1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Kiedy są andrzejki? Skąd wzięły się wróżby andrzejkowe?

Poradniki

7 miesięcy temu

Kiedy są andrzejki? Skąd wzięły się wróżby andrzejkowe?

Święta
13
3
0
13
3

Zastanawiasz się, kiedy są andrzejki? Skąd w ogóle wziął się ten zwyczaj i jakie są najpopularniejsze wróżby andrzejkowe? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

Wieczór wróżb to specjalna uroczystość odprawiana w wigilię imienin Andrzeja, które są w naszym kraju niezwykle mocno celebrowane. Każdy powinien znać ich termin i złożyć życzenia wszystkim znajomym Andrzejom. Poznaj więc tę ważną datę!

Kiedy są andrzejki 2023?

Wielkimi krokami zbliżają się andrzejki. Kiedy właściwie wypadają i czy co roku jest to dokładnie ta sama data? Świętowane ma miejsce 29 listopada czy 30 listopada? Zapewniamy, że data jest niezmienna, dlatego też, jeśli raz ją zapamiętasz, już nigdy nie będziesz zadawał sobie pytania: „kiedy andrzejki?”. Będziesz tym samym między innymi mógł kupić przebranie na andrzejki z wyprzedzeniem. Nie ma bowiem nic bardziej męczącego niż szukanie stroju na imprezę kostiumową na ostatnią chwilę! Poznajmy więc tę magiczną datę.

kiedy są andrzejki i jakie wróżby oraz rekwizyty wybrać
Jakie wróżby przygotujesz na andrzejki 2023?

Andrzejki 2023 – data. Krótka historia tradycji andrzejkowych

Andrzejki 2023 – kiedy wypadają? Kiedy w tym roku są Andrzejki? Jak co roku będziemy świętować Andrzejki w nocy z 29 na 30 listopada. Przypadają one w wigilię imienin Andrzeja, które mają oczywiście miejsce 30 listopada.

Sprawdź też: Wróżby andrzejkowe – poznaj najciekawsze wróżby!

A skąd w ogóle wziął się ten zwyczaj? Jaki cel mają andrzejkowe wróżby? Andrzejki są związane z dniem św. Andrzeja Apostoła. Tradycja andrzejkowa ma już ponad 500 lat. Kiedyś była połączona przede wszystkim z chęcią dowiedzenia się, jak potoczy się życie uczuciowe panien szukających mężów. Ich patronem był właśnie św. Andrzej. Wróżby na andrzejki wykonywane tego dnia miały przynieść odpowiedź na pytania związane z zamążpójściem.

morele.net_korzystne oferty

Niektóre źródła podają, że to święto może się wywodzić nawet ze starożytnej Grecji lub nawiązywać do męczeńskiej śmierci świętego Andrzeja. Dziś 29 i 30 listopada to przede wszystkim czas zabaw będących przy okazji pożegnaniem czasu zabaw przed zbliżającym się adwentem. Dlatego też niezwykle popularne w tym czasie są różnego rodzaju imprezy kostiumowe.

Sprawdź też: Jakie dekoracje andrzejkowe wybrać? Zrób je sam!

Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe

Zabawy andrzejkowe, kiedyś brane bardzo na poważnie, aktualnie są ciekawym dodatkiem do imprez tego rodzaju. Imieniny Andrzeja, a właściwie ich wigilia, pełne są interesujących tradycji. Skoro wiesz już, na czym polegają andrzejki, kiedy są – poznaj najciekawsze zwyczaje.

Z czym kojarzy Ci się wieczór andrzejkowy? Pewnie tak jak większości – z laniem wosku. To zdecydowanie najpopularniejsza andrzejkowa wróżba i żadna zabawa andrzejkowa 2023 nie powinna pominąć tego punktu. Skąd się wywodzi? Dawniej andrzejki oraz katarzynki były świętami obchodzonymi równolegle i miały pomóc w odnalezieniu wybranka na całe życie. Aby tego dokonać – wylewano cynę (później: wosk) przez dziurkę od klucza, który symbolicznie miał otwierać bramę do innego świata. 

Jakie są inne popularne wróżby andrzejkowe? Oczywiście naprzemienne ustawianie butów. Ta osoba, której but pierwszy przekroczy próg domu, ta najwcześniej weźmie ślub. Ta okazja to także czas, kiedy możesz poznać imię swojego przyszłego małżonka – możesz się tego dowiedzieć dzięki losowaniu karteczek z imieniem lub na przykład przez przekłucie serca wyciętego z kartonu. Imię, które przekłujesz szpilką, będzie należeć do osoby, która jest Ci pisana. Wiele innych zabaw i wróżb andrzejkowych – nie tylko dla dzieci – znajdziesz w naszym artykule: Wróżby andrzejkowe dla dzieci. Poznaj te najciekawsze!

Wiesz już, kiedy są andrzejki 2023. A czy masz swoją ulubioną wróżbę andrzejkową? Czy wybierasz się w tym roku na imprezę kostiumową? Za co planujesz się przebrać? Pozostali czytelnicy na pewno będą wdzięczni za Twój komentarz!

13
3

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *