1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Kiedy są andrzejki? Skąd wzięły się wróżby andrzejkowe?

Poradniki

11 miesięcy temu

Kiedy są andrzejki? Skąd wzięły się wróżby andrzejkowe?

Święta
9
1
0
9
1

Zastanawiasz się, kiedy są andrzejki? Skąd w ogóle wziął się ten zwyczaj i jakie są najpopularniejsze wróżby andrzejkowe? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

Andrzejki to wieczór wróżb odprawianych w wigilię imienin Andrzeja, które są w naszym kraju niezwykle mocno celebrowane. Każdy powinien znać ich termin i złożyć życzenia wszystkim znajomym Andrzejom. Poznaj więc tę ważną datę!

Kiedy są andrzejki 2022?

Wielkimi krokami zbliżają się andrzejki. Kiedy właściwie wypadają i czy co roku jest to dokładnie ta sama data? Zapewniamy, że data jest niezmienna, dlatego też, jeśli raz ją zapamiętasz, już nigdy nie będziesz zadawał sobie pytania: „kiedy andrzejki?”. Będziesz tym samym między innymi mógł kupić przebranie na andrzejki z wyprzedzeniem. Nie ma bowiem nic bardziej męczącego niż szukanie stroju na imprezę kostiumową na ostatnią chwilę! Poznajmy więc tę magiczną datę.

kiedy są andrzejki i jakie wróżby oraz rekwizyty wybrać
Jakie wróżby przygotujesz na andrzejki 2022?

Andrzejki 2022 – data. Krótka historia tradycji andrzejkowych

Andrzejki 2022 – kiedy wypadają? Jak co roku będziemy świętować Andrzejki w nocy z 29 na 30 listopada. Przypadają one w wigilię imienin Andrzeja, które mają oczywiście miejsce 30 listopada.

Sprawdź też: Została Ci resztka świecy? Wykorzystaj ją ponownie!

A skąd w ogóle wziął się ten zwyczaj? Jaki cel mają wróżby andrzejkowe? Andrzejki są związane z dniem św. Andrzeja Apostoła. Tradycja andrzejkowa ma już ponad 500 lat. Kiedyś była połączona przede wszystkim z chęcią dowiedzenia się, jak potoczy się życie uczuciowe panien szukających mężów. Ich patronem był właśnie św. Andrzej. Wróżby wykonywane tego dnia miały przynieść odpowiedź na pytania związane z zamążpójściem.

kody rabatowe morele

Niektóre źródła podają, że andrzejki mogą się wywodzić nawet ze starożytnej Grecji lub nawiązywać do męczeńskiej śmierci świętego Andrzeja. Dziś 29 i 30 listopada to przede wszystkim czas zabaw będących przy okazji  pożegnaniem czasu zabaw przed zbliżającym się adwentem. Dlatego też niezwykle popularne w tym czasie są różnego rodzaju imprezy kostiumowe.

Najpopularniejsze wróżby andrzejkowe

Z czym kojarzy Ci się wieczór andrzejkowy? Pewnie tak jak większości – z laniem wosku. To zdecydowanie najpopularniejsza andrzejkowa wróżba. Skąd się wywodzi? Dawniej andrzejki oraz katarzynki były świętami obchodzonymi równolegle i miały pomóc w odnalezieniu wybranka na całe życie. Aby tego dokonać – wylewano cynę (później: wosk) przez dziurkę od klucza, który symbolicznie miał otwierać bramę do innego świata. 

Sprawdź też: Jak zrobić świeczkę? 4 sposoby na wyjątkowe świece

Jakie są inne popularne wróżby andrzejkowe? Oczywiście naprzemienne ustawianie butów. Ta osoba, której but pierwszy przekroczy próg domu, ta najwcześniej weźmie ślub. Andrzejki to także czas, kiedy możesz poznać imię swojego przyszłego małżonka – możesz się tego dowiedzieć dzięki losowaniu karteczek z imieniem lub na przykład przez przekłucie serca wyciętego z kartonu. Imię, które przekłujesz szpilką, będzie należeć do osoby, która jest Ci pisana. Wiele innych zabaw i wróżb andrzejkowych – nie tylko dla dzieci – znajdziesz w naszym artykule: Wróżby andrzejkowe dla dzieci. Poznaj te najciekawsze!

korzystne oferty morele

Wiesz już, kiedy są andrzejki 2022. A czy masz swoją ulubioną wróżbę andrzejkową? Czy wybierasz się w tym roku na imprezę kostiumową? Za co planujesz się przebrać? Pozostali czytelnicy na pewno będą wdzięczni za Twój komentarz!

9
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.