1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Andrzejki – wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Poradniki

4 miesiące temu

Andrzejki – wszystko, co musisz o nich wiedzieć!

Święta
5
1
1
5
1

Andrzejki to czas dobrej zabawy, ciekawych wróżb i często spotkań ze znajomymi. Z naszego poradnika dowiesz się wszystkiego o tym niezwykłym dniu!

Kiedy są andrzejki? Skąd wziął się ten zwyczaj? Jakie andrzejkowe wróżby sprawdzą się najlepiej podczas imprezy andrzejkowej i jak ją zorganizować? Nasz przewodnik andrzejkowy odpowie na wszystkie te pytania!

Andrzejki – kiedy wypadają?

Andrzejki 2022, tak jak co roku – wypadają w nocy z 29 na 30 listopada. Oznacza to, że przypadają w wigilię imienin Andrzeja. Te z kolei mają miejsce 30 listopada. Jednak wiele osób obchodzi andrzejki właśnie ostatniego dnia listopada.

Sprawdź też: Kiedy są andrzejki? Skąd wzięły się wróżby andrzejkowe?

Zastanawiasz się, jak spędzić ten dzień i jak się do niego przygotować? Możesz zdecydować się na wróżby w domowym zaciszu lub organizację imprezy andrzejkowej. Jak powinna wyglądać? Jakie wróżby zorganizować i jak zrobić tanie dekoracje andrzejkowe? Tego dowiesz się z poradnika: Jakie dekoracje andrzejkowe wybrać? Zrób je sam!, natomiast odpowiedź na pozostałe pytania poznasz w tym artykule!

kiedy są andrzejki i imieniny Andrzeja_kartka z kalendarza
Kiedy obchodzimy andrzejki?

Skąd się wzięły andrzejki?

Uważa się, że historia andrzejek sięga nawet starożytności, a dokładniej starożytnej Grecji. Polskie piśmiennictwo wspomina o nich po raz pierwszy pod koniec XVI wieku w moralitecie Marcina Bielskiego. Wcześniej andrzejki były znane jako jędrzejówki lub jędrzejki. Odprawiano je w wigilię dnia świętego Andrzeja Apostoła, czyli w nocy z 29 na 30 listopada. Dlaczego? Wedle wierzeń pogańskich w okresie przed adwentem na ziemi pojawiają się dusze zmarłych oraz zjawy. Ich obecność z kolei miała wzmacniać siłę wróżb, które były uważane za wiarygodne i mające niebagatelne znaczenie.

kody rabatowe morele

Andrzejki – wróżby, które koniecznie musisz przygotować!

Wiesz już, co to andrzejki i jaka jest ich historia. Czas odpowiednio się do nich przygotować! Lanie wosku to oczywiście absolutny must have, nie musimy chyba o tym przypominać. Chcesz poznać więcej zabaw andrzejkowych? Sprawdź nasze propozycje!

Wróżby na andrzejki, które warto przygotować i sprawdzić dzięki nim jaka przyszłość nas czeka.

  • Przestawianie butów – chyba wszyscy to znamy. Ustawiamy buty naprzemiennie przy ścianie przeciwległej do drzwi. Następnie ostatni but wędruje na początek i tak aż do momentu, gdy jeden z nich przekroczy próg. Jego właściciel najwcześniej stanie na ślubnym kobiercu.
  • Niezatapialna przyjaźń – każda z osób po kolei wypisuje imiona swoich najbliższych przyjaciół na małych karteczkach. Następnie wrzuca je do miski. Kolejny etap to wlanie zimnej wody do miseczki. Papierek, który wypłynie jako pierwszy, zawiera imię osoby, która pozostanie przyjacielem do końca naszych dni.
  • Wróżenie ze skórki jabłka – każdy z uczestników obiera jabłko. Ten, którego obierek jest najdłuższy, będzie  miał szczęście przez cały najbliższy rok! Dodatkowo możecie rzucić skórki za siebie i spróbować rozszyfrować symbolikę kształtu, który przybrała wyrzucona skóra.
  • Losowanie przedmiotów – przygotuj nieprzezroczysty worek i wrzuć do niego różne przedmioty-symbole. Mogą to być na przykład: obrączka, paszport, moneta, dziecięcy smoczek oraz wiele innych. Każdy z nich będzie oznaczać kolejno: rychły ślub, podróże, bogactwo, potomka. Każdy z uczestników kolejno losuje jedną z rzeczy i poznaje swoją przyszłość.
wróżby na andrzejki_lanie wosku
Na jakie wróżby andrzejkowe zdecydujesz się w tym roku?

