1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Andrzejki – wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Poradniki

5 miesięcy temu

Andrzejki – wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Święta
18
4
1
18
4

Andrzejki to czas dobrej zabawy, ciekawych wróżb i często spotkań ze znajomymi. Z naszego poradnika dowiesz się wszystkiego o tym niezwykłym dniu!

Kiedy są andrzejki? Skąd wziął się ten zwyczaj? Jakie andrzejkowe wróżby sprawdzą się najlepiej podczas imprezy andrzejkowej i jak ją zorganizować? Nasz przewodnik andrzejkowy odpowie na wszystkie te pytania!

Andrzejki – kiedy wypadają?

Andrzejki 2023, tak jak co roku – wypadają w nocy z 29 na 30 listopada. Oznacza to, że przypadają w wigilię imienin Andrzeja. Te z kolei mają miejsce 30 listopada. Jednak wiele osób obchodzi tę okazję właśnie ostatniego dnia listopada.

Zastanawiasz się, jak spędzić ten dzień i jak się do niego przygotować? Możesz zdecydować się na wróżby w domowym zaciszu lub organizację imprezy andrzejkowej. Jak powinna wyglądać? Jakie wróżby zorganizować i jak zrobić tanie dekoracje andrzejkowe? Tego dowiesz się z poradnika: Jakie dekoracje andrzejkowe wybrać? Zrób je sam!, natomiast odpowiedź na pozostałe pytania poznasz w tym artykule!

kiedy są andrzejki i imieniny Andrzeja_kartka z kalendarza
Kiedy obchodzimy andrzejki?

Skąd się wzięły andrzejki?

Uważa się, że historia andrzejek sięga nawet starożytności, a dokładniej starożytnej Grecji. Polskie piśmiennictwo wspomina o nich po raz pierwszy pod koniec XVI wieku w moralitecie Marcina Bielskiego. Wcześniej święto to było znane jako jędrzejówki lub jędrzejki. Kiedy andrzejki wtedy miały miejsce? Odprawiano je w wigilię dnia świętego Andrzeja Apostoła, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. Dlaczego? Wedle wierzeń pogańskich w okresie przed adwentem na ziemi pojawiają się dusze zmarłych oraz zjawy. Ich obecność z kolei miała wzmacniać siłę wróżb, które były uważane za wiarygodne i mające niebagatelne znaczenie.

Andrzejki – wróżby, które koniecznie musisz przygotować!

Wiesz już, co to są andrzejki i jaka jest ich historia. Czas odpowiednio się do nich przygotować! Lanie wosku to oczywiście absolutny must have, nie musimy chyba o tym przypominać. Chcesz poznać więcej zabaw andrzejkowych? Sprawdź nasze propozycje!

Wróżby na andrzejki, które warto przygotować i sprawdzić, jaka przyszłość nas czeka. Dzięki nim nasza zabawa andrzejkowa 2023 z pewnością będzie znakomita!

  • Przestawianie butów – chyba wszyscy to znamy. Ustawiamy buty naprzemiennie przy ścianie przeciwległej do drzwi. Następnie ostatni but wędruje na początek i tak aż do momentu, gdy jeden z nich przekroczy próg. Jego właściciel najwcześniej stanie na ślubnym kobiercu.
  • Niezatapialna przyjaźń – każda z osób po kolei wypisuje imiona swoich najbliższych przyjaciół na małych karteczkach. Następnie wrzuca je do miski. Kolejny etap to wlanie zimnej wody do miseczki. Papierek, który wypłynie jako pierwszy, zawiera imię osoby, która pozostanie przyjacielem do końca naszych dni.
  • Wróżenie ze skórki jabłka – każdy z uczestników obiera jabłko. Ten, którego obierek jest najdłuższy, będzie  miał szczęście przez cały najbliższy rok! Dodatkowo możecie rzucić skórki za siebie i spróbować rozszyfrować symbolikę kształtu, który przybrała wyrzucona skóra.
  • Losowanie przedmiotów – przygotuj nieprzezroczysty worek i wrzuć do niego różne przedmioty-symbole. Mogą to być na przykład: obrączka, paszport, moneta, dziecięcy smoczek oraz wiele innych. Każdy z nich będzie oznaczać kolejno: rychły ślub, podróże, bogactwo, potomka. Każdy z uczestników kolejno losuje jedną z rzeczy i poznaje swoją przyszłość.
wróżby na andrzejki_lanie wosku
Na jakie wróżby andrzejkowe zdecydujesz się w tym roku?

Więcej ciekawych propozycji znajdziesz w naszym artykule: Wróżby andrzejkowe – poznaj najciekawsze wróżby! Jeżeli organizujesz imprezę andrzejkową, koniecznie dowiedz się, co jeszcze poza andrzejkowymi wróżbami powinieneś przygotować.

Impreza andrzejkowa – jak się do niej przygotować?

Pierwszym elementem, o który musisz zadbać podczas organizowania zabawy na andrzejki, są dekoracje. Pomysły na tanie i efektowne ozdoby DIY poznałeś na początku tego artykułu. Czas dowiedzieć się, o czym jeszcze koniecznie musisz pamiętać.

Strój na andrzejki – elegancka sukienka czy przebranie na andrzejki?

Jaki strój na andrzejki wybrać? Organizując zabawę andrzejkową, koniecznie zastanów się, jaką formę powinna przybrać. Czy goście mają być ubrani elegancko, czy casualowo? A może zdecydujesz się na popularną andrzejkową imprezę kostiumową? Koniecznie pomyśl o tym z wyprzedzeniem i poinformuj gości podczas zapraszania ich! Zakup sukienki andrzejkowej lub stroju może wiązać się z długim czasem poszukiwań, dlatego znajomi na pewno będą wdzięczni, jeśli z wyprzedzeniem dowiedzą się czego szukać.

przyjaciele podczas andrzejkowej imprezy przebieranej
Czy zdecydujesz się w tym roku na imprezę przebieraną podczas andrzejek?

Z pewnością obie opcje są kuszące – sukienki na andrzejki to wyjątkowe kreacje, których kolory, wzory i fasony nie są odpowiednie na mnóstwo innych uroczystości. Przebrania to również ciekawa opcja, jednak zarówno garnitur, jak i sukienka na andrzejki sprawią, że będzie to naprawdę szykowna impreza.

Sprawdź też: Kiedy są andrzejki? Skąd wzięły się wróżby andrzejkowe?

Przekąski na andrzejki

Co na andrzejki do jedzenia? Jeśli organizujesz zabawę andrzejkową dla znajomych – nie możesz zapomnieć o przekąskach! Tak naprawdę menu andrzejkowe nie musi być szczególnie niezwykłe. Warto jednak podać je na ciekawie zaaranżowanym stole i zadbać o serwetki z motywem kojarzącym się z tym świętem. Przygotuj to, co sam lubisz i co trafi w gusta Twoich gości! Jeżeli wśród zaproszonych osób są wegetarianie lub weganie, koniecznie uwzględnij to, przygotowując menu.

Jeżeli organizujesz andrzejki dla dzieci – szczególnie warto zadbać o nietypową formę przekąsek na andrzejki. Mogą to być chrupki w kształcie duszków, muffinki w tematycznych papilotkach czy ciasteczka w kształcie klucza. Pomysły te możesz wykorzystać także na andrzejkach w przedszkolu. Więcej o dziecięcych andrzejkach przeczytasz tutaj: Wróżby andrzejkowe dla dzieci. Poznaj te najciekawsze!

Prezent na andrzejki

Co się robi w andrzejki? Czy wręczanie prezentów andrzejkowych jest standardem? Oczywiście tego zwyczaju przestrzegamy w dwóch sytuacjach. Pierwsza z nich to oczywiście imieniny Andrzeja. Druga sytuacja to ta, gdy idziemy na imprezę andrzejkową – warto wręczyć organizatorowi jakiś drobny upominek. Do podarunków możesz dołączyć zabawne kartki na andrzejki.

morele.net_korzystne oferty

Wiesz już jak zorganizować andrzejki. Dekoracje oraz historia tego święta także nie mają przed Tobą tajemnic. Pamiętaj więc o życzeniach na andrzejki dla wszystkich znajomych Andrzejów i baw się dobrze!

18
4

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *