1. Home
 2. /
 3. Zrób to sam
 4. /
 5. Jak zrobić flagę? Zrób to sam na Święto Niepodległości!

Zrób to sam

7 miesięcy temu

Jak zrobić flagę? Zrób to sam na Święto Niepodległości!

DIY Święta
7
0
0
7
0

Chcesz się dowiedzieć, jak zrobić flagę Polski w domu? Przyszykuj kilka przyborów i spraw, by biało-czerwone barwy dumnie prezentowały się także w Twojej dłoni na 11 listopada!

Flaga Polski na kiju to zdecydowanie częsty widok na Święto Niepodległości. Niektórzy jednak nie chcąc lub nie mogąc jej dźwigać, stawiają na flagę z papieru lub bibuły. Ich stworzenie jest bardzo łatwe i na pewno każdy poradzi sobie z ich przygotowaniem. 

Nie musisz już kupować plastikowej flagi, która potrafi kosztować od kilku do nawet kilkunastu złotych w okolicy tego święta. Równie dobrze możesz przygotować ją w domu, a w dodatku mając mnóstwo zabawy z pociechami! Jak zrobić flagę z dziećmi na 11 listopada? Wybrać papier czy bibułę? Sprawdź!

Jak zrobić flagę Polski? Z papieru czy bibuły?

Chcąc dowiedzieć się, jak zrobić flagę na Dzień Niepodległości, warto mieć pewność, co masz w domu. Do wykonania flagi na patyczku potrzebujesz kartki w kolorze białym, a także czerwonym. Bibuła również się nada, choć nie będzie ona aż tak sztywna i zakrywająca białą część flagi, jak kartka papieru.

Jak zrobić flagę
Samodzielne przygotowanie flag Polski nie jest skomplikowane

Obie te opcje są jak najbardziej akceptowalne i łatwe w przygotowaniu. Oprócz nich będziesz potrzebować tylko kilku produktów, by samodzielnie przygotować biało-czerwoną flagę.

Sprawdź też: Dzień Singla – kiedy wypada i jak go spędzić?

Nie będzie to oczywiście flaga na dom, która bez kłopotu przetrwa niepogodę czy mocniejsze porywy wiatru. Znakomicie jednak sprawdzi się na Marsz Niepodległości lub patriotyczną ozdobę do domu. Odpowiednio przechowywana również będzie ozdobą na lata, którą co roku możesz wyciągać właśnie na tę okazję.

Jak zrobić flagę z papieru krok po kroku!

Sprawdź, jak zrobić flagę na patyku z użyciem tylko kilku produktów, które prawdopodobnie masz w domu. Nie potrzebujesz do tego dużych zdolności manualnych, a odrobinę cierpliwości. Dzięki temu zyskasz dekorację, która posłuży Ci przez wiele lat.

Potrzebne przedmioty

To, jak zrobić flagę na patyku, jest naprawdę łatwe. Będziesz do tego potrzebować:

 • białej kartki,
 • czerwonej kartki,
 • kleju w sztyfcie,
 • kleju w tubce,
 • linijki,
 • patyczka do szaszłyków,
 • nożyczek.

Wybrać możesz zarówno błyszczące kartki z bloku kolorowego, jak i te zwykłe. Te pierwsze będą z pewnością sprawiały wrażenie bardziej wytrzymałych i unikatowych, jednak nie każdy ma je w domu, a zwłaszcza w nienaruszonym stanie.

Jak zrobić flagę
Z białej i czerwonej kartki możesz wyczarować flagę Polski w kilka chwil!

Można także zrezygnować z kleju w tubce, jednak bez niego może być odrobinę trudniej. Będzie on potrzebny do przytwierdzenia patyczka do flagi. Da się to również zrobić przy pomocy kleju w sztyfcie, jednak zaryzykujemy wtedy pognieceniem ozdoby, a także może nie być aż tak trwała.

Składanie, wycinanie i klejenie

W pierwszym kroku należy złożyć białą kartkę na pół, a następnie jeszcze raz na pół względem dłuższej części. Następnie wystarczy rozłożyć to ostatnie zgięcie i wzdłuż niego przeciąć papier. Jesteś już w połowie tego, jak zrobić flagę!

morele.net_korzystne oferty

Teraz wystarczy wziąć kartkę czerwonego papieru i przyłożyć go na połowie wysokości powstałego białego prostokąta. Możesz przy pomocy linijki i ołówka zaznaczyć z jednej strony miejsce cięcia. Wytnij dwa paski z czerwonego papieru tak, by przykryły one biały papier z obu stron.

W tym momencie rozłóż biały papier i na jego środku, na zgięciu ulokuj patyczek do szaszłyków. Pokryj go klejem z tubki, a także posmaruj klejem w sztyfcie rogi białej kartki od wewnątrz. Całość złóż na pół na patyczku i dociśnij. Ostatnim krokiem jest przyklejenie czerwonych pasków. Gotowe!

Sprawdź też: Najkrótszy dzień w roku. Ile trwa i kiedy wypada?

Z tak przygotowaną flagą Polski możesz wyruszyć na marsz lub przyozdobić nią wnętrze domu. Gwarantujemy, że będzie się ona doskonale prezentować w towarzystwie kwiatów lub innych patriotycznych ozdób!

Jak zrobić flagę Polski z bibuły?

Podobnym poziomem trudności charakteryzuje się flaga z bibuły. Dzięki niej nie będziesz potrzebować czerwonej kartki, a to właśnie jej najczęściej nie mamy w domu – a przynajmniej nie takiej wielkości, jak byśmy chcieli. Gotowi? Zaczynamy! 

Potrzebne przedmioty

Jak jeszcze może zostać zrobiona flaga Polski? Mała dekoracja, do której stworzenia wykorzystamy bibułę, różni się tak naprawdę tylko jedną rzeczą. Oto, czego potrzebujesz:

 • nożyczki,
 • biała kartka,
 • czerwona bibuła,
 • klej w sztyfcie,
 • klej w tubce,
 • patyczek do szaszłyków.

Chcąc skorzystać jedynie z bibuły, efekt nie byłby do końca zadowalający. Flaga tego typu potrzebuje usztywnienia, aby całość nie prezentowała się nieestetycznie, a biała kartka papieru doskonale spełni się w tej roli. Będzie utrzymywać całość tak, by flaga Polski była sztywna i bardzo dekoracyjna. Ponadto każdy z pewnością ma w domu zwykłe białe kartki do drukarki, dzięki którym uzyskamy zadowalający efekt.

Święto Niepodległości
Bibuła to rzecz, którą niemal każdy rodzic ma na podorędziu

Bibuła powinna być o barwie typowo czerwonej, nieco bardziej fioletowa lub różowa nie będzie zadowalająca. Zwróć więc uwagę, by wybrać żywy odcień czerwieni, który doskonale wyróżni się na białym tle. 

Składanie, wycinanie i klejenie

Jeżeli flaga na domu dumnie powiewa – warto i dodać ten element w jego wnętrzu! To, jak zrobić flagę z papieru i bibuły nie różni się znacznie od wykorzystania jedynie kartek do jej stworzenia.

Flaga z bibuły wymaga podobnie jak poprzednio opisywana, odpowiedniego złożenia białej kartki. Najpierw składamy ją pionowo na pół, a następnie powtarzamy proces względem jej dłuższej części. Rozkładamy ostatnie zgięcie, które posłuży nam za linię pomocniczą, by odpowiednio wyciąć prostokąt, który następnie można rozłożyć. 

Warto teraz przykleić kartkę do patyczka, układając go pośrodku zgięcia. Zaklej też klejem w sztyfcie wszystkie boki od środka, a z zewnątrz wymierz odpowiednią długość bibuły, by pokryła ona kartkę z obu stron i sięgała do jej połowy wysokości. Wytnij pasek i przyklej do flagi.

Sprawdź też: Black Friday – co to jest i kiedy wypada w Polsce

Oczywiście, na Święto Niepodległości możesz wykonać mnóstwo innych prac plastycznych, których patriotyczny charakter zachwyci wszystkich! Mamy jednak nadzieję, że wiesz już jak zrobić flagę Polski w łatwy, przystępny dla każdego sposób i również przygotujesz ją w tym roku! Koniecznie podziel się w sekcji komentarzy, jak Ty szykujesz się na świętowanie 11 listopada.

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *