1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Podpowiadamy, jak nawilżyć powietrze w pokoju – skuteczne metody

Poradniki

2 lata temu

Podpowiadamy, jak nawilżyć powietrze w pokoju – skuteczne metody

Wyposażenie
24
0
1
24
0

Wilgotność pomieszczenia to kwestia ważna dla zdrowia i samopoczucia każdego człowieka, choć niestety dość często bagatelizowana. Suche powietrze powoduje dyskomfort oraz dolegliwości układu oddechowego. Jak nawilżyć powietrze w pokoju?

Jak zmierzyć wilgotność powietrza w pomieszczeniu?

Jakość powietrza w domu ma ogromny wpływ zarówno na Twoje zdrowie, jak i na stan mieszkania. Chodzi tutaj nie tylko o temperaturę i stopień zanieczyszczenia, lecz także o poziom wilgotności. Suche powietrze to problem, z którym na pewno nie raz się spotkałeś, szczególnie w okresie grzewczym. Jak nawilżyć powietrze w pokoju? Istnieje na to kilka sposobów, w tym również domowych, które powinny pomóc uporać się z tą niedogodnością.

Od poziomu wilgotności powietrza w mieszkaniu czy domu zależy zarówno zdrowie, jak i komfort wszystkich domowników. Również niektóre wrażliwe przedmioty – takie jak drewniane meble, książki czy nawet tapety ścienne – mogą ucierpieć zarówno przez zbyt silne, jak i zbyt słabe nawilżenie powietrza. Jakie w takim razie jest odpowiednie? Przyjmuje się, że optymalny poziom wilgotności w zamkniętym pomieszczeniu powinien wynosić od 40 do 60 procent.

Temperatura powietrza ma również znaczenie dla jego nawilżenia. Zazwyczaj powyżej 20-21⁰C wilgotność spada do 50-55 procent. Większość ludzi czuje się dobrze właśnie w takich warunkach. Warto wiedzieć, że poziom nawilżenia powietrza waha się w zależności od pory roku. Wynika to z ogrzewania budynków i wietrzenia pomieszczeń. Latem, gdy okna są dłużej otwarte, wilgotne powietrze dostaje się do środka. W sezonie grzewczym nie dość, że mieszkania wietrzy się rzadziej, to kaloryfery dodatkowo wysuszają powietrze.

Jak sprawdzić, czy w Twoim mieszkaniu jest prawidłowy poziom wilgotności? Najprostszym sposobem jest zakupienie higrometru. Tego typu mierniki są stosunkowo tanie i powszechnie dostępne, a bardziej zaawansowane modele mają wbudowane dodatkowe gadżety, takie jak zegarki, termometry czy ciśnieniomierze. Możesz też stwierdzić, że nawilżenie powietrza w Twoim domu jest nieodpowiednie na podstawie własnego samopoczucia – kaszel, ból gardła oraz suchość w nosie to częste objawy związane ze zbyt suchym powietrzem.

jak nawilżyć powietrze w pokoju
Odpowiednio nawilżone powietrze jest niezwykle ważne dla naszego zdrowia i samopoczucia

Suche powietrze i jego wpływ na zdrowie – dlaczego jest złe?

Suche powietrze to przede wszystkim zagrożenie dla zdrowia i samopoczucia domowników. Osoby przebywające w pomieszczeniach o niedostatecznym poziomie wilgotności bardzo często zmagają się z wysuszeniem błon śluzowych układu oddechowego. Odczuwają wtedy suchość oraz drapanie w nosie i gardle, a także pojawia się u nich kaszel i częste kichanie. Skóra ludzi przebywających w niedostatecznie nawilżonych pomieszczeniach także cierpi – staje się przesuszona, swędzi i pęka.

Sprawdź też: Najważniejsze informacje o wilgotności powietrza w domu

Na suchość powietrza szczególnie wrażliwi są alergicy. Zbyt niski poziom wilgotności przyczynia się do zaostrzania objawów alergicznych powodowanych przez kurcz i roztocza. Na optymalne nawilżenie powietrza powinni także zwrócić uwagę rodzice małych dzieci, ponieważ skóra i układ oddechowy maluchów nie mają dostatecznie wykształconych barier ochronnych. Niemowlęta śpiące w pokojach o niedostatecznym poziomie wilgotności cierpią na przypadłość zwaną suchym nosem – często kichają, a także budzą się z płaczem z powodu utrudnionego oddychania.

Nawilżacz powietrza – najlepszy sposób na kontrolowanie wilgotności

Jak nawilżyć powietrze w pokoju dziecka bądź innym pomieszczeniu? Najprostszym, choć nie najtańszym, rozwiązaniem jest zakup elektronicznego nawilżacza powietrza. Istnieje kilka rodzajów tych urządzeń – między innymi parowe i ultradźwiękowe. Te pierwsze wypuszczają powietrze nasycone parą, drugie natomiast wykorzystują ultradźwięki do rozbijania cząsteczek wody i tworzenia delikatnej mgiełki nawilżającej.

Poszczególnych nawilżaczy powietrza używa się nieco inaczej – różnią się one między sobą choćby tym, w którym miejscu powinny zostać umieszczone, by pracować wydajnie. Z tego powodu przed zakupem urządzenia powinieneś zapoznać się z jego parametrami oraz zaleceniami producenta. Elektroniczny nawilżacz to jedna z lepszych odpowiedzi na pytanie, jak nawilżyć powietrze w pokoju niemowlaka – gadżety często są wyposażone również w oczyszczacze i filtry poprawiające komfort i dbające o zdrowie wrażliwych dzieci.

jak nawilżyć powietrze w pokoju
Na rynku dostępnych jest wiele nawilżaczy powietrza – warto poświęcić chwilę na wybranie najbardziej optymalnego do naszego mieszkania

Elektroniczne nawilżacze są zazwyczaj wyposażone w higrometry, dzięki którym możesz łatwo kontrolować stopień wilgotności w pomieszczeniach. Wbudowany czujnik podpowie Ci, czy nie używasz urządzenia zbyt intensywnie albo czy nie powinieneś zwiększyć jego mocy. Pamiętaj o tym, że zbyt silne nawilżenie powietrza jest również szkodliwe dla zdrowia domowników oraz elementów wyposażenia domu.

Zamiast elektronicznego gadżetu, możesz też wykorzystać „tradycyjny” nawilżacz – pojemnik z wodą umieszczony w ciepłym miejscu, w którym ciecz będzie swobodnie parować, na przykład przy pracującym kaloryferze. By to rozwiązanie działało, temperatura w pomieszczeniu musi być jednak dość wysoka (optymalna wartość to 22⁰C), woda nie będzie bowiem parować w zimnym pokoju.

Domowe sposoby nawilżania powietrza

Zakup nawilżacza nie jest konieczny, jeśli poziom wilgotności powietrza w Twoim domu czy mieszkaniu jest tylko trochę za niski albo szukasz tymczasowego rozwiązania. Istnieje kilka bardzo prostych metod, dzięki którym w prosty sposób zapewnisz sobie i domownikom optymalną zawartość cząsteczek wody w atmosferze. Jak nawilżyć powietrze w pokoju domowymi sposobami?

Wilgotny ręcznik na grzejniku

Sezon grzewczy to okres, w którym wszyscy są szczególnie narażeni na suche powietrze. Jak nawilżyć powietrze w pokoju zimą? Wystarczy, że powiesisz wilgotny ręcznik na pracującym grzejniku. Kaloryfery naturalnie wysuszają powietrze, a rzadkie otwieranie okien potęguje ten problem. Lekko zmoczony materiał powieszony na grzejniku odda wodę w postaci pary, dzięki czemu poziom wilgotności w pomieszczeniu powróci do optymalnej wartości.

Rośliny doniczkowe

Jeśli jesteś miłośnikiem roślin doniczkowych, z pewnością ucieszy Cię fakt, że istnieje kilka gatunków całkiem intensywnie oddających wodę do atmosfery. Należą do nich między innymi: aloes, fikus, bluszcz czy storczyk. Te gatunki pięknie wyglądają, a poza tym doskonale nadają się zarówno do salonu, jak i sypialni – nie tylko nawilżają powietrze, lecz także oczyszczają je, pochłaniając różnego rodzaju zanieczyszczenia.

Sprawdź też: Bluszcz w domu – jak go pielęgnować? Dbanie o bluszcz i pomysły na aranżacje

Rośliny doniczkowe to dobry sposób na zwiększenie wilgotności w pomieszczeniach wiosną i latem. Zimą ich metabolizm zwalnia, co przekłada się na zmniejszenie intensywności wydalania wody. Mimo to warto rozważyć wyposażenie w nie mieszkania – obecność roślin w przestrzeni poprawia samopoczucie domowników.

jak nawilżyć powietrze w pokoju_rośliny doniczkowe
Rośliny doniczkowe odgrywają bardzo ważną rolę w nawilżeniu powietrza w naszym domu

Sprawdź też: Paproć — wszystko o pielęgnacji paprotki. Uprawa rośliny oczyszczającej powietrze. Poradnik

Otwieranie drzwi od łazienki w trakcie i po kąpieli

Jak szybko nawilżyć powietrze w pokoju? Para wodna generowana w trakcie gorącej kąpieli czy prysznica to prosty i naturalny sposób na to, by zwiększyć wilgotność panującą w pomieszczeniach dzielących drzwi z łazienką. W trakcie albo po kąpieli po prostu wypuść powietrze z parą do pokoju. Uważaj jednak by nie przesadzić – zbyt mocne nawilżenie sprzyja rozwojowi pleśni i może niszczyć niektóre przedmioty w domu.

Wietrzenie pomieszczeń

Jak nawilżyć powietrze w pokoju latem? Najprostszym sposobem jest zwyczajne otwieranie okien. Latem powietrze na zewnątrz jest ciepłe, dlatego częste wietrzenie mieszkania nie powinno sprawić nikomu problemu (nie traci się cennej temperatury tak jak w sezonie grzewczym). Staraj się otwierać okna tak często, jak to możliwe, by wymienić suche powietrze ze środka pomieszczenia na wilgotne.

Częste wietrzenie to także odpowiedź na pytanie „jak nawilżyć powietrze w pokoju dziecka latem?”. Zapewnienie młodemu człowiekowi świeżego powietrza jest bardzo ważne dla jego zdrowia, dlatego zwracaj uwagę na to, by często otwierać okna w jego pokoju. Oczywiście pamiętaj również o zapewnieniu mu odpowiedniej temperatury! Wietrz pomieszczenie głównie w ciągu dnia – zimną nocą dziecko może się bardzo łatwo wyziębić.

Rozwieszanie mokrego prania

Jak nawilżyć powietrze w pokoju? Domowe sposoby obejmują także… rozwieszanie prania. Jeżeli posiadasz w mieszkaniu wewnętrzną wiszącą lub stojącą suszarkę, wilgotne pranie bardzo dobrze poradzi sobie z nadmiernie suchym powietrzem – szczególnie zimą. Schnący materiał zadziała podobnie jak mokry ręcznik – odda wodę atmosferze, zwiększając tym samym wilgotność w pomieszczeniu.

Wilgotne firany/zasłony

Rozwieszenie wilgotnych firan lub zasłon na karniszach to również bardzo dobry sposób na to, by poprawić stopień nawilżenia powietrza w pomieszczeniu. Jeśli więc zmagasz się z suchym powietrzem, a robisz porządki, nie czekaj na to, aż Twoje firany wyschną po praniu. Po prostu rozwieś je, a parująca z nich woda doprowadzi poziom wilgotności w pokoju do optymalnej wartości.

nawilżenie powietrza w pokoju_wilgotne zasłony
Wilgotne firany lub zasłony to doskonały sposób na nawilżenie pomieszczenia bez użycia nawilżacza

Odpowiednie nawilżenie powietrza w domu to kwestia bardzo istotna dla samopoczucia i zdrowia, dlatego nie warto jej bagatelizować. Zwróć uwagę na wilgotność pomieszczeń, w których często przebywasz – być może wiele Twoich nawracających dolegliwości (na przykład kaszel, kichanie czy drapanie w gardle) to wcale nie objawy przeziębienia albo sezonowej alergii, ale właśnie konsekwencja wdychania zbyt suchego powietrza.

24
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Nam własnie pomógł dopiero nawilżacz ultradźwiękowy. Czułam to bardzo szybko po zmianie ściągania na skórze. Mąż tak nie chrapał. Zwykły model za niecałe 200zł z truelife… a tyle walki z tym było kremy, krople, psikanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.