Więcej ciekawych propozycji znajdziesz w naszym artykule: Wróżby andrzejkowe – poznaj najciekawsze wróżby! Jeżeli organizujesz imprezę andrzejkową, koniecznie dowiedz się, co jeszcze poza andrzejkowymi wróżbami powinieneś przygotować.

Impreza andrzejkowa – jak się do niej przygotować?

Pierwszym elementem, o który musisz zadbać podczas organizowania zabawy na andrzejki, są dekoracje. Pomysły na tanie i efektowne ozdoby DIY poznałeś na początku tego artykułu. Czas dowiedzieć się, o czym jeszcze koniecznie musisz pamiętać.

Strój na andrzejki – elegancka sukienka czy przebranie na andrzejki?

Jaki strój na andrzejki wybrać? Organizując zabawę andrzejkową, koniecznie zastanów się, jaką formę powinna przybrać. Czy goście mają być ubrani elegancko czy casualowo? A może zdecydujesz się na popularną andrzejkową imprezę kostiumową? Koniecznie pomyśl o tym z wyprzedzeniem i poinformuj gości podczas zapraszania ich! Zakup sukienki andrzejkowej lub stroju może wiązać się z długim czasem poszukiwań, dlatego znajomi na pewno będą wdzięczni, jeśli z wyprzedzeniem dowiedzą się czego szukać.

przyjaciele podczas andrzejkowej imprezy przebieranej
Czy zdecydujesz się w tym roku na imprezę przebieraną podczas andrzejek?

Przekąski na andrzejki

Co na andrzejki do jedzenia? Jeśli organizujesz zabawę andrzejkową dla znajomych – nie możesz zapomnieć o przekąskach! Tak naprawdę menu andrzejkowe nie musi być szczególnie niezwykłe. Warto jednak podać je na ciekawie zaaranżowanym stole i zadbać o serwetki z motywem kojarzącym się z tym świętem. Przygotuj to, co sam lubisz i co trafi w gusta Twoich gości! Jeżeli wśród zaproszonych osób są wegetarianie lub weganie, koniecznie uwzględnij to, przygotowując menu.

Jeżeli organizujesz andrzejki dla dzieci – szczególnie warto zadbać o nietypową formę przekąsek na andrzejki. Mogą to być chrupki w kształcie duszków, muffinki w tematycznych papilotkach czy ciasteczka w kształcie klucza. Pomysły te możesz wykorzystać także na andrzejkach w przedszkolu. Więcej o dziecięcych andrzejkach przeczytasz tutaj: Wróżby andrzejkowe dla dzieci. Poznaj te najciekawsze!

Prezent na andrzejki

Czy wręczanie prezentów andrzejkowych jest standardem? Oczywiście tego zwyczaju przestrzegamy w dwóch sytuacjach. Pierwsza z nich to oczywiście imieniny Andrzeja. Druga sytuacja to ta, gdy idziemy na imprezę andrzejkową – warto wręczyć organizatorowi jakiś drobny upominek. Do podarunków możesz dołączyć zabawne kartki na andrzejki.

korzystne oferty morele

Wiesz już jak zorganizować andrzejki. Dekoracje oraz historia tego święta także nie mają przed Tobą tajemnic. Pamiętaj więc o życzeniach na andrzejki dla wszystkich znajomych Andrzejów i baw się dobrze!

Podczas lania w wosku w andrzejki niezbędne będą świeczki. Dowiedz się, jak zrobić je samodzielnie i jak wykorzystać ich resztki.

5
1

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.