1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Dzień Singla – kiedy wypada i jak go spędzić?

Poradniki

5 miesięcy temu

Dzień Singla – kiedy wypada i jak go spędzić?

DIY Kalendarz Święta
28
5
0
28
5

Dzień Singla – powód do radości czy zmartwień? Okazja do świętowania czy rozpaczania nad swoim losem? Co najlepiej wtedy zrobić? Kiedy obchodzi się Dzień Singla 2024?

Samotność to coś, z czym mierzy się wiele osób, bez względu na podziały, jakie na mapie świata wyznaczają granice terytorialne. Bycie samotnym nie powinno być powodem do robienia sobie wyrzutów lub zamartwiania się swoim losem. Niekiedy jest to po prostu zupełnie niezależne od nas, pomimo usilnych starań w poszukiwaniach swojej drugiej połowy.

Taki stan ma jednak swoje zalety – nieograniczona wolność, pełna swoboda, brak konieczności dostosowywania swoich planów pod drugą osobę. Każdy kij ma dwa końce i niezależnie od sytuacji, warto spróbować dostrzec pozytywy. Czy wiecie jednak, że single obchodzą swoje święto? Kiedy jest Dzień Singla w Polsce w 2024 roku? Jak obchodzić Dzień Singla? Kalendarz podpowiada, że to już wkrótce.

Kiedy jest Dzień Singla 2024 w Polsce? Ta data zbliża się wielkimi krokami!

Dzień Singla, znany także jako Dzień Podwójnej Jedenastki to święto, które w naszym kraju przypada 15 lutego. Jest to stała data, co oznacza, że Dzień Singla 2023 obchodziliśmy tego samego dnia kalendarzowego, różni się jedynie dzień tygodnia. W Polsce Dzień Singla w 2024 roku przypadnie więc w czwartek 15 lutego. Oznacza to, że do celebracji tego święta pozostały około dwa tygodnie.

Dzień singla - przytulanie siebie
Zadbaj o siebie w Dzień Singla

Dzień Singla jako „antywalentynki”

Jak pewnie doskonale wiesz, Walentynki co roku wypadają 14 lutego. Święto zakochanych obchodzone na wspomnienie św. Walentego jest niejako związane z Dniem Singla, który stoi do niego w opozycji. W związku z tym, w wybranych przypadkach możesz spotkać się z sytuacją, gdy Dzień Singla przypada na 13 lutego – dzień przed świętem zakochanych.

Z uwagi na tę datę, Dzień Singla bywa niekiedy określany mianem antywalentynek. Naszym zdaniem jest to krzywdząca nazwa, która nadaje mu brzmienie negatywne. W większości przypadków dzień osób samotnych na naszym kontynencie jest obchodzony po Walentynkach, czyli 15 lutego.

Sprawdź też: Kalendarz świąt nietypowych – sprawdź, jakie jest dzisiaj święto!

Dzień Singla jako święto – czy jest co świętować?

To doskonała okazja do świętowania w niezwykle doborowym towarzystwie, czyli… z samym sobą! Nie ma nic złego w wyjściu do kina w pojedynkę, czy spędzeniu dnia w samotności. Kawa na mieście bez koleżanki lub wyjście na drinka bez kumpla? Dlaczego nie?!

Myśląc o społecznej akceptacji osób pozostających bez partnera, często przychodzą na myśl niewybredne uwagi starszych osób, adresowane do młodszego pokolenia podczas rodzinnych spotkań. Wsłuchując się w ich treść, można uznać, że w opinii społeczeństwa, osoby, które z różnych względów nie zdecydowały się na związek, mają być życiowymi nieudacznikami. Tymczasem – nic bardziej mylnego!

Opinia socjologów jest tu jednoznaczna – single to, w zdecydowanej większości, osoby, które świetnie radzą sobie w życiu. Nie narzekają na warunki mieszkaniowe, śmiało realizują pasje, dbając jednocześnie o karierę i rozwój osobisty. To wszystko, bezsprzecznie, zasługuje na szacunek i uznanie społeczeństwa. Podobnie jak miłe spędzenie Dnia Singla 2024!

Dzień Singla – kiedy wypada i jak go spędzić? Samotna kobieta na ławce
Samotne drzewa, jeśli w ogóle wyrosną, rosną silnie.

Ilu singli mieszka w Polsce?

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, ile osób w Polsce żyje bez partnera? Jeśli tak, z pewnością zdążyliście już poznać odpowiedź na to pytanie. Wszystkim tym, którzy nigdy nie interesowali się problematyką struktury gospodarstw domowych w naszym kraju, serwujemy garść statystyk.

Ilu w Polsce jest samotnych ludzi? Liczba ta wynosi obecnie około 8 milionów, co stanowi niemal ćwierć populacji całego kraju. Według danych Eurostatu, w latach 2011-2021 liczba jednoosobowych gospodarstw domowych wzrosła z 2,77 mln do 3,7 mln. Czy można tu mówić o sytuacji alarmującej? Choć prognozy nie są optymistyczne, Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej o najniższym wskaźniku osób żyjących samotnie!

Sprawdź też: Dzień Babci 2024. Którego dnia wypada? Wszystko o dniu

Z około 220 milionów wszystkich gospodarstw całej UE, 33% jest zamieszkanych przez tylko jedną osobę. To przypadku wybranych krajów ta średnia jest jeszcze wyższa. Koronnym przykładem jest tu Szwecja, gdzie co drugie gospodarstwo tworzy tylko jedna osoba (52% gospodarstw tworzonych przez jedną osobę). Niedaleko za Szwecją plasują się inne kraje nordyckie, jak Finlandia czy Dania.

Warto zaznaczyć, że Polska znajduje się w grupie krajów z najniższym odsetkiem ludzi mieszkających samotnie. Nasz kraj ze wskaźnikiem około 27% pojedynczych gospodarstw znajduje się obok Słowacji i Portugalii. Według prognoz trend ten będzie jednak rósł. 

Kto wymyślił Dzień Singla?

„Wspaniale, kolejne święto z krajów zachodnich!” – to błąd! Dzień Singla jest świętem, które swój początek wywodzi z Chin. I to właśnie w Państwie Środka święto to szerzej jest znane pod nazwą Dnia Podwójnej Jedenastki. Nazwa ta ma związek z datą – wspominaliśmy już, że 15 lutego to data obchodzona jedynie w Europie. W przypadku Azji święto to przypada 11 listopada (11.11) – obecność czterech jedynek w dacie ma w tym przypadku głębsze znaczenie.

Dzień Singla – kiedy wypada i jak go spędzić? Ulica w Chinach
Dzień Singla nie jest świętem zapoczątkowanym w jednym z krajów Zachodu

Dwie jedenastki zyskują sens i sama nazwa przestaje wydawać się dziwną, jednak jest tu jeszcze drugie dno. Wybór tego dnia jest ściśle związany z zapisem cyfry 1 w chińskim alfabecie, w którym przypomina ona patyk. W chińskim slangu internetowym to również określenie samotnego mężczyzny (takiego, który nie ma żony), który nie dodaje gałęzi (czyli patyków) do drzewa genealogicznego.

Najpopularniejsza teoria pochodzenia święta jest związana z Uniwersytetem Nankińskim. Czterech studentów tej uczelni w 1993 roku łamało sobie głowy nad planem zawarcia związków małżeńskich. Efektem burzy mózgów było osiągnięcie zgody na temat tego, że status singla wymaga odpowiedniej celebracji. Koledzy przyznali, że najlepszą datą będzie 11 listopada, z uwagi na cztery jedynki i powiązanie ze slangiem internetowym.

Sprawdź też: Dzień Dziadka 2024. Kiedy obchodzimy? Historia święta

Kup sobie prezent sam/sama!

Czy wypada podarować sobie coś z okazji omawianego święta? Najlepszym prezentem będzie przede wszystkim akceptacja samego siebie. Jeżeli nie jesteś singlem z wyboru i chciałbyś kogoś znaleźć – prezentem niejako może być założenie konta na portalu randkowym.

Jeżeli preferujesz bardziej tradycyjne upominki – po prostu kup sobie coś ładnego! Coś, o czym zawsze marzyłeś. Nieważne, czy będzie to nowy smartfon, designerska lampa, czy po prostu ulubiona czekolada. To Ty masz być zadowolony, a że sam siebie znasz najlepiej – nie będziemy Cię zanadto zanudzać propozycjami prezentowymi. Jedyne, co polecamy, to skorzystanie z naszych kodów rabatowych, które znajdziesz poniżej. Bo prezent na Dzień Singla 2024 wcale nie musi być drogi! 

korzystne oferty morele

Jak spędzić Dzień Singla?

Jak spędzić Dzień Singla? Przede wszystkim – ciesz się życiem! Rób to, na co masz ochotę! Ty najlepiej wiesz, co sprawia Ci przyjemność i co chcesz robić w dniu swojego święta. Spędź ten dzień niebanalnie. Jeżeli jednak wolisz świętować z kimś – umów się ze znajomymi w knajpie lub po prostu zaproś ich do siebie na planszówki.

Podsumowując: kiedy jest Dzień Singla w Polsce? W Europie przyjmuje się, że data ta to 15.02, jednak prawie na całym świecie single świętują 11.11. Tylko od Ciebie zależy, kiedy chcesz celebrować to święto.

Kawa podana w kawiarni
A jak Ty spędzisz Dzień Singla 2024?

Wierzymy, że podsunęliśmy Ci odpowiednie pomysły na to, jak spędzić to święto w Polsce oraz wiesz już, jaki prezent sobie sprawić. Akceptacja samego siebie jest równie ważną kwestią – jeśli jesteś samotny/samotna to daj temu wyraz. Już wkrótce będziesz mieć ku temu doskonałą okazję. I koniecznie pochwal się w komentarzu, jak zamierzasz wykorzystać ten dzień! 

Sprawdź też: Ostatki – co to jest? Kiedy wypadają ostatki 2024?

28
5

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *