, przeczytasz w dalszej części artykułu.

Malowanie mebli jak to zrobić aby efekt był zadowalający
Możesz sam pomalować meble, lecz musisz pamiętać o kilku zasadach

Jak pomalować meble – krok po kroku

Malowanie mebli może się nieco różnić w zależności od tego, z jakiego materiału są one wykonane. Inaczej należy postępować w przypadku mebli drewnianych, a inaczej w przypadku tych z okleiny. Jest jednak kilka zasad, do których trzeba się dostosować niezależnie od typu mebla. Po pierwsze, przed malowaniem najlepiej jest rozkręcić mebel na jak najmniejsze części. Warto odkręcić wszystkie nogi, drzwiczki czy uchwyty. Pomoże to w precyzyjnym pokryciu farbą każdego elementu – po zakończeniu prac przy łączeniach czy rogach mebla nie będzie prześwitywać stary kolor.

Sprawdź też: Jaka farba do drewna będzie odpowiednia? Rodzaje farb do drewna, długość schnięcia i przedział cenowy produktów

Po rozkręceniu należy najpierw dokładnie umyć każdy fragment. Trzeba to jednak robić delikatnie, ponieważ nie może dojść do zbyt intensywnego namoczenia materiału. Następnie konieczna jest ocena stanu technicznego mebla. W przypadku występowania wypukłości, nierówności czy zadrapań, warto je zniwelować (chyba że zależy Ci na efekcie postarzenia, zniszczenia). Wszystko po to, by efekt prezentował się jak najlepiej. Można do tego użyć papieru ściernego lub, przy grubych i solidnych meblach, szlifierki. Ubytki można natomiast uzupełnić. Kolejny etap przygotowania to usunięcie kurzu i pyłu znajdującego się na powierzchni poszczególnych elementów. Po tym wystarczy już tylko przetrzeć mebel wilgotną ścierką z mydłem malarskim lub płynem do naczyń. To odtłuści powierzchnię, zwiększając jej przyczepność. Do odtłuszczenia można użyć też rozpuszczalnika. Jeśli powierzchnia mebla nie zostanie odpowiednio przygotowana, farba po czasie najprawdopodobniej odpadnie.

Malowanie mebli białą farbą możesz pomalować meble na wybrany kolor
Pomalowanie mebli zapewni im „drugie życie”

W przypadku gdy Twoje meble zawierają przeszklenia czy inne elementy, których nie da się odłączyć lub nie chcesz ich malować – zabezpiecz je przed farbą. Najwygodniej jest użyć do tego papierowej taśmy malarskiej. Jest delikatna i łatwo schodzi bez pozostawiania po sobie śladów. Jednak ze względu na materiał, z którego jest wykonana, uważaj, żeby nie nasiąknęła farbą w trakcie malowania.

Malowanie mebli drewnianych

Drewniane meble charakteryzują się wytrzymałością, która sprawia, że służą przez wiele lat. Niekiedy po czasie ich wygląd może nam się znudzić, więc wtedy zamiast wymieniać je na nowe, warto pomyśleć o renowacji. Po wykonaniu wszystkich kroków opisanych wyżej, przejdź do malowania. Użyj do tego pędzli, które nie pozostawiają po sobie włosów. Najlepiej, jeśli posiadasz je w różnych rozmiarach. Przyda się także wałek (tak samo – wygodnie jest mieć go w kilku wielkościach). Może być gąbkowy lub z krótkim włosiem. Zacznij od nakładania farby pędzlem w zakamarki, rogi i zagłębienia.

Malowanie mebli drewnianych dzięki temu zyskasz świeżość w swoim domu
Dzięki pomalowaniu mebli odświeżysz samodzielnie wnętrze mieszkania

Nakładaj preparat w małych ilościach, by na drewnie nie powstawały zacieki. Większe powierzchnie, np. boki szafki czy blaty, maluj za pomocą długich ruchów wałkiem. Farby do mebli dobrze jest nakładać warstwami, dlatego nie martw się, jeśli po pierwszej stary kolor drewnianej szafy nadal prześwituje. Ważne, by nakładać preparat równomiernie. Po upłynięciu czasu podanego w instrukcji będzie można dołożyć kolejną, bardziej kryjącą warstwę koloru. Gdy wszystkie elementy dokładnie wyschną, złóż z powrotem swój mebel. Warto przez kilka dni nie domykać do końca drzwiczek mebli, ponieważ mogą się one przykleić do ścianek. To zaś poskutkuje oderwaniem fragmentów farby.

Jak malować drewniane meble bez szlifowania?

Choć szlifowanie bardzo wpływa na przyczepność farby, możliwe jest także odnowienie drewnianych mebli bez używania szlifierki czy papieru ściernego. Wszystko to za sprawą farb kredowych. By pokryć nimi meble, wystarczy tylko oczyszczenie i odtłuszczenie powierzchni. Delikatne szlifowanie może być wykonywane tylko między kolejnymi warstwami farby, choć nie jest konieczne.

Malowanie mebli z okleiny

Nie tylko drewniane meble nadają się do malowania. Można też odnowić meble z okleiny, a proces ten wcale nie jest trudny. Na początku należy rozłożyć wszystko na jak najmniejsze części i dokładnie wyczyścić każdy element. Pamiętaj, by nie używać zbyt dużej ilości wody, a po umyciu mebli wysuszyć je. Następny krok to szlifowanie. By zwiększyć przyczepność farby, warto użyć drobnoziarnistego papieru ściernego i dokładnie wygładzić wszystkie powierzchnie. Potem należy już tylko odtłuścić zmatowiony mebel z okleiny za pomocą rozpuszczalnika i gotowe. Suche elementy można już malować, a jeśli chcesz, możesz przed farbą użyć jeszcze gruntu. To dodatkowo wzmocni trwałość efektu.

Ważne jest, by na meble z okleiny nie nakładać zbyt dużej ilości farby, gdyż w ten sposób mogą powstać zacieki. Malowanie ich jest czasochłonne, trzeba bowiem tworzyć cienkie i równomierne warstwy, a cały proces powtarzać nawet 5-6 razy. Po każdej warstwie konieczne jest odczekanie do całkowitego wyschnięcia. To, w zależności od rodzaju farby, może zająć nawet kilkanaście godzin. Po osiągnięciu zadowalającego krycia, meble można pokryć lakierem.

Meble z okleiny czy można je pomalować
Meble z okleiny również można malować

Popularne staje się także malowanie mebli kuchennych z okleiny farbą w sprayu. Warto pokryć folią malarską wszystko to, co znajduje się dookoła, a na twarz założyć maskę. Przy każdym rodzaju malowania niezbędne są także rękawiczki. Farbę należy rozpylać w odległości określonej na opakowaniu, zwykle jest to około 30 cm od malowanego przedmiotu.

Malowanie mebli z MDF

Popularne kiedyś meble z płyty MDF także da się stylowo przerobić. Należy postępować z nimi tak samo jak z tymi opisanymi wyżej, jednak znacznie większą uwagę trzeba przyłożyć do zmatowienia powierzchni. Aby to zrobić, płytę MDF można potraktować szlifierką lub papierem ściernym w zależności od tego, czy są do usunięcia jakieś nierówności.

Farba do mebli – jak ją odpowiednio dobrać?

Jaka farba do mebli będzie odpowiednia? W sklepach można znaleźć różne rodzaje. Warto zapoznać się z kilkoma z nich i wiedzieć, do jakich powierzchni najlepiej się sprawdzą.

Sprawdź też: Kolory farb do pokoju, kuchni, łazienki – jak je dobierać? Kolory ścian, palety farb – wszystko o dopasowywaniu koloru

Farba akrylowa do mebli

To zdecydowanie najpopularniejsza spośród wszystkich farb. Zwykle jest wodorozcieńczalna i szybkoschnąca. Mimo wysokiej trwałości, używając jej do starych, zniszczonych mebli, warto jednak zastosować grunt, który dodatkowo wzmocni jej przyczepność. Idealnie sprawdzi się jako farba do malowania mebli do salonu czy kuchni. Najbardziej popularne jest malowanie mebli na biało, ale farby akrylowe występują w wielu kolorach.

Farba kredowa

Odnawianie starych mebli z użyciem farby kredowej jest bardzo proste. To szybkoschnąca substancja z naturalnych składników, która może dawać różne efekty. Jest ona matowa i można nią osiągnąć pełne krycie czy nadać jej modnego „postarzonego” wyglądu. Nie jest ona jednak tak łatwo dostępna jak np. farba akrylowa, którą można kupić w każdym sklepie budowlanym. Nie jest też zbyt odporna na uszkodzenia mechaniczne. Im więcej kredy ma w składzie, tym lepsza jej trwałość.

Malowanie mebli farbą kredową czy ten sposób działa
Jednym ze sposobów na pomalowanie starych mebli jest farba kredowa

Farba kazeinowa

Farba kazeinowa należy do grona farb kredowych i jest z nich najtrwalsza. Zawdzięcza to obecności w składzie kazeiny, czyli białka mleka. Jeśli zastanawiasz się, czym pomalować meble, by nadać im trwały efekt postarzenia – farba kazeinowa będzie dobrym wyborem.

Farby ftalowe

Farba ftalowa to inaczej farba alkidowa. Powstaje na bazie oleju z dodatkiem żywicy alkidowej i bardzo dobrze się ją rozprowadza. Ze względu na długą trwałość polecane jest malowanie nią mebli ogrodowych. Charakteryzuje ją jednak intensywny zapach.

Farba w sprayu do mebli

Do malowania mebli coraz częściej używa się farb w sprayu. Są one łatwe w użyciu, a proces malowania jest bardzo szybki. Farby zamknięte w puszce z aerozolem występują w wielu kolorach i rodzajach, dlatego można je wykorzystywać do różnorodnych powierzchni.

Farba w sprayu sposób na szybkie i łatwe pomalowanie mebli
Farba w sprayu to coraz częściej wybierany sposób malowania mebli

Jak długo farba utrzymuje się na meblach?

Wszystkie etapy przygotowywania mebli do malowania są istotne, dlatego że wpływają na przyczepność farby, a więc także na jej trwałość. Precyzyjnie nałożona farba na dobrze przygotowanym podłożu powinna służyć przez wiele lat. Dla zwiększania trwałości wykorzystuje się farby podkładowe oraz lakiery. Bardzo ważne jest to, by dobrać farbę odpowiednią do warunków, w jakich będzie użytkowany mebel oraz do jego zastosowania. Nie każda farba, która sprawdzi się w kuchni, będzie odpowiednia do zastosowania np. na balkonie.

Sprawdź też: Farba do płytek – jak wybrać odpowiednią do swojego domu?

Czy farba do mebli nie zejdzie po umyciu powierzchni?

Meble to niezwykle funkcjonalne przedmioty, które towarzyszą nam na co dzień, a ich mycie jest bardzo istotną kwestią. Prawidłowo pomalowany mebel można czyścić, a farba nie powinna z niego schodzić. Jeśli dzieje się inaczej, prawdopodobnie popełniliśmy jakiś błąd podczas malowania.

Za pomocą farb możesz stworzyć dopasowane do własnych upodobań, oryginalne meble. Nie trzeba wydawać pieniędzy na nowe szafy czy półki. Wystarczy nieco chęci i kreatywności, by stworzyć coś naprawdę niezwykłego!

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *