1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Regulacja zawiasów – jak to poprawnie zrobić? Krótkie instruktaże

Poradniki

2 lata temu

Regulacja zawiasów – jak to poprawnie zrobić? Krótkie instruktaże

Budowa i remont Wyposażenie
6
0
0
6
0

Regulacja zawiasów łatwy sposób na szurające o podłogę albo niedomykające się drzwi! W moment naprawisz nieestetycznie opadający front kuchennej szafki. Regulacja zawiasów to nic trudnego! Zobacz, jak poradzić sobie z tymi niewielkimi usterkami.

Regulacja zawiasów – jakie narzędzia są potrzebne do wykonania tego zadania?

Korekta opadającego skrzydła drzwi albo niedomykającej się szafki to jedna z tych usterek, które możesz naprawić samodzielnie w domu, bez potrzeby korzystania z usług specjalistów. Proces regulacji zawiasów nie jest trudny, trzeba natomiast uzbroić się w cierpliwość i wyposażyć w odpowiednie narzędzia

Do regulacji zawiasów meblowych niezbędny będzie wkrętak krzyżowy odpowiedniej wielkości. Jeśli chcesz wyregulować zawiasy od drzwi wewnętrznych lub zewnętrznych, może być Ci potrzebny klucz imbusowy – szczególnie nowe modele mają śruby, które ustawisz przy jego pomocy. Podobnie jest z wyregulowaniem okien – powinien sprawdzić się do tego klucz imbusowy odpowiedniej grubości.

Czy regulacja zawiasów jest trudna?

Regulacja zawiasów drzwi i okien to naprawa, którą można wykonać samodzielnie. Choć może wydawać się skomplikowana, tak naprawdę wystarczy przeczytać kilka wskazówek, wyposażyć się w narzędzia i cierpliwie nad drzwiami popracować. Regulacja zawiasów w szafie będzie nieco prostsza niż regulacja zawiasów w ościeżnicy, ale i z jedną, i z drugą można sobie poradzić. Bardziej skomplikowana może być regulacja nowych okien – jeśli masz na nie gwarancję, zastanów się, czy samodzielna regulacja nie spowoduje, że ją utracisz.

Sprawdź też: Tryb zimowy w oknach – jak uszczelnić okna? Oto sprawdzone sposoby

Regulacja zawiasów krok po kroku

Okna, drzwi i meble reguluje się nieco inaczej, ze względu na różne rodzaje zawiasów, a także na obciążenie (drzwi wejściowe są cięższe od kuchennej szafki), a w przypadku okien – na działanie temperatury. Zobacz, jak krok po kroku wyregulować poszczególne zawiasy.

Regulacja zawiasów drzwi zewnętrznych

Nawet najwyższej jakości drzwi z czasem mogą zacząć szurać po podłodze albo mieć problemy z opadaniem. Sposób ich regulacji zależy od rodzaju zawiasów.

  • Zawiasy kołkowe – to najpopularniejszy rodzaj zawiasów. Zawias górny ma dwie śruby: górna śruba służy do przesunięcia skrzydła w prawo lub w lewo względem strony zawiasowej, natomiast śruba dolna – do dociśnięcia drzwi do ościeżnicy. Zawias dolny ma za zadanie podnieść lub obniżyć drzwi. Do regulacji śrub wystarczy klucz imbusowy.
  • Zawiasy puszkowe – ich regulacja jest zbliżona do regulacji drzwi opartych na zawiasach kołkowych. Tutaj również reguluje się 3 śruby, z tym że schowane są one w specjalnej puszce, dzięki której można przeprowadzić regulację bez otwierania drzwi.
  • Zawiasy 3d – wyróżniają się budową skrzydełkową, a ich skrzydełka łożyskowe umieszczone są równolegle w ościeżnicy. Najważniejsze podczas ich regulacji jest to, żeby ciężar osadzał się na zawiasach równomiernie. Drzwi oparte na zawiasach 3d można wyregulować w pionie, poziomie oraz zmienić głębokość osadzenia.

Warto pamiętać, że drzwi zewnętrzne powinny gwarantować bezpieczeństwo, więc już w trakcie zakupu warto wybrać dobry, solidny model sprawdzonej marki. Na rynku jest sporo ofert tzw. drzwi chińskich, czyli tanich produktów słabej jakości, których niestety nie da się wyregulować. Zawiasy tych tańszych odpowiedników są zwykle ukryte i nietrwałe, szybko się psują i nie nadają się do naprawy.

Regulacja zawiasów drzwi wewnętrznych

Jeśli Twoje drzwi są nowszym modelem, będziesz je regulował tylko poprzez dokręcanie lub odkręcanie dwóch śrub: górna śruba służy do dociśnięcia skrzydła do ościeżnicy, dolna natomiast do podnoszenia lub opuszczania drzwi względem podłogi. Pamiętaj, żeby regulację w pionie przeprowadzać przy zamkniętych drzwiach.

Okna – jak wyregulować ich zawiasy?

Regulacja zawiasów okiennych jest niezbędna, jeśli pojawiają się problemy z ich domykaniem albo, gdy okna zaczynają robić się nieszczelne. Reguluje się je także latem oraz zimą, żeby uchronić się przed niekorzystnym działaniem temperatury.

Sprawdź też: Jak szybko i skutecznie umyć okna bez smug? Najlepsze metody, narzędzia i sprzęt do mycia okien w domu

Podstawowy zakres regulacji okuć okiennych polega na dopasowaniu ustawienia skrzydła oraz na dostosowaniu stopnia docisku ramy do ościeżnicy. Jeśli chcesz zwiększyć lub zmniejszyć mikrowentylację ze względu na porę roku – zrób to przy pomocy mimośrodowych rolek korygujących, obracając ich pierścień.

Drzwiczki mebli – regulacja zawiasów

Najprostszym w regulacji rodzajem zawiasów są te w drzwiczkach mebli. Najczęściej robi się to, gdy jeden front zaczyna nachodzić na drugi, uniemożliwiając zamknięcie. Aby przesunąć je w poziomie, należy poluzować środkową śrubę w rzędzie najbardziej po prawej i ustawić drzwiczki w odpowiednim miejscu. Jeśli nie są na wysokości, która Ci odpowiada, należy wyregulować śruby z tego samego rzędu, ale tym razem górną i dolną.


Regulacja zawiasów to jedna z domowych prac, którą można wykonać samodzielnie – nie wiąże się z wysokimi kosztami wymiany drzwi czy szafek na nowe, a także nie wymaga specjalistycznych narzędzi. Najłatwiejsza jest regulacja zawiasów meblowych, ale przy odrobinie cierpliwości regulacja zawiasów drzwi wewnętrznych i zewnętrznych czy regulacja zawiasów okiennych też nie powinny stanowić problemu.

Jeśli chcesz poznać więcej treści związanych z oknami, sprawdź koniecznie te artykuły:

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.