1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Wróżby andrzejkowe dla dzieci. Poznaj te najciekawsze!

Poradniki

7 miesięcy temu

Wróżby andrzejkowe dla dzieci. Poznaj te najciekawsze!

Święta
13
8
7
13
8

Jakie wróżby andrzejkowe dla dzieci najlepiej przygotować? Które z nich będą idealne dla przedszkolaków, a które dla starszych dzieciaków? Nasz poradnik wskaże Ci najciekawsze zabawy andrzejkowe dla dzieci w różnym wieku.

Znajdziesz u nas pomysły na andrzejki w przedszkolu lub domu. Spraw, by 29 i 30 listopada stały się magicznymi datami. Zorganizuj dzieciom ciekawe zabawy andrzejkowe, które będą dla nich nietypową formą spędzenia czasu. Andrzejki dla dzieci czas zacząć!

Wróżby andrzejkowe dla dzieci

Listopadowa szaruga na dobre rozpanoszyła się dookoła. Dla wielu z nas ten miesiąc jest najsmutniejszym i najbardziej ponurym w całym roku. Warto więc sprawić, by był weselszy! Możemy go umilić zarówno sobie, jak i najmłodszym. Jak? Warto zanurzyć się w świat andrzejkowych wróżb i zabaw! 

wróżby andrzejkowe dla dzieci
Wróżenie z wosku to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych wróżb andrzejkowych

Szukasz pomysłu na wróżby andrzejkowe dla dzieci? Doskonale trafiłeś! Znajdziesz u nas wiele ciekawych propozycji, które przypadną do gustu nie tylko dzieciakom. Pomyśleliśmy zarówno o tych najmłodszych, jak i nieco starszych pociechach. W końcu szkolne zabawy andrzejkowe tuż-tuż!

morele.net_korzystne oferty

Jak zrobić wróżby andrzejkowe dla dzieci?

Wybierając zabawy i wróżby na andrzejki, koniecznie pamiętaj o tym, że muszą one być dostosowane do wieku dzieciaków. Niektóre z zabaw będą idealne już dla najmłodszych, inne lepiej sprawdzą się na przykład podczas dyskotek andrzejkowych dla starszych dzieci. Lanie wosku to zdecydowanie jedna z najpopularniejszych wróżb, jednak podczas jej wykonywania musisz zachować absolutną ostrożność, a wykonywanie jej w asyście dużej grupy 4-letnich przedszkolaków może być bardzo niebezpieczne. Jeżeli jednak zdecydujesz się na tę zabawę, pomocny może być nasz poradnik, dzięki któremu odszyfrujesz woskowe symbole: Lanie wosku – symbole. Co oznaczają figury? Andrzejki 2023

Jakie jeszcze wróżby andrzejkowe dla dzieci możesz zorganizować? Koniecznie zapoznaj się z kolejnymi akapitami naszego artykułu!

Andrzejkowe wróżby dla najmłodszych

Wróżby na andrzejki w przedszkolu lub dla maluszków w wieku przedszkolnych nie powinny być oczywiście zbyt skomplikowane. Poniżej kilka sprawdzonych propozycji, które na pewno spotkają się z radosnym przyjęciem.

Do pierwszej z wróżb potrzebujesz kilku identycznych filiżanek lub kubków. Nie mogą być przezroczyste! Przygotuj także różne drobne przedmioty, które będą symbolem tego, co czeka wróżących. Na przykład moneta to symbol bogactwa, obrączka – małżeństwa, smoczek – licznego potomstwa itd. Każdy z przedmiotów przykryj kubkiem. Uczestnicy zabawy będą wybierać dowolne naczynie i dowiedzą się, jaka przyszłość ich czeka. Oczywiście przed każdym kolejnym dzieckiem zmień kolejność ustawienia kubeczków, tak aby przedszkolaki nie wiedziały, co gdzie się znajduje.

wróżba andrzejkowa dla dzieci – wróżby andrzejkowe dla dzieci
Przygotuj kilka identycznych filiżanek lub kubków oraz przedmiotów-symboli i rozpocznij zabawę we wróżenie

Kolejna zabawa wymaga od Ciebie przygotowania wróżb andrzejkowych do ciastek dla dzieci. Na małych karteczkach napisz ciekawe przepowiednie, mogą być rymowane. Następnie zwiń je i przyklej do papierków, w których znajdują się muffinki, którymi poczęstujesz dzieciaki. Oczywiście możesz skorzystać z alternatywnej wersji tej wróżby andrzejkowej i karteczki z przepowiedniami umieścić w papierkach po cukierkach. Taka niespodzianka w postaci wróżby na pewno dla wielu maluchów będzie dużym zaskoczeniem.

Sprawdź też: Kiedy są andrzejki? Skąd wzięły się wróżby andrzejkowe?

Na koniec jedna z najbardziej znanych, a przy okazji uwielbianych wróżb, czyli ta związana z… butami! Każde z dzieci powinno ściągnąć jeden ze swoich kapci. Następnie wszystkie należy ustawić jeden za drugim w ten sposób, że pierwszy but dotyka piętą ściany, a reszta zostaje ustawiona przed nim. Dziecko, którego but jest ostatni – przekłada go na sam początek. Właściciel papcia, który jako pierwszy dotknie przeciwległej ściany, weźmie ślub przed pozostałymi uczestnikami zabawy.

A jakie wróżby andrzejkowe dla nieco starszych dzieciaków sprawdzą się najlepiej? Znajdziesz je w kolejnych akapitach.

Wróżby andrzejkowe oraz zabawy na szkolne andrzejki

Wróżby na andrzejki szkolne co roku budzą wiele emocji podczas dyskotek i zabaw andrzejkowych. Większość z nich nie wymaga od Ciebie skomplikowanych przygotowań, mogą natomiast zapewnić uczniom dużo radości.

Pierwsza z wróżb pozwoli dzieciom poznać zawód, który będą w przyszłości wykonywać. Potrzebujesz do tego naczynia oraz karteczek z nazwami różnych profesji. Zabawa polega oczywiście na losowaniu kartoników.

Sprawdź też: Wróżby andrzejkowe – poznaj najciekawsze wróżby!

Druga propozycja to wróżenie ze słomek. Dzięki tej zabawie uczestnicy z imprezy andrzejkowej mogą znaleźć swoją bratnią duszę. Co będzie potrzebne? Słomki w różnych kolorach, miska z wodą oraz marker permanentny. Każdy z uczniów podpisuje nim swoją słomkę. Następnie wszystkie należy wrzucić do miski z wodą oraz czekać. Rurki, które się ze sobą połączą, wyznaczą pary osób, które następnie dostaną jakieś zadanie – może to być wspólny taniec lub zaśpiewanie piosenki.

andrzejkowa wróżba z sercem – wróżby andrzejkowe dla dzieci
Duże serce wycięte z brystolu pomoże Ci przygotować jedną z najpopularniejszych wróżb andrzejkowych dla dzieci

Na koniec hit wszystkich dyskotek, czyli możliwość poznania imienia przyszłego męża lub żony. Z dużej kartki technicznej (nie może prześwitywać!) wytnij serce. Na jednej ze stron wypisz imiona dziewczęce. Przygotuj drugie serduszko z imionami chłopięcymi. Na andrzejkach klasowych warto w sercu umieścić imiona wszystkich uczniów danej klasy – dzięki temu emocje mogą sięgnąć zenitu! Podczas zabawy dzieciaki mają za zadanie wkłuć się szpilką w dowolne miejsce kartonowego serca (nie widząc zapisanych na nim imion – wkłucie następuje od strony, na której ich nie widać) oraz poznać imię żony/męża.

Najciekawsze zabawy andrzejkowe dla dzieci

Andrzejkowe wróżby dla dzieci to coś, co najmłodsi uwielbiają. Poza różnorodnymi wróżbami opisanymi powyżej mamy kilka zabaw, które sprawdzą się dla chłopców i dziewczynek w każdym wieku, a nawet dla osób dorosłych.

Pierwsza z propozycji sprawi, że życzenia pomyślane w jej trakcie się spełnią! Przygotuj miskę z wodą oraz monetę. Każda z osób ma za zadanie wrzucić monetę do wody z odpowiedniej odległości (nie może być zbyt blisko!). Jeżeli podczas rzucania pomyśli życzenie i trafi monetą do wody – marzenie się spełni.

Kolejna zabawa andrzejkowa także jest związana z wodą. Przygotuj chleb lub bułki i podziel na małe kawałki. Każdy z uczestników zabawy otrzymuje jeden z nich i wrzuca go do miski wypełnionej wodą. Jeśli chleb będzie unosił się na powierzchni – życzenie spełni się w ciągu najbliższego roku. Jeżeli zatonie – dopiero za kilka lat.

Sprawdź też: Andrzejki – wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Ostatnia z proponowanych zabaw jest niezwykle łatwa do zorganizowania. Wystarczy, że przygotujesz książkę. Uczestnicy zabawy kolejno muszą pomyśleć pytanie, a następnie otworzyć książkę na dowolnej stronie i przeczytać pierwsze zdanie, które zauważą. Ma ono stanowić radę na przyszłość i być odpowiedzią na zadane w myślach pytanie. Oczywiście dzieci mogą podzielić się z innymi swoimi pytaniami na głos. Wybuchy śmiechu gwarantowane!

Andrzejki – wróżby dla starszych i młodszych

Jak widzisz – wróżb i zabaw andrzejkowych jest całe mnóstwo. Oczywiście wszystkie nasze propozycje możesz wykorzystać także podczas imprezy andrzejkowej dla dorosłych. Potrzebujesz więcej wróżb andrzejkowych? Wpisz w wyszukiwarce: „wróżby andrzejkowe dla dzieci do wydrukowania” lub „wróżby andrzejkowe dla dzieci do druku” a na pewno znajdziesz wiele ciekawych propozycji.

A czy Ty masz jakieś ulubione andrzejkowe wróżby? Które z nich pamiętasz z dawnych lat? Czy lubiłeś dyskoteki szkolne organizowane 30 listopada? Koniecznie napisz, jakie wróżby na andrzejki planujesz zorganizować w tym roku!

13
8

Podziel się:

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *