Quantcast
  1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak zrobić bombki decoupage? Podpowiadamy, jak samemu wykonać unikatowe ozdoby choinkowe

Poradniki

2 lata temu

Jak zrobić bombki decoupage? Podpowiadamy, jak samemu wykonać unikatowe ozdoby choinkowe

Dekoracja wnętrz DIY
10
1
0
10
1

Bombki decoupage to unikalne dekoracje, którymi można przystroić choinki oraz stroiki. Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Zobacz więc, jak zrobić niespotykane ozdoby świąteczne, które przyciągną wzrok każdego!

Czym jest decoupage?

Decoupage, zwany inaczej metodą serwetkową, to oryginalna metoda zdobnicza. Ta technika dekoracyjna polega na przystrajaniu przedmiotów za pomocą serwetek lub specjalnych papierów do decoupage. Udekorować można praktycznie wszystko. Jeśli zamarzy Ci się nowa szkatułka, biżuteria czy element zdobiący wnętrze, z decoupage bez problemu stworzysz swoje własne, małe i niepowtarzalne dzieło sztuki.

W technice decoupage papierowe materiały przykleja się na odpowiednio przygotowane powierzchnie i tym samym zmienia się wygląd przedmiotów. Po przyklejeniu ozdobnych elementów utrwala się je kilkoma warstwami lakieru. Zabieg ten powoduje, że papierowe motywy wtapiają się w przedmiot i stają się całkowicie niewyczuwalne. Dzięki temu gotowa dekoracja wygląda, jakby była namalowana na powierzchni ozdabianego obiektu.

Bombki Decoupage
Decoupage czyli metoda zdobnicza serwetkami | Źródło: wikipedia.org

Cały proces zdobienia decoupage nie jest skomplikowany oraz nie wymaga specjalnych zdolności plastycznych. Na wykonanie dekoracji z serwetkowych wzorów nie trzeba też przeznaczać dużo czasu. Choć schnięcie oklejanego przedmiotu może trochę potrwać, to samo wykonanie zdobień zajmuje dosłownie chwilę. Zastosowanie łatwej i szybkiej techniki decoupage pozwala odmienić stare przedmioty lub stworzyć całkowicie nowe dodatki wpisujące się w indywidualne gusta estetyczne.

Bombki decoupage – coraz popularniejsza ozdoba choinkowa

Decoupage stało się bardzo popularną formą rękodzieła. Wynika to z łatwości techniki, której mogą podjąć się nawet mało utalentowani amatorzy sztuki, a także z pięknego efektu, jaki zapewnia serwetkowa ozdoba. Nie bez znaczenia pozostaje również to, żedecoupage pozwala na stworzenie unikalnego przedmiotu. Ciekawe dekoracje wykonane ze wzorów zaczerpniętych z serwetek sprawiają, że ozdabiana rzecz staje się nie do podrobienia.

Bombki decoupage
Bombki decoupage wykonane z serwetek | Źródło: inspirello.pl

Decoupage można zastosować na różnych przedmiotach i powierzchniach. Warto wpleść go do dekoracji świątecznych, które zdobią domy w bożonarodzeniowym okresie. Bombki decoupage będą stanowiły świetną ozdobę dla choinki czy stroika umieszczonego na stole lub zawieszonego na drzwiach. Dowiedz się, co jest potrzebne do zrobienia bombki decoupage oraz jak wykonać to oryginalne zdobienie.

Co jest potrzebne do zrobienia bombki decoupage?

Chcąc wykonać bombki decoupage, należy zaopatrzyć się w kilka podstawowych narzędzi do tworzenia papierniczych zdobień. Nie musisz od razu kupować profesjonalnych dodatków, od których pękają sklepy z akcesoriami do decoupage. Zaczynając przygodę z tą techniką zdobniczą, wystarczą Ci:

  • papierowe serwetki,
  • klej do decoupage – można go zastąpić Wikolem,
  • płaski pędzelek z naturalnym włosiem – przyda się do nakładania spoiwa,
  • jasna farba akrylowa, która odegra rolę bazy,
  • lakier akrylowy.
Oryginalne bombki na choinkę DIY!
Oryginalne bombki na choinkę DIY! | Źródło: csia-blog.blogspot.com

Powyższe elementy to podstawowe wyposażenie do wykonywania zdobień decoupage na różnorodnych przedmiotach. Chcąc wykonać bombki, będziesz potrzebować jeszcze styropianowych kul o gładkiej powierzchni oraz metalowych zawieszek. Nie obejdzie się również bez nożyczek, które posłużą Ci do wycięcia wzorów z serwetek. Dodatkowym elementem, o który możesz wzbogacić gotowe już bombki decoupage, jest ozdobna wstążka. Ważne, aby korespondowała ona kolorystycznie z papierowymi motywami.

Decoupage krok po kroku

Wykonanie bombki decoupage, podobnie jak i innych ozdób, jest bardzo łatwe i nie wymaga dużego nakładu pracy. Posiadając odpowiednie materiały, bez problemu przygotujesz ozdobę z wybranym motywem. Podobają Ci się bombki decoupage ze śniegiem, choinkami albo i minimalistycznym wzorem? Dowiedz się, jak zrobić bombkę świąteczną, która odpowie Twoim preferencjom estetycznym. Przedstawiamy decoupage krok po kroku.

Krok 1. Przygotowanie bazy do bombki decoupage

Pierwszym etapem tworzenia bombki decoupage jest przygotowanie kuli, na którą nakleisz ozdoby. Aby zacząć dekorowanie styropianowej bazy, najpierw trzeba ją pomalować jasną farbą akrylową. Warstwa ta sprawi, że kula nabierze jednolitego koloru, który będzie stanowić podkład dla zdobień. Farba nie powinna być ciemna, ponieważ mocny kolor może przebijać przez elementy papierowe naklejane później na powierzchni. Pomalowawszy całą kulę, pozostaw ją do całkowitego wyschnięcia.

Krok 2. Wycinanie ozdobnych elementów

Gdy pomalowana kula będzie schnąć, zabierz się za wycinanie ozdobnych detali z serwetek lub specjalnych papierów do decoupage. Nie musisz wycinać elementów o idealnych kształtach – wystarczy, że zachowasz ogólny obrys wzoru. Każda wycinanka będzie miała kilka warstw. Musisz je rozdzielić na cieńsze powłoki, ponieważ do bombki decoupage przyklejana będzie tylko wierzchnia część z nadrukiem.

Krok 3. Montowanie zawieszki

Jeśli papierowe elementy są już przygotowane, a w międzyczasie farba na bombce zdążyła wyschnąć, możesz zabrać się za dalsze etapy zdobienia. Zanim jednak przejdziesz do dekorowania, przymocuj do kuli zawieszkę. Metalowy element wystarczy wbić w styropianową kulę. Zawieszka ułatwi Ci manewrowanie bombką bez dotykania jej powierzchni, którą będziesz pokrywać papierem oraz klejem.

Krok 4. Zdobienie bombki decoupage

Dekorowanie styropianowej kuli rozpocznij od przyłożenia do jej powierzchni kawałka wyciętego papieru. Ułożywszy ozdobny element, posmaruj go cienką warstwą kleju. Podobnie postępuj z kolejnymi dekoracjami. Chcąc stworzyć mozaikę bez widocznych przerw, układaj papierowe wzory ciasno – mogą nawet lekko na siebie nachodzić. Jeśli jednak wolisz postawić na kilka samodzielnych dekoracji, zaplanuj ich rozmieszczenie, tak by tworzyły estetyczną całość.

Klejenie serwetkowych wzorów można rozłożyć na dwa etapy, w których zajmiemy się różnymi stronami bombki decoupage. Warto wprowadzić podział pracy z uwagi na ostrożność. Kiedy na jednej stronie kuli przykleisz już wzory, odczekaj chwilę, aż spoiwo przyschnie. Dekorując całą bombkę od razu, mógłbyś przez przypadek dotknąć części pokrytej klejem, co zniszczyłoby umieszczone na niej elementy.

Krok 5. Lakierowanie bombki decoupage

Po naklejeniu wszystkich zdobień odczekaj, aż klej nałożony na kulę wyschnie. Kiedy bombka będzie sucha, należy potraktować ją lakierem do decoupage. Lakier zastosuj na całej powierzchni kuli. Zabieg ten możesz powtórzyć dwu- lub trzykrotnie (za każdym razem po wyschnięciu poprzedniej warstwy). Dzięki lakierowej powłoce elementy z papieru wtopią się w bombkę i będą wyglądały jak namalowane ozdoby.

Zobacz: Wianek bożonarodzeniowy na drzwi DIY — jak go zrobić i z czego? Pomysły na ozdobę drzwi wejściowych na święta

Krok 6. Dekorowanie wstążką

Ostatnim krokiem w tworzeniu bombki decoupage jest ozdobienie jej wstążką. Dekoracyjna tasiemka jest opcjonalnym, ale efektownym elementem. Dodatek, który należy zawiązać na metalowej zawieszce, uzupełni wygląd bombki i doda jej uroku. Dodatkowo wstążka sprawdzi się także jako element służący do wieszania dekoracji na choince.

Bombki decoupage to ciekawe ozdoby, które nie wymagają dużego nakładu pracy oraz wygórowanych umiejętności plastycznych. Łatwa w wykonaniu dekoracja może posłużyć do upiększenia choinki lub stroika. Bombki ręcznie robione ze styropianu i serwetkowych wzorów będą oryginalną i jedyną w swoim rodzaju ozdobą świąteczną.

Źródło obrazka głównego: abc-wnetrz.com.pl

10
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.